Asus Zenfone 4: šest modelů s duální optikou a příslibem Orea. Známe české ceny

Společnost Asus dnes uspořádala evropskou premiéru své smartphonové řady Zenfone 4 z půlky letošního srpna. Tu tvoří celkem šest různých modelů, kromě názvu je jejich společným jmenovatelem 5,5″ displej a duální fotoaparát na zadní či přední straně. Dnes jsme se nedočkali žádného nového přírůstku, pouze jsme se dozvěděli české ceny a také potvrzení, že jak letošní novinky, tak celá loňská řada Zenfone 3, dostanou aktualizaci na Android 8.0 Oreo. České ceny a dostupnost najdete na konci článku.

Zenfone 4 Pro

Nejvyšší modele v řadě Zenfone 4 nese v názvu přídomek Pro. Jedná se o vlajkový smartphone, který se v benchmarcích bude moci stavět vedle těch nejšpičkovějších zařízení; koneckonců je poháněn čipsetem Qualcomm Snapdragon 835, kterému bude k ruce až 6 GB RAM. Telefon dokola obíhá kovový rámeček, přední a zadní stranu pak tvoří odolné sklo.

Na čelní straně se rozprostírá 5,5″ AMOLED displej s Full HD rozlišením, pod ním se nachází čtečka otisků prstů a senzorová tlačítka, nad ním pak 8Mpx selfie kamerka. Hlavní fotoaparát na zadní straně je duální, je tvořen čipy s rozlišením 12 (Sony IMX362) a 16 Mpx (Sony IMX351), přičemž před hlavním senzorem se nachází optika se světelností f/1.7, druhý pak slouží k bezztrátovému dvojnásobnému přiblížení. Samozřejmostí je optická stabilizace a záznam videa ve 4K při 30 snímcích za vteřinu.

Snímky a videa lze ukládat na vnitřní paměť s kapacitou 64 nebo 128 GB, na paměťovou kartu (možno vyměnit za druhou SIM), nebo na cloudové úložiště – k telefonu dostanete jako dárek 100 GB na Google Drive po dobu jednoho roku. Telefon se bezdrátově připojí přes LTE, WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, NFC a Bluetooth 5.0, kabelové spojení se světem pak zajišťují USB-C a 3,5mm jack na sluchátka. Akumulátor má kapacitu 3 600mAh, milovníky hlasité hudby potěší přítomnost stereoreproduktorů.

Zenfone 4 Pro přijde na trh v černé a bílé barvě.

Zenfone 4

Základní model nabídky je od modelu Pro na první pohled takřka k nerozeznání, rozdíl poznáte podle hlavního fotomodulu, který oproti vyššímu modelu není ohraničený kovovým oválem. Jinak jsou oba telefony stejné jak konstrukčně, tak rozložením prvků. I tento model disponuje 5,5″ Full HD displejem, tentokráte vyrobeným technologií Super IPS+. Čelní kamerka si ponechává rozlišení 8 Mpx, zadní fotoaparát je pak tvořen 12 (Sony IMX362) a 8Mpx čipy. Světelnost optiky je f/1.8, nechybí 4osá optická stabilizace, blesk a fázový autofokus.

Zenfone 4 pohání čipset střední třídy Qualcomm Snapdragon 660 se 4 nebo 6 GB RAM, Pro ukládání dat slouží 64GB paměť, paměťová karta či cloudové úložiště Google Drive, k němuž dostanete 100 GB prostoru na rok zdarma. Zenfone 4 disponuje stereoreproduktory i 3,5mm jackem a podporuje veškerou bezdrátovou konektivitu; pokud však chcete používat funkce dualSIM, musíte oželet slot na paměťovou kartu. Akumulátor telefonu má kapacitu 3 300 mAh, dobíjí se konektorem USB-C s podporou technologie rychlého nabíjení.

Zenfone 4 půjde do prodeje v černé, zelené, růžové a zlaté barvě.

Zenfone 4 Selfie Pro

Od klasických modelů se přesouváme k řadě Selfie, která má být specializována na tvorbu portrétů. Z tohoto důvodu také nenabízí duální fotoaparát vzadu, ale vpředu. Vybavenější model Pro disponuje selfie kamerkou tvořenou 24 a 5Mpx snímačem, hlavní fotoaparát na zádech je pak 16megapixelový. Záda telefonu jsou kovová, čelní stranu kryje sklo Gorilla Glass.

Displej telefonu je vyroben technologií AMOLED a na úhlopříčce 5,5″ nabízí Full HD rozlišení. Pod displejem nechybí čtečka otisků prstů a dvě senzorová tlačítka pro ovládání systému Android 7.1.1. O jeho plynulý chod se stará čipset Qualcomm Snapdragon 625 a 3, popř. 4 GB RAM. Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB a je možné jej rozšířit paměťovou kartou nebo cloudovým úložištěm. I k tomuto telefonu dostanete zdarma 100 GB na Google Drive po dobu jednoho roku.

Telefon podporuje sítě LTE a to dokonce na dvou SIM, bohužel vložením druhé přijdete o možnost vložit paměťovou kartu. Vestavěný akumulátor o kapacitě 3 000 mAh se dobíjí microUSB konektorem, nechybí ani 3,5mm jack na sluchátka.

Zenfone 4 Selfie Pro půjde na trh v černé, zlaté a červené barvě.

Zenfone 4 Selfie

O něco horší výbavu má klasický model Selfie, jeho 5,5″ displej má pouze HD rozlišení a procesorem je Qualcomm Snapdragon 430. Jinak se telefon víceméně podobá modelu Selfie Pro, byť konfigurace fotoaparátů je odlišná – vpředu se nachází duální fotoaparát s kombinací čipů s rozlišením 20 a 8 Mpx, hlavní jednočočkový fotoaparát má rozlišení 16 Mpx.

V této třídě potěší 4 GB RAM a 64GB vnitřní úložiště, které je dále možné rozšířit paměťovou kartou. I k Zenfonu 4 Selfie dává Asus zdarma 100GB prostor na Google Drive, a to dokonce na dva roky. Zenfone 4 Selfie je vybaven čtečkou otisků prstů, připojí se k LTE, Bluetooth 4.0 či k Wi-Fi 802.11 b/g/n. Odpůrce hybridních šuplíků navíc potěší možnost provozovat v telefonu dvě SIM karty a jednu paměťovou kartu současně. Na horní hraně telefonu se nachází 3,5mm jack, na spodní straně pak hlasitý reproduktor a microUSB konektor sloužící mimo jiné k dobíjení 3 000mAh akumulátoru.

Zenfone 4 Selfie bude nabízen v černé, zelené, růžové a zlaté barvě.

Zenfone 4 Max a Max Pro

Jako poslední si představíme řadu Max, která je taktéž tvořena standardním modelem a vybavenějším modelem Pro. Rozměrově i designově jsou oba telefony zcela totožné, disponují kovovým tělem, duálním fotoaparátem vzadu a jednočočkovou selfie kamerkou vpředu. Ta je umístěna nad 5,5″ displejem, který má v obou případech HD rozlišení, pod ním se pak nachází čtečka otisků prstů.

Oba telefony pohání buď čipset Qualcomm Snapdragon 430 nebo 425, kapacita operační paměti může být 2, 3 nebo 4 GB. Max Pro bude nabízen v paměťové konfiguraci 32 GB, klasická verze dá uživateli na výběr z 16, 32 nebo 64 GB. Ve všech případech je přítomen slot na paměťovou kartu a 100 GB na Google Drive na rok zdarma.

Kromě kapacity pamětí hledejme rozdíly mezi oběma modely v rozlišení fotoaparátů – Max má duální kameru v kombinaci 13 + 5 Mpx a 8Mpx selfie kamerku, Max Pro disponuje duálním fotoaparátem s rozlišením 16 + 5 Mpx, přičemž 16 Mpx má i selfie kamerka. Oba telefony mají akumulátor s kapacitou 5 000 mAh, což znamená velmi velkou výdrž na jedno nabití. O to se stará microUSB konektor, nechybí ani 3,5mm jack na sluchátka.

Zenfone 4 Max a Max Pro se budou prodávat v černé, zlaté a růžové barvě.

Cena a dostupnost

ZenFone 4 Pro se začne v Česku prodávat od listopadu za 21490 Kč s DPH. Smarphone ZenFone 4 je od dnešního dne již v prodeji za 13490 Kč s DPH. Model ZenFone 4 Selfie Pro se také už prodává, a to za 10990 Kč s DPH. ZenFone 4 Selfie dorazí do ČR v říjnu za 7490 Kč s DPH. Oba modely ZenFone 4 Max se objeví na našem trhu také v říjnu, a to za cenu 6490 Kč s DPH (ZC554KL), resp. 5490 Kč s DPH (ZC520KL).

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku