Domů » Bleskovky » Apple, Google, Microsoft i Tesla čelí žalobě. Kobalt na baterie pro ně prý těží děti

Apple, Google, Microsoft i Tesla čelí žalobě. Kobalt na baterie pro ně prý těží děti

Když v souvislosti s technologickými firmami čteme o soudních sporech, většinou jde o patenty, ochranu dat a podobné záležitosti. Apple, Google, Microsoft, Tesla a Dell však nyní čelí obvinění, že „napomáhají a navádí“ k využívání ilegálních dětských pracovníků v kobaltových dolech.

Kobalt je důležitá surovina pro výrobu akumulátorů. Zmiňované firmy ale zpravidla odebírají už hotové baterie, které stojí na konci řetězce několika dodavatelů. Žaloba podaná jménem zraněných dětí a rodičů mrtvých dětí však přesto tvrdí, že společnosti za incidenty nesou odpovědnost. Rodiny požadují náhradu škod za nucenou práci, kompenzace za bezdůvodné obohacení, zanedbaný dozor a úmyslné způsobení emocionální újmy.

Kdo nese odpovědnost?

Dokumenty žaloby obsahují popis celého výrobního řetězce. Část dětí prý pracovala v dolech vlastněných britskou firmou Glencore. Vytěžený kobalt pak byl prodán bruselské společnosti Umicore, která ho následně prodala výrobcům baterií, od nichž už hotové akumulátory mířily k jednotlivým obviněným. Jiná část žalujících pak prý pracovala přímo v dolech vlastněných čínskou společností Zhejiang Huayou Cobalt. Ta zároveň kobalt dodává i výrobcům baterií.

kobalt vozrek
Vzorek kobaltu

V textu žaloby se lze dočíst, že všechny obviněné firmy měly „konkrétní znalosti“ o tom, že výrobní řetězec jejich baterií využívá dětskou práci, a přesto s těmito dodavateli nadále spolupracovaly. To z nich tak podle žalujících činí spolupachatele.

Žaloba byla podána ve Washingtonu, D. C. lidskoprávní organizací International Rights Advocates jménem 14 poškozených z Demokratické republiky Kongo. Jestli bude úspěšná, je v tuto chvíli těžké odhadovat. Prokázat dětskou práci asi nebude tak náročné, ovšem dokázat, že si jejího využívání byly vědomy i firmy stojící na konci celého procesu a nesou za to zodpovědnost, bude o hodně těžší.

Jsou baterie pro iPhony „krvavé“?

Záležitost by však mohla skončit mimosoudním vyrovnáním, žádná z obviněných firem totiž asi nestojí o negativní publicitu. Například Apple navíc deklaruje postup, který by teoreticky měl v těchto situacích aplikovat. Pokud Apple zjistí, že některý jeho dodavatel používá dětskou práci, pokusí se ho donutit, aby dětským pracovníkům zaplatil návrat domů, uhradil jimi vybrané vzdělání, nadále jim platil jejich mzdu a po dosažení věku umožňujícího práci jim nabídl zaměstnání.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

 1. ale no tak – snad by jsme se neštítily. To je ten pravý kapitalismus(země zaslíbená) my třeba časem přidáme uran atd
  Hezké sny a iluze.

 2. Divy sa niekto? Kapitalizmus je o tom. Vykoristovat jedinca jedincom, štát štátom.

  • Ja se divím. Rodiče pošlou děti do kobaltových dolu a pak žalují americké firmy, které s tím nemají absolutně nic společného, že zaměstnávají děti v kobaltových dolech?

   To je jako žalovat MCdonald, že zabíjí krávy a dělá z nich hamburgery, kterými se zrovna s chutí cpu :D

  • to mozu zalovat aj nas, ze sme si tie vyrobky kupili. Teda ja nie, ja ani neviem, ze to ma nejaku kobaltovu bateriu ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).