Cena:

ASUS ZenBook Duo dostal nové procesory od Intelu a naklápěcí sekundární displej

ASUS nás dnes zaplavil hromadou nových notebooků, jedním z nich je i nová generace dvoudisplejového počítače ZenBook Duo. Počítač dostal několik vylepšení, z nich největší jsou bezesporu nové procesory a také výklopný mechanismus sekundárního displeje.

ASUS ZenBook Duo 2

ASUS ZenBook Duo (UX482): dva displeje jsou víc než jeden

ZenBook Duo je překvapivě kompaktní zařízení. Váží 1,6 kg, což není na 14“ počítač se dvěma displeji vůbec špatná hodnota. Rozložení prvků se od minula nijak nezměnilo – víko obsahuje 14“ dotykový displej s Full HD rozlišením, na základně pak najdete sekundární 12,6“ zobrazovač s odpovídajícím rozlišením, pouze však s poloviční výškou a netradičním poměrem stran 32:9. Novinkou je, že sekundární zobrazovač je možné lehce naklonit, což doposud uměl jen herní ASUS Zephyrus Duo.

Na sekundární displej je možné rozšířit plochu a spouštět na něm libovolné aplikace, například pro sledování videa nebo komunikaci. ASUS také připravil speciální kontrolní centrum, které je modifikovatelné pro všechny základní aplikace od Adobe. Pod displejem najdete ještě klávesnici a touchpad, který se netradičně krčí na pravé straně.

Pod taktovkou Intelu

ASUS osadil nový ZenBook Duo nejnovějšími procesory Intel Core 11. generace, a to konkrétně Core i5 a i7. S druhým jmenovaným procesorem získal certifikaci Intel Evo, což znamená zaručený výkon, výdrž, rychlé zapínání, apod. Procesoru může být k ruce až 16 GB RAM, úložiště může dosahovat kapacity až 1 TB. O grafický výkon se stará dedikovaná karta NVidia GeForce MX450.

ASUS ZenBook Duo 5

Na těle ZenBooku Duo najdeme dvojici USB-C konektorů, jeden USB-A, HDMI 2.0 a sluchátkový konektor, bezdrátovou konektivitu zajišťuje dvojlístek Wi-Fi 6 a Bluetooth 5. Akumulátor instalovaný do těla počítače má kapacitu 72Whr, díky certifikaci Intel Evo by měla udržet zařízení při práci až po dobu 10 hodin.

Novinku už v redakci testujeme

Vzhledem k tomu, že nám Asus ZenBook Duo už před několika týdny dorazil do redakce na testování, můžeme se s vámi podělit o naše stručné první dojmy. Hlavní předností ZenBooku bude bezesporu displej, který má příkladné barevné podání, dostatečný jas a také přijatelnou jemnost. Výkonem se sice nemůže rovnat herním notebookům, nicméně práce se určitě nebojí.

Asus ZenBook Duo 2021 3
Asus ZenBook Duo (UX482) už v redakci testujeme

Ačkoli je konstrukce pevná, velmi trpí na otisky prstů. Druhý displej je bezesporu zajímavou vychytávkou a využívat se dá například pro pokročilejší multitasking. Nenarazil jsem ale zatím na mnoho aplikací, které by jej dokázaly nějak smysluplně využít, tedy kromě grafických nástrojů, jako Adobe Photoshop či After Effects.

Slabinou pravděpodobně bude klávesnice, na které se nepíše zrovna pohodlně a touchpad, který není vhodně umístěný. Výdrž na baterii budeme muset ještě pořádně otestovat, ale už nyní to vypadá, že 10 hodin je spíše teoretická hodnota. Na plnohodnotnou recenzi si nicméně budete muset počkat až do posledního lednového týdne.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.