Domů » Články » Android Wear: Google míří do hodinek a nositelné elektroniky

Android Wear: Google míří do hodinek a nositelné elektroniky

Google dnes představil novou platformou Android Wear, se kterou chce svůj operační systém dostat nejen do chytrých hodinek, ale i další nositelné elektroniky.

Před nedávnem se objevily informace o tom, že Google brzy představí SDK pro nositelnou elektroniku a chytré příslušenství. Dnes se tak doopravdy stalo a jde o mnohem komplexnější řešení, než by se na první pohled mohlo zdát. Pod názvem Android Wear se nachází samostatná platforma, se kterou reklamní gigant cílí právě na chytré hodinky, fitness náramky a další nositelnou elektroniku.

Technologie „na tělo“

Letošní rok odstartoval mírnou revoluci v oblasti nositelné elektroniky. Ta začíná být mnohem více provázaná s chytrými telefony a Google si toho je dobře vědom a jeho platforma Android Wear je skvělým nástrojem, jak přenést Android právě na tento typ příslušenství.

  
Android v hodinkách ve stylu chytrých karet Google Now (zobrazení informací o počasí)

Výrobu samotného hardware budou zajišťovat partneři, Google „pouze“ vytvořil standardizovaný softwarový základ, na němž pak mohou stavět ostatní výrobci. LG už dokonce stihlo představit vůbec první hodinky na této platformě; na trhu se objeví pod názvem LG G Watch (více informací). SDK se dle jeho slov nemá omezovat jen na hodinky a chytré náramky, ale v podstatě na jakákoliv zařízení, spárovatelná s mobilním telefonem nebo tabletem se systémem Android.


První chytré hodinky G Watch na platformě Android Wear vyrobí LG

Google v tomto segmentu spolupracuje nejen s LG, ale také s HTC, Motorolou a Samsungem. Stranou nezůstali ani výrobci čipů jako Broadcom, Imagination, Intel, Mediatek a Qualcomm. Pro vývojáře už je dostupné „preview SDK“ pro tvorbu optimalizovaných aplikací (odkaz). Podle Googlu by měla být poměrně jednoduchá i optimalizace stávajících aplikací na platformu Android Wear. 

  
Ve stylu Google Now: Zobrazení upomínky z kalendáře, informace o letu a textová zpráva

Android v hodinkách

Google při příležitosti představení Android Wear připravil krátké video, ve kterém demonstruje několik základních funkcí. Jde především o notifikace, které hodinky získávají z telefonu, se kterým jsou spárovány přes Bluetooth. Všechny informace se zobrazují ve stylu chytrých karet Google Now, které uživatelé Androidu moc dobře znají. Důraz je zde kladen také na navigaci, sportovní aktivity či vyhodnocování různých tělesných údajů (měření tepu, spalování…).

Interakci uživatel s hodinkami může zahájit několika způsoby, kromě klasického dotykového ovládání se nabízí i hlasové příkazy („Ok Google“…). Stejně elegantně lze odpovědět také na příchozí textovou zprávu, hodinkám svůj text jednoduše nadiktujete. Pokud tuhle funkci používáte na zařízeních s Androidem, určitě víte, že nemá problémy ani s rozpoznáváním češtiny nebo angličtiny.

Těšíme se také na nové programy, které budou dávat smysl právě s chytrými hodinkami. Nové možnosti se zde otevírají také pro samotné výrobce zařízení a samozřejmě také vývojáře, kteří mají částečně osud platformy Android Wear ve svých rukou; bez kvalitních aplikací to totiž nepůjde, nicméně klasický Android poslouží jako dobrý základ pro portaci.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

2 komentářů

  1. Google mě potěšil, jen se bojím, co s tím udělá např. Samsung se svými „super nástavbami“.

    • Martin II (neregistrovaný)

      smisekCZ: No neurobi nic. Samsung pouziva Tizen.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).