Autonomní auta i energetická soběstačnost. Takové město buduje Toyota

Město budoucnosti - Wowen

O tom, jak velký je projekt budování úplně nového autonomního a bezemisního města Woven City, svědčí i to, že v souvislosti s ním Toyota vytváří nové společnosti, aby mohla snadněji rozvíjet své technologie, které nekončí jen u aut. Důkazem bude právě život v takzvaném městě budoucnosti, které vzniká v blízkosti hory Fuji.

Město budoucnosti - Woven city

Nově vznikající firmy Woven CORE, Woven Alpha a Woven Planet Holdings se zaměří na rozvoj softwaru pro automobily, autonomní jízdu, automaticky generované mapy a mobilitu v širokém slova smyslu, tedy na technologie, které usnadňují lidem pohyb nebo vzdálené fungování. Jejich označení záměrně navazují na název města Woven City.

Město budoucnosti od základů

Woven City je město nové generace, které Toyota od základů buduje na úpatí hory Fuji. Vznikne během několika let. Jeho obyvatelé se zúčastní mimořádného experimentu, ale zároveň budou vést normální život. Půjde o živou laboratoř, kde budou inženýři Toyoty a spolupracující vědci testovat nejmodernější technologie založené na umělé inteligenci. Woven City bude autonomní, ekologické a energeticky samostatné město.

Toyota's Woven City: a Prototype City of the Future

Obyvatelé budou využívat inteligentní dopravu, tedy bezemisní vozy, domácí roboty, inteligentně naplánované komunikace a zeleň určenou k odpočinku a rekreaci, celek pak budou napájet fotovoltaické články a vodíkové technologie. Projektantem města je Bjarke Ingels, autor projektů, jako jsou nová věž World Trade Center v New Yorku, Lego House nebo Google Mountain View.

Výzkumná a vývojová společnost Toyota Research Institute – Advanced Development, z níž vznikne nová skupina firem Woven, byla založena v březnu roku 2018 v Tokiu, aby zajistila plně integrovaný software pro automatizované automobily.

Město budoucnosti - Woven city

Za poslední dva roky udělala firma značný pokrok ve vývoji nejmodernější pokročilé technologie pro podporu jízdy pod názvem Teammate, která je založena na Mobility Teammate Concept. TRI-AD tak nyní vstupuje do poslední fáze své evoluce, aby zajistila mobilitu lidí, zboží a informací automatizovanou jízdou, bezpečnostními technologiemi, mobilními zařízeními a robotikou, a to mimo jiné díky vývojovým pracím a testům ve Woven City.

„Na začátku roku jsme představili koncepci Woven City, města, které bude sloužit jako živá laboratoř, v níž vzniknou technologie usnadňující život a zajišťující všem co největší možnou mobilitu,“ popisuje Akio Toyoda, prezident Toyota Motor Corporation.

Přečtěte si také: Test Toyota C-HR: tichý bestseller

Nyní dojde k přeorganizování TRI-AD a vzniku tří nových firem, jejichž názvy obsahují slovo Woven, které pochází z anglického slova „weave“ čili vazba. Částečně nás inspirovaly tři typy komunikací navržené v novém městě a určených pro různé formy mobility, které se vzájemně protínají, jako by byly propletené. Slovo woven má ovšem ještě jiný význam, pro Toyotu důležitý. Kořeny Toyoty sahají až k automatickému tkalcovskému stavu vynalezenému Sakichi Toyodou, otcem Kiichiro Toyody, který založil Toyota Motor Corporation,” dodává.

Autor článku
Patrik Svatoš
Redaktor automobilové sekce, který má rád technologie, auta, fandí Olympique Marseille a nedokáže žít bez kofeinu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku