Cena:

Recenze smartphonu Asus P565

Velká recenze komunikátoru s 800 MHz procesorem, 128 MB RAM, VGA displejem a GPS modulem…

-V poslední době o sobě společnost Asus ve světě Windows Mobile dává vědět stále častěji. Pozornost na sebe před několika měsíci dokázal strhnout malý, ale výkonný model 552w, a podobně je na tom i poslední novinka s označením P565, kterou si v dnešní recenzi podrobně představíme. Nejedná se o žádné obyčejné zařízení, ale o velmi výkonný stroj, který je vybavený 800 MHz procesorem, VGA displejem, GPS modulem a 128 MB RAM. Hned v úvodu mohu prozradit, že tak rychlé Pocket PC jsem v rukou ještě nedržel, P565 se nezalekne ani přehrávání videa v rozlišení 960×720px!

Kapitoly recenze
Obsah balení
Konstrukce, provedení a design
Operační systém, výkon a hardware
procesor, výkon, přehrávání videa a výdrž
hardwarové parametry
operační a vnitřní paměť, paměťové karty
displej
telefonní funkce, datové přenosy, Wi-Fi a Bluetooth
GPS navigace
fotoaparát
Bonusové aplikace
Závěr a hodnocení

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti Sunnysoft s.r.o., u které si tento komunikátor můžete zakoupit. K recenzi jsem měl zapůjčený kus s finální českou verzí ROM. Lokalizace v systému nebyla řešena žádnou externí aplikací.

Klady (+)
velmi rychlý 800 MHz procesor
VGA displej
podpora 3G
dobrý fotoaparát
integrovaná GPS
128 MB RAM
obsah balení
bonusové aplikace
 
Zápory (-)
množství volné paměti RAM/ROM
umístění slotu pro pam. karty

Obsah balení
– Asus P565
– ochranné pouzdro
– stereo headset
– držák do auta
– cestovní nabíječka
– nabíječka do automobilu
– dva stylusy
– synchronizační USB kabel
– uživatelský manuál v češtině + další příručky
– dva CD-ROM disky se software

- -
Obsah balení je poměrně bohatý

Jak se patrné ze seznamu, Asus na obsahu balení opravdu nešetřil. K dokonalosti chybí snad jen synchronizační kolébka, ale tu už dnes do standardního obsahu nepřidává žádný výrobce. Kožené pouzdro má tvar klasické kapsičky, ve které komunikátor velmi pevně drží a díky preciznímu provedení jej dokáže dostatečně dobře ochránit i při pádu z větší výšky. Okraj pouzdra je lemován pevným švem, na přední straně je vytlačeno malé logo výrobce. Kdo by čekal sponu pro uchycení za opasek, bude zklamán, pouzdro na sobě už žádné další prvky jednoduše nemá.

- -

Dodávaná sluchátka hrají poměrně dobře, označil bych je za mírný nadprůměr; basy jsou dostatečné, ale výšky by mohly být i něco intenzivnější. Sluchátka mají klasický peckovitý tvar a v uších sedí velmi dobře. Na propojovacím kablíku najdeme plastovou kapsličku osazenou kolečkem pro regulaci hlasitosti, mikrofonem a tlačítkem pro příjem/přidržení hovoru. Nechybí zde ani malá sponka pro přichycení sluchátek na oděv. Sluchátka se připojují do miniUSB konektoru, v jednu chvíli tedy není možné telefon dobíjet a zároveň poslouchat hudbu ve sluchátkách; podobně to řeší u nových komunikátorů i HTC se svým ExtUSB konektorem. Vlastní 2,5 či 3,5 mm výstup by mi v tomto případě vyhovoval více. Stylus je celý vyrobený z plastu, hmotnost je tedy opravdu malá. Není teleskopický, ale díky své délce se v ruce drží velmi dobře.

- -

- -

Dodávaný držák s přísavkou na sklo přímo vybízí používat P565ku k autonavigaci. Tělo držáku je tvořeno dvěma mechanickými částmi, jejichž regulací můžete měnit celkové natočení. Samotný telefon se ukládá do plastové skořápky, ve které drží velmi pevně, přesto jej v případě potřeby můžete poměrně snadno vyjmout. Pochvalu si Asus rozhodně zaslouží za napájecí adaptér do automobilu, díky kterému se nemusíte bát, že by se vám na cestách vybila baterie. Na dvojici dodávaných CD-Rom discích naleznete synchronizační nástroje a dokumenty v elektronické formě.

Konstrukce, provedení a design
Asus P565 mě příjemně překvapil svým vzhledem i dílenským zpracováním. Občas už jsem měl pocit, jako by někteří výrobci zapomínali, jak vlastně klasická Pocket PC dříve vypadala. Ono upřednostňovat za každou cenu stylový design před funkcionalitou nemusí být někdy úplně to pravé ořechové, a tak jsem rád, že se tomuto trendu P565ka alespoň trochu vyhnula. Ač to nemusí být z fotografií tolik patrné, telefon svým rozměry patří spíše k těm menším (102 x 60,5 x 16 mm). Hmotnost je také zcela v normě, 120 gramů včetně akumulátoru vám kapsu rozhodně neutrhne. Přední i zadní část krytu drží poměrně dobře, ale při silnějším promačkání je potřeba počítat s drobným vrzáním.

- -

Jako vždy začneme přední stranou, kde největší plochu zabírá VGA displej s úhlopříčkou 2,8 palce. Zejména pod displejem je ale zbytečně mnoho volného místa, které by rozhodně mohlo být využito lépe. V horní části najdeme signalizační diodu, která vás informuje o zmeškaných událostech, upomínkách v kalendáři, aktivním Bluetooth/Wi-Fi připojení či vybité baterii. Své místo zde má i malá kamerka určená pro videokomunikaci a pořizování autoportrétů. V otvoru uprostřed je pak telefonní reproduktor.

- -

Pod displejem najdeme čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Pracuje se s ním velmi dobře a příjemný je i na dotek. V jeho okolí jsou dvě tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a nechybí zde ani speciální klávesa pro spuštění Glide nabídky (lze předefinovat) nebo potvrzovací tlačítko Ok.

- -

- -

Horní hrana je zvýrazněna vroubkovaným plastem, ve kterém je zasazeno poměrně malé tlačítko Power, které slouží k vypínání a zapínání displeje nebo při delším přidržení k vypnutí/zapnutí celého zařízení. Na můj vkus je tlačítko až příliš zapuštěné a občas se stane, že jej na první pokus jednoduše netrefíte. Spodní strana nabízí pouze miniUSB konektor pro připojení sluchátek, otvor pro provedení softwarového restartu a mikrofon.

- -
Srovnání s Pocket PC E-TEN glofiish M700 a T-Mobile MDA Compact IV

Dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti najdeme na levé boční straně, spoušť fotoaparátu a speciální přepínač pro uzamčení displeje pak na protějším pravém boku. V pravém rohu je ještě malý otvor pro vložení stylusu. Velmi zajímavě vypadá zadní strana, kterou tvoří část s objektivem 3 MPx fotoaparátu a odnímatelný kryt baterie, jehož povrch na pohled připomíná celkem zdařilou imitaci kůže. Mezi krytkou baterie a objektivem se pod jemným tahokovem nachází hlavní systémový reproduktor, jehož zvukové schopnosti jsou opravdu výrazné.

Operační systém, výkon a hardware
Přítomnost poslední verze operačního systému Windows Mobile 6.1 Professional pravděpodobně nikoho nepřekvapí, množství bonusových aplikací a doplňků, kterými výrobce systém obohatil, už ale ano. Ani Asus P565 se zkrátka nevyhnul částečné „touch-friendly“ optimalizaci, o které se stará speciální prostředí nazývané Asus Glide. Není pod tím potřeba hledat nic převratného, celá ta paráda se skládá ze speciálního pluginu na obrazovku Dnes, Glide aplikace nabízející rychlý přístup k základním systémovým funkcím a podpory skrolovacích gest v systému samotném. Právě třetí položka je nejzajímavější, protože s její pomocí můžete snadno listovat například v textových zprávách nebo telefonním seznamu pouhými vertikálními tahy prstem (tedy podobně, jako to umějí Touch komunikátory od HTC). Pokud byste tuto možnost nechtěli využívat, můžete ji přes aplikaci Gester v nastavení systému vypnout. O všech bonusových aplikacích si podrobněji povíme až v další kapitole.

--

Operační systém i přídavné aplikace jsou kompletně lokalizovány do češtiny, která je napevno integrovaná (nedochází tedy k žádnému dodatečnému počešťování knihoven po provedení Hard resetu), což se samozřejmě pozitivně projevuje na celkové rychlosti. Až na několik úsměvných překladů (Automatický čistič – Task manager) je lokalizace bezproblémová.

Procesor, výkon a výdrž
Nejsilnější zbraní P565ky je bezesporu extrémně rychlý 800 MHz procesor Marvell TavorP (PXA930). Základní pracovní frekvence tohoto procesoru je podle specifikací výrobce 624 MHz, Asus jej tedy mírně taktuje, ale nemusíte se bát, že by procesor vždy pracoval na takto vysoké frekvenci. Už kvůli úspoře energie dokáže pracovat v několika režimech, které můžete měnit v konfigurační aplikaci. K dispozici máte celkem 4 různé režimy procesoru:
Automatický – rychlost procesoru se dynamicky mění podle aktuálního zatížení systému
Turbo režim – pekelných 800 MHz v akci
Standardní režim – 624 MHz (600 MHz)
Úsporný režim – 400 MHz

-

Nejlepší je samozřejmě používat automatický režim, který nabízí ideální poměr mezi výkonem a výdrží. Pokud zapnete turbo režim a budete telefon hodně vytěžovat, připravte se na velmi časté dobíjení (akumulátor je typu Li-Ion, 1300 mAh). Pokud nastavíme úroveň podsvícení displeje na středovou hodnotu a budeme simulovat situaci, kdy během dne uskutečním zhruba 30 minut telefonních hovorů, pošlu několik SMS, občasně si prohlídnu webové stránky a stáhnu nové e-maily a k tomu ještě pořídím několik fotek vestavěným fotoaparátem, tak v turbo režimu Asus déle jak den nevydrží. Ve standardním režimu se dá celkem snadno dostat na jeden až dva dny výdrže a při úsporném režimu P565ka vydrží zhruba dva a půl dne na jedno nabití.

Když jej budete chtít využívat pro GPS navigaci, dostanete se s výdrží v úsporném režimu zhruba na 5 hodin, v turbo režimu vás telefon vydrží navigovat okolo 3,5 hodiny. Ale jak jsem zmínil v úvodu, díky automobilovému adaptéru se o přísun energie během cestování příliš obávat nemusíte. Výdrž budete počítat v hodinách i v případě aktivního připojení přes Wi-Fi.

Ani v úsporném nebo standardním režimu ale procesor není žádný hlemýžď, téměř vždy byly reakce systému okamžité, ale pokud přepnete do turbo režimu, je nárůst rychlosti celkem výrazně znát. Můžete být například připojeni do IM sítě, mít na pozadí puštěnou hudbu a ještě si do toho prohlížet internetové stránky, a jakmile stisknete zelené sluchátko pro přístup do aplikace Phone, lze počítat s jejím okamžitým spuštěním. A právě v tom tkví síla tohoto zařízení; v rychlosti a rychlých reakcích.

Přehrává video v rozlišení 960×720px!
Přístroj sem v programu CorePlayer 1.3 potrápil i s přehráváním videa. Nejprve jsem pustil snímek ve VGA rozlišení (640×480px) s datovým tokem (video + zvuk) 2300kbps, které telefon přelouskal s naprostou plynulostí. Dále jsem sáhl po videu v rozlišení 800×480px s totožným datovým tokem, a i zde byl obraz naprosto plynulý. Stejně jsem dopadl i u videa v rozlišení 800×600px. Posledním testem byl snímek v rozlišení 960×720px s datovým tokem 2800kbps, a až v tomto případě začal být obraz trochu trhaný, stačilo ale snížit bitrate na 1500kbps a Asus P565 video opět přehrál plynule. Zatím nevím o žádném jiném Windows Mobile komunikátoru, který by si s tak náročným videem poradil, výkonem se zde prostě nešetřilo.

Nakonec jsem ještě vyzkoušel dva programy na měření výkonu (SPB Benchmark 1.5 a VsBenchmark 2007). Zejména u první aplikace je potřeba výsledky brát s mírnou rezervou, jelikož autoři již program několik let nevyvíjejí, i tak je ale výkon ve srovnání s ostatními modely dost převyšující.

Výkon při Turbo režimu (800 MHz)
-

Ani při přepnutí do úsporného režimu (400 MHz) si Asus P565 nevede špatně, rozdíly ve výkonu nejsou oproti Turbo režimu až tak výrazné.
-

Výsledky z programu VsBenchmark 2007 (nalevo při 800 MHz, napravo při 400 MHz)
--

Pro srovnání, LG KC1 (806 MHz) dosáhl skóre 3712 bodů, HTC Advantage X7500 (624 MHz) 3500 bodů a FSC Loox N560 (624 MHz) získal 2891 bodů (kompletní přehled naleznete zde).

Výkonem Asus značně převyšuje všechny současné Windows Mobile komunikátory, zajímavé by mohlo být srovnání se Samsungem T*Omnia, který je rovněž vybavený procesorem Marvell (typ PXA320) s frekvencí 806 MHz, nicméně benchmarky tohoto Pocket PC se mi získat nepodařilo, jelikož je určený pouze pro asijský trh.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT VGA 480×640 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8″
Procesor: Marvell TavorP, 800 MHz
Rozměry: 102 mm x 60,5 mm x 16 mm
Hmotnost: 120 g včetně baterie
Paměť: 128 MB RAM, 256 MB Flash ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA (2100 MHz), GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, miniUSB 1.1
GPS: SiRF Star III, InstantFix
Digitální fotoaparát: 3,0 MPx, Autofocus; přední 0,3 MPx kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1300 mAh
Pohotovostní režim: 300 hodin v GSM
Max. doba hovoru: 4 hodiny v GSM
Slot pro pam. karty: micro SDHC
Další informace: Asus Glide plugin na obrazovku Dnes, Anytime Launcher, ASUS Today, EziMusic, EziPhoto, rozpoznávání vizitek, PDF prohlížeč

Operační a vnitřní paměť, paměťové karty
Asus P565 je vybavený 128 MB RAM a 256 MB ROM. Při prvním spuštění je reálně k dispozici zhruba 47 MB RAM, což není hodnota úplně nejvyšší. Naštěstí má výrobce celkovou správu operační paměti velmi dobře vyřešenou a tak se nemusíte bát toho, že by vám i po ukončení spuštěných aplikací ubývaly MB a vy jste byly nuceni provádět každý den softwarový reset, i když co si budeme namlouvat, minimálně dvojnásobná hodnota volné RAM by tak výkonnému zařízení slušela mnohem více. Z papírově dostupných 256 MB vnitřní paměti Flash ROM je pro uložení vašich dat k dispozici jen okolo 50 MB, což opět není mnoho. Naštěstí si přístroj rozumí s paměťovými kartami typu microSDHC, a tak není problém uživatelskou paměť rozšířit třeba až na 16 GB. Při kopírování se mi data z PC na kartu přenášela poměrně nízkou rychlostí pohybující se okolo 460kB/sekundu. Jen škoda, že je slot pro paměťovou kartu umístěný až pod baterií, při výměně se proto nevyhnete nucenému vypnutí celého zařízení.

Při vypisování informací o paměti ROM/RAM si občas některý čtenář neodpustí komentář k tomu, jak může být paměť ROM typu Flash, a jak do ní mohou být ukládána uživatelská data, když jde o ROM, tedy paměť pouze pro čtení. Zde to tedy zkusím trochu vysvětlit. Paměť ROM standardně skutečně značí Read only memory, tedy paměť pouze pro čtení, ale u WM to je trochu jinak. Paměť ROM u Windows Mobile je, a teď jak to napsat aniž se do toho zamotat, rozdělena do dvou částí, ta první je alokována pro soubory s operačním systémem a normálně do ní opravdu nelze zapisovat (to může až bootloader například při flashovaní nové ROM – a vidíte, další výraz, u WM se jako ROM označuje i firmware, pěkný guláš, ale zpět k tématu). Druhá část ROM je pak použita jako Storage – paměť pro uživatelská data, do té je možné instalovat data, a když se i ta zaplní, tak přijde vhod paměťová karta.

U Windows Mobile tedy není ROM jako ROM. Pro příklad, z 256 MB ROM (jak to výrobci uvádějí ve specifikacích) se dejme tomu 130 MB použije pro uložení souborů operačního systému a ty lze přepsat jen přes zmíněný bootloader, zbytek paměti je normálně zapisovatelný a my si do ní můžeme instalovat aplikace. Tolik tedy pro osvětlení, jak to u Windows Mobile chodí.

Displej
Dotykový displej má jemné VGA rozlišení 480×640px a úhlopříčku 2.8″. Podobně jako osatní WM komunikátory, zvládne zobrazit jen 65k barevných odstínů. Svítivost displeje je možné regulovat nezávisle na sobě pro napájení z baterie. Při regulaci je přepínání mezi jednotlivými úrovněmi podsvícení zcela plynulé, tuto vlastnost jsem zatím viděl pouze u Touche HD a i když jde jen o kosmetický detail, vypadá to mnohem lépe. Je možná trochu škoda, že není Asus vybavený světlocitlivým senzorem, který by dokázal automaticky přizpůsobovat svítivost displeje podle okolních podmínek, na druhou stranu je tato funkce celkem výrazný žrout energie, kterou Asus raději využívá ve prospěch výkonného procesoru. Čitelnost na přímém slunečním světle není úplně ideální, nicméně to je vlastnost téměř všech zařízení s Windows Mobile.

Telefonní funkce, datové přenosy, Wi-Fi a Bluetooth
Asus P565 je schopný pracovat v klasických GSM sítích i v pásmech třetí generace a samozřejmě podporuje i videohovory. Během testování jsem nenarazil na žádné problémy s citlivostí signálu, rovněž datové funkce fungovaly bez potíží. Hlasitost telefonního hovoru byla dostatečná a v hlučnějším prostředí se nabízí možnost využít hlasitého handsfree. Pro obsluhu jednotlivých modulů skvělé poslouží Správce komunikace, ve kterém můžete například vypínat datové přenosy nebo aktivovat letadlový režim.

--

Výrobce k práci s telefonními funkcemi dodává i několik bonusových programů, jako například Filtr hovorů, ve kterým si můžete vytvořit seznam povolených a blokovaných kontaktů. Zajímavá je i možnost měnit si barevné kabátky aplikace Telefon (Phone), o tom si ale povíme až v další kapitole.

--
Různé barevné kabátky aplikace Phone (Telefon)

Wi-Fi modul jsem otestoval se svým routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál je rovněž velice dobrá a tam kde jsem zvyklý Wi-Fi používat jsem se vždy bez potíží připojil. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který je zcela shodný, jako u jiných WM zařízení. V systému se ještě nachází jedna konfigurační aplikace s názvem Wi-Fi, nicméně tu se mi kvuli chybové hlášce (pravděpodobně způsobené chybou lokalizace) nepodařilo spustit. Pokud byste přece jenom měli s připojením do Wi-Fi problémy, zkuste upravit PowerMode hodnoty v rozšířeném nastavení Wi-Fi (z úsporného režimu na maximální výkon). Bluetooth ve verzi 2.0 podporuje vylepšený datový tok EDR a stereo A2DP profil, který jsem vyzkoušel se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune.

GPS navigace
Telefon je vybavený kvalitním navigačním čipem SiRF Star III (20 kanálů) a disponuje rovněž technologií InstantFix, což ale není nic jiného, než funkce pro stažení informací o pozicích satelitů z internetu, což by ve finále mělo urychlit rychlost fixace vaší polohy. Ihned po spuštění navigačního programu (testoval jsem s programem TomTom Navigator 6) a správného nastavení (Jiná NMEA GPS, COM port 6 a rychlost 57600) telefon viděl několik satelitů, ale finální fixace pozice mu trvala o něco déle, než například u konkurenčních komunikátorů od HTC, které jsou vybavený řešením od Qualcommu. HTC Touch Diamond se například chytnul během 35 vteřin, Asus P565 byl o něco pomalejší a k ustálení pozice došlo až po necelých 50 vteřinách. Poté už ale navigace byla zcela bezproblémová a během testování jsem se nesetkal s žádnými nahodilými výpadky signálu.

- -

-

Fotoaparát
Jak již bylo v textu recenze několikrát zmíněno, Asus je vybavený fotoaparátem s třímegapixelovým senzorem a funkcí autofocus, přisvětlovací dioda bohužel chybí. Snímky je možné ukládat v maximálním rozlišení 2048×1536px (formát JPEG) a k dispozici je samozřejmě několik stupňů kvality. Aplikace pro ovládání fotoaparátu je velmi přehledná a na hlavní obrazovce vždy vidíte údaje o aktuálně používaném režimu, rozlišení nebo dostupných efektech. Vhod přijde i speciální tlačítko pro aktivaci makro režimu.

-
Aplikace pro sdílení videa a fotografií

V podrobnějším nastavení fotoaparátu lze ovlivnit velké množství parametrů, od kvality a rozlišení fotografie, přes časové razítko, zvuk závěrky, vyvážení bíle, efekty, jas, sytost barev a ostrost. Výsledná kvalita snímků mě velmi mile překvapila, je pravda že při nedostatku světla fotografie postrádají trochu vyšší ostrost, na druhou stranu jejich barevné zpracování je velmi věrné. Natáčet můžete i video v rozlišení 320×240px, které se ukládá do formátu 3GP. Jeho kvalita také není nikterak špatná a podle specifikací výrobce by měl být záznam stabilně 24FPS. Videa a fotografie můžete přes speciální aplikaci odeslat na Flickr nebo Youtube.

- -

- -
Další fotografie pořízené 3 MPx fotoaparátem Asusu P565 naleznete v naší galerii.

Bonusové aplikace
Co se týče bonusových programů, tak zde výrobce opravdu nešetřil. V základu na vás tedy čeká slušná porce aplikací, o kterých si nyní povíme více.

Asus Glide + plugin na obrazovku Dnes
V reklamních materiálech Asus často vyzdvihoval právě prostředí Glide, osobně mi ale až tolik k srdci nepřirostlo a i když nabízí několik zajímavých funkcí, příliš často jsem jej nepoužíval. Nabídka Glide se spouští pomocí speciálního tlačítka pod displejem a naleznete v ní několik kategorií (Kontakty, Obrázky, Internet, Aplikace), které by vám měly pomoci s rychlým přístupem k vybranému obsahu. Grafika prostředí je bohužel interpolovaná z QVGA rozlišení, takže jsou veškeré grafické objekty celkem dost hranaté, snad to výrobce opraví v dalších verzích ROM.

---
Plugin na obrazovku Dnes a nastavení počasí

Plugin na obrazovce Dnes se rovněž skládá z několika záložek, přes které můžete například přistupovat k historii hovorů, textovým zprávám nebo třeba upomínkám z kalendáře. Součástí je také speciální panel zobrazující informace o počasí a nechybí ani čtečka RSS kanálů nebo přehrávač hudebních souborů.
Pro správu RSS kanálu je pak v nabídce Programy připravena utilita s názvem Newstation, do které si poměrně snadno můžete přidávat RSS svých oblíbených webů. Jednotlivé kanály navíc můžete třídit do různých kategorií.

Správce motivů
Asus v základu nabízí několik motivů pro obrazovku Dnes, aplikaci Telefon a dokonce i tři barevné skiny pro Windows Media player. Pomocí správce motivů si pak můžete nastavit, v kolik hodin se vám má například změnit schéma na obrazovce Dnes, kabátek WMPlayeru a dokonce lze ovlivnit i to, jaké pozadí a pluginy se vám zobrazí na hlavní obrazovce. Třešničkou na dortu jsou pak víkendové a noční motivy, které se sami aktivují v předem nastavený čas.

---

---

--
Nové skiny pro Windows Media Player

Asus Backup
Pro zálohu informací z kalendáře, e-mailů, kontaktů a dokumentů se nabízí aplikace Asus Backup.

-

eziMusic, eziPhoto
eziMusic je jednoduchý přehrávač hudebních souborů, který je přímo napojený na plugin obrazovky Dnes. Jistě potěší pěkný interface, který je optimalizovaný pro ovládání pomocí prstů. Druhá aplikace s názvem Photo slouží k prohlížení obrázků a fotografií ve vašem zařízení. Pro práci se snímky můžete využívat několik pohybových gest (prohlížení, zoom) a velmi užitečná je i funkce zobrazení snímků z fotoaparátu podle data pořízení.

--

Task Manager
V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací. Ty lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny. Je škoda, že není přístupný přímo z horní lišty, ale pouze přes nabídku Nastavení.

-

WorldCard Mobile
Tato aplikace dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze anglický jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po „sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu.

--

Asus ZIP, Google Calendar a Správce profilů, PDF Viewer
Pro práci a vytváření zip archivů je připravena tato jednoduchá aplikace, která sice nenabízí žádné detailnější nastavení, ale pro základní práci plně postačí. Pokud používáte Google Calendar, můžete si přes připravenou aplikaci propojit váš kalendář ve Windows Mobile s kalendářem od Googlu. Posledním zajímavým programem je vylepšený Správce vyzváněcích profilů, který slouží jako nádstavba pro tři základní profily systému Windows Mobile (Hlasitý, Vibrace, Potichu). Pro prohlížení PDF dokumentů je pak připraven PDF Viewer, který dobře využívá výkonu procesoru i při otevírání datově náročnějších souborů.

---

Celkové hodnocení
Asus si zcela po právu zaslouží titul nejrychlejšího komunikátoru současnosti. Použitý procesor celému zařízení dodává velmi dobrou svižnost, kterou oceníte při spouštění náročnějších aplikací nebo přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Původně jsem očekával, že se takto výkonný procesor výrazně podepíše na celkové výdrži, ale díky několika režimům řízení spotřeby to ve finále není vůbec špatné a P565ka má tak jen nepatrně nižší výdrž, než ostatní Windows Mobile komunikátory.

Pochválit musím i VGA displej a jeho dobrou citlivost, i když o něco větší úhlopříčka by také nebyla na škodu, ale třeba se dočkáme u případných nástupců. Celková výbava přístroje je velmi dobrá a Asus v modelu P565 kombinuje snad všechny moderní technologie, které jsou dnes dostupné, i když někomu by mohla vadit absence pohybového a světlocitlivého senzoru. Nezlobil bych se ani za více volné operační paměti RAM, zvláště když papírově je k dispozici 128 MB modul. V době psaní recenze (leden 2009) se cena přístroje v kompletní české lokalizaci pohybovala okolo hranice 13 500,- Kč včetně DPH.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.