Android O Developer Preview: co je nového? (přehled funkcí)

Google se minulý týden v úterý pochlubil zcela novou verzí operačního systému Android, kterou tentokrát označil písmenem „O“. Oficiálního jména jsme se prozatím nedočkali, pravděpodobné je však označení „Oreo“. Ačkoliv je nová verze dostupná jen jako tzv. Developer Preview, už teď je jasné, že půjde pouze o evoluční posun vpřed, žádné výrazné změny v grafice či ovládání nehledejme.

Cílem Androidu O je jednoduše prohloubit uživatelský komfort, který Google postupně vylepšuje ve všech oblastech. I přes pouze mírné a evoluční změny nelze říci, že se na palubě nového systému neodehrávají žádné změny. Novinek je poměrně dost, tak si je pojďme všechny představit.

Poslední aktualizace článku: 27. března.

android-versions

Aplikace běžící na pozadí

Google se poslední dobou zaměřuje na optimalizaci svého systému, čemuž také nasvědčuje fakt, že s příchodem Androidu Marshmallow firma představila funkci na sledování aktivity aplikací běžících na pozadí. Ta byla ve verzi 7.0 Nougat mírně vylepšena a stejně je tak tomu i nyní u nového Androidu O.

background-limits

Uživatel bude mít nově k dispozici podrobnější informace, kdy která aplikace běžela a ubírala tím drahá procenta baterie. Mimo jiné bude operační systém také pravidelně monitorovat vaší lokaci a celkově bude lépe s běžícími aplikacemi pracovat, což se má dle slov společnosti razantně projevit na celkové výdrži všech zařízení běžících na nejnovějším Androidu.

Kanály v notifikacích

Poměrně velké změny se udály na poli notifikací, které se budou nově shlukovat do tzv. kanálů. Kanály dají uživatelům možnost přistupovat k různým notifikacím v rámci jedné aplikace s rozdílnou prioritou. Pokud budete mít zapnuté upozornění pro informační kanál, který publikuje články všeho druhu, upozornění si budete moci nastavit například pouze u kategorie s technologiemi – ostatní upozornění budou skryté a nebudou vás vyrušovat. Vše bude v rukou vývojářů, kteří musí své aplikace pro nový systém řádně připravit.

android-o-253718

Automatické vyplňování

Android O nabízí možnost automatického vyplňování citlivých informací, což má uživateli zajistit ještě větší bezpečnost. Nové API dovolí uživatelům si navolit vlastní zdroj dat, které se budou automaticky vyplňovat. Zjednodušeně lze API označit jako speciální aplikaci, která si bude pamatovat vaše veškeré přihlašovací údaje a fungovat bude na úrovni systému.

autofill-apis

Obraz v obraze

Funkci obraz v obraze (picture in picture) dobře znají uživatelé Android TV. Nově si jí budou moci užít i majitelé mobilních zařízení a tabletů. V praxi si tedy budete moci zmenšit do malého plovoucího okna jakékoliv video a mezitím můžete pracovat v aplikaci jiné. Podobnou funkcí disponuje například YouTube.

android-o-253719

Písma

S příchodem nového Androidu se změní práce s fonty, vývojáři tak budou mít s nasazováním fontů ve svých aplikacích mnohem méně práce, jelikož bude font vnímán jako samostatný prvek (zdroj), stejně jako tomu je například u barev – vše bude konfigurovatelné v rámci XML.

font-resources-in-xml

Adaptivní ikony

S adaptivními ikonami jsme se již setkali u chytrých telefonů Google Pixel, nyní je bude podporovat nativně i samotný Android. Ikony automaticky přizpůsobí svou podobu do čtverce či kruhu, a sjednotí tak vzhled s ostatními aplikacemi. V neposlední řadě se budou moci dát ikony „rozdovádět“ díky animacím. Adaptivní ikony budou podporovány napříč celým systémem, roztříštěnost designu by díky tomu měla definitivně skončit.

Širší barevná škála pro aplikace

Nová verze Androidu podporuje širší barevnou škálu, konkrétně AdobeRGB, DCI-P3 a Pro Photo RGB. Aplikace si budou moci od systému samy vyžádat potřebný gamut s odlišnými nastaveními (profily).

wide-gamut-color-for-apps-jpg

Vylepšené zobrazení funkce Ambientní displej

Android O vylepšuje také poměrně oblíbenou funkci Ambientní displej, která umí na displeji zobrazovat informace o datu, čase a nových notifikacích v energeticky šetrném režimu. Kromě nové grafiky se změnil i režim, jakým zobrazení aktivujete – nově je nutné na telefon dvakrát poklepat.

Audio a konektivita

Přibyla i podpora LDAC, nebo-li podpora bezdrátové technologie zvuku s vysokým rozlišením vyvinutá společností Sony. Spolu s ní přibyla podpora Wi-Fi Aware, pomocí které budou moci komunikovat dvě zařízení mezi sebou bez nutnosti být připojen ke stejnému přístupovému bodu.

audio-amp-connectivity-jpg

Vylepšená klávesnice

Malých změn doznala i základní klávesnice od Googlu. Ta se nyní dokáže lépe učit a nabízí mnohem lepší predikci slov.

keyboard-navigation

Autor článku
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku