Domů » Články » Ovládněte klávesnici ve Windows Phone: 10 tipů pro rychlé psaní

Ovládněte klávesnici ve Windows Phone: 10 tipů pro rychlé psaní

Minulý týden jsme vám přinesli 20 tipů, jak docílit lepší výdrže na telefonech s operačním systémem Windows Phone a dnes si ukážeme, jak na telefonech s tímto systémem co nejefektivněji využívat klávesnici.

V tomto týdnu jsme přinesli tip na zajímavou klávesnici pro Android s názvem Minuum, která umí ztenčit klasickou qwerty klávesnici do pouhého jednoho řádku. V oblasti klávesnic vám dává operační systém od Googlu naprostou volnost, nainstalovat si můžete libovolnou klávesnici, která se v obchodě Google Play nachází. Složitější to mají majitelé zařízení s Windows Phone, tento systém změnu klávesnice nepovoluje a musíte si tak vystačit s tím, co je předinstalováno. Dnes vám přinášíme několik tipů, které vám pomohou používat klávesnici ve Windows Phone plnohodnotně se všemi jejími známými či skrytými funkcemi.

Přečtěte si také: 20 tipů jak zlepšit výdrž baterie u Windows Phone zařízení

 

1. Jak editovat střed slova?

Tento trik bez nápovědy nebo předchozí zkušenosti najde začátečník sám asi jen náhodou. Pokud máte v textu rozepsané dlouhé slovo a najednou zjistíte, že vám uprostřed chybí nebo naopak přebývá písmeno, nemusíte hned označovat a mazat celé slovo. Stačí kdekoliv v blízkosti tohoto slova přidržet prst na displeji, objeví se editační kurzor, který následně pohybem prstu umístíte na požadované místo, kde můžete chybějící znak dopsat nebo znak přebývající umazat.

 

2. Nechte si poradit

Windows Phone dokáže díky vestavěnému našeptávači navrhovat slova během jejich psaní, případně doplňovat háčky a čárky, pokud je při psaní vašeho textu ignorujete. Nemáte-li našeptávač aktivní, jděte do nastavení > klávesnice a klepněte na položku čeština. Po zatrhnutí položky „Navrhovat text“ se vám budou při psaní zprávy v řádku nad klávesnicí zobrazovat navrhovaná slova.

   

Našeptávač je poměrně inteligentní, napíšete-li kupříkladu slovo „jízda“, automaticky po něm navrhne předložku „na“ a za ní následují slova „horské“ a „dráze“. Samozřejmě čím více znaků napíšete, tím přesnější návrh bude. Pokud by se vám ani jedno z navrhovaných slov nezamlouvalo nebo toužíte po přidání slova vlastního, stačí jej napsat, klepnutím prstu označit a v řádku našeptávače stisknout +textslova. V případě potřeby můžete svá přidaná slova smazat v nastavení > klávesnice > upřesnit > vymazat návrhy

3. Ukončujte větu dvojitým poklepáním na mezerník

Další poměrně užitečnou funkcí je automatické ukončení věty tečkou, za kterou následuje mezera a velké písmeno. Toho lze na klávesnici Windows Phone velice pohodlně docílit dvojitým poklepáním na mezerník. Tuto možnost je ale před tím nutné aktivovat v nastavení > klávesnice > čeština (nebo jiná klávesnice) a zatrhnout položky „Vkládat tečku po poklepání na mezerník“ a „První písmeno ve větě nastavovat velké“.

  

4. Jak napsat rychleji jednu číslici nebo symbol?

Klasická cesta, jak psát číslice nebo symboly vede přes klávesu „&123“. Jejím stisknutím se klávesnice přepne do režimu psaní číslic a symbolů. Po napsání požadovaného znaku se zpět dostanete obdobným způsobem stisknutím klávesy „abcd“.

Chcete-li tento proces urychlit při psaní například jedné číslice, klávesu „&123“ stiskněte a táhněte od ní prstem na požadované číslo, aniž byste sejmuli prst z displeje. Teprve na požadovaném čísle prst uvolněte, číslice se napíše a klávesnice se automaticky přepne zpět do textového rozhraní. Ušetříte tak poslední krok pro manuální přepínání zpět. 

5. Využívejte všechny symboly

Aktivaci režimu psaní symbolů vyvoláte klávesou „&123“, jejich výčet na tomto místě ale není konečný. Další znaky zobrazíte stisknutím šipky vpravo → nebo přidržením prstu na některém ze zobrazených symbolů. Chcete-li například napsat hranatou závorku, podržte prst na kulaté a zobrazí se výběr dostupných závorek. Chcete-li napsat symbol promile, přidržte prst na znaku procenta. Ty nejpoužívanější (-, !, :, ? a .) se nacházejí přímo pod symbolem tečky v režimu psaní písmen.

 

6. Kopírujte a vkládejte

Chcete-li vložit do svého díla jiný text nebo například odkaz na webovou stránku z internetového prohlížeče, označte požadované slovo nebo odkaz jedním klepnutím, přičemž se nad ním zobrazí znak pro kopírování  . Po jeho stisknutí se zobrazí v řádku našeptávače znak pro vložení , který můžete následně použít v místě, kam chcete zkopírované slovo vložit.

  

Nechcete-li kopírovat jen slovo, ale například celý jeden odstavec textu, stačí označit libovolné slovo v odstavci a posunout jeho ohraničující znaky na začátek, respektive na konec textu ke kopírování. Kopírovat lze i přijatá SMS, stačí na ní přidržet prst a vybrat z nabídky položku „kopírovat“. Tento postup lze aplikovat i při kopírování jednotlivých položek kontaktu v telefonním seznamu, například u telefonního čísla. Vložení po té funguje standardním způsobem znakem pro vkládání .

7. Používejte smajlíky

Operační systém Windows Phone 8 přinesl oproti předchozí verzi rozšířené centrum smajlíků. V jednotlivých záložkách se střídají graficky různě vyvedené emotikony, přičemž po jejich prozkoumání a použití některých z nich vás bude nejvíce zajímat záložka se znakem hodin  , pod níž jsou sdruženy vámi nejčastěji používané emotikony. Pokud neposíláte zprávy, tvořené výhradně smajlíky v nepřetržitém sledu za sebou, ale jen ojediněle k oživení textu, doporučujeme zatrhnout položku „Po napsání emotikony přepnout zpět na písmena“, kterou naleznete v nastavení > klávesnice > upřesnit.

  

8. Doplňujte rychle internetové domény

Klávesnice Windows Phone se mění s ohledem na to, ve kterém místě v systému se zrovna nacházíte. Vyplňujete-li okénko s příjemcem emailu, přibude na klávesnici znak zavináče, nacházíte-li se v řádku pro psaní internetové adresy, objeví se ve spodním řádku klávesa domény podle nastaveného jazyka mobilního telefonu (v českém prostředí je to doména .cz). Pro rychlý přístup k ostatním důležitým doménám stačí přidržet prst na klávese domény a zobrazí se další (.com, .net, .org a .edu). Škoda, že nelze uživatelsky přidávat další.

 

9. Používejte pro každý jazyk jinou klávesnici

Pokud komunikujete prostřednictvím mobilního telefonu ve vícero jazycích, je vhodné používat pro každý jazyk zvláštní klávesnici s vlastním našeptávačem. Přidání klávesnice provedete v nastavení > klávesnice > přidat klávesnice. Po stažení slovníku vámi vybraného jazyka se při psaní mezi klávesou „&123“ a smajlíkem objeví přepínač jednotlivých jazyků. Díky této funkci využijete veškeré odlišnosti cizích jazyků od našeho – v německé klávesnici přibydou písmena s přehláskami, ruská klávesnice je v azbuce. Kromě toho se změní nabídka hlavní domény při zadávání internetové adresy.

  

10. Používejte „landscape režim“ a pište oběma palci

Většina uživatelů zadává znaky převážně v portrait režimu (nastojato), a to buď pomocí jednoho nebo obou palců. Pokud ale telefon přetočíte do landscape režimu (naležato), získáte klávesnici s většími tlačítky, na které se dá oběma palci psát podstatně pohodlněji.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

38 komentářů

 1. Je Dobře, že překládáte užitečné články z WPcentral pro lidi co neumějí anglicky.

  • Lubos (neregistrovaný)

   tak jestli sis nevsiml, wpcentral maji uvedeny jako zdroj a nerikam ze vsechny body jsou pro me novinkou, ale novackum to muze prijit vhod. kazdy neni tak dobry jako ty. fugy

  • Dobrý den, díky za komentář. Článek ze serveru WPCentral nám posloužil jako základ (a uvádíme jej ve zdroji pod textem), ale kolega přidal i několik dalších tipů a nevidím důvod, proč o tom nenapsat. Pro zkušené uživatele tipy možná až tak přínosné nebudou, ale je tu také spousta nováčků, kteří se s telefony seznamují, a právě pro ty jsou (a budou) články podobného zaměření určené.

  • tom (neregistrovaný)

   Díky, konečně dobrý článek. Zejména bod 1 oceňuji, to jsem nevěděl. Bylo by možné prosím někdy připravit článek o praktickém použití NFC v návaznosti na nejoblíbenější aplikace?

 2. Kurzor na změnu uprostřed slova je často nepoužitelný. Přeskakuje si jak chce. Mnohem rychlejší je tapnout na slovo, tím se označí a ihned ho napsat správně. Obzvláště používáte li slovník.

  • S tím naprosto souhlasím. Ten kurzor je opravdu hrozný. Pracně zajedu kam potřebuju a při zvednutí prstu přeskočí. Neustále mě to vytáčí. Bohužel slovník neobsahuje všechny výrazy, co používám, takže ho musím učit a výrazy opravovat. Na tomto by bylo vhodné ještě nějak zapracovat. Ať už klasickými, kurzorovými šipkami nebo třeba pohybem poklepání zboku (jako to mají například řešené nějaké telefony od LG).

  • Jakub Karásek

   Nemáte zapnutou vysokou citlivost displeje? To může způsobovat, že i při mírném oddálení prstu se kurzor ještě pohne. Já mám citlivost vypnutou a s touto funkcí nemám problém, v 99% případů se trefím přesně.

  • Vysokou citlivot displeje zapnutou mám. Čato ovládám telefon v rukavicích.

   S normální citlivostí to opravdu funguje dobře, ale já chci a musím mít zapnutou tu vysokou :-) Díky za doplnění.

 3. Už na WPcentral mi to přišlo trapné, prakticky v tom není žádný tip, je to spíš manuál jak používat klávesnici pod WP.

  • MAXXZ: Ok, ale spousta „obycenych lidi“ o tomto nevi, tak jim muzes poslat odkaz a nemusíš jim to ukazovat.

  • Jsem obyčejný člověk a vím jak používat klávesnici na WP, nepotřeboval jsem na to ani manuál ani „tipy“ z WPcentral a nebo přeložené „tipy“ na smartmanii. A nikdo mi neukazoval jak se klávesnice používá. A ať mi nikdo neříká, že tohle potřebují lidi vysvětlovat, to jsou pak tedy hloupý lidé uživateli chytrých telefonů a to je tedy něco špatně.

  • kdo napise hloupy lide na tom taky nebude zrovna nejlip :-D

  • Jakub Karásek

   Budete se divit, ale v loňském roce si na mé doporučení zakoupila telefon s WP řada lidí, přičemž jsem jim poskytnul některé s výše uvedených rad. Za první tip (trefování se doprostřed slova) jsem obdržel řadu díků se slovy „tyjo, tak na to bych nepřišel“. Stejné reakce byly i za tipy pro rychlé psaní číslic tahem a skryté symboly. Většina z těchto lidí přecházela ze Symbianu nebo hloupého telefonu, kde si o podobných vychytávkách mohli jen zdát. A přesně těmto „obyčejným lidem“ je článek určen.

  • Pán Karásek, vôbec si nevšímajte príspevky mudrlantov vyššie. Každé „tipy a triky“ sú dobré. Konkrétne ja som na všetky vyššie spomínané triky prišiel sám, na niektoré z nich náhodou. Ale mám okolo seba dosť ľudí s WP, ktorí napríklad o tom kurzore nevedeli a až ja som im to povedal – skrátka nikdy nepridržali prst dlhšie, aby na to mohli prísť. Potom boli veľmi potešení, lebo predtým sa vždy snažili trafiť prstom kurzor medzi písmená a samozrejme sa to nie vždy darilo. A to nie sú žiadni hlupáci.

  • Připojuji se s kladnou reakcí na článek – tohle je typ článků co vyvářejí hmatatelnou hodnotu pro uživatele ve smyslu i případného pozdějšího využití.

   PRO REDAKCI bych měl jednu připomínku – aby byly takové články i po čase pro někoho využitelnější bylo by vhodné nějak vyřešit oddělení jednotlivých platforem – teď když kliknu na štítek NÁVOD, vyjedou všechny články bez ohledu na OS. To pro většinu lidí nemá praktický smysl. Dobré by bylo možnost navolit parametr např. WP a NÁVODY.

  • Článek je samozřejmě užitečný, doplnil bych ještě možnost přepínání AJ CZ klávesnice, cz má výrazně menší klávesy díky nepochopitelné přítomnosti háčku a čárky. Kdo přežije prohození Z a Y, dostane pohodlnější psaní.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Jenže v tu chvíli nefunguje slovník (našeptávače)

  • Jakub Karásek

   To Matkal: Když jsem přecházel z WP7 na WP8, tak jsem neskutečně zuřil, české znaky jsou skutečně v české klávesnici zcela zbytečné a na starší verzi se mi psalo lépe. Potíž v přepnutí klávesnice na jinou nastává v tom, že vám nejsou nabízena v našeptávači slova ve vašem jazyce, stejně tak nemáte možnost napsat některá písmena po dlouhém stisku, například ů nebo ě. Pokud vám tyto věci nevadí, doporučuji přepnout na německou klávesnici, která používá stejně jako česká rozložení qwertz, takže k prohození y a z nedochází. Musíte ale překousnout slovo „leertaste“ na mezerníku :)

  • Lukas J (neregistrovaný)

   Dekuji za vynikajici postreh, zkusil jsem a vyhovuje. Ja pouzival jako nouzovku Albanskou klavesnici, ktera ma ale mensi tlacitka.

   Ac mi cely system naprosto vyhovuje a jsem s celym WP naprosto spokojeny, klavesnice patri k tomu mene povedenemu a se slzou v oku vzpominam na svou Nokii N9…

 4. Ferrari (neregistrovaný)

  Dobrý den, děkuji za přínosný článek, rozhodně se jedná o typ článku, který mnoha lidem dodá cenné rady a i já se zde ledacos přiučil (a to už mám WP 7 i 8 více jak dva roky).. Měl bych ale dotaz, ten první je, jestli náhodou nevíte, roč nemám v nabídce klávesnice->upřesnit tu možnost po napsání smajlíku se přepnout zpět na klávesnici? Mám normálne staženou českou klávesnici a žádná taková možnost tam nění (Lumia 820).. Druhý dotaz se týká toho, zdali nevíte, proč mi některá slova, která telefon nezná a já bych si je chtěl přidat do slovníku, telefon neumožní přidat? Občas si některá přidat můžu, u jiných se mi nabídka přidání vůbec neukáže přitom nevidím praktický důvod proč.. Děkuji za rady, hezký den

  • Martin (neregistrovaný)

   …k tomu prvnímu – kliknětě na „upřesnit“ pod jazyky (tam jsou také možnosti, vedle kliknutí na příslušný jazyk)…

   jinak je tento článek jako předchozí podobné, tj. ač už jsem uživatelem wp nějaký pátek a intuitivně jsem na většinu rad už sám nějak přišel, vždy se ale najde jeden a více tipů, o niž jsem doposud neměl tušení, z nicž jsem se rád poučil a mile překvapí, proto jen pokračujete a děkuji za to.

  • Jakub Karásek

   To Ferrari: Já si možnosti „po zadání smajlíku pokračovat v psaní“ všiml až při psaní tohoto článku, tuto volbu jsem našel na obou svých Lumiích – 920 i 520, na obou telefonech mám nainstalován Black. Tím, že jsem na tuto možnost přišel teprve teď, nejsem si vědom, jestli byla k dispozici i před aktualizací. Máte již Lumia Black?

   K druhému problému odpověď neznám, i když vám musím dát za pravdu. Osobně slovník nepoužívám, ale při jeho ozkoušení jsem přišel na to, že některá slova nenabízí, přestože je zná. Jako příklad uvedu slovo „lasice“. Když jej napíši, tak mi v řádku nabídnuto není, ale nejde ani přidat. Ovšem když napíšu lasica, tak se mi jako třetí nabídne slovo lasice. Čili problém asi nebude v tom, že slovník nelze učit novým slovům, ale v tom, že je umí, ale nenabízí je.

  • Ferrari (neregistrovaný)

   Děkuji za reakci, Nokia Black nemám, netuším proč, stále mi ji telefon nechce nabídnout. Pravděpodobně to tedy bude tím, že by těch změn v Lumii Black bylo přece jen více, než o kterých se všude píše? :) A s tím slovníkem je to opravdu zvláštní, to vypadá že si náhodně vybírá která slova nabídne a která ne :) děje se to na více wp telefonech i od známých a u stejných slov, takže mým telefonem to určitě není :) S pozdravem..

 5. Jen dodám, že na konkurenčním serveru o mobilech, vyšel „perfektní“ návod, jak ve WP8 nastavit vlastní vyzvánění :D

  • Tak to uz je moc :-D

  • Já na vydávání podobných návodů nevidím nic špatného. Jasně – ani jeden z vás nejste cílovka, ale vžijte se do role nového a nezkušeného uživatele. Do Googlu si zadá „jak nastavit vyzvánění pro Windows Phone“, najde návod a třeba i další užitečné tipy… smysl to rozhodně má a právě na nezkušené uživatele se na SmartManii v dalších návodech budeme zaměřovat více a více.

  • O věcech typu „Jak si nastavit vyzvánění“ vy podle mě takové servery neměly vůbec psát. Zrovna v případě Windows Phone je na to excelentně zpracovaná nápověda ( [odkaz] ) a nevidím jediný důvod, proč by ji server zaměřený na chytrá zařízení měl v podstatě opisovat. Beru různé tipy & triky, ale takové základy, které se každý člověk dočte v manuálu dokonce v sekci „Začínáme“ podle mě na takovýto tématicky zaměřený server nepatří.

   Stálé uživatele to bude akorát otravovat a náhodný kolemjdoucí se na to stejně zeptá ve fóru…

 6. Jirka (neregistrovaný)

  Díky za přínosný článek. Windows telefony používám již několik let, WP8 mám přes rok, ale to rychlé psaní čísel nebo skryté symboly jsem neznal. Mám dotaz na zkušenější – nevíte, jak zrušit diakritiku z SMS? Mám HTC 8S a tam jsem žádnou možnost ani po důkladném hledání neobjevil.

  • Jakub Karásek

   Teď jsem vyzkoušel odeslat SMS s diakritikou a příjemci přišla bez háčků a čárek, čili se patrně diakritika ořezává automaticky při odesílání

  • Přidám svůj postřeh: SMS Jakubovi přišla s diakritikou, stejný text (žlutý kůň) jsem pak poslal ještě na redakční Galaxy S4 a stejný výsledek. V nastavení aplikace „Síť+“ mám vybranou „Sadu znaků: úplná“. Když se nastaví „omezená“, zřejmě dojde k ořezu diakritiky.

  • Ano mělo by dojít k ořezu diakritiky. V telefonu při psaní se to ale nepozná. Zpráva se píše s diakritikou, ale odešle se bez ní, což mi přijde příjemnější. Na druhou stranu, pro toho, kdo to neví, asi dost zmatečné.

 7. Kate (neregistrovaný)

  Ten landscape režim mě celkem štve.. tím, že se neroztáhne přes celý displey

 8. Nenechte se rozhodit těmi, co si myslí, že ví vše. Časem přijdou na to, že tomu tak není :).

  Pište dál tipy i když budou vypadat jednoduše, třebas já se přiznám, že dva z výše uvedených jsem vážně nevěděl a to v mobilu docela šťourám.

 9. luke (neregistrovaný)

  Omlouvám se, ale neplatí tento návod téměř na 99% klávesnic všech dotykových telefonů? Považuji to za úplný základ, více osekanou klávesnici pohledat. Chápal bych, kdyby lidé neznali rozdvojení klávesnice na iPadu a nebo rychlé psaní čísel na klávesnici TouchPal X (nedej bože swype)..

 10. Jiří Hrma a další: Zajímalo by mě jestli je možné zjistit – třeba ze strany novinářů, kde vzniká návrh české klávesnice, jestli registrují nějakou zpětnou vazbu, nebo kam ji lze směřovat. Myslím, že při nějakém kontaktu při prezentaci pro novináře by mohl tento dotaz zaznít. Za pitomost nepovažuju samotnou čárku a háček, ale klávesu ů, která je tam ještě navíc a celou řadu atypicky zcela zarovnává doleva s horní řadou. Předpokládám, že o tom rozhoduje někdo u nás, bylo by milé vědět, že kritiku vnímají a upraví to.

  A ještě bych se z dovolením připomněl se svým dotazem na štítky výše :-)

 11. Mike (neregistrovaný)

  Mám WP 10 na Lumii 950 a ohedně vyzvánění, jak nastavit zvonění není problém, jenom nesmíte mít svoji mp3 na sd kartě právě kvůli tomu, že třeba častěji měníte telefon atd. Na toto jsem já dojel a dokud mi kolega neřekl, že se to musí kopírovat z PC do složky v telefonu a nestastačí s SD do telefonu. A další zádrhel bylo, že defaultně byla vypnutá viditelnost telefonu po připojení na USB. A bod 4 jsem taky nevěděl.

 12. WP 10. Preferoval bych rozložení klávesnice QWERTY, na níž jsem zvyklý z PC. Bohužel čeština WP 10 tuto možnost nenabízí. Dá se s tím něco dělat ? Přepínat na klávesnici ENG nechci.

 13. @Jiří: S tim uz nic nenadelas, WP 10 neexistuje

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).