Domů » Články » Android v podání Microsoftu: takto budou vypadat aplikace na Surface Duo

Android v podání Microsoftu: takto budou vypadat aplikace na Surface Duo

Nejpozději před letošními Vánoci by se měl na pulty obchodů dostat dvoudisplejový smartphone Microsoft Surface Duo, na kterém překvapivě poběží patřičně upravený systém Android. Aby mohl Microsoft využívat ekosystému Google (včetně obchodu Play), budou na telefonu předinstalovaný aplikace a služby Google, ovšem Microsoft bude ve velké míře prosazovat i svůj vlastní software. Díky serveru WindowsCentral se můžeme podívat, jak budou aplikace od Microsoftu na Surface Duo vypadat, a jak se vlastně se dvěma displeji vypořádají.

surface duo

Microsoft Launcher

Základem se stane oblíbený spouštěč Microsoft Launcher, který je možné používat i na současných smartphonech, avšak Surface Duo jej naučí fungovat na dvou displejích. V základu dostanete dvě klasické domovské obrazovky plné ikon a widgetů, posouváním do stran dochází k přesouvání jednotlivých „ploch“ po obou obrazovkách. Dok s důležitými ikonami na spodní liště je dynamický a ikony v něm jsou pokaždé viditelné (byť třeba jen na jedné obrazovce), pokud tedy zrovna nemáte otevřené dvě celoobrazovkové aplikace vedle sebe.

surface duo
Microsoft Launcher

Úplně nalevo od ploch se v Microsoft Launcheru nachází obrazovka rychlého přehledu, jejíž součástí jsou i rychlé poznámky. V případě Surface Duo bude možné tyto poznámky psát ručně za pomoci stylusu, synchronizovány budou s Rychlými poznámkami ve Windows 10.

Novinkou v Microsoft Launcheru bude propojení dvou aplikací pod jednu ikonu, přičemž kliknutí na tuto ikonu obě tyto aplikace otevře, a to v rozmíštění, které si předem nastavíte.

Microsoft Edge

Nedílnou součástí Surface Duo se stane i prohlížeč Microsoft Edge. Ten bude fungovat samostatně na levé i pravé části displeje, popř. na obou. V tomto případě však budete muset překousnout černý pruh v kloubu zařízení uprostřed. Vývojáři budou moci upravit své webové stránky pro zobrazení na dvou displejích pro zobrazení různého obsahu, ovšem zpočátku neočekáváme příliš velký zájem.

surface duo 3
Microsoft Edge

Při roztažení přes oba displeje se rozhraní lehce upraví – na levé části zůstanou navigační tlačítka a adresní řádek, pravá část zůstane vyhrazená otevřeným panelům, doplňkům, sdílení a nastavení. Potěšující je, že při umístění Microsoft Edge na jednu obrazovku bude fungovat gesto drag and drop, např. pro obrázky, textu či URL z prohlížeče do jiných aplikací.

Outlook

Surface Duo bude mít předinstalovaného i poštovního klienta Outlook. Ten je pro práci na dvou obrazovkách jako stvořený – na levé obrazovce uvidíte seznam všech emailů, na pravé pak právě otevřenou poštu. Nebo kalendář, který je rovněž součástí aplikace. Outlook stejně jako Edge podporuje přetahování obsahu stylem drag and drop.

surface duo 2 3
Outlook

OneNote a ToDo

Poznámkovník OneNote a úkolovník ToDo budou na Surface Duo fungovat podobně jako Outlook – na levém displeji máte otevřený seznam poznámek/úkolů, na pravém pak aktuálně otevřená položka. Aplikace OneNote bude nativně podporovat stylus, který má být v případě Surface Duo klíčovou komponentou.

Microsoft Office

Na Surface Duo bude pochopitelně předinstalována kancelář od Microsoftu, nikoliv však ve formě samostatných aplikací Word, Excel a PowerPoint, ale jako jeden balík v rámci nedávno vypuštěné aplikace Microsoft Office. Aplikace umožní mít na levém displeji otevřený seznam dokumentů, na druhém pak aktuálně otevřený dokument. Zda půjde zobrazit vedle sebe dva dokumenty, zatím netušíme. Podle WindowsCentral však ale bude podporována práce s obsahem stylem drag and drop.

OneDrive

Cloudové úložiště Microsoftu bude na dvou displejích pracovat očekávaně – v levém uvidíme seznam složek a souborů, v pravém pak aktuálně otevřený soubor. U vybraných dokumentů bude možný přímý převod dokumentů do PDF.

Surface Duo 5

SwiftKey

Na Surface Duo bude nastavena jako výchozí klávesnice SwiftKey, která již nějakou dobu patří Microsoftu. Klávesnici bude možné přesouvat v rámci obou displejů, rozdělit ji na oba displeje, popř. v režimu naležato s ní vyplnit displej spodní. SwiftKey také dostane pro Surface Duo dvě speciální témata.

Nastavení

Se dvěma displeji bude počítat i systémové nastavení, které se bude chovat podobně jako Outlook nebo OneNote – vlevo seznam položek, vpravo nastavení konkrétní sekce. Do Nastavení také přibydou některé položky svázané se Surface Duo, např. nastavení stylusu a obecné chování systému.

Surface Duo 7

Obecné chování systému

Když už je řeč o chování systému, v základu bude nastaven tak, že levá obrazovky bude na domovské obrazovce obsahovat hodiny, zatímco na pravou budou chodit všechna oznámení. Pravý displej bude plnit roli hlavního, bude například sloužit i pro odemykání zařízení, k přijímání hovorů, apod. Nad pravým displejem bude umístěn i sluchátkový reproduktor.

K ovládání systému poslouží všemožná gesta – zavírání aplikací se bude provádět tažením zespodu nahoru, roztažení aplikace přes obě obrazovky bude realizováno tažením odspodu směrem k dělícímu rámečku. Aplikace se defaultně budou spouštět v režimu jedné obrazovky, a to na té, ze které byly vyvolány.

Podpory dvou displejů se v blízké budoucnosti dočkají i aplikace Microsoft News, Skype nebo Xbox, před zahájením prodeje by tak měly být připraveny. Otázkou je, jak tento trend uchopí vývojáři třetích stran, a zda rovněž dodají smartphonu Surface Duo „něco navíc“.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

37 komentářů

 1. Pokud to Microsoft nezabije nějakým nesmyslem po straně hardware (např. slabá baterie, chybějící NFC apod.), pak by to mohlo být super zařízení. Jen by mi asi chyběl malý displej při zavřeném telefonu pro notifikace a tlačítko pro přijímání hovoru vč. reproduktoru na čelní straně, aby se nemusel telefon otevírat pro běžné hovory.

  • Myslím si, že jako ideální notifikační displej můžou posloužit nějaké hodinky… půjde přece o android, takže nějaké Geary od Samsungu nebudou problém. Ano, je to investice navíc, ale pro mě by konečně hodinky dostaly smysl. S těmi hovory souhlasím.

  • Tak u iPhonu už dávají hodinky smysl dávno, ten není schopen na displeji sám o sobě zobrazit jakékoliv informace.

  • Jakmile se člověk naučí využívat hodinky na maximum, telefon už v podstatě leží na stole nebo v kapse, protože pro spoustu věcí není potřeba. S výdrží hodinek to je rozporuplné, ale pokud vydrží alespoň od rána do noci je to bez problému.

  • Jojo, dívám se na displej a vůbec nic nezobrazuje :D . Jenom android ho umí rozsvítit.

  • Neměl jsem na mysli zrovna ve chvíli, kdy něco přijde. Ale zmeškané události, hodiny apod. Ani notifikacni dioda a ani AOD, kterými dneska disponují i mobily za 7 tisíc. IPhone prostě potřebuje další zařízení 😁

  • Nepotřebuje. Stačí nebýt závislák a nemít potřebu na všechno do vteřiny odepisovat. Ale chápu, že to někdo chce, já to třeba nepotřebuji. To je i důvod, proč naprosto nesnáším propojení macu a iPhonu. Když něco dělám, nechci být rušen každou zprávou, nechci příjmat hovory na počítači, atd. Volám a odepisuji až já chci, ne kdy volající chce. Budeš se divit, ale v dnešní době je to neskutečně osvobozující.

  • Ano, díky informaci na displeji vidím, o kterou notifikaci se jedná a podle toho mám nastavené priority, jestli mě to zajímá teď, anebo to počká. Důležité pro mě je vědět, jestli se jedná o zprávu, whatsapp, nepřijatý hovor, email..atd…díky tomu nemusím na mobil ani šáhnout a mám dostatečný přehled. Samozřejmě že to jsou individuální záležitosti.

  • To je takový problém jednou ťuknout do displeje?

  • To je právě ono a je to to, co musíš udělat. Nehledě na případ, že toto třeba nemáš nastaveno. V případě faceID pak je potřeba vzít telefon do ruky. Bavím se o tom, že určitý stav, co se děje v telefonu, díky AOD (notifikační diodě) zjistím POUHÝM pohledem na mobil, který může klidně ležet i dál, než dosáhnu rukou.

  • Já chápu o co ti jde, ale mě tím neohromíš. Měl jsem několik Samsungů a AOD jsem vždy vypnul. Já tu funkci prostě nevyužiju.

  • No tak každý je jiný…možná ale, až to dostane iPhone, tak to začne pro spoustu lidí, dávat smysl :-)

  • xzeit: jediný argument? Potřebuju to já, takže to musí mít všichni? Od toho mám přeci možnost volby a mohu si koupit stroj, který AoD umí. Problém je vyřešen.

  • Prosím, ty už dneska mlč. Nevím kde ses tu vzal, ale k0j0t jsi teda řádný.

  • Věříš, že mě napadlo cca to samé? :D

  • Tomáš: Napsal jsi to špatně. Nepotřebuji/nevyžaduji to jenom já. To je jedna věc. A věc druhá kterou jsi zvládl na půl, že od toho mám možnost volby v nastavení. Tedy v případě, že tuto funkci využívat nechci, si to prostě vypnu. Problém je vyřešen ještě lépe.

  • xzeit: v tom případě neumíš číst, protože máš možnost zakoupení stroje, který AoD umí. Stejně tak ti, kteří to rovněž chtějí. Myslím, že nejen v Apple vědí na základě uživatelských feedbacků, jestli má smysl se s touto funkcí zabývat či nikoliv. Mám ve svém okolí mnoho lidí, jejichž zařízení tuto funkci má a vím snad jen o několika, kteří to využívají.

   Opět stavíš svůj názor jako jediný správný. Není.

  • Tomáš: V apple vědí, jak z lidí tahat peníze, tak jim prodáme hodinky, které už AOD umí. Mám kolem sebe taky spoustu BFU jako ty, kteří ani neví, co má jejich mobil za funkce. Číst umím a proto je lepší možnost volby zrovna této jednoduché funkce v nastavení, než v rámci jiného přístroje. Není to můj názor, je to argument. Navíc že někdo tu funkci nevyužívá, i když o ni ví, to je to samé, jako když někdo nevyužívá jakoukoliv jinou funkci, kterou ten přístroj má.

  • BFU jsi ty, já nikoliv. Pokud umíš Javu nebo Objective-C a znáš chod systému, tak OK. Jinak jsi běžný uživatel jako 9 z 10 a využíváš blbuvzdorných funkcí, které využíváš každý den a které pro tebe někdo napsal.

   Každá firma by ráda tahala peníze, ale nikdo to neumí tak jako Apple, i když to nabijou všemožnými a často zbytečnými funkcemi, které se jednou vyzkouší a poté nikdy nepoužijí.

  • Tomáš: Špatně jsi to pochopil, ty Céčko. Měl jsem na mysli ty lidi, kteří se pohybují kolem tebe (mám kolem sebe běžné uživatele jako ty, ne jako jsi ty. Resp. mám kolem sebe taky běžné uživatele jako máš ty kolem sebe) No a běžný uživatel úplně tak nejsem. Rozhodně ne na základě toho, jestli umím programovat. Běžní uživatelé mě většinou žádají o pomoc.

   Já vím, například naposledy kamarád, který měl roky Android na nějakém ještě HTC tenkrát za 8 tisíc najednou si koupil iPhone 8 a říkal mi, jaká je to pecka, jak je to rychlé proti androidu:-).

  • xzeit: Bezny uzivatel jsi. Pouzivas pouze to, co nekdo napise. Ja kolem sebe BFU nemam, protoze kolem sebe mam programatory a vyvojare a tak nejak do toho vidime do hloubky. Vetsina vyrobcu reaguje na feedback od uzivatelu, pripadne vyvojaru a je-li toho hodne, tak se o implementaci zacina uvazovat. Vzhledem k tomu, ze konkretne AoD moc lidi nezajima, nema Apple a nekteri dalsi potrebu se timto zabyvat. Jako fakt nikoho nezajima nazor nejakeho xzeita a dalsich divnych lidi z diskuzi. To je jen reklama zdarma.

   Jestli bude AoD v iOS 14 zatim nevim ani z dostupnych predbeznych informaci, protoze to je proste funkce, ktera temer nikoho nezajima. Je to hodnoceno z pohledu masy, nikoliv jednotlivcu.

  • Tomáš: Běžný uživatel si neumí sám nakonfigurovat a sestavit PC, nainstalovat jakýkoliv SW, síťové zařízení, OS, vyřešit skoro jakýkoliv problém atd.. BFU je možná tvoje máma, nebo táta (stejně jako moji, abys to nebral jako urážku). Já už jsem pokročilý uživatel. Ty pak budeš třeba odborník (ve svém oboru).

   Ale nekecej, že to nikoho nezajímá. Výrobce to zajímá, má to už dneska téměř každý Android s OLED displejem a naprostá většina BFU neví o spoustě funkcí, co mají v telefonu a tím to hlavně je.
   AOD je užitečná funkce, stejně jako notifikační dioda, kterou vlastně AOD vytlačilo. Takže uživatelé Androidu pak teda asi dávají hodně feedbacků, když už tohle mají roky …a kdysi vlastně uživatelé Symbianu, wp, wm. Takže žvásty o tom, že to nikoho nezajímá, prosím tě vynech.

  • Opet a stale dokola pokladas za pravdu to, co si myslis. Neni tomu tak a prave proto se porad vsemu divis a na vse nadavas. Protoze tomu nerozumis a nedokazes akceptovat fakt, ze nemas pravdu. Ted budes zase oponovat se svou pravdou, atd. jak u blbych.

  • Tomas: na to ze si „programator“, trepes neskutocne 3,14coviny

  • Protože žádný programátor není a jestli jo, tak hodně špatný.

  • Tak to prozkoušej, však ty jsi programátor, ne? Zajímalo by mě, jak bude reagovat. Troll.

  • Hele, nechtel by ses nad sebou zamyslet? Schvalne si zkus projit sve prispevky za posledni rok a kolik jich nejak prispiva do diskuzi a kolik jsou jen tvoje pribehnuti a pourazeni diskutujicich,

  • Za to ty tomu rozumíš, uživatelé to nechtějí a proto to výrobci nedělají, že?
   Pravda je taková, že to výrobci dělají a uživatelé to vítají. Oponovat nemusím, vycházím z reality. Já mám kolem sebe zase lidi, co AOD používají. Půjdeme-li do důsledků, pokud má mobilní telefon OLED displej (kde to má smysl), je škoda jej nevyužít. Nechceš – vypneš. Z toho to vypadá, že tomu spíš nerozumíš ty a píšeš to, co napsal TomasSX1.

  • „xzeit
   Uživatel
   odpovídá uživateli Tomáš
   3. 6. 2020 21:28
   Tomáš: V apple vědí, jak z lidí tahat peníze, tak jim prodáme hodinky, které už AOD umí. “

   Muzu ti garantovat. Ze AOD ti Apple watch fakt nenahradi a vetsine uzivatelu, nejen u iPhone, je AOD jako takove naprosto fuk.
   Jinak jak pise qam, fakt nepotrebuju aby mi telefon porad blikal s kazdou notifikaci a i na tohle jsou paradoxne ty AW super.
   Dam je do ticheho rezimu a haptickou odezvou vim, ze mi nejake zpravy chodi a pokud si jej budu chtit precist, prectu, pokud ne, tak je necham v pozadi. Nepotrebuju, aby me porad zarizeni samo nutilo at jej pouzivam.

  • ty si vzorovy uzivatel apple. Zeres im vsetko co ti povedia. Haptickou odezvou ( 😂 ), AOD jako takove naprosto fuk, AW super,…

   mam dost…

  • Jestli mas dost, tak doporucuji jiny web. Nikomu tu chybet nebudes.

  • No na Lumii jsem to používal. Pak jsem to na dalším telefonu neměl a od té doby Always on ani nepoužívám a nepřipadám si o něco veledůležitého ochuzen, ale chápu, že to někdo využije.

  • Já to měl tak samo, na Lumii jsem to používal, na Huawei P8 jsem to neměl a jelikož mi to chybělo, zkusil jsem Samsung Galaxy S7.
   Ale to jsou věci….jsou tací, kteří zase k ničemu nemají čtečku otisků….a já říkám zase, když ji nechceš, tak ji nepoužívej.

   Asi takhle, mezi android telefony je spousta levných, kterým některé funkcechybí atp. a když ty funkce nechceš, no tak si koupíš levný a méně vybavený mobil.
   Co se týče vlajkových lodí a třeba Applu, který má vlastně skoro jen TOP model, tak by ten TOP model měl mít TOP výbavu.

  • Xzeite, mlčeti zlato. Už si to konečně někde napiš.

  • Ty raději zase zalez, Skywalkere.

  • Hmm, tak jestli má být budoucnost v tom, že všichni budeme chodit s chytrými hodinkami na ruce a sluchátky v uchu, tak to se mi moc nelíbí …

  • jeste si zapomnel na bryle :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).