Domů » Články » ASUS Padfone: První uživatelské dojmy a postřehy z testování

ASUS Padfone: První uživatelské dojmy a postřehy z testování

Netradiční Padfone se před několika dny začal prodávat na našem trhu a my pro vás máme první uživatelské dojmy a zkušenosti. Vyplatí se investovat do telefonu, který v mžiku proměníte v tablet?

Do redakce SmartManie nám zatím ASUS Padfone na plnohodnotnou recenzi nedorazil, nicméně jeden z našich čtenářů si jej už stihl pořídit a připravit pro vás první dojmy, které by vám měly pomoci při rozhodování, zda si tohle netradiční zařízení pořídit nebo sáhnout po jiné kombinaci. Tak pojďme na to…

   
Asus Padfone s dokem pro tablet a pouzdrem

Na Padfone jsem se těšil ještě před oficiálním představením na MWC 2012 a mnozí z vás mají jistě na paměti první premiéru, která se uskutečnila už v roce 2011; tehdy se ale produkt nepovedlo dostat na trh a první Padfone se od toho dnešního dost výrazně lišil. Přiznám se, že jsem společnosti Asus příliš nedůvěřoval, ale mé obavy se naštěstí nenaplnily. Za poslední roky to byl hlavně Samsung, který mi vyhovoval právě v segmentu větších displejů. Používal jsem původní sedmipalcový Tab, pak jeho nástupce s přídomkem Plus. A následně jsem přesedlal na Galaxy Note, který mě oslovil asi nejvíce. 

  

  

Vzhledem k mému stylu používání mi obě alternativy od Samsungu s 5″ a 7″ displejem byly buď malé nebo příliš velké. Deset palců na mě zkrátka bylo moc a nechtělo se mi nikdy tahat dvě zařízení. Takže jsem už delší dobu věděl, že právě tento koncept mi bude vyhovovat. Padfone mohu používat jak v terénu operativně, tak ve volném čase a vždy budu vědět, co si s sebou vezmu a které komponenty nechám doma. 

  

Padfone se začal na Tchaj-wanu prodávat už na jaře, postupně pak v Estonsku a Austrálii. Měl jsem tedy dostatek informací z různých diskusi o případných problémech tohoto zařízení a naštěstí se neobjevilo nic tak zásadního, co by mě od koupě odradilo. Tedy až na cenu, i když záleží,  z jakého úhlu pohledu se to vezme. Mnoho zájemců, ale i potenciálních kupců se všude vyjadřovalo, že cena je neskutečně vysoká vzhledem k hardwarové výbavě. Je třeba si uvědomit, že cena takového Samsungu Galaxy S III také není zrovna nejnižší ná a rozdíl dva a půl tisíce vzhledem k možnostem a výbavě Padfonu byl pro mě zanedbatelný. 

- - -

Obsah balení

Prodejní verze určená pro český a slovenský trh obsahuje variantu se 16GB interní pamětí a vy dostanete hned dvě pěkně zabalené krabičky. Ta první obsahuje samotný Padfone (telefon), poměrně krátký USB/microUSB kabel, cestovní nabíječku, pecková sluchátka a několik uživatelských příruček. 

Druhá, větší krabička obsahuje „tablet“ Padfone Station, 40pinovy USB kabel, Bluetooth Stylus (po spárování funguje jako telefonní sluchátko a zároveň jako klasický stylus). Příjem zvuku a mluvené slovo je velmi čistý a volající strana si nestěžovala na žádné rušivě elementy. Dále v balení nechybí originální pouzdro od Asusu, vůči kterému jsem měl po vzhlédnutí na internetu původně trochu averzi, ale v reálu je příjemné a upřímně si nošení celého zařízení bez něj neumím představit. Pouzdro navíc nabízí dvě polohy pro umístění „tabletu“ – první se hodí třeba pro sledování filmu či surfování, druhá díky nižšímu sklonu pro psaní. Stejně jako v první krabici, i zde nám kompletní obsah uzavírá několik příruček pro rychlý start. 

  

První spuštění…

Při prvním spuštění Padfone jsem si musel trochu zvykat na odlišné uživatelské prostředí systému, které je navlečeno na Android 4.0.4 a které Asus kompletně přizpůsobil k obrazu svému. V zápětí na mě vyskočila hláska o dostupnosti nové aktualizace, a během večera dorazila ještě další, která měla zlepšit stabilitu WiFi připojení a kvalitu fotoaparátu. Vše se korektně nainstalovalo OTA. Tady mám příjemný pocit, že výrobce problémy neustále řeší a opravuje hned na začátku. 

Do Padfone jsem následně začal obnovovat zálohy a další potřebné věci. Tím jsem ho téměř vybil a na noc jsem jej proto ponechal nabíjet spolu s PadStation. Následně jsem si užil prvních 13 minut hrůzy, protože po vložení Padfone do stanice jsem na displeji viděl pouze donekonečna rotující kuličky… nevěděl jsem, co mám přesně dělat, a tak jsem telefon vyndal z doku, vypnul, vložil zpátky a zapnul celou stanici. Během tři vteřin všechno naběhlo a po krátkém průvodci nastavení a informacích o kombinaci různých způsobu nabíjení bylo zařízení konečně plně připraveno k provozu.

Videopohled z MWC 2012

Videopohled na Asus Padfone: Představení telefonu, doku, klávesnice a stylusu (MWC 2012)

Poprvé jsme si Padfone mohli vyzkoušet na letošním MWC v Barceloně, proto jsme neváhali a vše pro vás natočili na video

Padfone jako telefon 

Je opravdu roztomilý, povedený a hlavně přichází s neotřelým designem, který se mi líbil už od samého představení. Člověk, který dlouhou dobu používá HTC či Samsung, je překvapen originálním vzhledem, který současné generace chytrých telefonů už tak často nenabízejí. 

  

Padfone je prostě jiný, zároveň také poměrně lehký (129 gramů) a dobře padne do ruky. Zadní strana je vyrobena z plastu, není to ale žádná levná a leskla placka, kde je vidět hromada otisků, nýbrž pečlivě tvarovaný díl s příjemným vroubkováním a dobrým lícováním. Displej s úhlopříčkou 4,3 palce má rozlišení  960 x 540 bodů (technologie Super AMOLED) a o přísun energie se stará 1520mAh Li- Ion baterie. Hnacím motorem a srdcem celé sestavy se stal dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 s taktem 1,5 GHz pro každé jádro.

- - -

Systém je svižný, nijak nelaguje a reakce jsou téměř okamžité. Asus si dovolil doinstalovat pouze několik vlastních aplikací a widgetů, a celkově tedy systém nepůsobí přeplácaným dojmem. Odděleně tlačítka regulace hlasitosti, tlačítko na vypínání a zapínání jsou dostatečně citlivá a nestává se mi, že bych nějakou klávesu zmáčkl omylem. 

Na těle telefonu dále najdeme microHDMI a microUSB konektor. Posledním otvorem je 3,5mm výstup pro sluchátka, který je umístněný na horní hraně, což mi vyhovuje. Zvuk je čistý a dostatečně silný, a to jak při poslechu hudby, tak při klasickém telefonování. 

Fotoaparát: Běžný průměr

Pro účely focení dal Asus Padfonu do výbavy 8Mpx snímač s autofokusem a přisvětlovací LED diodou. Kvalita fotek není příliš ucházející, avšak jak jsem již zmiňoval, hned první večer po zapnutí mi přistála aktualizace fotoaparátu, takže Asus kromě jiného pracuje na odstraňování chyb a do budoucna můžeme očekávat drobné zlepšení.

- - -

- - -

Další sada snímků pořízených Padfonem (za horších světelných podmínke)

  

  

Druhá sada focena s BlackBerry 9800

  

   

Jen poznamenávám, že některé pořízené fotky jsou z časových důvodů zachycené ve brzkých ranních hodinách při umělém světle, což nejsou zrovna nejlepší podmínky pro fotografování a postupně do galerie doplníme ještě další snímky. Prozatím se můžete podívat například do galerie na serveru Engadget. Fotoaparát celkově fotí spíše průměrně, barvy by mohly být výraznější a se ztrácejícím se světlem ubývá ostrosti a objevuje se výrazný šum. Velmi dobře si ale poradí s makrem. V aplikaci pro ovládání fotoaparátu najdete obvyklá nastavení (vyvážení bílé barvy, expozice, ISO) a nechybí ani několik režimů snímání (automaticky, makro, sport, panorama…). 

ASUS Padfone: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Video je možné nahrávat ve fullHD a HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, kvalita ale opět trochu zaostává za běžným průměrem, a to zejména co se barevného zpracování týče. Pochvalu si optika zaslouží za rychlé přeostřování a vyvažování jasu. 

 

ASUS Padfone Camera Test - Sample Video

PadStation: Rychlá proměna v tablet

Jak jistě víte, PadStation je bez vloženého Padfone nepoužitelná, jelikož neobsahuje žádnou výpočetní jednotku, ale pouze akumulátor, displej a několik dalších prvků. Na levém boku je regulátor hlasitosti, dostatečně zapuštěny do těla přístroje tak, aby nedošlo k nežádoucímu použití, stejně jako tlačítko vypínání a zapínání na levé vrchní straně. 

- - -

Na zadní straně je umístěna dvojice stereo reproduktorů, ze kterých jsem měl velkou radost, jelikož jsou dostatečně hlasité a kvalita zvuku je nadprůměrná. Dále zde nechybí speciální slot pro vložení samostatného Padfone. Systém uchycení vypadá bezpečně a nemám obavu, že se při normálním zacházení někde něco ulomí či poškodí. I s PadStation můžete fotografovat, jelikož v docku pro telefon nechybí malý otvor pro optiku fotoaparátu z Padfone. V momentě vložení telefonu a bezpečném docvaknutí se všechny rozpracované dokumenty, videa, web a další aplikace nezavřou, ale rovnou přepnou na velký displej (interpolace na rozlišení 1280 x 800 px). Nefunguje to samozřejmě u všech aplikaci, ale pouze u těch podporovaných. Na komplikace můžete narazit například při hraní her a v takovém případě vám nezbude nic jiného, než aplikaci spustit znovu. Asus tuto technologii rychlého přepínání označuje jako „dynamic display“ a na rozšiřování celkového počtu aplikaci se prý neustále pracuje. 

- - -

Dominantou „tabletu“ je prostorný, dostatečně jasný a na slunci dobře čitelný IPS displej s úhlopříčkou 10 palců. Podsvícení se reguluje automaticky, ale nastavit si můžete i vlastní hodnoty. Hlouběji v nastavení od Asusu jsou ještě další možnosti chytrého šetření baterie a hlavně možnosti kombinaci nabíjení obou přístrojů. Buď vám stanice dobíjí Padfone, nebo necháte Padfone vybíjet. Záleží na tom kde se nacházíte, co budete dělat a kterou komponentu budete více využívat. 

  

Při zapnuté PadStation se Padfone pomalu nabíjí na úkor pomalého vybíjení stanice a ve vypnutém stavu zůstává Padfone bez ztráty energie; stanice si pouze „vybírá“ potřebnou energii pro svůj chod. Dá se samozřejmě nastavit možnost permanentního dobíjení Padfone i ve vypnutém stavu stanice, třeba v případě, že pojedu na pár hodin bez stanice do terénu a budu potřebovat pouze volat a být na příjmu. Vše je tedy chytře provázané a je jen na vás, jak si správu energie nastavíte. Další možnosti kombinaci dobíjení získáte po připojení samostatné klávesnice, která je podobná té pro Transformer, i když spolu nejsou kompatibilní. Klávesnici v základním balení nenajdete, je nutné si ji dokoupit zvlášť za téměř tři tisíce korun.

- - -

Pojďme si tedy zrekapitulovat, jak je to s těmi bateriemi. Baterie v PadFone má kapacitu 1 520 mAh. Další akumulátor se nachází v těle PadStation (tabletu), ten má kapacitu 6 600 mAh a aby toho nebylo málo, třetí baterie je integrována v klávesnici a má opět kapacitu 6 600 mAh. Ve výsledku tak máte k dispozici 14 720 mAh. A to už je hodně slušná kapacita.

Výdrž baterie

Podrobné testy výdrže pro vás zatím nemám, od doby, co jsem si PadFone pořídil, uplynulo zhruba 30 hodin, a to ještě není dostatek na to, abych si o výdrži zařízení mohl udělat podrobnější obrázek.

Padfone se mi nabil z 5 % do plné kapacity za zhruba 1,5 hodiny, stanici to trvalo necelé 3 hodiny. Stylus se dobije za cca 30  minut. Neměl jsem od té doby pauzu na spánek (z pochopitelných důvodů… :-) ). Po celou dobu jsem využíval WiFi připojení, testoval přehrávání videa, hudby, hraní her… tento článek navíc celý vzniká právě na PadFone v dodávané aplikaci Polaris Office (redakční korekce už proběhla na klasickém PC). Krátce jsem PadFone využíval také při GPS navigaci s programem Sygic Aura a se sportovní aplikací Endomondo. Aktuální stav baterie je 8 % stanice a 17 % Padfone. Takže za chvíli se opět přihlásí o dobití, ale dle mého názoru je výdrž na první použití při takové zátěží velice slušná. 

Vypůjčil jsem si alespoň hodnoty od kolegů z TheVerge, kteří se samotným Padfone vydrželi fungovat celý den a nijak ho nešetřili. Při využívání Padfonu jako tabletu počítejte s dobíjením po zhruba 14 hodinách aktivní práce, což je ve srovnání s jinými tablety nadprůměrná hodnota.

- - -

Odezva systému na PadStation je stejně dobrá jako na samotném Padfone. Vše je plynule, nikde nic nezadrhává. Podle některých zahraničních diskusi si uživatele stěžují na neustále vypínání WiFi připojení a občasným výpadkům GPS signálů. Ani jednu z těchto věci nemohu potvrdit, naopak vše jede korektně tak, jak má a je možné, že právě to opravila některá z již uvolněných aktualizací. 

  

Na českém trhu se Padfone prodává za doporučenou cenu 17 990 Kč s DPH, což není zrovna málo a právě díky ceně to PadFone nebude mít vůbec jednoduché. Tato sada obsahuje telefon samotný, Padfone docking station („tablet“), stylusové pero a pouzdro jako bonus. Dokovací klávesnice se prodává samostatně za zmíněných 2 990 Kč s DPH, i když podle našich informací se v tuto chvíli na našem trhu ještě nedá sehnat (z oficiální distribuce). Pokud tedy budete chtít používat kompletně celý set, připravte si téměř 21 000 Kč.

Graf ceny produktu Asus Padfone poskytuje server Heureka.cz

Tolik tedy k prvním dojmům z Asusu Padfone. V případě, že máte k zařízení nějaké dotazy, můžete využít prostoru v komentářích nebo speciálního vlákna v našem diskuzním fóru.

aeon101

28 komentářů

 1. Chtěl bych se zeptat ohledně reproduktorů na padfone station. Píšete, že se nacházejí vedle displeje, ale podle popisků v oficiálním návodu je jeden zezadu. Co je pravda?

 2. Jan Reich (neregistrovaný)

  dualcore za 18k :(

  • Testoval jsem vsechny narocne hry i pro Tegru a vsechny slapaly bez problemu (Dead Space, Nova 1.2.3., Demolition Inc, Max Payne, Shadowgun a dalsi…). Filmy ve full HD ve velikosti nad 2 GB jedou plynule. Co vic jsi jeste prat ohledne vykonu? Nehonim se za poctem jader a nejlepsich benchmarkovych testu. Nicmene kdyz jsme u toho, prave benchmarkove porovnani mezi vykonem Padfone a ctyr jadrovych stroju neni az tak rozdilne. Na vykon jsi opravdu stezovat nemuzu.

  • Michal Javůrek

   Je jedno jestli je dual-core nebo quad-core (pro většinu aplikací). Důležitá je hlavně optimalizace, na kterou když se zapomene, tak je k prdu i čtyřjádro.

 3. Já nevím, mě se ten koncept prostě furt nelíbí (od prvního Transformera). Něco se mi podělá, přijdu o vše. Nebím proč platit např. stále za novou klávesnici při změně tabletu, když mi vyhovuje a nepotřebuji novou, ale řekněme, že bych to ještě skousl, ale navázat do toho řetízku i telefon..uf uf. A ta cena…

  Jinak hezké popsání prvních dojmů.

  • Souhlasim a jak jsem psal, Padfone nema ambici byt masovou zalezitosti. Opravdu pouze pro ty, kteri v konceptu najdou konkurencni vyhodu a usetreni cas.

 4. Ten BT stylus mi přijde jako geniální věc. Konečně se vyřešilo telefonování pomocí tabletu :).

 5. milos (neregistrovaný)

  prosim o informaciu. je displej tabletu IPS, alebo je to obycajne LCD???

  • LCD ne, mrkni kdyz tak do fora.

  • milos (neregistrovaný)

   pretoze som bol prekvapeny… toto sa pise na asus strankach

   Padfone Station:

   10.1palců, WXGA 1280×800, TFT s Kapacitním více dotykovým displejem

   Odolné sklo Corning® Gorilla® Glass s vrstvou HCLR

 6. Petr (neregistrovaný)

  Trochu si rýpnu do těch co pochybují o tomto konceptu , kdyby s tímto nápadem přišel Apple ,tak by všichni padli na prdel s otevřenou pusou a nebetyčně by to vychvalovali do nebes jak je to geniální,skvělé atd….. Nechte tomu čas , ono se to ujme, a cena?! někdy mám pocit ,že by vše nové mělo být za „hubičku“ nejlépe zadarmo.

  • aj keby s tym prislo Apple, nechalo by ma to chladnym :) ako pise uni, problem je v tom, ze ked ti odide smartphone, prides o vsetko. ale samozrejme urcite sa najde cast ludi, ktorym tento koncept bude vyhovovat. Inak nieco podobne skusala pred rokom aj Motorola ( jednalo sa dokonca o mobil, tablet a notebook v 1 ) a tusim sa to dalej nez k prototypu nedostalo…

 7. Matelko (neregistrovaný)

  Som vlasnikom Padfonu uz nejaky ten tyzden (este cakam na klavesnicu),musim povedat ze splna uplne vsetko co som od neho ocakaval.vyborny vykon kvalitne spracovanie dobra vydrz baterky .jedina vec co sa mi stava je ze odrazu prestanu fungovat mobilne datove sluzby (wifi funguje vzdy bez problemov) a nic okrem restartu nepomoze.ma niekto tiez takyto problem?

  • itimix (neregistrovaný)

   mel jsem uplne ten samy problem u motoroly milestone 2, z uplne neznamych duvodu mne prestavaly fungovat mobilni data.

   Vyresil jsem rootem, ale prej 10% androidich telefonu maji podobny defekt.

 8. Slysel jsem pouze neco o problemech s Vodafonem, ale jinak ne. Mam T-Mobile a zatim se mi nic podobneho nestalo, doufam ze ani nestane, to by bylo hodne spatne…

  • Matelko (neregistrovaný)

   no ja mam slovensky T-mobile a raz za cas sa mi to stane :-(

  • Jak casto, a pomuze pak jenom restart?

  • Matelko (neregistrovaný)

   Tak raz za dva dni ano pomoze iba restart skusal som aj vypnut a zanut datove sluzby aj dat telefon do rezim v lietadle a opet do normalneho rezimu a nepomohlo to :-(

  • Něco podobného se mi stávalo s HTC Desire. Když jsem data zapnul po vypnutí (kvůli šetření baterky a 150MB FUP) prostě nenaběhla a někdy nepomohl ani restart. Musel jsem resetovat nastavení připojení. Zkus to, až to zase spadne..

 9. Lojza (neregistrovaný)

  Ma nekdo predstavu jak na tom funguje nejaky normalni linux? Android nebo iOS jsou oboji hezke hracky, ale normalni aplikace se na tom pouzivat nedaji – a ten velky display by snad mohl i znamenat, ze nebude na obtiz kapacitni senzor displaye, ktery zatim vnimam ciste jako navrat ke kulickove mysi.

  • Máš milion a jeden notebook, na kterém můžeš provozovat Linux, tak snad nečekáš na ideální přístroj zbytečně:-) BTW: nemyslím, že by se kdy odporové displeje vrátili. Navíc i v tomto případě můžeš nepřesnost displeje prostě nahradit myší.

 10. Bertone (neregistrovaný)

  Mne se tento koncept docela libi a chvalim Asus za to,ze jej dotahl do konce.Nicmene shledavam na nem par nedostatku.Na telefonu mi nejvic vadi,ze jeho dislej ma pomerne male rozliseni a navic mu ubiraji velikost na nem umistena softwarova tlacitka.Padfone Station je dle meho nazoru zbytecne velka a tezka a nechapu proc se do ni neda prilozeny stylus schovat.Pusobi to na me,jakoby ho vymysleli az dodatecne.Avsak nejvetsim nedostatkem pro vetsinu lidi bude asi cena,ktera je dle meho nazoru az odstrasujici.Sam nad timto zarizenim velmi premyslim,ale vzhledem k tomu,ze v soucasnosti pouzivam Galaxy SIII,nevim jestli to za ty penize stoji.Zaverem bych se chtel zeptat,jestli je na Padfonu mozne presouvat aplikace take na pametovou kartu,nebo jestli je to omezeno pouze na integrovanou flash pamet jako je to u SIII?

  • Mozna se dockas u Padfone 2…kazdopadne moznost presouvat aplikace na externi pametovku nevidim. Zatim mi to nejak nevadi, ale snad to upravi nejaka dalsi aktualizace.

 11. Karel (neregistrovaný)

  Mám Padfone pár dní. Koncept jako takový se mi líbí od začátku. Žádné synchronizování, jedna sim na data. Cena je vysoká, ale chtěl jsem nový telefon, původně byl v plánu SGS3, ale Padfone mě zaujal víc. A rozdíl 3k mezi SGS3 a Padfone není zas tak strašný.

  A teď ke zkušenostem. Párkrát se mi stalo, že po vyjmutí ze station telefon nereagoval. Po opětovném vložení a vyjmutí vše OK. Žádné výpadky signálu mobilních dat ani WiFi jsem nezaznamenal. Po přechodu ze Samsungu mi vadí tlačítko zapnutí na horní straně (Samsung ho má zboku snadno dosažitelné palcem) a odemikací ikona v dolní části displeje. Tím se ze zapnutí stává cvičení pro prsty :-D. Výdrž baterie vcelku dobrá, ale jenom dokud si nepustím flashovou hru v prohlížeči. Při takové námaze se telefon roztopí a energie mizí dost rychle. Stylus funguje skvěle, bez problémů i na delší vzdálenost, kolegové ve vedlejší kanceláři na mě koukali podezřívavě, když jsem k nim vpadl a mluvil do „propisky“ :-D.

  Celkově jsem s Padfone spokojený, až na pár drobností, které časem určitě přestanu vnímat. Jakmile bude dostupná klávesnice, koupím ji také. A cena se rozloží na 7k za výborný telefon, 7k za slušný tablet a 7k za netbook. A to je za hubičku ;-).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).