Domů » Bleskovky » Bluetooth LE Audio dodá bezdrátovým sluchátkům lepší zvuk a větší výdrž

Bluetooth LE Audio dodá bezdrátovým sluchátkům lepší zvuk a větší výdrž

V souvislosti s veletrhem CES představila organizace Bluetooth SIG novou verzi Bluetooth LE Audio, která je určená pro bezdrátová sluchátka a nově také naslouchátka. LE Audio má nabídnout především lepší zvuk, a hlavně nižší spotřebu energie.

Bluetooth LE Audio: lepší zvuk, větší výdrž a vysílání zvuku na více zařízení

Bluetooth LE Audio používá k interpretaci zvuku nový kodek LC3, který má oproti současnému SBC (který je také přítomen) přinést lepší kvalitu zvuku při přibližně polovičním datovém toku, neboť využívá nižší bitrate. Tento fakt se odráží ve snížené spotřebě energie, což znamená jediné – vyšší výdrž nebo menší sluchátka.

bluetooth

Další novinkou Bluetooth LE Audio je funkce Broadcast Audio, která umožní jednomu zařízení vysílat zvuk v jednu chvíli do většího množství přehrávačů; Bluetooth SIG v tiskové zprávě předpokládá, že by tato novinka mohla být používána například v kinosálech, ve kterých si diváci budou moci vychutnat poslech ve vlastních sluchátkách, nebo na televizorech v čekárnách, kde bývá obvykle vypnutý zvuk.

bluetooth 1

Poslední novinkou Bluetooth LE Audio je podpora naslouchátek, na které Bluetooth SIG spolupracovalo s evropskou asociací výrobců naslouchátek (EHIMA). Obě organizace se usnesly na tom, že v horizontu několika let mají být televizory a smartphony připravené na bezproblémové užívání lidmi se sluchovým postižením.

Specifikace Bluetooth LE Audio má být dokončena v polovině letošního roku, první zařízení pak dorazí někdy poté.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.