Domů » Bleskovky » Žebříček uznání a hanby: Google chce motivovat výrobce telefonů k častějším aktualizacím

Žebříček uznání a hanby: Google chce motivovat výrobce telefonů k častějším aktualizacím

Pokud si koupíte telefon s operačním systémem Android, musíte počítat s tím, že verze systému v něm nainstalovaná je možná zároveň tou poslední. Nových verzí systému se obvykle dočkají pouze ty nejvybavenější modely, drtivá většina zařízení však umře s tou verzí systému, se kterou se narodila. Googlu se pochopitelně malá aktivita výrobců nelíbí, a tak přemýšlí nad tím, jak v nich vybudit zdravou soutěživost.

devices-930x543

Zamýšlenou metodou má být podle serveru Bloomberg zveřejnění seznamu výrobců seřazeného tak, aby bylo patrné, kdo se o své smartphony stará, a kdo je naopak nechává ležet ladem. Cílem je pochopitelně přimět výrobce vyvinout větší snahu při vypouštění systémových updatů a bezpečnostních aktualizací a stoupat žebříčkem vzhůru (případně se odlepit ode dna). Větší aktivita vyjádřená pořadím výrobců by se pak mohla pozitivně projevit v zájmu zákazníků.

graf

Poslední verze Androidu s číslovkou 6 byla vypuštěna před půl rokem, za šest měsíců získala pouze 7,5% podíl, zatímco nejnovější iOS pohání 84 procent mobilních jablečných zařízení. Apple si ale své updaty na rozdíl od Google řídí zcela sám.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  Ale to nikdy nebude stejný, jako u iOs, ani nemůže být. Vždyť spousta telefonů s Androidem, je prodáno s nulovou marží, některý dokonce se zápornou, představa, že výrobci budou ještě několik let investovat do podpory těchto směšně levných telefonů, je zcestná. Proto se podporují většinou jen drahý top modely 2-3 roky. U iOs si každý už při pořízení iPhonu tu podporu sakra draze zaplatí dopředu a výsledkem někdy bývá dost pofidérní update, který telefon zřejmě záměrně spomaluje, tak že je to spíš danajský dar a honění za číslíčky.
  Každý dobře ví už od počátku Androidu, jaká je situace a nic nenasvědčuje tomu, že by to byl nějaký zásadní problém, prodeje stále rostou, má 84% podíl. Samozřejmě, že každý zlepšení je vítáno, cestou je čistý Android, ale kdo ví, jestli je po něm taková poptávaka, když výrobci prodají mnohem víc telefonů se svou nadstavbou, než když prodávají svůj stejně vybavený nexus.

  • Matěj (neregistrovaný)

   S tím zpomalováním je to jen kec… Moje 4S pořád jede spolehlivě a o mnoho rychleji než Android nebo dokonce WP

   • Martas (neregistrovaný)

    No podle mě to rozhodně kec není. Na mé 4S běží nejnovější systém příšerně !!

   • Michal (neregistrovaný)

    Ty tvrdíš, že je to kec a dalších sto lidí na to nadává, objektivně je to pravda a iPhone 4s rozhodně neběhá tak, jako kdysi z iOs 6, spíš sis na to jen zvykl.

   • Jeremy Eric Nowak (neregistrovaný)

    Objektivne si zkuste na pet let starej Android nahrat nejnovejsi verzi a uvidite co beha lip.. aha.. ono to vlastne nejde protoze zadnej vyrobce tak dlouho svoje starsi zarizeni nepodporuje.. kolik to je u samsungu? u top modelu? dva roky? nexus asi taky..

   • Martin P. (neregistrovaný)

    Upgrage 4S na poslední iOS je opravdu tragédie .
    Bohuzel u iOS diky proprietární SecureBoo a Trusted Computing nejde udělat downgrade jako u Androidu nebo WP.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Jeremy Nowak: A jak dlouho bys chtel, aby byl nejaky telefon podporovan? Dva roky je naprosto v pohode, dele stejne zadny pristroj nema cenu pouzivat. Smartphony jsou spotrebak…

 2. Supercorsa (neregistrovaný)

  Myslím, že vynikajúca myšlienka. Možno to neprinúti výrobcov viac aktualizovať svoje telefóny, ale aj ľudia budú mať lepší prehľad o tom ako sa kto o svoje telefóny stará a môže to ovplyvniť výber telefónu.

 3. Standa (neregistrovaný)

  Kdo chce každej update měl by si pořídit Nexus. Těm ostatním co na tom tolik nezáleží můžou pořídit cokoliv. Systém záplat zabezpečení systému by se ale měl předělat a nenechávat to na výrobcích. Jde o prestiž Androidu a tudíž Google. Bezpečnostní záplaty by měl Google šířit sám a nebo je nabídnout ke stažení a instalaci přes Google Play a nespoléhat na výrobce. Jde většinou o věci na pozadí co stejně nejsou na povrchu vidět a myslím že by to nemusel být takový problém.

  • Jeremy Eric Nowak (neregistrovaný)

   Google (Nexus) rozhodne nepodporuje tak stare modely jako Apple. Uprime tomu umyslnemu zpomalovani bych i veril a plne ho chapal.. protoze to donuti koupit novejsi zarizeni, tim padem ulehcena prace pro vyvojare aplikaci i systemu.. spis nechapu vyvojare ze do dnes hromada aplikaci neni upravena pro velke iPhony Plus..

   • tedy (neregistrovaný)

    Tohle podezření ohledne „úmyslném zpomalovani“ iOS na starších přístrojích jsem už pojal drive u jiného clanku v diskuzích to citam pomerne často, popravdě žijeme v dobe kdy žádný výrobce nemá příliš velky zájem aby uzuvatel jeho produkt používal vice jak 3-5let, je to „spotřební“ doba, musí se to hýbat a stale točit a platí to v elektronice, auto průmyslu a dalších, když mi výrobce udělá třeba auto co vydrzi bez větších oprav dvacet let ja si ho koupím ,udělá to szovky tisíc i milionu dalších, on půjde rychle do krachu….nebudou peníze na další vývoj, servisy díky a ostatní s tim související

 4. Martin P. (neregistrovaný)

  Upřímně nějaké hodnocení s firmami Samsung , LG , HtC a spol. stejne nehne Stejně se nezmění tim kupni síla obyvatel .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).