Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Recenze » 5KPlayer: povedený přehrávač hudby a videa [recenze]

5KPlayer: povedený přehrávač hudby a videa [recenze]

Přehrávat filmy a hudbu na počítači patří mezi standardní činnosti, které jistě každý z nás provozuje. Zatímco většina se spokojí s jednoduššími programy, které zvládnou naprostý základ, občas je potřeba sáhnout po něčem lepším. Mezi „přehrávače na steroidech“ patří bezesporu 5KPlayer, který má funkcí na rozdávání. Vyplatí se jeho instalace? Na to se dozvíme odpověď v naší recenzi.

Záplava formátů a kodeků je samozřejmost

Základem každého přehrávače je jeho podpora různých formátů videa. Zde 5KPlayer rozhodne nezklame – mezi podporované formáty patří H.265, H.264, VP8/9, Xvid, DivX, MP4, MKV, MOV, WMV, FLV, AVI, MPG, MPEG a mnoho dalších. Nezalekne se přitom kvality 4K ani 8K, dokonce i s podporou HDR. Samozřejmostí je také přehrávání DVD a přidávání titulků ve formátech .srt, .ssa, .ass, .json, .aqt, .sub.

5KPlayer 1
V nastavení je přehledné

S hudbou nemá 5KPlayer rovnězž sebemenší problém. Formáty jako MP3, AAC, FLAC či APE patři mezi podporované, stejně jako vícekanálový zvuk 5.1/7.1 DTS. Perličkou je podpora internetových rádií či streamu M3U8/IPTV. Svou hudební kolekci si pochopitelně můžete spravovat rovnou z 5KPlayeru, což jistě ocení každý, kdo ještě nepřesedlal na Spotify či podobnou službu.

5KPlayer 2
DLNA server vytvoříte jedním kliknutím

Jednou ze zásadních předností 5KPlayeru je možnost aktivovat grafickou akceleraci NVIDIA CUDA, Intel-QSV, AMD nebo DXVA2 a ulehčit tak při přehrávání procesoru. Ten se u videí ve vyšší kvalitě může zapotit, takže využití grafiky rozhodně přijde vhod. Obzvláště při přehrávání 3D či 360º videí.

Je libo vlastní DLNA server?

Jen se samotným přehráváním by ale 5KPlayer snadno unikl pozornosti. Podpora pro DLNA umožňuje využít počítač ať už jako server, tak jako  ovladač. Skrze DLNA může zasílat 5KPlayer na ostatní podporovaná zařízení videoobsah o kvalitě 1080p z telefonu s Androidem do počítače, z počítače můžete streamovat naplno až 8K HDR obsah s podporou 5.1 Dolby surround.

5KPlayer 3
Stažení videa z YouTube není nic složitého

Zajímavostí je propojení skrze DLNA server nejen s ostatními telefony a tablety, ale také konzolemi Xbox a Playstation nebo chytrými televizemi. Podporovaných zařízení je opravdu celá plejáda, takže to své mezi nimi jistě najdete. Velkou předností je jednoduchost – nastavení je otázkou několika málo chvilek.

5KPlayer 7
Pomocí přepínače vpravo nahoře stačí zvolit cíl a můžete přehrávat

Jablíčkáři taktéž nepřijdou zkrátka. 5KPlayer disponuje podporou Apple AirPlay, což znamená možnost využít počítač jakožto přijímač pro zrcadlení obrazovky iPhonu či iPadu. Užitečnou funkcí je také nahrávání zrcadleného obrazu, které zvládne 5KPlayer ukládat rovnou do počítače.

5KPlayer umí více, než jen přehrávat

5KPlayer disponuje také méně konvenčními funkcemi. Mezi ně patří možnost stříhat videa přímo z programu a jednoduše je upravovat či vytvářet GIFy, manuální synchronizace obrazu a zvuku, úprava rychlosti přehrávání, otočení orientace videa z vertikálního na horizontální, odstranění prokládání videa nebo extrahování zvukové stopy z videa.

5KPlayer 6
Samotný přehrávač je minimalistický a přehledný

Mezi nadstandardní možnosti patří rovněž stahování videí z online serverů, mezi které patří YouTube, Vimeo, Facebook či Dailymotion. Stáhnout přitom nemusíte celé video, ale taktéž lze stáhnout pouze audio. Samozřejmostí je stahování až v kvalitě 1080p nebo možnost zvukové soubory převést do MP3 či ACC.

5KPlayer: všestranný přehrávač

5KPlayer je všestranný přehrávač, který má za cíl stát se jediným programem na zpracování zvuku a videa ve vašem počítači. Na pomoc si přizval množství užitečných funkcí, které většina konkurence nenabídne. Vyzdvihl bych především možnost využít grafickou akceleraci a vytvoření vlastního DLNA serveru.

Jako nedostatek naopak musím vypíchnout absenci českého či slovenského jazyka. 5KPlayer je každopádně velmi kvalitní přehrávač, který stojí za vyzkoušení. Ke stažení je zdarma, a to jak pro Windows, tak pro Mac.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments