TOPlist

Recenze Huawei Ascend P7: Štíhlá elegance s atraktivní cenou

Nástupce oblíbeného modelu Ascend P6 přichází s příjemnou tloušťkou, nízkou hmotností, výborným Full HD displejem a především nízkou cenou. Dokázal se výrobce poučit z předchozích chyb?

Loňský Huawei Ascend P6 (recenze) se nejen v našich končinách setkal s celkem solidními prodejními úspěchy. Elegantní design spolu s použitím hodnotných materiálů zlákal nejednoho kupce a nezaostávala ani výbava, kde vyčníval především kvalitní 4,7palcový HD displej. Mezi nevýhody patřil nepříliš výkonný procesor, což se odrazilo na plynulosti samotného systému a zamrzela také absence NFC či nekvalitní záznam videa.

Nástupce s označením Ascend P7 odhalil výrobce před necelými dvěma týdny v Paříži a jeden kousek jsme si z tiskové konference rovnou odvezli do redakce, kde jsme jej pro vás podrobně otestovali. S klidným svědomím můžeme napsat, že v Huawei odvedli poctivý kus práce. Nic ovšem není dokonalé a Ascend P7 má několik nešvarů, na které je potřeba dát si pozor.

Příznivá je rozhodně cena, pod deset tisíc korun obdobnou výbavu v kombinaci s takto kvalitním zpracováním neseženete často, přesto se však několik konkurentů najde. Novinka od Huawei na první pohled zaujme skvělým Full HD displejem, elegantním designem s tenkým tělem a sympatickou hmotností. Na našem trhu se začne v bílé a černé variantě prodávat v následujících týdnech. Růžová verze zde zatím oficiální cestou nebude dostupná.

Klady (+)

  • kvalitní zpracování
  • elegantní design
  • výborný Full HD displej
  • tloušťka a hmotnost
  • hlasitý systémový reproduktor
  • 8Mpx kamerka na přední straně
  • příznivá cena

Zápory (-)

  • méně výkonný procesor
  • občasné pomalejší reakce systému
  • zahřívání při vyšší zátěži
  • odlesky displeje na venkovním světle

Obsah balení

Že Ascend P7 zakládá mimo jiné na designu poznáte už podle balení. Elegantní kvádrová krabička v bílé barvě na sobě nese zlaté nápisy a loga výrobce. Po vysunutí šuplíčku na vás vykoukne samotný telefon, přičemž v oddílu pod ním naleznete ještě dvě krabičky s dalším příslušenstvím. Nabíječka se skládá z příjemně kompaktního adaptéru s microUSB kabelem a doplněna je ještě o pecková sluchátka, která využijete i pro telefonování.

- - -

Ta hrají průměrně. Mají celkem slušné basy, ale středy nejsou úplně to pravé. Nenáročnému uživateli postačí, tuplem už pro účely telefonování. Bohužel příliš nedrží v uchu, což je dáno samotnou konstrukcí a absencí ochranných molitanů. Nechybí ani uživatelský manuál, kovová sponka pro vysunutí šuplíčku na SIM kartu a už z výroby nanesené fólie na přední a zadní straně. Vzhledem k nízké ceně bychom ani žádný bonusový obsah navíc neočekávali.

Videopohled na Huawei Ascend P7

Konstrukce a design: Skleněný elegán, který se nápadně inspiroval

Po stránce designu se Ascend P7 povedl, nutno však podotknout, že opisování od některých konkurentů je až příliš patrné. Na mysli máme především zadní stranu, která jako by z oka vypadla Xperii Z1. Horní část přední strany včetně boků zase nápadně připomíná iPhone 5(s) a až zakulacená spodní brada nese rukopis samotného výrobce (a to doslova, jelikož se na ní nachází logo Huawei). Na recenzi jsme měli k dispozici bílou verzi, na které otisky prstů nejsou tak viditelné, ale u tmavé varianty je tomu přesně naopak a častějšímu čištění se tedy rozhodně nevyhnete.

-

 - - -

Samotná kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni. Zadní i přední strana (vyjma zmiňované spodní části) je kryta tvrzeným sklem Gorilla Glass 3. generace a boky jsou vyvedeny z hliníku. Výčet zakončeme několika plastovými prvky (především dolní stranou, na níž se nachází microUSB konektor). Obě sklíčka mají drobné nedokonalosti v lícování s ostatními částmi, avšak vše je pevné jako skála a zařízení působí opravdu hodnotně.

- - -

V takovém těle by se klidně mohl nacházet i smartphone s cenou ještě o polovinu vyšší a konkurenční Samsung by se mohl v této oblasti inspirovat. Všechny skleněné části jsou po vybalení z krabice chráněny ochrannou fólií.

- - -

- - -

Pochvalu zaslouží také rozmístění ovládacích prvků. Odemykací klávesa se nachází na pravém boku přesně na úrovni palce a kolébkový ovladač hlasitosti kousek nad ní. Pod touto dvojicí jsou umístěny dva šuplíčky vyjímatelné pomocí sponky, přičemž jeden je určen pro microSIM kartu a druhý pro kartu paměťovou. Nad displejem kromě 8Mpx kamerky, kterou ocení zejména příznivci selfies, najdeme telefonní reproduktor, světelné čidlo, proximity senzor a signalizační diodu.


Dual SIM verze Ascendu P7 má zajímavě řešený šuplíček na sekundární SIM

Ascend P7 se na vybraných trzích bude prodávat i v dualSIM verzi, která má zajímavě řešené šuplíčky na SIM karty. Primární slot je určený pro microSIM, sekundární pak pro nanoSIM nebo (!) microSD kartu. Majitelé této atypické verze si tedy budou moci vybrat mezi tím, zda budou chtít používat dvě SIM karty, avšak v této kombinaci se budou muset spokojit pouze s 16GB interním úložištěm, nebo jednu SIM kartu a paměť dále rozšíří o microSD kartu.

-
Nenápadná signalizační dioda má své místo nad displejem

Hlasitý reproduktor je umístěn chytře v levém rohu zadní strany, takže jej při držení na šířku nebudete zakrývat. Pro ergonomii tak výrobce o mnoho více udělat nemohl. Přesto úchop v ruce není zrovna jistý a kluzké skleněné plochy na dobrém pocitu nepřidávají. Zde bude ideálním řešením kryt na záda a boky, který stran zlepšení držení také ochrání choulostivé části zařízení. Díky působivé tloušťce 6,5 mm navíc neudělá z telefonu tlouštíka a nízká hmotnost 124 gramů je také přínosem. Hlasitost systémového reproduktoru i kvalita zvuku je nadprůměrná, což oceníte nejen při sledování filmů, ale i při samotném vyzvánění, které je dostatečně výrazné.


Stříkající voda by telefonu vadit neměla, i když se tím výrobce raději nikde nechlubí

Od zástupce společnosti Huawei jsme se na neformální novinářské diskuzi po skončení tiskové konference dozvěděli, že by Ascend P7 měl odolat stříkající vodě, ačkoliv to není doloženo žádnou certifikací. V praxi to tak znamená, že pokud na něj omylem stříknete vodu nebo jej budete používat za deště, neměl by nastat žádný problém. Druhý jmenovaný příklad jsme stačili ověřit i v praxi a stanovisko potvrzuji.

-
Ascend P7, Galaxy S5 a Lumia 1020

Displej: Povedený, ale pozor na odlesky

Pětipalcový IPS panel nabídne rozlišení 1080 x 1920 px, což znamená perfektní jemnost 445 bodů na palec. Již samotné parametry napovídají, že je o co stát, a praxe to jen potvrzuje. Barevné podání je výborné, čitelnost na přímém světle taktéž bezproblémová a to samé platí i o pozorovacích úhlech. Pozor však na odlesky displeje, které při čtení venku mohou způsobovat drobné komplikace.

- - -

Na špičku v oboru v podobě HTC One (M8) a Samsung Galaxy S5 Huawei nepatrně strádá, ale bez přímého srovnání si toho ani nevšimnete a celkově musíme obrazovku zhodnotit jako velmi povedenou. Rovnoměrné je i podsvícení displeje; jas se reguluje automaticky, ale pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si úroveň nastavit ručně.

Hardware a zvuk: Příště raději Qualcomm

Uvnitř Huawei Ascend P7 tepe čtyřjádrový procesor HiSilicon Kirin 910 na frekvenci 1,8 GHz, který doplňuje 2GB operační paměť RAM a grafický akcelerátor Mali T450. Oproti čipu K3V2 u předchůdce se jedná o výrazný pokrok, ačkoliv trhač asfaltu to také není. Bez problému si poradí s Full HD videem, nejnáročnější hry ovšem nemusí běžet úplně plynule.

Vyzkoušeli jsme populární Real Racing 3, který automaticky zvolil nejvyšší možné nastavení. Výsledné FPS se pohybovalo mezi 20 – 30 dle aktuální situace. V případě hraní Asphaltu 8 nebyl obraz na nejvyšší detaily plynulý a bylo tedy potřeba kvalitu detailů snížit. Pro hráče tento smartphone rozhodně nebude, případně se budou muset připravit na určité kompromisy v oblasti výkonu a grafiky.

Ze 16GB vnitřního úložiště zbylo pro data 11,42 GB. Vzhledem k faktu, že nelze přesouvat aplikace na SD kartu, se jedná o hraniční hodnotu a nižší číslo už by znamenalo problém. 2GB operační paměť je naopak více než dostatečná, po spuštění se volná RAM pohybuje mezi 650 – 700 MB a ani při plném využívání telefonu jsme se nedostali pod 250 MB. Přes microUSB konektor jsme zkusili připojit 32GB Flash disk, který telefon bez problémů detekoval.

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků s těmito výsledky:

  • AnTuTu benchmark: 24 955 bodů
  • 3DMark (Ice Storm Unlimited): 7 365 bodů
  • Quadrant: 5 987 bodů

Zvukový výstup do sluchátek je zcela standardní a pro běžně náročného uživatele dostačující. Má vyrovnané podání zvuku a je škoda, že výrobce opomněl ekvalizér. Naštěstí je možné si stáhnout alternativní přehrávač z Obchodu Play a tento nedostatek napravit. Pochvalu si zaslouží reproduktor na zadní straně, jenž dokáže hrát vskutku hlasitě a kvalita produkovaného zvuku přitom není vyloženě špatná. HTC One to samozřejmě není, na nouzové přehrání nějaké skladby nicméně postačí, tuplem už na vyzvánění.

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

Ascendu P6 jsme vytýkali nepříliš dobrou výdrž baterie, nástupce se naštěstí dokázal použit. Akumulátor má kapacitu 2500 mAh, což je vzhledem k hardwaru hodnota spíše průměrná, avšak praxe nás příjemně překvapila. Při běžném používání, zahrnujícím hodinu a půl poslouchání hudby, stejně dlouhý čas strávený na internetu střídavě přes WiFi a 3G/LTE, aktivní synchronizaci, několik hovorů a pár zpráv, nám telefon vydržel bez nabíječky dva dny, přičemž některá zařízení se při obdobných nárocích hlásí o dodání energie již po nějakých 16 hodinách.

 

Mnohokrát se nám objevilo (dost otravné) upozornění, že nějaká aplikace běží na pozadí a tím snižuje výdrž, stačí jej ale vždy odklepnout a je klid. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy jsme ve smyčce přehrávali HD video s maximálním jasem, vyjmutou SIM a připojením na Wi-Fi. Zvuk šel s poloviční hlasitostí do připojených sluchátek. Telefon se odporoučel po 5 hodinách a 24 minutách, což je zcela průměrný výsledek. Nabití akumulátoru z nuly na sto trvá necelé 2 hodiny.

Výdrž lze rovněž prodloužit aktivací některého z úsporných režimů. Na výběr jsou celkem tři – inteligentní, normální a ultra. V posledním jmenovaném dojde k výraznému omezení výkonu a dalších úloh na pozadí, což se na výdrži velmi pozitivně podepíše. Huawei dokonce uvádí, že v ultra úsporném režimu vydrží telefon při 10 % baterie dalších 24 hodin v pohotovostním režimu.

Operační systém a uživatelské prostředí

Výrobce sáhl po nejnovějším Androidu 4.4 KitKat, z čehož by si vybraní konkurenti mohli vzít příklad. Takřka k nepoznání jej mění nadstavba Emotion UI, která oproti předchůdci opět doznala rozličných vylepšení. Pokud od zařízení za 10 000 Kč čekáte absolutní plynulost (což my ano), tak vás Huawei zklame.

 

Rozhodně bychom jej neoznačili za pomalý, některé animace ovšem nejedou příliš plynule a při náročnějších úkonech se telefon celkem výrazně zadýchává. Nejedná se ale o žádnou tragédii a oproti loňským modelům je posun patrný. Vůbec nejhorší je, když se vám na pozadí aktualizují aplikace a vy chcete něco provádět v systému – zde jsou reakce výrazně pomalejší než bychom očekávali.

  

Ve výchozím stavu má telefon nastavený tzv. inteligentní režim úspory energie, při kterém se automaticky nastavuje výkon procesoru podle zatížení. Vysledovali jsme, že když režim přepnete na normální (procesor se nastaví na maximální výkon), reakce systému se nepatrně zrychlí, avšak na úkor celkové výdrže.

 

Huawei vsází na rozvržení, kdy všechny ikony máte na základních plochách a mezi ně se vměstnávají widgety. Hlavní nabídka tudíž není přítomna a majitelé iPhonů se budou cítit jako doma. Odemykací obrazovka umožňuje rychlý přístup k fotoaparátu a vytažením lišty vespod zobrazíte počasí a zástupce čtyř užitečných aplikací.

Notifikační roletka nabídne spoustu přepínačů, které si lze uspořádat podle svého gusta. Chválíme za přítomnost lišty pro regulaci jasu, ačkoliv automatika funguje příkladně. Vzhled prostředí si lze upravit pomocí přítomných témat a další je možno stáhnout – výběr je vskutku široký. Nabídka nastavení je pak rozdělena na dvě karty, jedna obsahuje nejpoužívanější položky a druhá kompletní seznam. Mimo standardní balík aplikací výrobce připravil spoustu bonusového softwaru. Pojďme se podívat na to nejzajímavější.

Bonusové aplikace

Jako první stojí za zmínku Správce telefonu, což je jednoduchá aplikace umožňující rychle promazat cache, blokovat hovory nebo zakazovat aplikace na pozadí. Huawei připravil vlastní Počasí využívající data z accuweather.com, ačkoliv například pro hodinovou předpověď již musíte na samotný web.

 

V ničem nepřekvapí aplikace Hodiny. Ta obsahuje možnost sledovat světový čas, stopky, časovač a samozřejmě budík. U něj je možno nastavit opakování, chování bočních tlačítek či přidat popisek. Nezapomnělo se ani na Kalendář, který nabídne vícero možností přehledu (rok, měsíc, týden, den, agenda), opakování událostí a synchronizaci s Google účtem. Zkrátka zcela standardní funkčnost, která běžně náročnému uživateli postačí

  

Chválíme za přítomnost praktické Svítilny využívající diodu na zádech, stejně tak vítáme jednoduché Poznámky. Vhod přijde předinstalovaný kancelářský balík Polaris Office 4.0 číst, editovat a vytvářet dokumenty, tabulky a prezentace (Word, Excel, PowerPoint).

  

Opomenut nebyl ani jednoduchý Správce souborů, který slouží k organizaci úložiště a svou práci zvládá na jedničku. Přítomen je samozřejmě Hudební přehrávač, u nějž mimo standardní členění dle ID3 tagů nechybí ani procházení po složkách. Nedostalo se bohužel na ekvalizér a aplikace samotná byla místy trochu pomalejší.

  

Galerie umožňuje procházet obrázkové soubory dle složek, času či místa pořízení nebo rozpoznaných osobách. Obsahuje i jednoduchý editor fotografií, v němž můžete provádět ořezy a otáčení, upravovat barvy či přidat nějaký rámeček. Přehrávač videa si poradí s Full HD rozlišením, na titulky či jiné pokročilé funkce ale zapomeňte. Softwarovou výbavu jako celek hodnotíme velmi kladně, jelikož je komplexní a nic podstatného zde nechybí. Některé aplikace samozřejmě lze nahradit lepšími alternativami z obchodu Play.

Telefonování, zprávy: Klávesnice přetékající funkcemi

Aplikace pro telefonování je rozdělena do tří karty. Jde o výpis hovorů kombinovaný s číselníkem pro vytáčení a rychlé hledání, poté samotný seznam jednotlivých kontaktů a na závěr ještě sekce Oblíbené obsahující skupiny. Zde je tedy vše jak má být, při samotném hovoru ovšem narazíte u nepříliš hlasitého sluchátka (měl jsem problém rozumět i na průměrně rušné ulici) a protistrana také nebyla úplně spokojena s potlačováním okolních ruchů, a to i přesto, že na těle najdeme dva mikrofony.

 

Nic nového pod sluncem nenaleznete ani u SMS zpráv. Ty jsou tradičně rozdělené do konverzací s možností mazat i jednotlivé položky. Zastavme se však u vestavěné klávesnice. Ta kromě klasického vyťukávání nabízí také psaní tahem a široké možnosti nastavení včetně výběru z několika vzhledů. Lehce matoucí je umístění tlačítka pro ukládání nových slov do slovníku, jelikož to se nachází tam, kde se povětšinou přepíná na klávesnici se symboly.

  

Je to ale jen otázkou zvyku a výrobce naštěstí ponechal v telefonu i standardní zadávání Google, díky čemuž je čistě na vás, který způsob upřednostníte. Škoda jen, že při rychlém tahání prstem po displeji systém občas nestíhal a museli jste počkat, než se všechna slova „dopíšou“.

Zmíněná notifikační dioda upozorňovat na všechny typy událostí, a to hned několika barvami. Škoda, že není přítomna žádná aplikace pro její přizpůsobení, Obchod Play to nicméně jistí.

Konektivita, prohlížení internetu: Od A do Z

Nabídka připojení je u Ascendu P7 vskutku pestrá. Nechybí samozřejmě Wi-Fi a Bluetooth 4.0. GPS doplňuje GLONASS a v praxi bývá zjištění polohy velmi rychlé, pro navigaci nebo geocaching tak zařízení poslouží na výbornou. Opomenuto nebylo neustále se rozšiřující NFC a standardem se v této cenové kategorii stává také LTE.

 

Prohlížení internetu je na pětipalcové obrazovce pohodlné. K dispozici jsou dva prohlížeče – důvěrně známý Google Chrome a prohlížeč přímo od Huawei. Rozepisovat se o prvním jmenovaném pozbývá smyslu, jelikož jej důvěrně zná snad každý uživatel zařízení s Androidem. Druhá aplikace nabídne několik zajímavých funkcí, jako třeba uložení stránky pro možnost ji později přečíst i offline. Opět trochu pokulhává rychlost, samotné načítání stránek zabere oproti konkurentům trochu déle a následný pohyb po nich také není stoprocentně plynulý.

Fotoaparát a video: Solidní průměr

Huawei Ascend P7 dostal do vínku 13Mpx BSI snímač (f/2.0) s možností natáčení videa ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Kvalita fotografií sice nepatří mezi špičku, avšak ve své cenové kategorii se řadí k solidnímu průměru. Za dobrého světla můžete pořídit obstojné fotografie s živými barvami a obstojnou úrovní detailů. Ostrost je výborná u detailních záběrů, dále od objektivu ovšem lehce slábne.

Kvalita jde dolů při zhoršení světelných podmínek a nepomůže tomu ani LED dioda pod objektivem. I za ideálního stavu je patrný digitální šum, který je na tmavějších snímcích nepřehlédnutelný. Mějme ale na paměti, že se jedná o mobilní telefon a výsledky jsou tomu s přimhouřením oka odpovídající. Zajímavá je funkce pro okamžité pořízení fotografie, kdy stačí při vypnutém displeji 2x zmáčknout tlačítko pro snížení hlasitosti a za pouhou 1,2 sekundy telefon scénu vyfotí.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-  - -

Obdobně jako o fotografiích můžeme hovořit i o videu. Full HD záznam nabídne solidní barevné podání i ostrost, méně by ale mohlo být šumu a i zde je patrný nedostatek v podobě chybějícího druhého mikrofonu, jelikož okolní ruchy jsou velmi špatně filtrovány a zvuk jako takový opravdu není silnou stránkou videa. V nastavení je možné aktivovat softwarovou stabilizaci obrazu, nicméně u videa pak pohyb byl nepřirozeně roztahaný.

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Samotná aplikace Fotoaparát nabídne poměrně široké možnosti nastavení, můžete si tak zvolit třeba ISO, samospoušť, vyvážení bílé a další podrobnosti. Nechybí různé speciální režimy, jako HDR, panorama nebo různé filtry pro vytváření zajímavějších snímků. Hodit se může možnost Nejlepší foto, kdy Huawei v rychlém sledu vyfotí deset fotografií a vy si rovnou můžete vybrat ty povedené a ostatní zahodit.

Během natáčení videa není možné pořizovat fotografie, ovšem jeho pořizování lze pozastavovat. Zajímavou možností je také Sledování objektu, kdy vyberete nějaký objekt v záběru a telefon na něm udržuje ostrost. V neposlední řadě nechybí rozpoznávání obličejů, přičemž fotografie je v galerii možné filtrovat právě podle osob na nich vyobrazených. Celkově tak můžeme prostředí fotoaparátu zhodnotit kladně, nechybí nic důležitého a přitom je snadno ovladatelné a přehledné.

Pro příznivce selfies

Atypická je kamerka nad dispejem, jelikož se pyšní vysokým rozlišením 8Mpx. Skvěle se tedy hodí pro pořizování selfies nebo skupinových snímků s přáteli, které Huawei na tiskovce v Paříži vtipně označovalo jako groufies. Kvalita přední kamerky není vůbec špatná a pořizovat s ní můžete také video ve Full HD rozlišení.

 

Při focení selfie si v reálném čase lze upravovat úroveň vyhlazení pleti v celkem deseti krocích. Dámy ocení i samostatnou aplikaci Zrcadlo, jejíž název jasně napovídá, k čemu je určena :). Na tiskovce nám Huawei ve spojení s touto aplikací ukazovalo zajímavou fičuru, kdy při uložené fotografii v „zrcadle“ stačilo jemně fouknout do mikrofonu a obrázek se rázem zamlžil. Nám se však nepodařilo přijít na to, jak tuhle blbinku aktivovat, tak pokud na to náhodou někdo přijdete, budeme rádi, když se podělíte v komentářích.

Konkurence

Cena 9 990 Kč je vzhledem k výbavě novinky vskutku lákavá, avšak konkurence nespí a zajímavých alternativ je hned několik. Na prvním místě zmiňme Nexus 5 (recenze), který má naprosto perfektně odladěný systém a o něco lepší ergonomii. Naopak použité materiály nepůsobí tak hodnotně, o něco slabší je fotoaparát a zamrzí chybějící slot na paměťové karty. Nexus ovšem vrací úder v případě použitého procesoru, který řešení od Huawei poráží na plné čáře.

Podobně je na tom sourozenec LG G2 (recenze), avšak neduh v podobě fotoaparátu je zatracen a snímač u LG patří mezi špičku v oboru. Kvalita snímků je vyšší než u Huawei, za což může korejský rival vděčit mimo jiné i optické stabilizaci. LG nabídne o 0,2 palce větší obrazovku, někomu by ale mohlo činit potíže zvyknout si na ovládací prvky na zádech. Huawei je levnější o necelou tisícikorunu, to je však suma, kterou v této cenové kategorii bude nejspíše řešit málokdo.

Potrápit by Huawei mohla loňská Sony Xperia Z (recenze), která nabídne podobný vzhled, zpracování i srovnatelnou cenu. Výhodou může být kompatibilnější a úspornější procesor od Qulacommu a také voděodolnost, díky čemuž si Sony můžete s ledovým klidem vzít například do vany. Jestliže Huawei japonského soupeře v něčem poráží, pak je to jednoznačně displej, TN panel u Xperie Z se zkrátka příliš nepovedl a s barevným podáním konkurenčních displejů se nemůže rovnat.

Nelze nezmínit velmi vydařené Xiaomi Mi3 (recenze), které nabídne velmi bytelnou hliníkovou konstrukce a skvělou nadstavbu MIUI vynikající mimo jiné i výbornou odladěností. Někoho by mohla zamrzet absence LTE a o 20 gramů vyšší hmotnost už může být znát.

Není-li vám po chuti Android, nabízí se Nokia Lumia 1020 (recenze). V otázce displeje sice strádá a to samé platí i o použitém procesoru, kde se ale konkurence nechytá je oblast fotoaparátu, který je u Lumie velmi kvalitní. Příplatek se pohybuje v rozmezí 1000 – 2000 korun, lépe vybavený Windows Phone ovšem za podobnou cenu neseženete.

Závěrečné hodnocení

Přestože se výrobce dopustil několika prohřešků, je Ascend P7 povedený smartphone, a to obzvláště s přihlédnutím ke startovací ceně 9 990 Kč. Za tu dostanete elegantní telefon s přiměřeně výkonným hardwarem, obstojným fotoaparátem a skvělým displejem. Asi nejvíce musíme pokárat za odladění systému, které zkrátka neodpovídá této kategorii.

Nejde o vyloženou tragédii, ale pokud dáme za telefon polovinu průměrné výplaty, očekávali bychom lepší plynulost. Zpomalené animace a delší prodlevy při načítání by se zkrátka objevovat neměly, i když do jisté míry to lze eliminovat nastavením normálního režimu ve správci napájení.

Ascend P7 je rozhodně stylovka a spousta uživatelů si jej koupí právě kvůli povedeném designu, kterému vévodí skleněná záda a hliníkové boky. Pochválit musíme také kvalitní systémový reproduktor s dostatečnou hlasitostí, dostatek operační paměti a slot na paměťové karty.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku