Huawei vydalo 3D Live Maker: naskenuje objekty a promítne je do rozšířené reality

Výrobci mobilních zařízení se v oblasti rozšířené reality zatím spíše hledají a snaží se v ní najít smysluplné využití. Svůj příspěvek nyní přidává i společnost Huawei, která pro své smartphony Mate 20 Pro a RS Porsche Design připravila aplikaci 3D Live Maker se zajímavými schopnostmi. Možnosti této aplikace mimochodem výrobce demonstroval už při oficiálním představení Huawei Mate 20 Pro v Londýně; to proběhlo 16. října, nicméně aplikace samotná je pro uživatele dostupná až nyní.

Naskenovat ve 3D a vypustit do světa

Aplikace využívá pokročilé čelní kamerky, která je u těchto telefonů schopná rozpoznávat obličej uživatele ve 3D podobně jako to umí True Depth kamerka u posledních iPhonů. Huawei této schopností využil i pro skenování dalších objektů, které lze nasnímat kompletně ve 3D a poté jejich modely převést do světa rozšířené reality.

Snímání má probíhat 15 – 25 cm od kamerky, jakmile je objekt nasnímán ze všech stran, je možné s ním dále pracovat; například jej rozpohybovat. V nabídce je chození, skákání, balet, kung-fu, a několik dalších pohybů. O jejich výpočty se stará výkonný čipset Kirin 980 vybavený dvěma neurálními procesorovými jednotkami. Jak celý systém funguje, si můžete prohlédnout na videu výše. Aplikaci 3D Live Maker si můžete stáhnout přímo z Google Play, nebo z Huawei AppGallery.

3D Live Maker
3D Live Maker
Cena: zdarma

Vyzkoušeli jsme 3D Live Maker, ještě potřebuje vylepšit

Aplikaci 3D Live Maker jsme na Huawei Mate 20 Pro také vyzkoušeli, ale naše dojmy jsou zatím hodně rozporuplné. Pro scanování objektu je nutné mít dostatek světla, nicméně v našem případě přisvětlení příliš nepomohlo. Zkusili jsme nasnímat několik plyšáku – se dvěma menšími (velikost okolo 20 cm) jsme uspěli, nicméně kvalita scanu nebyla nijak závratná. U třetího plyšáka (cca 35cm medvěd) aplikace v průběhu snímání vždy spadla a po osmi neúspěšných pokusech jsme to vzdali také.

Jakmile objekt do aplikace nasnímáte, objeví se vám v seznamu na hlavní obrazovce. Následně se s ním můžete přepnout do rozšířené reality (zasadit jej do reálného prostředí), případně jej rozpohybovat (to nám zatím příliš dobře nefungovalo, jelikož ani při jednom pokusu o nascanování aplikace nedokázala rozpoznat končetiny plyšáka), nebo sdílet na sociální sítě (Facebook například podporuje zobrazování 3D modelů).

Pro demonstraci rozšířené reality alespoň poslouží dva výchozí modely pandy, které lze rozpohybovat celkem snadno (už jen proto, že mají „z výroby“ končetiny).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Tomáš (neregistrovaný)

  Ako to treba scanovať mám p20 a neide to nascanovať

 2. TheMaroS (neregistrovaný)

  Sony Xperie majú tiež nejakú app na 3D skenovanie. Vedeli by ste to v redakcii porovnať – ak teda ide o cca porovnateľné „služby“?

 3. Otázka do pléna, mohu stáhnout nějakou foto aplikaci a nafotit 3D objekt (normálně zadním fotoaparátem)?

 4. Johny (neregistrovaný)

  Jak jsem psal, domů mi nesmí nic, co sbírá data pro čínskou vládu. Takže huawei ani za zlatý tele.

  • Jdi ty. Nevím čeho se bojíš. Apple, Google, MS. Samsung, Huawei… To je jedno.

   • Tohle je samozřejmě bláhovost největší. Jedno to právě není. A mám na toto uplně stejný názor jako Johny. Čínské firmy totiž v drtivé většině mají například do USA vstup zapovězen, některé tam měly, případně mají zákaz prodeje, některé dostaly vysoké pokuty. Proč asi. Kvuli špiclování. A i kdyby to bylo jedno, jak říkáš (což už pro výše mnou zmíněné není), tak radši budu poskytovat informace EU a USA, než soudruhům z Číny. Takže zda je to jedno – jak komu.

   • Ano, Windows 10 nepoužívám, ty mi do baráku nesmí, stejně jako Huawei. Co tam máš dál?

   • A bagatelizování určitých věcí zdejšími je někdy až úsměvné. Na to, že Čínské braky mají ve většině případů do USA vstup zakázán, právě z důvodu napojení na Čínskou vládu, je odpovězeno blabla :D Směju se nemálo.

   • Menty, ty musíš být slušně paranoidní. A co používáš tedy? Někde jsi psal že Samsung. Takže asi android, takže Google. Ten je určitě úplně v pohodě. Huawei má v USA problém, protože Trumpeta je taky tak trochu paranoidní.

   • lukass71

    Souhlas s xzeitem, cela ta afera kvuli zakazu cinskych znacek do USA byla v ramci obchodni valky, nicmene bych se ani nedivil, kdyby opravdu sbiraly data pro cinskou vladu. A pak jak pise s MS a Googlem, obe dve si na osobnich datech hezky smlsnou. Na zaver, Snowden bych taky doporucil, skvely film :)

   • htcjirka

    Data sbiraji dnes vsichni, Microsoft, Google, Apple nevyjimaje..
    Tak jedine pro paranoidni jedince vsechno zhasnout, pc, vypnout telefon a nepouzivat vubec nic z techto technologii a byt zcela offline.

   • Sbírají. Otázka je, zda k tomu mají povolení, je to nutné a co s nimi dělají. A to je rozdílné.

   • Přesně. Vypnout, odpojit a zpátky na stromy. Menty ??

   • Johny (neregistrovaný)

    Otázka není vůbec o tom, že „data sbírají všichni“. Evropa a Amerika není v obchodní válce s Applem nebo Microsoftem. Je v obchodní válce s čínou. To jak bude čína v té válce úspěšná napřímo ovlivňuje život každého tady. Dnes je čína převážně montovnou, ale pokud se rozvine do vyšší sféry jako jsou služby, věda a výzkum, klidně se může stát že montovnou se budou stávat více a více postsovietské republiky. Hlavní světový kapitál se bude přesouvat právě do číny, protože i její trh se bude více a více otvírat. Sběr dat o chování lidí, nikoliv jednotlivců, ale celých trhů je naprosto esenciální dnes. Jak píšete, data sbírají všichni. Ale není to „for fun“, ale protože to přináší významný obchodní leverage.

    Spousta z vás tu asi ví co je SEO a schodne se na tom, že nějaká SEO optimalizace je důležitá pro úspěch businessu. Ovšem na druhou stranu vám nepřijde důležité optimalizovat obchod podle obchodních dat a behaviorálních statistik. Zajímavé.

   • xzeit: Ano, už delší dobu si všímáme, že tobe kompromisy nevadí. Mne ano. Tudíž zde nepodsouvej svůj názor jako názor většiny. A jak píše Johny – je to obchodní válka Čínou. USA má kolik, odhadem 300 milionu obyvatel. A těm je všem úplně jedno, že špiclovací Čínské braky na trh USA nesmí. Takže je celkem zajímavé, že zde názor 300 milionu lidí prezentuješ jako jedna paní povídala. Ale tak co, koupil sis Huawei, tak to tu budeš furt papouškovat, přitom pro mě je to prostě jen Čínský šit, nic víc, tvůj názor respektuju, respektuj ty můj. A navíc, já jsem jasně řekl, že radši budu svoje informace poskytovat EU a USA, než soudruhům z Číny. Tak přestaň lhát o tom, že jsem to řekl jinak.

   • Menty: Každý výrobce má nějaké kompromisy ohledně svých zařízení. Huawei je momentálně vedle Samsungu špička a paranoiu ve smyslu nějakého sledování fakt netrpím. Jedna věc je názor a druhá věc jsou relevantní důkazy. Takže můžeš mít opravdu názor jaký chceš, ale pokud nemáš důkazy – mlč. Čínský šit? Tak k tomu se už ani nemá cenu vyjadřovat, dle naprosté většiny recenzí a zkušeností s přístroji Huawei, už není třeba lhát. Já vím, raději strčíš ruku do roztaveného železa, než do roztavené oceli. V konečném důsledku, tak každý kdo má jakýkoliv mobilní telefon, jakékoliv značky může být na tom stejně.

   • xzeit: Problém je ale ten, že naprosto záměrně ignoruješ jasná fakta. Ještě jednou. Čínské společnosti měly v minulosti, či mají v současnosti zákaz vstupu na USA trh z důvodu špiclování a napojení na Čínskou vládu, spousta z těchto firem dostala vysoké pokuty. (Huawei, ZTE a další). Toto je důkaz, není to otázka interpretace, tak to prostě je. Někomu špiclování soudruhy nevadí, mně to vadíl. A Apple narozdíl od Huawei nesbírá údaje na klíč vládě, v tom je celkem zásadní rozdíl. A víc o tom píše Johny níže, ono fakt stačí vědět, co je Huawei zač a něco vědět o historii a je to jasný.

 5. Johny (neregistrovaný)

  A co se huaweie týče, doporučuji si zjistit něco o historii té firmy. Spíš by bylo fakt překvapivé, kdyby pro čínskou vládu data nesbirali. A nemůže jim to mít člověk ani za zlé. Já bych také chtl, aby můj stát více prosperoval a měl větší kupní sílu.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *