Domů » Články » Android 12 odhaluje další zajímavé novinky. Známe i jeho sladké interní jméno

Android 12 odhaluje další zajímavé novinky. Známe i jeho sladké interní jméno

Google zřejmě ještě tento měsíc vypustí do světa vývojářskou beta verzi připravovaného Androidu 12. Komunita XDA-Developers fóra postupně odhaluje novinky, které Google chystá; v minulém týdnu jsme viděli upravený design, konverzační widgety a upozornění na odposlouchávající aplikace, nyní zde máme seznam dalších vylepšení.

Android
Ilustrační obrázek (zdroj: Kaspersky)

Nový designový jazyk

Minule jsme měli možnost spatřit upravený design systému, který bude patrně založený na systémových tématech. Google interně nový vzhled nazývá Material NEXT, bohužel zatím nevíme, jak se v celém systému projeví. Pokyny Google pro design zmiňují například úpravy v rozvržení notifikací, always-on displeje nebo zamykací obrazovky.

android 12 6

Režim pro práci jednou rukou

Úhlopříčky displejů smartphonů se každým rokem zvětšují a je čím dál obtížnější ovládnout prostředí systému jednou rukou. Z tohoto důvodu vymýšlejí výrobci telefonů ve svých nadstavbách různé režimy pro snadné ovládání jednou rukou, nyní by tuto funkci měl přidat Google přímo do čistého Androidu.

V Androidu 12 by mělo jít obrazovku zmenšit až na 40 procent její původní velikosti, přičemž zmenšení bude možné realizovat jak skrze původní tři ovládací tlačítka, tak i přes moderní pilulkové tlačítko (pravděpodobně jeho „pohlazením“ zprava nebo zleva). Implementace této funkce nebude pro výrobce hardwaru povinná, budou moci zůstat u svých verzí.

Chytré automatické otáčení obrazovky

Znáte to, máte na telefonu nastavené automatické otáčení obrazu, ale vždy se otočí v nesprávnou chvíli. Android 12 přijde s funkcí chytrého automatického otáčení, které bude brát v potaz informace o orientaci hlavy uživatele ze selfie kamery. Majitelé telefonů s vysouvací selfie kamerou mají pravděpodobně smůlu.

Páry aplikací

Další chystanou novinkou bude párování aplikací, které již známe z prvních skládacích telefonů. Uživatelé si budou moci vybrat dvě aplikace, které se budou spouštět spolu v režimu rozdělené obrazovky, v multitaskingu se tyto aplikace budou tvářit jako jedna „dvojaplikace“.

Speciální herní mód

Google pro Android 12 plánuje i službu GameManager, která stejně jako u telefonů třetích stran zajistí optimalizaci hardwaru pro plynulé a ničím nerušené hraní.

Obraz v obraze

Vylepšení se dočká režim obraz v obraze, který umožní měnit velikost okna gesty – plynulá změna gestem pinch-to-zoom, návrat na předchozí velikost dvojitým poklepáním.

Nové animace bublin

S Androidem 11 přišla nová funkce chatovací bubliny, Android 12 způsobí jejich mírnou vizuální proměnu; přibudou nové animace prolínání/zmenšování a přirozenější přechod mezi bublinami. V režimu na šířku budou bubliny uspořádány svisle vlevo nebo vpravo, aby neubíraly cenný prostor v horní části obrazovky.

Nekonečné screenshoty

Google má také v plánu přidat možnost vytvářet screenshoty obrazovek v celé jejich délce, nikoliv pouze aktuálně viděné části. Pokud budete chtít například vyfotit celé menu nastavení, budete mít možnost.

screenshot

Oddělené emoji

Android 12 také konečně od sebe oddělí jádro operačního systému a balík emoji. Kdykoliv tak Unicode vydá novou sadu smajlíků, půjde ji v telefonu aktualizovat nezávisle na systému.

Android Sněhová koule

Na závěr ještě přidáme zmínku o interním pojmenování Androidu 12, které pokračuje v tradici označovat nové verze po sladkostech. I když s tím Google navenek přestal, interně své systémy stále „sladce“ označuje. Android 11 byl například Red Velvet Cake, Android 12 je pak v kódu systému označován jako Snow Cone, což je volně přeloženo sněhový kornout, ve skutečnosti se jedná o ledovou tříšť prodávanou v kornoutu nebo v papírovém kelímku.

Předpokládáme, že vývojářská testovací verze bude vypuštěna na veřejnost ještě v tomto měsíci, na začátku léta se pak dočkají testeři z řad veřejnosti. Hotovo by Google mohl mít na konci letních prázdnin.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).