Domů » Bleskovky » Bluetooth LE Audio dodá bezdrátovým sluchátkům lepší zvuk a větší výdrž

Bluetooth LE Audio dodá bezdrátovým sluchátkům lepší zvuk a větší výdrž

V souvislosti s veletrhem CES představila organizace Bluetooth SIG novou verzi Bluetooth LE Audio, která je určená pro bezdrátová sluchátka a nově také naslouchátka. LE Audio má nabídnout především lepší zvuk, a hlavně nižší spotřebu energie.

Bluetooth LE Audio: lepší zvuk, větší výdrž a vysílání zvuku na více zařízení

Bluetooth LE Audio používá k interpretaci zvuku nový kodek LC3, který má oproti současnému SBC (který je také přítomen) přinést lepší kvalitu zvuku při přibližně polovičním datovém toku, neboť využívá nižší bitrate. Tento fakt se odráží ve snížené spotřebě energie, což znamená jediné – vyšší výdrž nebo menší sluchátka.

bluetooth

Další novinkou Bluetooth LE Audio je funkce Broadcast Audio, která umožní jednomu zařízení vysílat zvuk v jednu chvíli do většího množství přehrávačů; Bluetooth SIG v tiskové zprávě předpokládá, že by tato novinka mohla být používána například v kinosálech, ve kterých si diváci budou moci vychutnat poslech ve vlastních sluchátkách, nebo na televizorech v čekárnách, kde bývá obvykle vypnutý zvuk.

bluetooth 1

Poslední novinkou Bluetooth LE Audio je podpora naslouchátek, na které Bluetooth SIG spolupracovalo s evropskou asociací výrobců naslouchátek (EHIMA). Obě organizace se usnesly na tom, že v horizontu několika let mají být televizory a smartphony připravené na bezproblémové užívání lidmi se sluchovým postižením.

Specifikace Bluetooth LE Audio má být dokončena v polovině letošního roku, první zařízení pak dorazí někdy poté.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Jak se může něco porovnávat s SBC, nejhorším zvukovým kodekem co existuje,
  proč se to nesrovnává s LDAC ?
  Graf vůbec nechápu, článek nechápu …

  • Huawei Mate 20 Pro z teleobektivem ma lepsi kodeki

  • No, pokud to chápu, graf se snaží ukázat, že zvukový dojem je u nového kodeku při polovičním bitrate přibližně stejný nebo jen trochu horší. Podobných zvukových zázraků si ale už pamatuju víc a vždycky to byl nakonec nesmysl. Popravdě řečeno – ještě jsem neslyšel nic ve spojení s bluetooth, co by opravdu hrálo stejně dobře jako moje čínské drátové KZ za relativně pár korun. Nepomohl ani HD kodek…

  • Lebo tu ide o najlepsiu kvalitu, pri co najnizsom datovom toku.
   LDAC aspon podla testov, zrovna pri najnizsom toku neznie o nic lepsie ako SBC. Dokonca udajne je na tom o trochu horsie.
   LDAC zacina byt zaujimavy od >660kbps

 2. Pak to srovnat s LG a hned je zvuk úplně jinde 😁

  • Co srovnat s LG? Bluetooth audio? Nejak nerozumim:D

  • Asi mysli, ze mozu vymysliet hocijaky BT codec do telefonov, aj tak to nebude hrat ako kablove sluchadla cez jack na LG telefonoch

  • A ten nebude hrat stejne dobre jako nejaky muj dedikovany DAC zapojeny do pocitace– proste srovnani uplne mimo.
   Hlavne nezapominat na to, ze nakonec stejne nejvic zalezi, co za sluchatka tam ma zapojeny. Skoro bych se vsadil, ze lidi jako Martin123 pouzivaj pribaleny sluchatka, a pak si mysli jak to tim DACem hraje lip nez kdejaka BT sluchatka lol

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).