WMM Jízdní řády v nové verzi: Slovensko, SMS Jízdenka a nové dlaždice

Na Windows Phone Storu se v pátek objevila nová verze WMM Jízdních řádů, která přináší řadu změn a vylepšení. Jedná se například o podporu Slovenska, SMS jízdenku, nové dlaždice a upravený našeptávač.

Aplikaci WMM Jízdní řady jsme již na SmartManii podrobně testovali (detailní recenze). Koncem minulého týdne však vyšla další větší aktualizace, která přináší řadu užitečných změn a vylepšení. Nová verze 2.6 vychází především ze zpětné vazby uživatelů samotné aplikace, s nimiž vývojářský tým úzce spolupracuje. Každý tak může předložit své návrhy a připomínky, které autoři do nové verze zapracují. V dnešním článku si jednotlivé novinky zrekapituluje.

WMM Jízdní řády

Podpora Slovenska

Jelikož se autorům podařilo vyjednat přístup ke slovenské databázi jízdních řádů, mohou novou verzi aplikace plnohodnotně využívat také uživatelé na Slovensku.

Přepínání mezi jednotlivými zeměmi je řešeno velice jednoduše, a to skrze novou obrazovku s výběrem dopravy. Toto řešení bylo zvoleno záměrně, protože některé dopravní prostředky mají společnou databázi. Nyní je tedy jasně zřetelné, kde bude dané spojení vyhledáváno. Díky pokročilému našeptávači se jednotlivé zastávky velmi rychle filtrují a společná databáze není na obtíž.

 WMM Jízdní řády

SMS Jízdenka

Pro Windows Phone existuje několik aplikací, které slouží k odesílání SMS jízdenek ve vybraných městech. Kvalita těchto aplikací je však velice proměnlivá a ve většině případů kromě samotných jízdenek nic dalšího nepřináší. Z tohoto důvodu se vývojáři rozhodli SMS jízdenky integrovat přímo do WMM Jízdních řádů. Nyní již tedy stačí jediná aplikace na kompletní „správu“ hromadné dopravy z vašeho telefonu.

Nová funkce SMS jízdenky se však neomezuje pouze na možnost odeslání SMS v příslušném tvaru, ale přináší i další možnosti využití.

Samotné rozhraní pro odeslání SMS jízdenky je dostupné po vyrolování spodního menu (kliknutím na ikonku tří teček) a vybrání položky „SMS jízdenka“, nebo kliknutím na ikonku jízdenky u konkrétního vyhledaného spoje. Samozřejmostí je možnost připnutí na plochu v podobě dlaždice (město i konkrétní jízdenka).

Základní ovládání

Po otevření se zobrazí několik záložek s názvy jednotlivých měst. Přístroj automaticky určí vaši polohu a zobrazí příslušnou záložku města. Nemusíte tak zdlouhavě listovat a hledat město, kde se právě nacházíte. Každá záložka obsahuje seznam všech dostupných SMS jízdenek z nichž stačí jen vybrat tu, kterou požadujete. Po kliknutí se automaticky vytvoří SMS zpráva v požadovaném tvaru, kterou již stačí jen odeslat.

 WMM Jízdní řády WMM Jízdní řády 

Upomínky

Operační systém Windows Phone bohužel neumožňuje (z bezpečnostních důvodů) odeslat SMS přímo z aplikace (bez potvrzení) ani detekovat příchozí SMS jízdenku, což lehce komplikuje využití další funkce, kterou jsou upomínky. Ačkoliv jsou upomínky součástí aplikace téměř od jejího počátku, doposud sloužily pouze jako upozornění pro jednotlivé spoje. Nyní byly rozšířeny i o SMS jízdenky. Pokud tedy jízdenku odešlete a vrátíte se zpět do aplikace, objeví se dotaz, zdali chcete upomínku nastavit. Čas upomínky se automaticky odpočítává od času odeslání SMS, nikoliv od času skutečného doručení jízdenky, tudíž je třeba brát tento údaj s drobnou rezervou (cca. 5 minut).

WMM Jízdní řády WMM Jízdní řády

Optimalizace našeptávače pro Windows Phone 8

V předchozí verzi aplikace bylo možné narazit na drobný problém spočívající v delší prodlevě při vyhledávání zastávek pomocí našeptávače. Tento problém se týkal pouze Windows Phone 8 a objevoval se ve chvíli, kdy uživatel zadal třetí písmeno názvu. Aplikace totiž prvními dvěma písmeny filtruje pouze historii vyhledávání a až po zadání třetího se připojuje k internetové databázi. V současné verzi je vše již v pořádku a našeptávač funguje velmi rychle a spolehlivě.

Nové dlaždice

Zcela přepracovány byly také dlaždice, které mají nyní nový design a obsahují podstatně více informací. Nezapomnělo se ani na kompletní přizpůsobení pro WP 7.8/8 s možností nastavit všechny 3 velikosti. Každý si tak může vybrat přesně to, co mu vyhovuje. Dlaždice je navíc možno vytvořit snad pro všechny funkce aplikace – libovolný spoj, oblíbená trasa, SMS jízdenka apod. Pomocí dlaždic tak můžete velmi rychle a efektivně vyhledávat časté spoje, aniž byste vůbec museli spouštět aplikaci a trávit zbytečný čas opětovným zadáváním zastávek.

 WMM Jízdní řády WMM Jízdní řády 

Ikonka a animace

Drobných úprav se dočkala také grafická podoba. Na přání uživatelů byla změněna ikonka aplikace v seznamu aplikací z klasické obrázkové na metro. Klasické dlaždice na plochu je stále možno měnit v nastavení aplikace.

WMM Jízdní řády

Druhou změnou jsou zbrusu nové animace, které byly doplněny, kam jen to bylo možné. Design se tak více rozpohyboval a „odlehčil“.

-

Autoři na vylepšování WMM Jízdních řádů stále pracují a uvítají jakoukoliv pomoc. Pokud máte nápady či připomínky, jak aplikaci ještě vylepšit, napište prosím do komentářů níže.

Autor článku
Jindřich Lukeš
image/svg+xml
+

Kapitoly článku