Domů » Bleskovky » Takhle vypadá Android 12. Tešíme se na nový vzhled i funkce

Takhle vypadá Android 12. Tešíme se na nový vzhled i funkce

Pravděpodobně ještě v tomto měsíci dojde k vypuštění první vývojářské beta verze chystaného Androidu 12, jehož ostrá verze patrně vyjde v tradičním termínu na konci letních prázdnin. Google k vypuštění beta verze chystá materiál shrnující všechny podstatné novinky a právě ke screenshotům z tohoto dokumentu se nyní dostala komunita diskuzního fóra XDA-Developers. Jaké novinky Google prozradil?

Nový design a systémová témata

Na první pohled si můžete všimnout změny designu, která zřejmě souvisí s integrací přepínače systémových témat. Ten je již nějakou dobu součástí nadstaveb výrobců smartphonů, avšak v čistém Androidu se zatím podpora systémových témat neobjevila.

android 12 6

Ze screenshotů je patrné, že u aplikovaného tématu došlo k „přemalování“ ikon, přepínačů, písma nebo barevného nádechu pozadí. Uživatelé si údajně budou moci zvolit primární a sekundární barvu nebo ji budou moci nechat zvolit systémem na základě použité tapety.

android 12 3

Nové konverzační widgety

Změnou mají projít i widgety, u kterých se Android pokusí zavést konzistentní vzhled po vzoru iOS. Novinkou budou konverzační widgety zobrazující nedávné zprávy či zmeškané hovory u vybraných kontaktů. Přepracován bude i správce widgetů, který bude mnohem přehlednější.

Varování na odposlouchávající aplikace

Inspiraci u iOS sbíral Google i v oblasti bezpečnosti. Nově se vpravo nahoře bude objevovat barevné upozornění, zda některá z aplikací přistupuje k fotoaparátu nebo mikrofonu. Z tohoto místa bude možné zobrazit podrobnosti a přímo vybraným aplikacím přístup zatrhnout.

Různé tvary rychlých přepínačů?

Jeden ze screenshotů také zobrazuje notifikační centrum se zjednodušeným seznamem rychlých přepínačů. Počet přepínačů v jednom řádku se zmenšil z pěti na čtyři, přičemž přepínač aktivní funkce má kruhový tvar, zatímco u neaktivní funkce je čtvercový se zaoblenými rohy. Je možné, že se zatím nejedná o finální vzhled.

android 12 1

Další novinky

Android 12 by měl přinést ještě další změny, které se v dokumentaci Google neobjevily. Hovoří se například o párování aplikací, sdílení hesel k Wi-Fi s ostatními zařízeními, oddělení aktualizace balíčku emoji od systému nebo používání gesta dvojího poklepání na záda. Více novinek se snad dozvíme v průběhu tohoto měsíce, kdy by měla první beta verze Androidu 12 vyjít.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Jééé, ještě větší mezery a obloučky než jsme mysleli? Ach jo. Čím větší jsou mobily, tím víc se plýtvá místem. Přeborníkem je iOS, ale Android ho závratně dotahuje. Moje auto lépe komunikuje s iPhone, tak jsem se šel podívat na A12 a pecka. Telefon je široký 72mm, rámečky kolem displeje mají 7mm, mezera mezi witgetem a okrajem displeje je na každé straně 3mm. Mezera mezi textem a okrajem widgetu je dalších 3mm na každé straně. To znamená, že efektivní zobrazovací plocha textu na 72mm širokém telefonu je 53mm. Proč? To já nepochopím. A Android spěje k tomu samému. Teď mám OnePlus Pro a používám Microsoft launcher, který dokáže roztáhnout widgety do krajů. A světe div se u telefonu širokém 74mm mám efektivní zobrazovací plochu cca 68mm. To už je docela rozdíl.

  • Jan Dočekal

   Jak se můžu těšit na android 12 když jsem nedostal ani android 11?

  • Těšit se můžeš i tak. Třeba na to, že vyjde. Nebo můžeš jít a koupit si smartphone, který na něj půjde aktualizovat. Jak prosté.

  • jak sproaté

 2. Zrovna s widgety bych si fakt z iOS inspiraci nebral. Tohle zrovna Android umel dobre…

 3. Krása ♥ Poměr mezer k velikosti displeje mi přijde v pořádku. Material je prostě na míle daleko před konkurencí a svůj náskok si drží. Což je dost překvapivé s ohledem na to, kolik práce musí Google kolem toho udělat v porovnání s Apple, který vše optimalizuje jen na pár vlastních zařízení. Ne že by byl iOS špatný, ale člověk by u něj čekal občas promyšlenější práci s UI.

  Za mě je tohle prostě špička. Tak, jak by to u podobného gigantu mělo být.

 4. Stejné jak můj android 4 na nexusu.

 5. Taky mam Android 11 už pár týdnů a žádná sláva to není.

 6. No to vypadá. Displeje pomalu 7″ a na dom. obrazovce 4 ikony 😅 Co jsou tohle za optimalizace? Jako jo, působí to na screenshotech „so fresh, so clean“, ale to je tak všechno, užitná hodnota nulová. Snad přidají o nějakou customizaci. Dom. obrazovku vnímám jako místo pro rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím a informacím z widgetů.

  • Ja to mam presne naopak. Na domovskej obrazovke mam 5 icon dole v docku a pocasie v strede. Vsetko ostatne najdolezitejsie appky mam Edge panely a o widgety sa stara galnce v MS launcher.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).