Android 4.2.2 je dostupný pro řadu Nexus: Jaké novinky aktualizace přináší? (aktualizováno)

Google pro některá referenční zařízení řady Nexus (Galaxy Nexus, Nexus 7 a Nexus 10) včera uvolnil aktualizaci na nejnovější Android 4.2.2 „Jelly Bean“. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Ve světě operačního systému Android se čím dál více mluví o chystané verzi s označením Key Lime Pie, která bude představena v květnu na konferenci Google I/O; pravděpodobně půjde o verzi 4.3 nebo 5.0. Byla by ale škoda opomenout menší aktualizaci, která vychází právě v těchto dnech pro vybrané referenční modely řady Nexus a nese označení 4.2.2. Už samotná verze napovídá, že se nejedná o nijak velký update a místo viditelných změn hlavní roli hrají ty pod pokličkou. Prozatím je hlášena dostupnost pro zařízení Samsung Galaxy Nexus (GSM verze), Asus Nexus 7 a Samsung Nexus 10. V tomto výčtu pak chybí nejnovější referenční telefon Nexus 4 (LG), ten by se však verze 4.2.2 měl dočkat velice brzy.

Ani majitelé zbylých zařízení nemají vyhráno, jelikož update je tradičně šířen postupně a například redakční Nexus 7 stále tvrdí, že verze 4.2.1 je aktuální. Pokud jste ale opravdu nedočkaví, je zde možnost čekání obejít instalací přes Android SDK, vzhledem k nízkému počtu změn však většina uživatelů nejspíše příliš spěchat nebude. Aktualizace proběhne pochopitelně formou OTA a velikost instalačního balíčku činí 46 MB. Nyní se pojďme podívat, jaká vylepšení se v nové verzi nacházejí.

Vyšší rychlost systému?

Velmi často aktualizace slibují vyšší výkon a rychlost. Nakolik je toto tvrzení v případě verze 4.2.2 pravdivé, můžeme zjistit díky serveru PocketNow, kde již mají k dispozici aktualizovaný Nexus 7. Redaktoři provedli několik benchmarků a porovnali je s výsledky z původní verze 4.1, se kterou tablet vstoupil na trh. Rozdíly nejsou příliš velké a při běžném používání budou téměř neznatelné. Pro lepší představu uvádíme hodnoty původní verze 4.1 do závorky za skóre té aktuální – 4.2.2

  • Quadrant: 3518 (3549)
  • Smartbench 2012: Productivity 3676 (3637), Games 2421 (2627)
  • Linpack Pro Single Thread: 44,879 MFLOP; 1,87 sekundy (47,17 MFLOP; 1,78 sekundy)

Zajímavým porovnáním je i rychlost integrovaného prohlížeče Google Chrome, který v původní verzi 4.1 běhal naprosto plynule a po updatu na 4.2.1 se občas zadýchával. Podle všeho se v nejnovější 4.2.2 opět vracíme na ideální počáteční stav, až dlouhodobější používání ale ukáže, nakolik je toto tvrzení pravdivé.

Stabilita

Obvyklou položkou v seznamu změn při aktualizacích bývá i stabilita. Výjimkou není ani Android 4.2.2, který slibuje právě zvýšenou stabilitu, jež při přechodu mezi verzemi 4.1 a 4.2.1. trochu poklesla. Vzhledem k faktu, že update byl vypuštěn před několika hodinami, skutečnou pravdu ukáže až dlouhodobější používání. Lze ale očekávat, že drobných změn k lepšímu se v této oblasti dočkáme, ačkoliv ani s Androidem 4.2.1 rozhodně nemůžeme Nexus 7 označit za pomalý a podobně je tomu i u ostatních Nexus zařízení, která se této aktualizace dočkala nebo dočkají.

   

Problém s Bluetooth opraven

S Androidem 4.2. se krom několika příjemných vylepšení objevil také nepříjemný bug postihující některá zařízení, kdy se při přechodu mezi internetovými připojeními (například z 3G na HDSPA) dočasně přerušilo Bluetooth spojení. Tato chyba byla markantní zejména při přehrávání hudby do Bluetooth sluchátek, kdy občasné záškuby v hudbě mohly být velmi nepříjemnou záležitostí. Podle dosavadních poznatků se bohužel tento problém nedočkal úplného vyřešení, ale pouze částečného zlepšení, kdy se jev nevyskytuje tak často.

Ikony v notifikační liště

Android 4.2 přinesl jedno poměrně zásadní a dlouho očekávané vylepšení, které přínášelo druhou notifikační lištu se zkratkami jako vypnout či zapnout WiFi, Bluetooth, mobilní data a další. Při stisknutí ikony pro WiFi či Bluetooth jste však neprovedl vypnutí či zapnutí, ale byli jste přesměrováni do nastavení samotných připojení a až tam je bylo možno zakázat či povolit. V nové verzi máte možnost dané protokoly vypnout nebo zapnout jen podržením prstu na dané ikoně, stiskem se poté dostanete do nastavení tak, jako v předchozí verzi.

 

Nové systémové zvuky

Změna se odehrála i mezi systémovými zvuky a nově budou zařízení znít jinak při signalizaci vybité baterie a v případě Nexusu 4, pro který update paradoxně stále není dostupný, tak i při aktivaci bezdrátového nabíjení.

Zbývající čas při stahování

Dalším drobným vylepšením, které však mnoho uživatelů ocení, je ukázka zbývajícího času u upozornění o stahování obsahu z internetu v notifikační liště.

Na závěr aktualizace ještě nutno uvést, že na redakčním Nexusu 7 z oficiální české distribuce se update stále nehlásí. Pokud máte jinou zkušenost, neváhejte se podělit o ni v komentářích.

Změn není mnoho…

Vzhledem k tomu, že ještě nebyl vypuštěn ani oficiální seznam změn,na první pohled jich opravdu mnoho není. Pokud by ale byla nějak výrazná, určitě bychom je již stihli zaregistrovat a tak se nejspíše bude jednat jen o drobné úpravy, které většina uživatelů ani nebude mít šanci postřehnout. Zajímavé vylepšení aktualizace přináší na Nexusu 7, u kterého nyní Google začal uvádět výdrž 10 hodin při běžném používání namísto původních 8 hodin.

 

Zatím nejsou známé žádné potíže způsobené aktualizací a tak update nelze než doporučit, jelikož přináší několik málo drobných, avšak příjemných vylepšení. Tento článek aktualizujeme, jakmile se nová verze dostane i k nám do redakce. Dejte nám vědět v komentářích, jestli se na vašich Nexus zařízeních již objevila možnost stažení a případně se podělte o samotné zkušenosti v komentářích pod článkem.

Aktualizováno 14. února

Nexus 4 se již také dočkal uvolnění aktualizace na verzi 4.2.2. Pokud vás systém sám neupozornil na dostupnost aktualizačního balíčku, můžete update vyvolat ručně skrze nabídku Nastavení – Informace o systému – Aktualizace. Kromě toho se aktualizace na nejnovější Android dočkal i Samsung Galaxy Nexus (yakju verze).

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku