Domů » Články » Ovládněte klávesnici ve Windows Phone: 10 tipů pro rychlé psaní

Ovládněte klávesnici ve Windows Phone: 10 tipů pro rychlé psaní

Minulý týden jsme vám přinesli 20 tipů, jak docílit lepší výdrže na telefonech s operačním systémem Windows Phone a dnes si ukážeme, jak na telefonech s tímto systémem co nejefektivněji využívat klávesnici.

V tomto týdnu jsme přinesli tip na zajímavou klávesnici pro Android s názvem Minuum, která umí ztenčit klasickou qwerty klávesnici do pouhého jednoho řádku. V oblasti klávesnic vám dává operační systém od Googlu naprostou volnost, nainstalovat si můžete libovolnou klávesnici, která se v obchodě Google Play nachází. Složitější to mají majitelé zařízení s Windows Phone, tento systém změnu klávesnice nepovoluje a musíte si tak vystačit s tím, co je předinstalováno. Dnes vám přinášíme několik tipů, které vám pomohou používat klávesnici ve Windows Phone plnohodnotně se všemi jejími známými či skrytými funkcemi.

Přečtěte si také: 20 tipů jak zlepšit výdrž baterie u Windows Phone zařízení

 

1. Jak editovat střed slova?

Tento trik bez nápovědy nebo předchozí zkušenosti najde začátečník sám asi jen náhodou. Pokud máte v textu rozepsané dlouhé slovo a najednou zjistíte, že vám uprostřed chybí nebo naopak přebývá písmeno, nemusíte hned označovat a mazat celé slovo. Stačí kdekoliv v blízkosti tohoto slova přidržet prst na displeji, objeví se editační kurzor, který následně pohybem prstu umístíte na požadované místo, kde můžete chybějící znak dopsat nebo znak přebývající umazat.

 

2. Nechte si poradit

Windows Phone dokáže díky vestavěnému našeptávači navrhovat slova během jejich psaní, případně doplňovat háčky a čárky, pokud je při psaní vašeho textu ignorujete. Nemáte-li našeptávač aktivní, jděte do nastavení > klávesnice a klepněte na položku čeština. Po zatrhnutí položky „Navrhovat text“ se vám budou při psaní zprávy v řádku nad klávesnicí zobrazovat navrhovaná slova.

   

Našeptávač je poměrně inteligentní, napíšete-li kupříkladu slovo „jízda“, automaticky po něm navrhne předložku „na“ a za ní následují slova „horské“ a „dráze“. Samozřejmě čím více znaků napíšete, tím přesnější návrh bude. Pokud by se vám ani jedno z navrhovaných slov nezamlouvalo nebo toužíte po přidání slova vlastního, stačí jej napsat, klepnutím prstu označit a v řádku našeptávače stisknout +textslova. V případě potřeby můžete svá přidaná slova smazat v nastavení > klávesnice > upřesnit > vymazat návrhy

3. Ukončujte větu dvojitým poklepáním na mezerník

Další poměrně užitečnou funkcí je automatické ukončení věty tečkou, za kterou následuje mezera a velké písmeno. Toho lze na klávesnici Windows Phone velice pohodlně docílit dvojitým poklepáním na mezerník. Tuto možnost je ale před tím nutné aktivovat v nastavení > klávesnice > čeština (nebo jiná klávesnice) a zatrhnout položky „Vkládat tečku po poklepání na mezerník“ a „První písmeno ve větě nastavovat velké“.

  

4. Jak napsat rychleji jednu číslici nebo symbol?

Klasická cesta, jak psát číslice nebo symboly vede přes klávesu „&123“. Jejím stisknutím se klávesnice přepne do režimu psaní číslic a symbolů. Po napsání požadovaného znaku se zpět dostanete obdobným způsobem stisknutím klávesy „abcd“.

Chcete-li tento proces urychlit při psaní například jedné číslice, klávesu „&123“ stiskněte a táhněte od ní prstem na požadované číslo, aniž byste sejmuli prst z displeje. Teprve na požadovaném čísle prst uvolněte, číslice se napíše a klávesnice se automaticky přepne zpět do textového rozhraní. Ušetříte tak poslední krok pro manuální přepínání zpět. 

5. Využívejte všechny symboly

Aktivaci režimu psaní symbolů vyvoláte klávesou „&123“, jejich výčet na tomto místě ale není konečný. Další znaky zobrazíte stisknutím šipky vpravo → nebo přidržením prstu na některém ze zobrazených symbolů. Chcete-li například napsat hranatou závorku, podržte prst na kulaté a zobrazí se výběr dostupných závorek. Chcete-li napsat symbol promile, přidržte prst na znaku procenta. Ty nejpoužívanější (-, !, :, ? a .) se nacházejí přímo pod symbolem tečky v režimu psaní písmen.

 

6. Kopírujte a vkládejte

Chcete-li vložit do svého díla jiný text nebo například odkaz na webovou stránku z internetového prohlížeče, označte požadované slovo nebo odkaz jedním klepnutím, přičemž se nad ním zobrazí znak pro kopírování  . Po jeho stisknutí se zobrazí v řádku našeptávače znak pro vložení , který můžete následně použít v místě, kam chcete zkopírované slovo vložit.

  

Nechcete-li kopírovat jen slovo, ale například celý jeden odstavec textu, stačí označit libovolné slovo v odstavci a posunout jeho ohraničující znaky na začátek, respektive na konec textu ke kopírování. Kopírovat lze i přijatá SMS, stačí na ní přidržet prst a vybrat z nabídky položku „kopírovat“. Tento postup lze aplikovat i při kopírování jednotlivých položek kontaktu v telefonním seznamu, například u telefonního čísla. Vložení po té funguje standardním způsobem znakem pro vkládání .

7. Používejte smajlíky

Operační systém Windows Phone 8 přinesl oproti předchozí verzi rozšířené centrum smajlíků. V jednotlivých záložkách se střídají graficky různě vyvedené emotikony, přičemž po jejich prozkoumání a použití některých z nich vás bude nejvíce zajímat záložka se znakem hodin  , pod níž jsou sdruženy vámi nejčastěji používané emotikony. Pokud neposíláte zprávy, tvořené výhradně smajlíky v nepřetržitém sledu za sebou, ale jen ojediněle k oživení textu, doporučujeme zatrhnout položku „Po napsání emotikony přepnout zpět na písmena“, kterou naleznete v nastavení > klávesnice > upřesnit.

  

8. Doplňujte rychle internetové domény

Klávesnice Windows Phone se mění s ohledem na to, ve kterém místě v systému se zrovna nacházíte. Vyplňujete-li okénko s příjemcem emailu, přibude na klávesnici znak zavináče, nacházíte-li se v řádku pro psaní internetové adresy, objeví se ve spodním řádku klávesa domény podle nastaveného jazyka mobilního telefonu (v českém prostředí je to doména .cz). Pro rychlý přístup k ostatním důležitým doménám stačí přidržet prst na klávese domény a zobrazí se další (.com, .net, .org a .edu). Škoda, že nelze uživatelsky přidávat další.

 

9. Používejte pro každý jazyk jinou klávesnici

Pokud komunikujete prostřednictvím mobilního telefonu ve vícero jazycích, je vhodné používat pro každý jazyk zvláštní klávesnici s vlastním našeptávačem. Přidání klávesnice provedete v nastavení > klávesnice > přidat klávesnice. Po stažení slovníku vámi vybraného jazyka se při psaní mezi klávesou „&123“ a smajlíkem objeví přepínač jednotlivých jazyků. Díky této funkci využijete veškeré odlišnosti cizích jazyků od našeho – v německé klávesnici přibydou písmena s přehláskami, ruská klávesnice je v azbuce. Kromě toho se změní nabídka hlavní domény při zadávání internetové adresy.

  

10. Používejte „landscape režim“ a pište oběma palci

Většina uživatelů zadává znaky převážně v portrait režimu (nastojato), a to buď pomocí jednoho nebo obou palců. Pokud ale telefon přetočíte do landscape režimu (naležato), získáte klávesnici s většími tlačítky, na které se dá oběma palci psát podstatně pohodlněji.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments