Blíží se konec podpory Windows 8.1. V systému se začnou brzy objevovat upozornění

black laptop computer beside black wireless mouse

Na začátku příštího roku dojde po téměř deseti letech k ukončení podpory Windows 8.1, což znamená, že tento systém bude nadobro odstřižený od bezpečnostních záplat a nebude zaručeno jeho bezchybné fungování. Microsoft o blížícím se konci podpory začne uživatele upozorňovat prostřednictvím vyskakujících notifikací, první z nich by se měly objevit už příští měsíc.

Na rozdíl od Windows 7 nebude Microsoft nabízet podnikům program Extended Security Update (ESU), který za úplatu prodlužoval bezpečnostní údržbu – dne 10. ledna 2023 jednoduše skončí podpora pro všechny.

Systém jak takový v tento den fungovat nepřestane, ovšem Microsoft doporučuje jeho uživatelům přejít na novější verze. Ti budou postaveni před nepříjemné rozhodnutí – buď za poplatek upgradovat na Windows 10, nebo si zakoupit nový počítač s Windows 11. Drtivá většina počítačů se systémem Windows 8.1 totiž pravděpodobně k instalaci nejnovějších Windows nesplní požadavky na hardware. Upgrade na Windows 10 pomůže alespoň částečně, tento systém zůstane podporován do 14. října 2025.

Operační sytém Windows 8 včetně jmenovaného dílčího updatu nebyl příliš dobře přijat, neboť až moc tlačil do popředí moderní prostředí vhodné pro ovládání prsty, ale starý dobrý desktop byl stále přístupný. Uživatelům běžných počítačů tato schizofrenie nevyhovovala, proto ji musel Microsoft ve Windows 10 výrazněji utlumit, přičemž z Windows 11 bylo hybridní prostředí odstraněno téměř úplně. Počítačů s nainstalovanými Windows 8.1 dnes pravděpodobně mnoho nebude, neboť jejich majitelé dostali po představení Windows 10 možnost bezplatného upgradu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku