Brýle z budoucnosti: Podrobné hardwarové parametry Google Glass

Projekt Google Glass se pomalu stává čím dál více hmatatelnějším a ve velmi blízké době se již objeví v rukou prvních šťastlivců. Zatímco budoucí debaty o narušení bezpečnosti a osobního soukromí se budou mísit s jásotem technologických nadšenců, už nyní se můžeme podívat na technické specifikace, které nám chytré brýle nabídnou. Začněme s integrovaným fotoaparátem, který disponuje rozlišením pět megapixelů a schopností zachycení videonahrávek v rozlišením 720 x 1280 pixelů. Možnosti konektivity zajišťují moduly pro Bluetooth a WiFi se standardem 802.11 b/g.

Brýle nabídnou vlastní uživatelskou paměť s kapacitou 16 GB (reálně dostupných je 12 GB). Komu by to bylo málo, bude mít možnost synchronizace s cloudovým úložištěm Google Disk. Google Glass budou kompatibilní s jakýmkoliv zařízením skrze Bluetooth technologii, nicméně pro využití aplikací MyGlass bude nutné, aby připojené zařízení běželo na operačním systému Android. Z této informace vyplývá, že Google nehodlá alespoň v počátcích podporovat ostatní platformy čímž může ještě více posílit pozici Androidu na globálním trhu.

Pomocí MyGlass pak bude možné například využívat GPS ve smartphonu či přístup ke komunikačním aplikacím. Konkrétní kapacitu integrovaného akumulátoru Google bohužel nezveřejnil, ale dle jeho vyjádření by měla postačit na jeden den standardního používání. Baterie se dobíjí pomocí micro USB konektoru. Google však důrazně doporučuje, aby budoucí majitelé používali k dobíjení nabíječku přiloženou v dodávaném balení. Tím nejvíce zajímavým prvkem na celém produktu se stane displej s „vysokým rozlišením“, který má dát uživateli pocit úhlopříčky dvacetpět palců ve vzdálenosti zhruba dvou metrů.

Další technologickou libůstkou je reprodukce zvuku skrze spánkovou kost; zvuk tedy nebude procházet převodním systémem ucha jako obvykle, ale pomocí vibrací se přenese kostním vedením rovnou na percepční aparát ve vnitřním uchu. Součástí komerčního balení budou dvě velikosti nosních polštářků pro pohodlné nošení. Google Glass je jistě velice zajímavý produkt, který má nezpochybnitelný potenciál posunout oblast mobilní elektroniky do nové dimenze. Pokud Google s tímto projektem skutečně uspěje, budou mít ostatní výrobci včetně Applu a Microsoftu plné ruce práce, aby udrželi stávající zákazníky u své platformy. Zvlášť pokud brýle budou spolupracovat pouze se smartphony s operačním systémem Android.  

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku