Domů » Bleskovky » Xiaomi dostalo v Indii zákaz prodeje svých zařízení: Porušuje patenty Ericssonu

Xiaomi dostalo v Indii zákaz prodeje svých zařízení: Porušuje patenty Ericssonu

Čínský drak Xiaomi vlétl do Indie v polovině letošního roku a okamžitě zde zaznamenal úspěch při prodeji svého telefonu Mi3. V rozmachu jej však nyní přibrzdila společnost Ericsson, která jej nařkla z porušování vlastních patentů týkajících se síťových standardů. Soud v Dillí dal švédské společnosti za pravdu a vystavil Xiaomi zákaz importu, výroby, prodeje a propagace všech modelů v Indii.

 
Our incredible journey ends now  

Sankce platí do vyřešení patentového sporu, Xiaomi se na místě odvolalo, konečný verdikt má padnout do začátku března příštího roku. Viceprezident Xiaomi Hugo Barra přiznal problém na svém facebookovém účtu, kde uvedl, že společnost nyní bude hledat možnosti, jak rozhodnutí soudu zvrátit. Šéf Xiaomi pro Indii se již vyjádřil, že se bude snažit s Ericssonem spolupracovat a vyřešit celou záležitost smírně.

 

Ericsson vyvolal na indickém území spory již dříve, v jeho hledáčku uvízly i společnosti Micromax, Gionee nebo Intex. Xiaomi bylo ale údajně o porušování patentů opakovaně informováno, nicméně na výzvy nereagovalo. Vzhledem ke vzrůstající popularitě čínské společnosti bychom se nedivili, kdyby se brzy ozval Apple, který dlouhodobě Xiaomi osočuje z kopírování svých produktů. V patentové válce by však patrně čínský drak padnul, neboť v jeho portfoliu se nachází celkem 12 patentů. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Jen 12 patentů… Tady alespoň vidíte, čím je vyvážena ta skvělá cena. Která mimochodem na českém trhu vůbec není skvělá.

  • Ano, na vytváření vlastního know-how to rozhodně není:) Z těch sporů musí mít Xiaomi slušný strach, jejich likvidita nebude nijak extra, kdo ví, jestli vůbec nejedou na půjčkách, každopádně solit za právníky bude pro ně vražedné. Je pak s podivem, že si dovolí ignorovat varování…

 2. JaroB (neregistrovaný)

  Ako som už písal inde…dúfam, že ich okamžite zakážu aj EU…neznášam krádež a neplatenie za technologické patenty sú rovnako odsúdeniahodné ako ostatné…a najmä aj ich opakovane upozorňovali a mali ich v paži…

  Keď budú platiť za všetky patenty ako ostatný výrobcovia tak ich cena už nebude tak úžasná …

  • Velda (neregistrovaný)

   A to nesmíme zapomenout, že i v Číně jsou patentové úřady, takže tohle je pro Xiaomi začátek. :-) A tím nemyslím, že je bude stříle Ericsson i v Číně, ale pochybuju, že když porušuje Xiaomi 12 patentů Ericssonu, že neporušuje ani 1 patent Huawei v Číně… :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).