Domů » Bleskovky » Android Wear dostává analogovou klávesnici z dílen Microsoft Research

Android Wear dostává analogovou klávesnici z dílen Microsoft Research

Microsoft sice údajně připravuje vlastní nositelnou elektroniku, jeho zraku ale neunikají ani hodinky postavené na platformě Android Wear. Nedávno pro ni připravil aplikaci OneNote, nyní tým Microsoft Research vydává vlastní experimentální klávesnici. 

Ta nefunguje na principu ťukání prstem do miniaturních písmenek, ale na rozpoznávání textu, který na dotykový displej hodinek napíšete a to písmenko po písmenku. Potíže jí nedělají ani číslice či speciální znaky, s trochou cviku bude možné dosáhnout poměrně slušné rychlosti psaní. Klávesnice je prozatím v beta verzi, nicméně je možné ji stáhnout již nyní z těchto stránek. Podporovány jsou kulaté a čtvercové displeje s rozlišením 320 × 320 pixelů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Vojta (neregistrovaný)

  Zajímavá věc, ale (tím neprskám na Microsoft) nedokážu si to představit v praxi, za chůze nebo v dopravním prostředku. Nejspíš bych po chvíli hodinky vzteky zahodil. Navíc, když bych něco na hodinkách chtěl napsat, tak mi přijde mnohem jednodušší a pohodlnější už vytáhnout ten sesynchronizovanej telefon.

  • Johny (neregistrovaný)

   A mě se to zas líbí. Psát hulkovym je pohodlný.

  • Vojta (neregistrovaný)

   To jo, proti hůlkovýmu nic nemám. Mě celkově nesedí ten koncept psaní na hodinkách, přijde mi to prostě „kulervoucí“. Ale když to vyzkouší někdo, kdo má hodinky a bude to intuitivní a pohodlný, klidně to přehodnotím.

  • lerion (neregistrovaný)

   Tak ono to není na psaní mailů nebo diplomových prací. Je to na krátké odpovědi, vyhledávání a prostě všechny krátké činnosti. Prostě jen další možnost. Proč ne.

  • Vojta: a nepostrádají pak ty hodinky poněkud smysl, když stejně na konec vytáhnu ten mobil pro napsaní sms atd.? Někdo možná řekne, že je to kvůli tomu, aby si nejprve na hodinkách v rychlosti tu sms přečetl a mohl tak zvážit, jestli pro to stojí mobil vytahovat a odepisovat, ale pro takový účel mi to přijde jako hodně drahý špás. Také můžete říct, že ty hodinky nejsou jen kvůli těm sms, ale že to má spoustu jiných věcí – mně ale přijde, že – krom možná toho fitness měření – to nemá nic, co by neměl samotný mobil, který každým rokem stále více tloušťkou a váhou připomíná list papíru, že pak tedy něco takového vytáhnout z kapsy a použít není žádná tragédie.

  • lerion (neregistrovaný)

   Martin: „…samotný mobil, který každým rokem stále více tloušťkou a váhou připomíná list papíru…“

   Problémem je, že list papíru připomíná i šířkou a výškou…

  • …neřekl bych, že ty dnes asi nejčastější mobily 4,5-5 palců jsou ještě takový problém pro rychlé tahání z kapes a manipulaci. Až to jednou bude skutečně jako tablet, tak bych to pochopil, ale k tomu snad nedojde. … nebo proběhne takový vývojový koloběh: dnešní mobily nahradí svou velikostí a funkcemi tablety, jenž postupně vymizí; pro nepraktičnost v běžném provozu těchto velkých mobilů se rozšíří hodinky na rychlé vyřizování za běhu; malý displej hodinek začne být na překážku, proto se začne zvětšovat, pro lepší přehlednost a vyřizování více funkcí; pro jejich stále větší velikost se ale přestanou nosit na zápěstí a budou se nosit v kapse; zde se také budou zvětšovat a postupně nahradí nové tablety-bývalé mobily et cetera, et cetera. :)

 2. Vojta (neregistrovaný)

  Martin: každý na to má jiný názor, já jen uvedl svůj. Ještě to trochu rozepíšu, ale znovu podotýkám, že jsem ochotnej změnit názor, když to vyzkouším a bude to fungovat skvěle.

  – Z uvedených smartwatches se mi nejvíc líbí koncept Googlu. Tzn že jde jen o doplněk k telefonu a o hodinky (v první řadě). Hodinky jako takový by potom sloužily jako notifikační zařízení, čtení akutních mailů atd, popřípadě pro rychlou odpověď, která (pro mě nejrozumnější řešení) je řešená ovládáním hlasem. Psaní na tak malým zařízení prstem, za pohybu (kdy se vám jedna i druhá ruka klepe) mi přijde jako horor, protože prst zabere tak 1/3 displeje. Je mi jasný, že hlavový ovládání v češtině stojí za pendrek, takže v USA a jiných anglicky mluvících zemích dávají větší smysl. Ale celkově mi smartwatches přijdou jen jako doplněk, ne jako zařízení pro šmudlání korespondence prstem.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Za gramatiku atd se omlouvám, mám v sobě pár sklenek vína :)

  • jo, o nic nejde, já ostatně zřejmě taky musím mít napito- mám poněkud problém zaostřit, třeba tu tvoji fotku vidím úplně rozmazaně…

   Každopádně bych řekl, že ty hodinky budou brány jen jako doplněk k mobilu (jako třeba ty náramky a co já vím ještě), že to nebude revoluce v chytré technice, nová generace, nový koncept chytré techniky, posouvající vše na zcela novou úroveň. Alespoň jsem nabyl takový dojem, že to bylo takto očekáváno (možná speciálně nejvíce od Apple watch :), ale že se na konec z toho vyklubalo jen takový sofistikovanější měřící náramek, tedy jen další z doplňků k smartphonům – někomu se to bude líbit, jako ty náramaky, někomu ne, každopádně to bude pořád taková ta sekundární věc k hlavní smart technice, tj. mobilům.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).