Domů » Bleskovky » Apple v roce 2008 testoval Flash na iPhonech. Proč jej nakonec Steve Jobs zamítl?

Apple v roce 2008 testoval Flash na iPhonech. Proč jej nakonec Steve Jobs zamítl?

Technologie Adobe Flash neměla nikdy na mobilních platformách ustláno, červenou jí vystavil Steve Jobs hned v počátcích iOS a ostatní jej přes počáteční snahy implementace následovali. O skutečných důvodech se nyní na Twitteru rozepsal jeden z bývalých softwarových inženýrů Apple Bob Burrough.

end flash

Ten měl možnost v roce 2008 Flash na iPhonu testovat, k těmto účelům používal klient Pandora. Flash v té údajně době obsahoval spoustu chyb, měl chudé UI a nadměrně vytěžoval akumulátor, což však byly inženýrské problémy, které se daly řešit.

Bohužel právě v tom byl kámen úrazu, Apple měl dříve s Adobe velmi dobré vztahy, zejména z vývoje Photoshopu pro Mac, tyto vazby však byly zpřetrhány a otevřený dialog uzavřen. Jobs vysvětlil vývojovému týmu, že nemá cenu snažit se Adobe přimět k nápravám chyb ve Flashi, když by mu CEO Adobe Shantanu Narayen nezvedal telefony.

Burrough uznává, že si Apple kvůli absenci Flashe na iOS rozhněval řadu lidí, nakonec se však ukázalo, že rozhodnutí Steva Jobse bylo správné. V roce 2008 byl Flash plný chyb a společnost Adobe byla „shitty partner“ (přeložte si sami); dnes je Flash mrtvý a v Adobe se nic nezměnilo.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Android alfa samec

  Je vidět, jaký to byl vizionář.

  • Vizionar ako vizionar. Aj 10 rokov po prvom iphone sa flash na internete stale bude pouzivat. Technologia sa vypina v dobe ked ma cca 20% uzivanie. Nie ked ma cca 80% pouzivanie, ako mal flash v roku 2008.
   Pravym dovodom bola jobsova nenavist voci adobe a bola to jeho pomsta za to, ze adobe v roku cca 2000 odmietol vytvorit pre apple photoshop.
   Po druhe: stara technologia sa prestane pouzivat vtedy,ked existuje nova a lesia alternativ. Ako napriklad cd vs usb. Musi

   • No ak by ju „vypol“ v case ked ju nikto nepouziva, nebol by vizionar, ale ovca :-D

   • Flash je nejnebezpečnější komopnenta na PC a dnes se dá stoprocentně nahradit, tak nevím, o co jde.

 2. na to dozriet cas.

 3. Bohužel od Applu jen tradiční kecy.
  BlackBerry už od dob svého tabletu PlayBook Flash implementovalo. Vliv na výdrž být mohl. Ale bezpečnost systému? Tradičně nejvyšší. Stabilita? Bez problémů. Rychlost? Neovlivněna.
  Kdepak… Flash i s jeho chybami bylo možno použít i bez vlivu na celý systém. Jen se to muselo umět. Takže šlo buď o applí hru nebo o applí neschopnost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).