Domů » Bleskovky » Asus přemýšlí o Windows Phone, dočkáme se hybridu ve stylu Padfone?

Asus přemýšlí o Windows Phone, dočkáme se hybridu ve stylu Padfone?

Ačkoliv většina současných smartphonů běží na operačním systému Android, tak výrobci z pochopitelných důvodů nespoléhají pouze na jednu kartu, ale sledují dění i na ostatních platformách. Tuto skutečnost nedávno potvrdil i viceprezident Asusu (Benson Lin) v rozhovoru pro deník The Wall Street Journal. B. Lin se v něm nechal slyšet, že společnost má opravdový zájem výrábět smartphony s Windows Phone 8. Bohužel však neprozradil žádný konkrétní termín a proto zde existuje reálná možnost, že se tak v letošním roce vůbec nestane. V rozhovoru též padla zmínka o Padfonu, jehož druhá generace běží na operačním systému Android.

Podle Asusu by se koncept využívající výhod smartphonu a tabletu v jednom zařízení skvěle hodil i pro platformu Windows. Bohužel, vzhledem k rozdílným verzím systému pro tablety a smartphony by bylo téměř nereálné vyrobit Padfone běžící na platformě Windows 8. Spásné řešení se nicméně očekává s další aktualizací, která nese kódové označení Blue. Tu má údajně Microsoft uvolnit již v polovině letošního roku a jednou z novinek se má stát i podpora pro menší obrazovky, což by mohlo Asusu rozvázat ruce při vývoji hybridního zařízení ve stylu Padfone.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

16 komentářů

 1. Windows padfone tazko…

 2. march08 (neregistrovaný)

  to by mě zajímalo, co to bude …. WP8 na tabletu ? No nevím, a zase W8RT na mobilu ? Asi můžeme jen hádat

  • Shepii (neregistrovaný)

   Ani jedno nepůjde. WP8 nepůjdou zobrazit na tabletové uhlopříčce kvůli opačnému poměru stran (i kdyby to nějak vymysleli tak to bude vypadat strašně a o aplikacích ani nemluvím) a W8(RT) mají ten samý problém akorát naopak. Základní chyba Microsoftu byla ta že neměli přizpůsobovat velká W8 pro dotyk a na tablety měli nasadit spíše upravené WP8. Udělal to tak jak Apple tak Google a oboje funguje. S Windows nemůže koncept Padfone nikdy fungovat tak jako s Androidem.

  • Microsoft to udělal správně. Na mobily patří telefonní OS. Na tabletech je velikost a formát obrazovky jako u notebooků a lze je připojit i na velké externí monitory. Tam patří „desktopový“ OS.

  • Shepii (neregistrovaný)

   Neudělal, na oboje patří mobilní OS.

  • Patří tam, co si uživatel přeje. Používal jsem 2 roky iPad s 10″,tj. že takovou placku jen tak někde nevytáhneš. A když už to někde vytáhnu(třeba ve škole) tak si říkám, proč by to nemohlo být plnohodnotný? Na 10″ bych si koupil už jedině Acer W510 s W8. iPad mini je zase něco jinýho, ten díky své lehkosti vytáhnu kdekoliv, tam iOS sedí. Na 10″ je pro mě mobilní OS omezující.

  • Shepii (neregistrovaný)

   A vzhledem k tomu že nejvíc prodaných tabletů na světě drží Apple a ne nějaký Acer tak je asi jasné co si uživatelé přejí.

  • Vzhledem k tomu, že kromě MS nikdo „plnohodnotný“ OS na tablety nenabízí, tak se to dá těžko brát jako přání uživatelů. (plnohodnotný = umí klasické desktopové aplikace a po připojení na externí monitor se chová jako klasické PC)

  • Shepii (neregistrovaný)

   Tak pokud jde konkrétně o Windows tak podporu pro dotyk měly už i W7 a na pár tabletech se také objevily. Samozřejmě byla podpora pro dotyk tak nekvalitní že výrobci museli nad systém dávat grafické nadstavby aby se jejich produkty nechaly alespoň trošku smysluplně ovládat a kvůli nezájmu uživatelů o tento dospělý systém na tabletu od této kombinace také brzy ustoupili. I přes optamalizované UI W8 nečekám že bude situace tentokrát lepší. Na tablet prostě patří mobilní OS, na desktop a na booky (note, net, ultra) dospělý OS.

  • fero (neregistrovaný)

   To si v žádném případě nemyslím ž na tablet patří mobilní MS, to že to nemá Android neznamená že to je špatně :D. Bych řekl naopak.

  • fero (neregistrovaný)

   *OS :D

  • Souhlasím plně se Steelspace. Logika užívání dospělého OS na tabletu je zjevná a jsem přesvědčený, že i perspektivnější. Už proto, že v době stále častějších konvertibilních/hybridních zařízení, která umožňují pasivnější dotykové užívání bez klávesnice i naopak aktivní práci s klávesnicí, dělat v takové situaci tlustou čáru mezi tablety a notebooky je nesmysl

  • Shepii (neregistrovaný)

   Jenže vy pořád nechápete podstatu tabletu. Tablet není určený na nějaké připojovaní klávesnic, myší, monitorů a kdoví čeho všeho dalšího. Tablet je určený ke konzumaci multimediálního obsahu, surfování a hraní jednoduchých her. Proto i uznávám logiku Applu nedávat na tablety žádné zbytečné porty a už vůbec ne USB, pak se z něj lidé snaží dělat právě takovéto kočkopsy se strašným výsledkem na kterém se stejně nedá pracovat. Na práci slouží desktop, na mobilní práci notebook. Proto nebude mít dospělý W8 na tabletu nikdy logiku.

  • Svým příspěvkem jsem se snažil naznačit, že nástupem konvertibilních zařízení se právě ono deklarované striktní vymezení tabletu zjevně nabourává. Dál je to už jen opakování mantry, kterou budou samozřejmě používat ti, kteří žádné konvertibilní řešení nenabízejí. Můžou se pak používat libovolné marketingově infantilní příměry, třeba o ledničce a toustovači.

 3. Uvidíme s čím MS přijde.. Myslím, ze v budoucnu by to mohlo fungovat – jedno jádro systému a dvě UI. Aplikace by se rovnou mohly programovat pro obojí.. Ale Blue určitě tohle řešení nepřinese..

 4. Mně by v jakékoli úzce svázané koncepci telefon – tablet stačilo uživatelsky „neviditelné“ propojení všech dat (organizace, komunikace, multimédia, data aplikací atd.) s tím, že nepotřebuju mít jeden systém na obou zařízeních. V telefonu klidně WP8 a v tabletu W8RT (ovšem s plným Officem). Cpát jeden OS do dvou různých zařízení je podle mě nesmysl.

  První vlaštovkou v tomto směru je BlackBerry Bridge. Ovšem je to jen první naznačení budoucnosti. K dokonalosti to má ještě daleko.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).