Domů » Bleskovky » Aplikace a hry z Windows Store stahují nejčastěji majitelé tabletů Surface RT

Aplikace a hry z Windows Store stahují nejčastěji majitelé tabletů Surface RT

Spočítat počet druhů všech tabletů, notebooků nebo počítačů se systémem Windows je zcela nemožné, avšak agentura AdDuplex se pokusila zjistit, která zařízení s tímto systémem jsou ve světě nejpoužívanější. K ruce si vzala informace z obchodu aplikací Windows Store, tudíž je pochopitelné, že grafům vládnou především dotykové přístroje.

Největším výrobcem zařízení s Windows je podle AdDuplex společnost HP, ta má na celosvětovém trhu podíl 19,85 %. Druhé místo patří samotnému Microsoftu, jehož tablety Surface drží téměř patnáctiprocentní podíl trhu a na třetím místě se s drobným náskokem před společností Asus drží Dell s podílem 12,7 %. Vítězství HP je však roztříštěné do více modelů než v případě Microsoftu, proto čelní příčky mezi konkrétními modely vypadají lépe pro Redmondského giganta.

  
Microsoft Surface vládne počtu stažených položek z Windows Store

Nejpoužívanějším zařízením se systémem Windows je podle zvolené metodiky s drtivým náskokem první generace Microsoft Surface se systémem Windows RT, na druhém místě jej následuje jeho nástupce Surface 2, bronzovou příčku získává notebook od HP, Pavilion 15. Vzhledem k tomu, že agentura AdDuplex zvolila metodiku měření počtu stažených položek z Windows Store, jsou výsledky poměrně logické. Uživatelé systému Windows RT nemají jinou možnost, jak instalovat aplikace, a proto tuto cestu využívají častěji než majitelé zařízení s „plnotučnými“ Windows, kteří mají možnost instalovat běžné aplikace pro desktop a mnohdy Windows Store vůbec nepoužívají.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Přesně tak! Vůbec mě nepřekvapuje, že to vyhrál zástupce s RT. S tabletem s Windows x86 je pořád lepší používat na dotyk neoptimalizovanou desktop verzi programu, nežli dotykovou, která většinou nic neumí a je tak v podstatě nepoužitelná. A na desktopu..? Proboha proč?! Ani na i7 nemůžete mít spuštěných více aplikací najednou? Navíc se ta jedna „optimalizovaná“ spouští stejně pomalu jako Photoshop. Celé metro je pro mě velké zklamání. Protože bych jednou rád používal pracovní tablet s profi dotykovým OS. Ale to už čekám roky a nemyslím si že na tom W9 něco zásadně změní. :(

 2. To je asi jako napsat, že App Store od Applu nejčastěji využívají majitelé jablečných zařízení :)) … samozřejmě, když jinou možnost nemají (vynecháme-li JB).

  • To není shodné. Tématem je, že majitelé „velkých“ Windows (8, 8.1, nadcházejí 9) Store naprosto ignorují. Na PC, NB, konvertibilních NB, 2in1, tabletech.

   Tedy to jen dokazuje, jak násilné tlačení Modern UI ze strany MS byl obrovský omyl…

 3. No já jako uživatel plnohodnotných windows 8.1 na tabletu si dovolím oponovat vám všem.

  Windows 8.1 jsou velice dobře použitelné na tabletu. Já vlastním Sony Vaio Duo 13. Hodně cestuji a jako inženýr používám grafické programy, tenhle tablet s výsuvnou klávesnicí byl logickou volbou (také jedinou možností) jako můj hlavní pracovní nástroj. Tolik k Lukášovi.

  Co se týče Storu… Koho to překvapuje? Za prvé jiný kloudný tablet s windows třeba u nás v ČR není dostupný (myslím tím surface 2pro a 3), vždyť tu Microsoft nemá ani online store. Všechny obchody vám nutí droidy….. No a hlavně za druhé, tablet s plnými wokny si většinou koupí lidé na práci a používají na něm programy, které ve storu nejsou. Navíc základní aplikace Microsoftu jsou nejlepší (bohužel). Na Storu se těžko hledá aplikace třetích stran, která by byla lepší než od M.

  • Tak to jsme si asi jen nerozuměli. Myslím, že se v podstatě shodujeme. Říkáš, že používáš grafické programy. A jsou to verze pro Metro? Asi ne, že? Ale to právě myslím, že je lepší používat desktop verzi, protože verze pro Metro neexistuje, nebo není zdaleka tak kvalitní.

   Nicméně považovat 13,3 palcový hybrid s HW klávesnicí za klasický tablet je trochu nadsazené. Hovořím o zařízení, kde je jediným vstupem dotyková obrazovka. A to nejlépe i bez velmi přesného stylusu. Jak tedy používáš svůj „tablet“ (podle mě je to tedy spíš NTB s dotykovou obrazovkou) při práci? Obešel by ses plně bez klávesnice, stylusu a desktop aplikací? Tak vidíš. ;)

   Pravda, každý profesionál nepracuje nutně s grafickými programy, nestříhá 4K video atd. Ale ona stačí i běžná kancelářská práce. Souhlasím, že nativní aplikace Microsoftu (také bohužel) jsou stále nejlepší. Tak proč stále není Office pro Metro? Tři roky od představení Windows 8. Proč ani běžná kancelářská krysa nemůže mít v Metru spuštěných pár (nenáročných) aplikací zároveň? Proč nemůže poslouchat písničky z Youtube na pozadí a přitom psát obyčejný mail, nebo pracovat v (Metro) Wordu? Vždyť i na 8 palcovém tabletu to v desktopu jde, tak proč by to nemělo jít i v Metru? Jehož koncept (ne tak výsledná realizace) je přeci jen pro klasický tablet do 10 palců lepší. Proč se člověk stále musí drbat levou rukou za pravým uchem? :/

 4. Občas si stáhnu nějakou aplikaci nebo hru i na svém počítači bez dotyku. :)

  • Já taky, hlavně na YT nechodím už jinak než přes aplikaci i na desktopu. Je to bez reklam a na rozdíl od té webové HTML5 sračky to celkem funguje.

  • Balgroth (neregistrovaný)

   Hádám že mluvíš o Hyperu, fakt božská aplikace, i do mp3 umí konvertovat :)

  • nepodelite sa ? :D link by ste mohli vložiť

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).