Domů » Bleskovky » Apple v posledním kvartále opět prodal nejvíce iPhonů v historii, meziroční růst je však zanedbatelný

Apple v posledním kvartále opět prodal nejvíce iPhonů v historii, meziroční růst je však zanedbatelný

Apple překvapil. Analytici ještě před několika dny predikovali první meziroční pokles iPhonů v historii, údajně až o 20 procent, jablečný gigant však v posledním čtvrtletí opět dokázal prodat více iPhonů než rok před tím.

Podle aktuálně zveřejněných finančních výsledků za poslední čtvrtletí loňského roku (první ve fiskálním roce Apple) bylo prodáno 74,7 milionů iPhonů, což je o 0,4 % více než ve stejném období loňského roku. Sice se jedná o velmi mírný, ale i tak překvapivý růst. Průměrná cena prodaného iPhonu vzrostla z 680 na 690 dolarů.

Meziročně si výrazně pohoršily tablety iPad, v posledním čtvrtletí jich Apple prodal 16,1 milionů, přitom loni to bylo 21,4 milionů, tedy o čtvrtinu více. Příjmy z tabletů nicméně poklesly méně, což má na svědomí především dražší iPad Pro. Poklesly i prodeje počítačů Mac, a to z loňských 5,5 milionů na 5,3 milionů kusů. Hodinky Apple Watch jsou nadále uschovány s Apple TV a dalšími produkty v kolonce ostatní, která Applu přinesla do pokladny 4,35 milionů USD (108 milionů korun). Přesný počet prodaných kusů jsme se však zase nedozvěděli, byť jejich prodeje podle Tima Cooka byly nejsilnější v jejich historii.

Společnost Apple jako celek pak ve čtvrtém kvartále utržila rekordních 75,9 miliard dolarů, z čehož čistý zisk tvoří 18,4 miliard dolarů. Hrubá marže oproti loňsku narostla z 39,9 na 40,1 procent. V následujícím čtvrtletí Apple očekává tržby mezi 50 – 53 miliardami dolarů a hrubou marži na úrovni 39 – 39,5 procenta.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments