Domů » Bleskovky » ASUS ROG Strix SCAR: našlapané herní notebooky, které cílí na profesionální hráče

ASUS ROG Strix SCAR: našlapané herní notebooky, které cílí na profesionální hráče

ASUS začíná na českém trhu prodávat dvojici nových herních notebooků ROG Strix SCAR 15 a ROG Strix SCAR 17, které míří především na vášnivé hráče esportových titulů. Hlavními výhodami řady ROG Strix SCAR jsou monitory se špičkovými obnovovacími frekvencemi, výkonný hardware v čele s procesory AMD Ryzen spolu s grafickými kartami Nvidia GeForce RTX a mechanické klávesnice. Co dalšího novinky umí?

Nejrychlejší displej v notebooku na světě

Větší z modelů, Strix SCAR 17, je v jedné z konfigurací vybaven dosud nejrychlejším displejem v notebooku na světě – 17,3” panel má dosahovat kvalit IPS displeje a kombinuje Full HD rozlišení s obnovovací frekvencí 360 Hz a dobou odezvy 3 ms. Ve srovnání se standardním 240Hz panelem, který se běžně na turnajích používá, snižuje 360Hz panel zpoždění mezi novými snímky o 33 %.

Asus ROG Strix Scar clanek

Menší Strix SCAR 15 má 15,6” obrazovku s obnovovací frekvencí 300 Hz a dobou odezvy 3 ms. Pro hráče, kteří požadují plynulost a více detailů zároveň, jsou SCAR 15 a 17 k dispozici také s novými WQHD panely, které mají obnovovací frekvenci 165 Hz a dobu odezvy shodně 3 ms. Kvalitnější obraz u těchto displejů zajistí také barevný gamut DCI-P3.

Poprvé je v řadě Strix technologie Adaptive-Sync standardem pro všechny modely. Adaptive-Sync synchronizuje obnovovací frekvenci displeje s obnovovací frekvencí GPU, aby se zabránilo trhání obrazovky, minimalizovalo zasekávání a snížilo zpoždění na vstupu.

Nejnovější procesory NVIDIA a AMD

Nejvyšší konfigurace novinek budou využívat grafickou kartu GeForce RTX 3080, která je postavená na nové architektuře Ampere. Karta poběží v režimu ROG Boost na taktu 1645 MHz a TDP 115 W, přičemž dalších 15 W je k dispozici s módem Dynamic Boost. Tato grafická karta kombinuje nové streamovací multiprocesory s jádry RT 2. generace a jádry Tensor 3. generace, dále pak podporuje technologii ray-tracing a pokročilé AI funkce.

Díky nim dokáží notebooky vykreslovat realistický obraz i při vysokých obnovovacích frekvencích. Plynulost je podpořena také technologií NVIDIA Reflex, která snižuje latenci ve vybraných hrách pro více hráčů, a efekty NVIDIA Broadcast, které vylepšují obraz při streamování.

asus rog strix scar 15 4 2

Nejlépe vybavené konfigurace dostanou do vínku nedávno představený procesor AMD Ryzen 9 5900HX. Ten má 8 jader a 16 vláken, které si hravě poradí i s náročným multitaskingem, jakým je například hraní her, streamování, nahrávání a interakce s publikem.

Nová architektura AMD „Zen 3“ zvyšuje výkon i při stejném taktu díky mnoha vylepšením architektury, které mají za následek například nižší latenci přístupu do mezipaměti. Robustní chlazení a napájení ROG umožňují modelu 5900HX využívat až 54 W trvalého přísunu energie ve chvíli, kdy je aktivní GPU, a až 80 W ve chvíli, kdy CPU běží samostatně. Procesor je odemčený, což dává uživatelům možnost jej dále taktovat na vyšší rychlosti.

ROG Strix SCAR 15 (G533) | Poraz nejlepší, buď nejlepší

Ve svých nejlepších konfiguracích jsou SCAR 15 a 17 k dispozici s 64 GB paměti DDR4-3200 RAM a dvěma 1TB jednotkami SSD v RAID 01. Každý disk NVMe SSD má přístup ke čtyřem PCIe Express linkám přímo od procesoru a přenosové rychlosti v RAID 0 tak stoupají až k hodnotě 7000 MB/s. Paměť a úložiště lze volně upgradovat díky speciálně navržené konstrukci s vyskakovacím šroubem, která umožňuje rychlý přístup ke dvěma SO-DIMM slotům a dvěma slotům M.2.

Opticko-mechanická klávesnice

Běžné klávesnice pro notebooky detekují stisknutí kláves díky doteku vodivých membrán. Tento elektrický přístup vytváří při kontaktu vysoký šum signálu, což vyžaduje zpoždění odskoku o 5 ms, aby byla zajištěna jeho přesnost. V oblasti eSportu je jakékoli zpoždění nežádoucí, takže nové opticko-mechanické spínače řady 2021 Strix SCAR registrují stisk přesným infračerveným laserovým paprskem, čímž eliminují zpoždění odskoku a zkracují dobu odezvy pouze na 0,2 milisekundy. Optický mechanismus je také mnohem odolnější než běžné alternativy a prodlužuje životnost spínače na 100 milionů stisknutí.

asus rog strix scar 15 4 1

Každá klávesa má délku stisku 1,9 mm, což zvyšuje hmatovou odezvu při stisku. Klávesy samotné jsou mírně zakřivené tak, aby udržovaly prst ve vycentrované poloze. Rozložení je inspirováno klávesnicemi stolních počítačů a obsahuje vyhrazené klávesové zkratky, díky kterým lze snadno ovládat hlasitost, tlumit mikrofon a využívat další ovládací prvky. Technologie CoolZone společnosti ROG pak využívá průduchy kolem kláves WASD, čímž udržuje prsty uživatelů chladné a snižuje povrchovou teplotu až o 14 % ve srovnání s jinými notebooky.

Nové notebooky Strix SCAR přinášejí také vylepšený touchpad s o 85 % větší aktivní plochou oproti loňským modelům. Dotyková plocha má skleněný povrch s matnou úpravou, který je hladký a umožňuje vysokou přesnost zadávání. Klepnutím se touchpad změní na osvětlenou numerickou klávesnici pro intuitivnější zadávání čísel u 15,6” modelů, na které výrobce fyzický numerický blok nevměstnal.

Vylepšená mobilita

Modely Strix SCAR a Strix G 2021 jsou až o 7 % menší než loňské modely, což usnadňuje jejich přenášení. Kapacita baterie zvýšená na 90 Wh také umožňuje strávit bez nabíječky více času než u starších modelů, konkrétně výrobce slibuje až 12,2 hodin procházení webu u Strix SCAR a 12,4 hodiny u Strix G.

Asus ROG Strix Scar

Nechybí také podpora rychlého nabíjení, která umožňuje nabít baterii na 50 % za pouhých 33 minut. Rychlé nabíjení je podporováno také přes USB typu C s kompatibilními 100W adaptéry a powerbankami. Podpora nabíjení přes USB typu C je u řady Strix letos novinkou.

Atletický redesign

Vzhled série 2021 Strix SCAR a Strix G je dle slov výrobce inspirován atletickým vybavením. Jejich šasi je o 7 % menší než u loňských modelů, a to částečně i díky tenčím rámečkům. Ty mají podél horní a boční strany jen 4,5 mm a zvyšují tak poměr obrazovky k tělu z 80 % na 85 %.

Asus ROG Strix Scar clanek

U řady Strix SCAR má hliníkové víko třpytivou povrchovou úpravu zvanou dot-matrix, která vznikla přesným galvanickým pokovováním. Díky na dotek měkké struktuře jsou opěrky dlaní pohodlně hladké a průsvitný povrch klávesnice zase ukazuje hardware uvnitř. Větší gumové nožičky pod tělem notebooku jsou inspirovány běžeckými botami, aby maximalizovaly stabilitu a přilnavost.

Přizpůsobitelné kryty zvané Armor Caps přinášejí novou úroveň personalizace a umožňují uživatelům upravovat samotné šasi notebooku. Notebooky jsou dodávány s rychle vyměnitelnými kryty pantů v šedé barvě Rubber Grey, černé Translucent Black a stříbrné Spangle Silver. ROG také poskytuje zdrojový soubor pro 3D tiskárny, který umožňuje uživatelům vytvářet zcela vlastní kryty.

RGB osvětlení bylo vylepšeno o světelnou lištu s vyšší hustotou, která září kolem předního okraje šasi nového modelu Strix. U modelu SCAR doplňuje nový proužek pod obrazovkou a zářící logo ROG na víku. Klávesnice je vybavena také funkcí rozdílného podsvícení jednotlivých kláves, které uživatelům umožňuje zvýrazňovat důležité klávesy u různých her. Všechny RGB doplňky jsou plně přizpůsobitelné a Aura Sync usnadňuje synchronizaci barev a efektů s kompatibilním příslušenstvím.

V nové rodině Strix SCAR se vrací také fyzický klíč ROG Keystone II. Ten se zasune do boku šasi a umožní provádět celou řadu funkcí, od spouštění různých her a provozních režimů až po obnovení předvoleb souvisejících s ROG ID uživatele. Může být dokonce nakonfigurován tak, aby odemkl tajný stínový disk.

Přestože je nová řada Strix kompaktnější než kdy dříve, disponuje celou řadou portů. Na zadní straně je dostatek konektorů pro vytvoření herní stanice s více monitory a schovanými kabely, včetně hlavního napájecího konektoru, HDMI, Gigabit Ethernet, USB Type-A a USB Type-C podporujícího DisplayPort™. Dva další porty USB jsou spolu se zvukovým konektorem umístěny na levé straně, aby vám kabely nebránily v ovládaní myši pravou rukou. Wi-Fi 6 podporuje špičkové rychlosti až 2,4 Gb/s na kompatibilních sítích, jakož i inteligentnější správu provozu, která umožňuje nižší latenci díky vyšší efektivitě.

Nová technologie chlazení

Vylepšený chladicí systém dokáže uchladit procesor i při maximálním výkonu, a to i přesto, že ve srovnání s modely z minulého roku snižuje hladinu hluku o 3 decibely. Tato vylepšení jsou možná díky první masově vyráběně implementaci tekutého kovu na notebookové procesory AMD. Tekutý kov přenáší teplo z CPU efektivněji než tradiční tepelné pasty, což umožňuje větší tepelnou rezervu. Obvykle se aplikuje ručně, ale společnost ROG vyvinula patentovaný proces, který nanáší tekutý kov s robotickou přesností. Ten nově implementovala i u procesorů AMD a přidala izolační směs, která chrání komponenty umístěné na jejich povrchu.

asus rog strix scar 15 4 8

Vylepšený tepelný modul odvádí teplo pryč od obvodů CPU, GPU, VRAM a regulace napětí, a to pomocí rozšířeného rozdělovače tepla a až šesti tepelných trubic, čímž maximalizuje rozložení tepelné zátěže pro udržení vyšších taktů. Tepelná energie proudí přes čtyři chladiče s ultratenkými 0,1mm měděnými žebry, které poskytují větší povrch a nižší odpor vzduchu. Čtyři výstupy ventilátoru v bocích maximalizují proudění vzduchu ze systému.

Ventilátory ROG Arc Flow zlepšují proudění vzduchu až o 35 % u CPU a o 21 % u GPU – a to bez zvýšení hluku. Nová konstrukce využívá 84 lopatek se speciálními špičkami, které tvoří aerodynamický vlnový vzor snižující turbulence. Každá lopatka se v základně zužuje na pouhých 0,2 mm, aby tlačila více vzduchu. Lopatky jsou vyrobeny z tekutých krystalů polymeru dostatečně silného, aby si udržely svou strukturální pevnost i při vysokých rychlostech.

Pro ještě lepší proudění vzduchu používá nová řada Strix vylepšený samočisticí chladicí systém. Hromadění prachu na chladičích a ventilátorech pomalu zhoršuje chlazení, takže notebooky odvádějí částice ven ze skříně, aby zajistily spolehlivý dlouhodobý výkon. Kratší protiprachové tunely v nejnovějších modelech uvolňují cestu pro o 15 % silnější proudění vzduchu a zároveň zabraňují hromadění nečistot.

asus rog strix scar 15 4 6

Chlazení a výkon lze přizpůsobit pomocí profilů scénářů. Režimy Performance a Turbo poskytují vyšší výkon pro náročné eSport herní tituly, zatímco tichý režim Silent snižuje hladinu hluku pro lehčí pracovní vytížení. Díky technologii 0dB se ventilátory úplně vypnou, když teplota CPU a GPU klesne v tichém režimu pod 60 °C. Díky tomu je chlazení při malém zatížení opravdu neslyšitelné.

Profily scénářů mohou měnit i další nastavení systému, například deaktivovat klávesu Windows nebo přepínat světelné efekty RGB. Uživatelé mohou také jednoduše a rychle přepínat provozní režimy pomocí klávesové zkratky.

Kvalitní zvuk ze čtveřice reproduktorů

Nová řada Strix SCAR je vybavena soustavou čtyř reproduktorů. Dva výškové reproduktory vyzařují zvuk zpoza klávesnice, zatímco dva basové reproduktory Smart Amp odrážejí nízké frekvence od povrchu pod notebookem. Podle výrobce generují tyto čtyři reproduktory zvuk s 2,8x větší hlasitostí, 3x silnějšími basy a až 3x vyšším dynamickým rozsahem, než je běžné u konkurenčních zařízení. Pomocí technologie Dolby Atmos jsou pak vyladěny pro multidimenzionální zvukovou scénu. Technologie Atmos dokáže také vytvořit virtuální prostorový zvuk pro stereofonní náhlavní soupravy.

Asus ROG Strix Scar 2

Pro jasnější týmovou komunikaci eliminuje obousměrné AI potlačení hluku v nových řadách Strix SCAR a Strix G až 95 % šumu, a to na pozadí vstupního i výstupního zvuku. Tento algoritmus, který byl vyvinut pomocí hluboké neuronové sítě, lze aplikovat na jakýkoli mikrofon a konfigurovat individuálně pro každou aplikaci. Uživatelé jej tedy mohou aplikovat na chatovací software, aniž by tím ovlivnili zvuky ze hry. Obousměrné filtrování zpracovává výstupní zvuk a umožňuje uživatelům lépe slyšet své spoluhráče. A jelikož potlačení hluku využívá výkonu CPU, může se GPU soustředit pouze na dosahování vyšších hodnot FPS.

České ceny

Vrcholná verze 17palcového modelu s 360Hz displejem bohužel zatím na našem trhu k dostání nebude, mimo to ale bude na výběr z celé řady konfigurací, které naleznete v následující tabulce.

Označení Konfigurace Název Cena (včetně DPH)
G533QR-HF030T 15.6/300Hz/R7-5800H/8G*2/1T PCIE/RTX3070/Black ROG Strix SCAR 15  61 990 Kč 
G733QR-HG018T 17.3/300Hz/R7-5800H/8G*2/1T PCIE/RTX3070/Black ROG Strix SCAR 17  63 990 Kč 
G733QR-HG017T 17.3/300Hz/R9-5900H/16G*2/1T PCIE/RTX3070/Black ROG Strix SCAR 17  66 990 Kč 
G533QS-HF084T 15.6/300Hz/R7-5800H/8G*2/1T PCIE/RTX3080/Black ROG Strix SCAR 15  61 990 Kč 
G533QS-HF027T 15.6/300Hz/R7-5800H/8G*2/1T PCIE/RTX3080/Black ROG Strix SCAR 15  78 990 Kč 
G733QS-HG034T 17.3/300Hz/R7-5800H/16G*2/1T PCIE/RTX3080/Black ROG Strix SCAR 17  82 990 Kč 
G733QS-HG120T 17.3/300Hz/R9-5900H/16G*2/1T+1T SSD/RTX3080/Black ROG Strix SCAR 17  88 990 Kč 

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

8 komentářů

 1. vybava tech notebooku je na hodne slusne urovni, ale problem je, ze extra u ntb ten hardware hrozne rychle zestarne a ta porizovani cena bohuzel take neni nejmensi :(

  • S kombinací RTX3070/3080 u notebooku s FullHD displayem vydržíš hodně dlouho.

  • Já spíš nechápu, proč tam nedají 2K nebo 4K displej, ať ty hry trochu vypadají. Full HD na hraní je přežitek.

  • orgasmic: FullHD displej uz tady tak 5 let nema co delat. Jak pise Fint, 2k by mel byt standard. 4k je na druhou stranu u 15″ uz ale posun minimalni (z 2k).

  • Jde o tu obnovovací frekvenci. Kompetetivní hráči ocení spíš vysokou frekvenci než velké rozlišení, na které stejně málokdy hrají, protože jim jde celkově o co nejmenší dropy v FPS. Takže ano, kdo si doma hraje single player a občas k tomu zapne nějakou tu onlinovku, ten jede 2k nebo i 4k a jde mu o kvalitu obrazu. Kdo to myslí vážně a hraje na nějaké úrovni, ten si stejně jede max na Full HD. Je to o prioritách. (P.S. uvědomte si, že jde o integrované panely s uhlopříčkou 17 nebo dokonce jen 15,6 palců, takže tam vám Full HD v pohodě stačí na jemný obraz a externí monitor vám nikdo nebrání mít 4k)

  • Lukáš: na 17 notebooku ve FullHD vypadá hra lépe jak na kolegovo 3K monitoru o 34 palcich.
   Obraz je daleko jemnější.

  • Za rok tyhle notebooky neprodas ani za polovinu ceny…nejhorsi investice je do novych aut a elektronikyi,ktere ztraci velmi rychle svoji hodnotu…

  • LOL. Auta a elektronika se preci nekupuje kvuli investici. Je to vsechno spotrebka.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).