Domů » Bleskovky » Takhle vypadá Android 12. Tešíme se na nový vzhled i funkce

Takhle vypadá Android 12. Tešíme se na nový vzhled i funkce

Pravděpodobně ještě v tomto měsíci dojde k vypuštění první vývojářské beta verze chystaného Androidu 12, jehož ostrá verze patrně vyjde v tradičním termínu na konci letních prázdnin. Google k vypuštění beta verze chystá materiál shrnující všechny podstatné novinky a právě ke screenshotům z tohoto dokumentu se nyní dostala komunita diskuzního fóra XDA-Developers. Jaké novinky Google prozradil?

Nový design a systémová témata

Na první pohled si můžete všimnout změny designu, která zřejmě souvisí s integrací přepínače systémových témat. Ten je již nějakou dobu součástí nadstaveb výrobců smartphonů, avšak v čistém Androidu se zatím podpora systémových témat neobjevila.

android 12 6

Ze screenshotů je patrné, že u aplikovaného tématu došlo k „přemalování“ ikon, přepínačů, písma nebo barevného nádechu pozadí. Uživatelé si údajně budou moci zvolit primární a sekundární barvu nebo ji budou moci nechat zvolit systémem na základě použité tapety.

android 12 3

Nové konverzační widgety

Změnou mají projít i widgety, u kterých se Android pokusí zavést konzistentní vzhled po vzoru iOS. Novinkou budou konverzační widgety zobrazující nedávné zprávy či zmeškané hovory u vybraných kontaktů. Přepracován bude i správce widgetů, který bude mnohem přehlednější.

Varování na odposlouchávající aplikace

Inspiraci u iOS sbíral Google i v oblasti bezpečnosti. Nově se vpravo nahoře bude objevovat barevné upozornění, zda některá z aplikací přistupuje k fotoaparátu nebo mikrofonu. Z tohoto místa bude možné zobrazit podrobnosti a přímo vybraným aplikacím přístup zatrhnout.

Různé tvary rychlých přepínačů?

Jeden ze screenshotů také zobrazuje notifikační centrum se zjednodušeným seznamem rychlých přepínačů. Počet přepínačů v jednom řádku se zmenšil z pěti na čtyři, přičemž přepínač aktivní funkce má kruhový tvar, zatímco u neaktivní funkce je čtvercový se zaoblenými rohy. Je možné, že se zatím nejedná o finální vzhled.

android 12 1

Další novinky

Android 12 by měl přinést ještě další změny, které se v dokumentaci Google neobjevily. Hovoří se například o párování aplikací, sdílení hesel k Wi-Fi s ostatními zařízeními, oddělení aktualizace balíčku emoji od systému nebo používání gesta dvojího poklepání na záda. Více novinek se snad dozvíme v průběhu tohoto měsíce, kdy by měla první beta verze Androidu 12 vyjít.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.