TOPlist

HTC Evo 3D: Recenze dvoujádrového telefonu s 3D displejem

Recenze dvoujádrového telefonu s 3D displejem s qHD rozlišením a 1,2GHz dual-core procesorem.

Tchajwanský gigant vyslal mezi 3D telefony svého zástupce s označením Evo 3D. Ten se snaží zaujmout nejen možností sledovat a vytvářet stereoskopický obsah, ale nabízí také výkonný hardware, kterému vévodí dvoujádrový procesor, 1 GB RAM a prostorný displej s qHD rozlišením. Evo 3D navíc servíruje novou verzi Androidu obohacenou o uživatelské prostředí HTC Sense.

- - 

Telefon jsme testovali s operačním systémem Android 2.3.4 (software 1.20.401.2, HTC Sense 3.0). Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Klady (+)
dílenské zpracování a design
Android ve verzi 2.3.4
dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz
4,3″ qHD displej
1 GB RAM
3D zobrazení fotografií a videa
Zápory (-)
čitelnost na přímém slunci
vyšší rozměry a hmotnost
průměrná kvalita fotografií
neumí nahrávat fullHD video

Srovnání s konkurencí
HTC Evo 3D nabízí téměř shodné hardwarové parametry a rozměry jako nedávno testovaný HTC Sensation. Oproti němu je navíc vybavený dvojicí fotoaparátů pro tvorbu 3D obsahu, 1GB RAM a obsahuje jiný typ displeje, který 3D obsah umí zobrazit. Evo 3D má také na trhu velkého konkurenta v podobě LG Optimus 3D (zobrazit recenzi).

HTC Evo 3D a LG Optimus 3D umějí 3D obsah nejen zobrazovat, ale samozřejmě i pořizovat. Ve prospěch dnes recenzovaného telefonu hraje kvalitnější a jemnější obraz (díky qHD rozlišení); u LG Optimus 3D s WVGA displejem jsou po přepnutí do 3D režimu pixely přece jenom více viditelné a celkový rastr je hrubší. Evo 3D také vydrží o něco déle při sledování 2D/3D filmů s maximálním jasem displeje, paradoxem ale je, že při normálním používání obou zařízení (telefonování, e-maily, zprávy, web, hudba…) vydržel déle Optimus 3D. Procesor u Optimu 3D (TI OMAP4) se totiž při menší zátěži umí podtaktovat, Qualcomm je naopak energeticky méně náročný při práci s multimédii (srovnání výdrže naleznete o několik kapitol níže).

Ve prospěch LG hraje bohatší softwarová výbava pro práci s 3D obsahem. V systému se nachází nabídka 3D Space, která naplno využívá možností 3D displeje a uživateli nabízí přístup k 3D fotografiím, 3D filmům, 3D hrám a 3D obsahu na YouTube. Navíc máte od LG a Gameloftu v základu připravené tři 3D hry. U HTC Evo 3D bychom podobnou nabídku hledali marně, to samé platí i pro 3D hry.

- - -

LG Optimus 3D rovněž umí v reálném čase přepočítat 2D fotografie a video do 3D, efekt sice není tak výrazný jako u klasického stereoskopického obsahu, ale Evo 3D žádnou takovou funkci nenabízí. Tolik tedy ke srovnání obou rivalů a teď už se pojďme naplno věnovat HTC Evo 3D.

- -   -

Obsah balení, vzhled a dílenské zpracování

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.4 + HTC Sense 3.0
Procesor: Qualcomm Snapdragon MSM8260, dual-core, 1,2 GHz
Displej: kapacitní, 4,3″, qHD (540 × 960 px), 16 milionů barev, technologie S-LCD, možnost přepnutí do 3D
Paměť: 1 GB RAM, 1 GB vnitřní paměť, slot na microSDHC karty (až 32 GB, 8GB karta v balení)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP, FTP, OPP, PBAP), Wi-Fi 802.11 b/g/n, USB 2.0/micro USB, DLNA
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 2 x 5 MPx, duální LED dioda, autofocus, záznam 2D videa v HD rozlišení (720p), záznam 3D videa v HD rozlišení, 3D fotografie max. ve 2MPx rozlišení, přední 1,3MPx kamerka
Rozměry: 126 × 65 × 12,05 mm
Hmotnost: 170 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 730 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, FM rádio, gyroskop, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, Wi-Fi hotspot, DLNA, SRS efekt

- - -

- - -

Procesor, paměť a výkon
Evo 3D je stejně jako nedávno testovaný HTC Sensation vybavené dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8260, u kterého je každé jádro schopné pracovat na frekvenci 1,2 GHz. Asi není nutné pochybovat o tom, že by tenhle čip nenabízel dostatečný výkon. Na HTC Evo 3D spustíte i ty nejnáročnější hry a problémy nenastanou ani při přehrávání videa ve fullHD rozlišení s rozumným datovým tokem. Ve srovnání s HTC Sensation jsme u Eva 3D naměřili o něco nižší hodnoty v programech SmartBench 2011, CF-Bench a Quadrant, ale při běžném používání to jen stěží poznáte a ve výsledku je Evo 3D velmi rychlý telefon.

SmartBench 2011 (productivity/game)  Quadrant Standard  CF-Bench 
HTC Evo 3D 1 956 / 1 668 2 040 5 246
LG Optimus 3D 2 874 / 2 894 2 482 5 350
LG Optimus 2X 2 819 / 2 623 2 436 5 541
Samsung Galaxy S II 3 839 / 2 164 3 083 7 105
HTC Sensation 2 582 / 1 652 2 248 5 431

Ve výbavě najdeme 1 GB operační paměti RAM, z té má systém k dispozici 808 MB a po prvním spuštění a načtení všech procesů zůstane pro potřeby aplikací volných okolo 380 MB. Pro srovnání – HTC Sensation nabízel jen okolo 160 MB volné RAM. Poměrně velkým žroutem operační paměti je uživatelské prostředí HTC Sense, ale i tak má telefon ve výsledku dostatečné rezervy pro běh dalších aplikací. Pro uživatelská data máte po prvním spuštění k dispozici 1,08 GB prostoru; součástí balení je i 8GB paměťová karta (class 4), kam můžete nahrát další obsah.

- - -
Quadrant Benchmark, CF-Bench a Nena Mark2

Displej: Jemný obraz s možností přepnutí do 3D
Dominantním prvkem přední strany je Super LCD displej s úhlopříčkou 4,3″, který nabízí jemné qHD rozlišení 540 x 960 px (256 PPI). Vzhledem k použité technologii je zřejmé, že čitelnost na přímém sluníčku nebude příliš dobrá, což se mi v praxi potvrdilo. V případě potřeby se u displeje aktivuje speciální vrstva, která při sledování vytváří iluzi prostorového obrazu. Jedná se o stejnou technologii, která byla použita u LG Optimus 3D.

- - -

Při sledování stereoskopických (3D) fotografií a videa se ve skutečnosti zobrazují dva obrazy – jeden pro levé a druhý pro pravé oko. Budeme-li displej pozorovat ze správné vzdálenosti, mozek v určitém bodě oba dva obrazy spojí a tím se dosáhne prostorové iluze. Každé oko vidí bod v prostoru na jiném pozadí – obraz pro levé oko se zobrazuje na červeném pozadí a obraz pro pravé oko na pozadí modrém. Displej u HTC Evo 3D po přepnutí do 3D režimu využívá pro vytvoření prostorové iluze různých pozorovacích úhlů a jde vlastně o optický klam. Vždy je nutné najít ideální polohu, kdy je 3D efekt nejvýraznější a nedochází ke zdvojení obrazu.

- - -

V opačném případě vás mohou začít bolet oči, v takové situaci výrobce doporučuje sledování přerušit a nechat zrak odpočinout. Ne každému sledování stereoskopického obrazu může vyhovovat a setkal jsem se s několika reakcemi přátel, kteří měli se sledováním problémy. Nutno ale dodat, že ve valné většině jsem se setkával s kladným hodnocením a nadšenými komentáři při ukázkách prostorového obrazu. Za denního světla počítejte s tím, že na displeji uvidíte odlesky, mnohem záživnější je sledování v šeru nebo noci.

- - -

Barevné schopnosti displeje jsou na dobré úrovni, bílá je čistá bez žlutého nebo šedivého nádechu. Podsvícení je při nastavení maximální hodnoty velmi intenzivní, ve výchozím nastavení se systém stará o regulaci jasu sám na základě vyhodnocených údajů ze světelného senzoru. Tlačítka pod displejem mají bílé podsvícení, které se po několika minutách nečinnosti vypne. To bohužel neplatí při sledování filmů, kdy tlačítka svítí neustále. Naštěstí se to dá vyřešit stažením freeware utility Screen Filter z Android Marketu, která toho mimochodem umí ještě mnohem více a rozhodně ji doporučuji vyzkoušet.

- - -

Jak již bylo zmíněno, Evo 3D neumí na rozdíl od Optimu 3D přepočítat klasické 2D video do 3D. Chcete-li si své oblíbené filmy vychutnat s prostorovým efektem, doporučuji sáhnout pro programu DVDFab 2D to 3D Converter, který umí normální filmy převádět na stereoskopické. Cena plné verze je trochu vyšší (60 USD), ale výrobce nabízí k vyzkoušení trial verzi.

GPS navigace: Spolehlivý pomocník
Při zaměřování pozice jsem nenarazil na žádné komplikace a díky technologii A-GPS byla fixace ve většině případů velmi rychlá. V případě automobilové navigace jsem používal Google Mapy, při geocachingu c:geo a pro záznam trasy při běhu osvědčený RunKeeper. Fixace probíhala v řádech desítek sekund a ani v husté městské zástavbě se neobjevily žádné nepříjemné prodlevy při zaměřování. Při nepřetržitém používání GPS (automobilová navigace) s maximální úrovní jasu se Evo 3D přihlásilo o dobití akumulátoru po 5 hodinách a 20 minutách.

- - - -

FM rádio
Vestavěný rádiový přijímač funguje pouze v případě, že máte připojená sluchátka, jež slouží jako anténa. V opačném případě vám telefon zobrazí zprávu, že nejsou sluchátka připojena a rádio není možné používat. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu je průměrná a občas se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

- - - - -

Baterie a výdrž
U HTC Sensation byla výdrž jednou z nejslabších stránek, Evo 3D na tom už ale tak špatně není a při šetrnějším používání se můžete dostat na jeden a půl dne. Svůj podíl na tom má vyšší kapacita akumulátoru (1 730 mAh). Při výraznější zátěži se pochopitelně nevyhnete každodennímu nabíjení, ale úbytek procent baterie už není tak rychlý jako v případě Sensation. Dále jsem se zaměřil na výdrž při přehrávání videa, která je o něco lepší než u LG Optimus 3D.

Přehrávání klasického HD filmu, maximální jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 4 hodiny 10 minut
– LG Optimus 3D vydržel 3 hodiny 15 minut

Přehrávání HD filmu ve 3D, maximální jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 3 hodiny 15 minut
– LG Optimus 3D vydržel 2 hodiny 5 minut

V nabídce Nastavení/Napájení je možné aktivovat Úsporný režim. Ten se spustí v případě, že kapacita baterie dosáhne předem nastavené hodnoty (ve výchozím stavu 15 %). Má poměrně široké možnosti konfigurace a například si zde můžete vybrat, na jakou úroveň se má snížit jas, jaké moduly se mají vypnout (GPS, Wi-Fi, Bluetooth, data), což přijde vhod zejména když víte, že s telefonem ještě potřebujete několik hodin vydržet a žádný zdroj energie není v dosahu.

Telefonování, datové přenosy a konektivita
Telefon je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také 3G modulem s podporou rychlých datových přenosů přes HSDPA/HSUPA, data je tedy možné stahovat až teoretickou rychlostí 7,2 Mbps. Kvalita hovorů byla zcela vyhovující, hlasitost je dostačující a druhá strana si nikdy nestěžovala, že by mě špatně slyšela. Svůj podíl na tom má i dvojice mikrofonů, které jsou umístěné na těle telefonu a společně odfiltrují nežádoucí šum během aktivního hovoru.

- - - -

Aplikace pro práci s kontakty je velmi pěkně zpracovaná. Jednotlivé osoby v ní můžete vybírat přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ta tlačítka, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení, a to včetně diakritiky.

- - - - -

Mezi programy nechybí položka s názvem Lidé, která vám nabídne přístup do telefonního adresáře včetně kontaktů uložených na SIM kartě, které rovnou doporučuji zkopírovat do vnitřní paměti, ať si u nich můžete vyplnit více detailů. Prostředí aplikace Lidé je rozděleno do několika nabídek. Kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny a historie hovorů. V nastavení systému lze telefon provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. V případě potřeby si můžete ke kontaktům stáhnout profilový obrázek z Facebooku. Oblíbené kontakty si navíc můžete umístit do speciálního widgetu na hlavní obrazovce, takže budou neustále po ruce. Pokud používáte více účtů (Exchange, Gmail), můžete si v nastavení aplikace vybrat, které kontakty chcete zobrazovat (všechny nebo jen z vybraných účtů a případně i skupin).

- - - -

Pro bezdrátovou komunikaci jsou připraveny moduly Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth ve verzi 3.0. Oproti HTC Sensation se Evo 3D díky mírně odlišné konstrukci nepotýká s výpadky Wi-Fi signálu, citlivost je zcela dostačující a během testování jsem se nesetkal s žádnými problémy. V nabídce s programy naleznete utilitu, se kterou můžete telefon proměnit v bezdrátový hotspot. Přes ten pak lze sdílet mobilní datové přenosy mezi další zařízení. Bluetooth ve verzi 3.0 také funguje na jedničku, takže v tomto směru si HTC zaslouží pochválit.

Uživatelské prostředí HTC Sense, možnosti 3D zobrazení a bonusový software

Tip: Věděli jste, že stisknutím tlačítka Power a klávesy Domů můžete uložit screenshot aktuální obrazovky?

Softwarová klávesnice, textové zprávy, e-maily a kalendář
Díky velkému displeji je psaní na softwarové klávesnici pohodlné. Ve výchozím stavu vás přivítá klávesnice se standardním QWERTY rozložením, kterou můžete používat jak v portrait, tak i landscape režimu. K dispozici je ještě klasická telefonní klávesnice (režim psaní abc, def, ghi…) a kompaktní klávesnice. Ve výchozím stavu je aktivní slovník xT9 s českou databází slov. Bohužel umí napovídat pouze výrazy s diakritikou, což pro psaní SMS není příliš vhodné, ale naštěstí jej můžete naučit i vlastní slova. Sekundární symboly a písmena s diakritikou lze zadávat při delším přidržení daného tlačítka. Ještě pohodlněji se mi psalo po přetočení telefonu do režimu “naležato”, v tomto případě totiž máte podstatně více místa pro prsty. Komu automatické napovídání slov ze slovníku xT9 nebude vyhovovat, může jej v nastavení vypnout.

- -

Klient pro práci s textovými a multimediálními zprávami zobrazuje konverzace v režimu chatu. Na výchozí obrazovce vidíte kromě fotografie a názvu kontaktu také několik slov poslední zprávy. Posílat můžete i skupinové zprávy. V nastavení lze aktivovat doručenky, upravit notifikace nebo vyplnit podpis, který se bude ke zprávám automaticky vkládat. Při psaní vidíte, kolik znaků jste napsali a do kolika zpráv bude váš text rozdělen.

- - - - -

HTC Evo 3D nabízí perfektní propojení s Google účtem, kde se synchronizuje pošta, kontakty a kalendář. Gmail klient toho umí opravdu hodně a problémy mu nedělají ani štítky, kterými lze ve webové verzi Gmailu odlišovat e-maily. Potěšující je, že Gtalk konečně zvládá videohovory. Kromě nativního Gmail klienta zde najdeme ještě aplikaci Pošta, která slouží jako správce klasických e-mailových účtů. Přidat můžete libovolný e-mail, nechybí ani podpora POP3 a IMAP účtů či synchronizace skrze Exchange. K tomu jsou v prostředí Sense dostupné i widgety na plochu.

- - - - -

Aplikace Kalendář umožňuje synchronizovat data skrze Google účet nebo Microsoft Exchange. V horní liště se můžete rychle přepínat mezi jednotlivými náhledy (měsíc, týden, den a agenda). Pokud vytváříte novou událost a používáte více kalendářů, určitě oceníte možnost vybrat si, do kterého se upomínka má uložit. Jednotlivé kalendáře od sebe jsou barevně odděleny a co se týče přehlednosti, nelze této aplikaci nic vytknout. V kalendáři je dále možné zobrazovat informace o počasí k lokalitě, kterou máte aktuálně nastavenou v prostředí HTC Sense.

Fotoaparát a záznam videa: Obyčejný průměr
Evo 3D je vybavený dvojicí 5MPx fotoaparátů, které se společně starají o vytváření 3D fotografií a 3D videa. S telefonem můžete samozřejmě pořizovat i klasické fotografie v maximálním rozlišení 2560 x 1440 pixelů; v tomto případě se používá pouze pravá kamerka (při čelním pohledu na zadní stranu). Mezi klasickým a 3D režimem se v aplikaci fotoaparátu přepínáte pomocí poměrně tuhého tlačítka vedle spouště. Dlouhým stisknutím spouště samotné kdekoliv v systému dojde ke spuštění fotoaparátu.

- - -

- - -

Aplikace Fotoaparát nabízí široké možnosti nastavení – vyvážení bílé barvy, ISO, širokoúhlý režim (16:9), klasický režim (4:3), fotografování s geoznačkou (GPS pozice). Ostření probíhá automaticky, ale pro lepší výsledek můžete využít funkce touch focus, kdy stačí kliknout na požadovaný objekt na displeji a optika na něj doostří. To se hodí i při nahrávání 2D/3D videa. Při fotografování můžete aplikovat celou řadu zajímavých filtrů, které snímkům přidají zajímavý efekt (zkreslení, hloubka pole, tečky, starobylý, sépie, černobíle, negativ, solarizace, posterizace nebo akvamarín).

Záznam videa (ukázka ostření)

Záznam videa (exteriér)

Celková kvalita fotografií bohužel není příliš dobrá a telefon této cenové kategorie by měl rozhodně nabízet lepší výsledky. Při dostatečném světle jsou barvy poměrně věrohodné, ale s úbytkem světla dochází k velmi výraznému útlumu barev a snímky jsou kvůli tomu poměrně dost tmavé. Při fotografování ve tmě můžete využít dvojice přisvětlovacích LED diod, jež jsou poměrně silné, ale i tak se připravte, že výsledná kvalita fotografií bude pouze průměrná. V nastavení jde upravit kompresi snímku; při maximální kvalitě se velikost jedné fotografie pohybuje okolo 800 kB. Pořízené snímky můžete následně nahrát na Facebook, Twitter, Picasu, Flickr nebo poslat jako přílohu v e-mailu. Video lze sdílet na Facebook a YouTube, navíc jej pomocí nástroje TrimIt (v Galerii) můžete oříznout o nepovedené záběry.

Srovnávací 3D fotografie (vlevo HTC Evo 3D, vpravo LG Optimus 3D)
- -

- -

- -

- -

- -

- -

- -

-  -
Pokud si chcete uložit JPS fotografie, klikněte na miniaturu pravým tlačítkem myši a vyberte možnost “Uložit odkaz jako…”

3D fotografie se ve výchozím nastavení ukládají ve formátu mpo, ale na výběr máte i rozšířenější jps, rozlišení je 3840 x 1080 px. Pro ukázku přikládám několik 3D fotografií pořízených s HTC Evo 3D, které můžete srovnat se snímky z LG Optimus 3D. Abyste si přiložené fotografie mohli prohlédnout, je nutné vlastnit 3D displej nebo speciální brýle. V opačném případě se vám fotografie nezobrazí správně. Jednotlivé jps soubory si můžete stáhnout do počítače a prohlédnout například skrze freeware program JPS viewer.

Záznam videa ve 3D

Video (2D a 3D) lze pořizovat maximálně v HD rozlišení (720p – 1280 x 720 px, 30 FPS). Při nahrávání můžete aktivovat přisvětlovací diody. 2D i 3D video se ukládá ve formátu mp4 se stereo zvukem (je možné v nastavení vypnout). Výsledná kvalita ale opět není příliš dobrá, o čemž se můžete přesvědčit z několika ukázek. Pro úplnost naleznete pod každým videem odkaz na stejné video pořízené na LG Optimus 3D.

Další ukázky záznamu videa ve 3D


zobrazit stejné video pořízené telefonem LG Optimus 3D


zobrazit stejné video pořízené telefonem LG Optimus 3D

Závěrečné hodnocení
HTC Evo 3D bude velkým lákadlem především pro ty uživatele, kterým se líbí 3D technologie. Pokud vás ale stereoskopický obraz nechává zcela chladným, nabízejí se místo Eva 3D i další kandidáti. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, téměř totožné hardwarové parametry má HTC Sensation, který navíc seženete levněji než Evo 3D, a konkurenční značky mají v nabídce také zajímavé modely (Samsung Galaxy S II, LG Optimus 2X, Optimus Black…).

Posouzení důležitosti 3D displeje a prostorového zobrazení nechám na každém z vás. Na mě HTC Evo 3D udělal dobrý dojem především jako telefon. Stereoskopický obraz beru jako bonusovou funkci, kterou bych rozhodně nedokázal každý den využívat, nicméně jde o zajímavou ukázku toho, co všechno je možné na dnešních telefonech “provozovat”. Evo 3D je výborně vybavený telefon s výkonným hardware, kterému vévodí dvoujádrový procesor, velký qHD displej a 1 GB RAM. Displej používá k zobrazení technologii Super LCD, ale je škoda, že se výrobci nepodařilo prosadit Super AMOLED, který by mu slušel mnohem více. Výdrž při běžném používání hodnotím průměrně, ale ve srovnání s dvoujádrovými stroji Galaxy S II, Optimus 2X a Sensation je to přece jenom lepší; do jisté míry na tom má podíl akumulátor s vyšší kapacitou.

Zklamaný jsem byl z výsledků fotoaparátu, protože tady jsem zejména u klasických 2D fotografií čekal lepší výsledky a takový Samsung Galaxy S II je v tomto směru o několik tříd výše, takže tady ještě inženýři v HTC mají co zlepšovat. Chybějící fullHD záznam videa jsem schopný odpustit, ale na oplátku bych očekával alespoň kvalitní 720p video, nicméně i to se drží pouhého průměru. Důležitým parametrem při koupi je také cena, proto přidávám aktuální cenové srovnání největších konkurentů.

Pokud máte k HTC Evo 3D dotazy, využijte prostoru v komentářích. Technické dotazy doporučuji směřovat do našeho fóra, kde má Evo 3D vlastní sekci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku