Xmarton: český projekt, který vám dovolí ovládat vůz telefonem

Česká společnost Xmarton uvedla na trh svůj vlastní produkt, se kterým lze ovládat automobil pomocí chytrého telefonu. Samotná řídicí jednotka nabízí dálkové ovládání elektrických prvků vozu, detailní statistiky průběhu všech jízd, naprosto přesnou a spolehlivou GPS lokalizaci či možnost sdílení vozu bez klíčků.

Jedná se o homologovanou výkonnou jednotku určenou na univerzální propojení vozu a smartphonu. Je přizpůsobena konkrétnímu modelu automobilu, do kterého se instaluje v podobě malého zařízení, tzv. CarBoxu. Jednotka prošla národní atestací o technické způsobilosti, kterou vydává Ministerstvo dopravy České republiky.

xmarton_11

Ovládání elektrických okének, zámků dveří a kufru, spouštění varovných blinkrů pro snadné nalezení auta, bezklíčkové sdílení či bezpečná imobilizace vozu prostřednictvím mobilního telefonu. To vše bylo naším snem a vizí již od roku 2015,“ uvádí Miloš Herman, generální ředitel společnosti Xmarton, a dodává: „Po více než dvouletém úsilí dnes stojíme před zákazníky s hotovým produktem, který posune ovládání jejich vozu o několik úrovní dál a usnadní jim tak každodenní život. S uvedením Xmartonu na český a slovenský trh však naše úsilí rozhodně nekončí. Našim zákazníkům budeme v budoucnu pravidelně nabízet další nové funkce a modernizovat tak zaběhlé zvyklosti v používání automobilů.

Pro přenos dat mezi jednotkou a mobilním telefonem jsou využívány mobilní sítě všech operátorů (jednotka se vždy připojuje do sítě nejsilnějšího z nich po celé Evropě). Aplikace ve smartphonu si pak žádá připojení k internetu a v dosahu bezdrátového spojení funguje komunikace s využitím profilu Bluetooth Low Energy.

Mějte svůj vůz pod kontrolou

O instalaci řešení Xmarton mohou uvažovat například majitelé již vyrobených modelů aut, kteří mají zájem o doplnění některých „smart“ funkcí. Mezi největší výhody patří snadné sdílení, dokonalý přehled a zabezpečení auta ve smyslu imobilizace startování neoprávněným osobám, okamžité notifikace při případné autonehodě a nepřetržitém dohledu nad všemi aktivitami a procesy automobilu.

xmarton_3

Majitelé Xmartonu si také mohou kdykoli zkontrolovat hladinu benzinu v nádrži nebo stav baterie, což umí například i konkurenční řešení od T-Mobilu – Chytré auto (recenze). Typy automobilů, do nichž lze Xmarton snadno nainstalovat, najdou zájemci na webu výrobce. Ti, kdo svůj typ vozu v seznamu nenajdou, se mohou spojit prostřednictvím formuláře na stránkách přímo s pracovníky společnosti, kteří jim pomohou připravit řešení šité na míru. Instalace probíhá v tzv. Xmartpointech, což je 12 partnerských servisů po celé České republice a na Slovensku.

Praktická mobilní aplikace

Mobilní aplikace Xmarton funguje na smartphonech i tabletech, a to v rámci systému Android i iOS (verze pro iOS zatím na App Store není k dispozici). Aplikace s uživatelem hovoří v češtině, nyní je však ve vývoji i verze slovenská a anglická. Mobilní aplikace slouží primárně k ovládání auta, k autorizaci jízdy a k dohledu nad vozem. Řešení Xmarton pak zastřešuje webový portál, který slouží ke konfiguraci účtu, sledování celé historie, přidělování práv ostatním uživatelům či k přidávání dalších mobilních zařízení do celého procesu.

https://www.youtube.com/watch?v=onYjKywvEv4

Cena může odradit

Řešení Xmarton není úplně levnou záležitostí. Vstupní balíček, který zahrnuje samotnou jednotku, odbornou montáž, konektivitu po celé EU a provoz na 3 měsíc a připojení až 5 telefonů k jednomu autu, vyjde na 9 990 Kč včetně DPH. Čtvrtletní předplatné služby vyjde na 690 Kč, půlroční na 1 190 Kč a roční na 1 990 Kč (opět s DPH). Zatímco v případě čtvrtletního vás jeden měsíc vyjde na 230 Kč, u ročního je to 166 Kč.

xmarton_cenik

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku