Domů » Bleskovky » Android je jen začátek. Microsoft ve svém obchodě chce i Steam a Epic Store

Android je jen začátek. Microsoft ve svém obchodě chce i Steam a Epic Store

Součástí systému Windows 11 bude i znatelně přepracovaný obchod s aplikacemi, který bude nejen přehlednější, ale najdete v něm i větší množství titulů. Microsoft si připravil velké množství lákadel pro vývojáře (podpora vlastních platebních a aktualizačních systémů) a kromě toho do svého obchodu vpustil konkurenci – díky integraci Amazon App Store v něm najdete i aplikace a hry pro Android. A tím to možná nekončí.

Microsoft Store je otevřený dalším obchodům

Amazon App Store je do Microsoft Store integrován tak, že přímo v obchodě Microsoftu vidíte knihovnu aplikací App Store včetně recenzí, hodnocení uživatelů apod. Přímo odsud pak bude možné aplikace nainstalovat do Windows a pracovat s nimi jako s jakoukoliv jinou Windows aplikací.

Microsoft Store 4

Podobným způsobem by Microsoft chtěl do svého obchodu integrovat i další obchody aplikací třetích stran, čímž by se Microsoft Store proměnil v jakési tržiště obsahující několik dalších obchodů. Panos Panay, který v Microsoftu vede počítačovou divizi, v rozhovoru pro server The Verge prozradil, že by v Microsoft Store rád viděl například Steam nebo Epic Games Store. Ideálním scénářem by měla být možnost najít na jednom tržišti požadovanou aplikaci nezávisle na tom, v jakém obchodě se nachází.

store

Otázka samozřejmě visí nad tím, jakým způsobem by se dělily příjmy z prodeje aplikací. Microsoft sice umožňuje využívat vývojářům alternativní platební systémy (zejména pro předplatné nebo in-app platby) s tím, že si z nich nevezme ani dolar, ovšem toto pravidlo se nevztahuje na hry; u nich pouze 1. srpna dojde ke snížení „desátků“ z 30 na 12 procent. Pravidla dělení pro integrované obchody třetích stran známá nejsou.

Každopádně myšlenka jednoho centrálního obchodu se nám velmi zamlouvá, koneckonců komu se líbí, že má na počítači nainstalované aplikace Steam, Ubisoft Connect, Origin, Epic Games a ještě přemýšlet, ve kterém obchodě si zakoupil konkrétní hru.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).