Apple si nechá vyrábět čipy v USA. Prvních kusů se dočkáme v roce 2024 – SMARTmania.cz

Apple si nechá vyrábět čipy v USA. Prvních kusů se dočkáme v roce 2024

tsmc factory Fab16outc001 7266 B5Sq 0

V Arizoně roste velká polovodičová továrna, ve které bude vyrábět mobilní čipy tchajwanská společnost TSMC. Budova, jejíž stavba přišla na 12 milionů dolarů, měla být v provozu už příští rok, avšak kvůli nedostatku pracovních sil, pandemii a komplikacím se stavebním povolením se celý projekt zdržel, přičemž aktuálně se hovoří o roku 2024.

Vzhledem ke zdržení musel výrobce pod nátlakem svých zákazníků upravit své plány – v továrně měly být původně instalovány technologie k produkci 5nm čipů, avšak ty budou již v roce 2024 zastaralé. S ohledem na tuto skutečnost nyní TSMC plánuje v arizonské továrně přejít na 4nm proces. Původně tam mělo vznikat 20 tisíc waferů měsíčně, ale tento objem bude možná ještě navýšen – Apple a další mají o tchajwanské čipy velký zájem, jenom Cupertino si zamluvilo třetinu jejich dodávek.

2016 12 inch macbook feature

Továrnou v Arizoně investice TSMC v USA nekončí – firma prý příští týden hodlá oznámit záměr vyrábět za oceánem i modernější 3nm čipy. Jejich produkce má probíhat v blízkosti aktuálně budované továrny. Zástupce společnosti Morris Chang prozradil agentuře Reuters, že se jedná o druhou fázi projektu, která je již významně rozpracovaná.

Nové plány TSMC prý budou oznámené už příští úterý ve Phoenixu na velkém setkání, kterého se má dokonce účastnit americký prezident Joe Biden, ministryně obchodu Gina Raimondo a ředitelé firem Apple, AMD a Nvidia.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku