Domů » Bleskovky » Teslu už si za bitcoin nekoupíte. Kryptoměna není dostatečně zelená

Teslu už si za bitcoin nekoupíte. Kryptoměna není dostatečně zelená

Elon Musk si opět pohrává s hodnotou virtuální měny bitcoin. Letos v únoru ji vystřelil do rekordních výšin, když nakoupil větší množství této měny a oznámil, že za ni budete moci nakupovat automobily Tesla. Nyní ale tento americký vizionář obrací kartu a bitcoinu nastavuje záda.

bitcoin

Bitcoin je málo zelený

Automobilka již nebude z environmentálních důvodů bitcoin přijímat jako platidlo. Zatímco se většina velkých technologických firem včetně Tesly snaží snižovat uhlíkovou stopu, těžba bitcoinu a jiných kryptoměn spotřebovává spoustu elektřiny, která vzniká z větší části spalováním fosilních paliv. Podle loňské studie Cambridge Center for Alternative Finance spotřebovává těžba bitcoinu zhruba 7,46 GW elektřiny, což  je zhruba ekvivalent výkonu sedmi jaderných elektráren nebo 22 milionů solárních panelů. Elon Musk kryptoměny nezavrhuje, naopak v nich vidí budoucnost; ta však nesmí být vykoupena negativními dopady na životní prostředí.

A co Tesla udělá s bitcoiny, které v únoru nakoupila za 1,5 miliardy USD (tehdy asi 32 miliard korun)? Vracet do oběhu je nebude, ale použije je pro budoucí transakce, jakmile bude těžba kryptoměn zelenější. Hodnota bitcoinu bezprostředně po Muskově tweetu poklesla zhruba o 4 procenta.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Myslím, že Musk velmi dobře poukazuje na problém kryptoměn tím, jak jednoduše se dají manipulovat jejich trhy. Ať už šlo o Dogecoin nebo o teď Bitcoin. Jen za 24 hodin se propadl o 2000 dollarů za bitcoin. Z růstu nějaké 2% na propad 12%. Dogecoin z růstu 6% dokonce na -20%. Celkově díky těmto blbým prohlášením se trh s kryptoměnama za 24 hodin propadává těžce dolů. Fakt super :D

 2. dobry napad ako si sam znizit hodnotu nakupenych bitcoinov

  • On si je snadno dokáže taky zvýšit ;-) Musk vymyslel paypal, takže bych se nebál toho, že neví co dělá :D

  • Johny: Tak hlavne snizeni je idealni pro dalsi investici, kdyz vim, ze to muzu zvysit o desitky procent jednim tweetem

  • takze v tom neni zelena energia, ale spekulacia

  • Už to někde zaznělo. Asi testuje jak hýbat s trhem a případně zvednout nějaký altcoin. A samozřejmě vydělat. Problém BTC a energie je známý dlouho. A taky možná není pravdivý. Ročně zbývá údajně nevyužito mnohem více energie, než je potřeba. Solární energie je údajně pětkrát více, než kolik je roční spotřeba BTC. Jenom to zase poukazuje na ohromný vliv sociálních sítí. Jeden jednotlivec hýbe trhem jedním žblebtem.

  • patasek: proto řikam, že budoucnost je vodík. Energii ze zelených zdrojů uložíš do vodíku tak, že ji spotřebuješ na elektrolýzu vody. Následně hořením vodíku vodu opět vyprodukuješ zpět. Je to úplně blbuvzdorný. Jedinej háček je, že v zimě musíš auta přezout na brusle nebo jim dát zásobníky na vodu, což ale dost značně může ovlivnit jízdní vlastnosti. Takže třeba po 50 km by se auto muselo stavit vyčůrat do řeky a vrátit nakradenou vodu :D

  • zasobniky su vpohode :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).