Domů » Bleskovky » Android Wear 5.0: I hodinky dostanou své lízátko, známe novinky

Android Wear 5.0: I hodinky dostanou své lízátko, známe novinky

Nejen chytré telefony a tablety obdrží v následujících dnech, týdnech a měsících nejnovější systému Android se jménem Lollipop, dočká se i nositelná elektronika se systémem Android Wear. Kromě očekávaného přebarvení aplikace Android Wear Companion do Material Designu přijde spousta novinek i do samotných hodinek. Server Phandroid již měl tu čest se s novou verzí systému setkat, proto vám můžeme přinést první pohled na nové a vylepšené funkce.

 

Správa baterie a úložiště

V aplikaci pro Android bude možné sledovat stav baterie hodinek a předpokládaný vývoj vybíjení, rovněž bude možné nahlédnout, které aplikace se na vybíjení podílejí nejvíce. Podobným způsobem bude možné zobrazit to, jaké aplikace jsou nejvíce hladové po prostoru v paměti zařízení.

  

Podpora doprovodných aplikací v číselnících

Číselník je především od toho, aby ukazoval čas. Nová API nicméně umožní „připnout“ na hodiny i informační ikonky aplikací třetích stran, například pro předpověď počasí. Na některé ikonky a číselníky se můžete podívat na obrázcích níže.

  

 

Rychlé obnovení zmeškaných událostí

Pokud jste omylem odmítli notifikační kartu, budete ji moci obnovit jednoduchým gestem a zmáčknutím tlačítka zpět. 

Profily jasu displeje

Příští verze Android Wear nabídne několik přednastavených profilů jasu displeje, což bylo dosud možné pouze díky aplikacím třetích stran. Nyní má být možné přívětivou cestou nastavit, zdali jste v divadle, kde oceníte diskrétní podsvícení, či se naopak nacházíte na ostrém slunečním světle, kde je zapotřebí jas zvýšit na maximum. V režimu divadlo je navíc displej implicitně zhasnutý a je nutné jej aktivovat hardwarovým tlačítkem nebo dvojím poklepáním na displej.

 

Řazení položek podle aktivity uživatele 

Položky v hlavním menu, odkud je možné spouštět aplikace nebo vyvolávat hlasové pokyny, se budou třídit podle vaší poslední aktivity a vašich návyků. Tato funkce je již obsažena v Google Glass.

  

Funkce pro zrakově postižené

Android Wear také nabídne vylepšení pro uživatele s poruchou vidění, funkce usnadnění přístupu dovolí nastavit libovolná zvětšení písma a potvrzovacích tlačítek, případně barevnou inverzi prvků systému.

  

Kromě výše zmíněných funkcí se navíc vývojáři dočkají navrácení funkce Debugging over Bluetooth. Jelikož server Phandroid neměl v rukách finální sestavení Android Wear 5.0, je možné, že se některé věci ještě budou před vydáním měnit. Datum vypuštění je očekáváno někdy na začátku prosince letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).