Domů » Bleskovky » ZTE Hawkeye: telefon navržený komunitou skončil fiaskem, firma vrací peníze

ZTE Hawkeye: telefon navržený komunitou skončil fiaskem, firma vrací peníze

Měl to být hit. Společnost ZTE se loni rozhodla, že postaví fanouškům telefon na přání, a rozjela na svém webu hlasování o tom, jaké funkce by měl dostat. Fanoušci vybrali bezdotykové ovládání sledováním pohybu očí a adhezivní povrch, díky němuž se měl telefon (kódově označovaný Project CSX) udržet nejen na palubní desce automobilu, ale dokonce na svislém, hladkém povrchu. Poté mu ještě komunita vybrala jméno Hawkeye (jestřábí oko) a čínský výrobce jej vystavil na server KickStarter. Zde ale pohořel.

zte-hawkeye-2-1200x0

Málo platné, ani podněty fanoušků ze 176 zemí nepomohly k tomu, aby se podařilo vyrobit nekompromisní telefon, po němž se jen zapráší. Už v prvních dnech kampaně začalo být jasné, že cílová částka 500 tisíc dolarů nastřádána nebude, po měsíci a půl ZTE celý projekt stornovalo úplně. Celkem se na telefon složilo 190 fanoušků, kteří dali dohromady 36 245 dolarů – ty jim ZTE vrátí zpátky.

Chybu bohužel učinila sama společnost ZTE, když se rozhodla, že Hawkeye bude masová záležitost s předprodejní cenou 199 dolarů (5 100 korun bez DPH). S tím ovšem byla spojena spousta kompromisů ve výbavě, a až na zmíněné dvě technologie byl telefon docela obyčejným zástupcem střední třídy s 5,5″ Full HD displejem, Snapdragonem 625 a 3 GB RAM. Situaci nezachránil ani duální fotoaparát na zadní straně či USB-C. V této cenové kategorii zkrátka uživatelé přilnavý povrch a bezdotykové ovládání příliš neocení.

ZTE projekt z KickStarteru stáhlo a ohlásilo návrat k rýsovacím prknům – dá se předpokládat, že vyslyší přání komunity a postaví Project CSX zcela od podlahy, patrně s lepší specifikací a také s vyšší cenou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).