Domů » Bleskovky » Windows Phone 8.1: Známe nové detaily o notifikačním centru

Windows Phone 8.1: Známe nové detaily o notifikačním centru

Ačkoliv můžeme nabýt dojmu, že o nadcházející aktualizaci Windows Phone 8.1 známe prakticky vše, stále se objevují náznaky nových funkcí a zpřesňující informace o jednotlivých vylepšeních. Dnes ráno jsme přinesli informaci o štíhlejší verzi systémové klávesnice, nyní se podrobněji podíváme na notifikační centrum, v originále pojmenované Action Center.

 

Dosud jsme vědeli, že Action Center bude vysouvací roletka s možností připnutí až čtyř rychlých přepínačů nastavení (Wi-Fi, režim letadlo, sdílení interetu a další), zobrazující různá upozornění ze zvolených součástí systému a aplikací. Každá aplikace může podle posledních informací v notifikačním centru zobrazovat až 20 upozornění za posledních 7 dní, tato upozornění bude možné libovolně odstraňovat, ať už jednotlivě, po skupinách nebo rovnou všechna.

 

Vývojáři aplikací budou mít v API správce notifikací, v němž bude možné nastavit označování a odstraňování skupin notifikací na základě tagu, nahrazování existujících notifikací novějšími, nastavit dobu vypršení jejich platnosti a také nastavit zasílání tichých notifikací „Ghost toast“, které o sobě vzhledem ke své nízké důležitosti nebudou dávat vědět jinak, než svojí přítomností v notifikačním centru.

 

Action Center bude velká změna, která na sebe částečně převezme úlohu živých dlaždic, ačkoliv ty stále zůstanou nedílnou součástí systému, viditelnou na první pohled. Těšme se na blížící se dubnovou konferenci Microsoft Build, na níž mají být veškeré novinky z nadcházející aktualizace odhaleny. Nová verze systému by měla být krátce po představení dostupná vývojářům v rámci programu Preview for Developers ke stažení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Vyzera to super!

 2. Jo vypada to fajn

 3. Jde to proti konceptu WP.

  • Teda Aarone, ty jsi fakt případ.

   :D Nejdřív je podle tebe WP mrtvý systém, protože mimojiné nemá notifikační centrum a když ho udělají, tak to podle tebe jde proti konceptu? :D

   V čem by to mělo jít proti konceptu WP?

  • Johny (neregistrovaný)

   neřikal si to náhodou i ty sám, že nechápeš proč přidávat notifikační centrum, když tam máš livetiles? Tak že by to bylo v tom, že celou dobu MS a tobě podobní prosazujete koncept livetiles a najednou se přidá notifikační centrum které má nahradit jejich dosavadní funkci notifikací? :D Mě to přijde docela jasné, v čem to jde proti konceptu WP ;-)

  • Tomáš Slavíček

   Šmarja, vždyť to nemá nahradit, ale doplnit. Live tiles byly dobrý nápad, ale i po 4 letech ten koncept zůstal stále zoufale nevyužitý. Málokterá aplikace tam zobrazuje nějaké opravdové informace, kvůli omezení aktualizace jednou za 30 minut ani pořádně nemůže. Viz polofunkční alternativní kalendáře. Když se podíváte na jakékoliv screenshoty lidí, stejně mají většinu aplikací jen jako malé ikonky. Velkou dlaždici mají tak maximálně na fotky nebo počasí.

   Ani ty čísla na dlaždicích pořádně nefungují, každá aplikace si je kreslí po svém, Skype ukazuje pravidelně mnohem vyšší číslo. Když mi pípne mobil, musím letět jak zběsilý, abych si stihnul přečíst tu hlášku. Jak jinak poznám, která z těch Fb, Tw, 4sq, 6tag aplikací mi pípla? Jestli to byla notifikace, direct message, nebo mi jen někdo dal like… Jestli to číslo na dlaždici stouplo z 16 na 17 a měl bych si přečíst novou zprávu, nebo jsem těch všech 17 už předtím přečetl z počítače / webu? Ne, nechci být otrokem mobilu.

   Mám Windows Phone rád a používám ho jako hlavní telefon… Ale nemá cenu si nic namlouvat, jakékoliv zlepšení bude určitě dobré. Srovnejte si třeba iPad: po odemčení displeje vidíte seznam úplně všeho, co se stalo. Na WP? Musíte odhadovat podle čísel… Ale že vůbec reaguju :) Těším se na duben a WP 8.1

  • To, že to jde proti koncepci WP je jasné i mě. K notifikaci měli sloužit právě livetitles, což se dá pochopit i z jejich jména. To, že to MS zpackal, viz. např. komentář od uživatele „TOMÁŠ SLAVÍČEK“, je věc druhá.

   Teď se tenhle nedodělek snaží zaplácnout něčím dalším. A když se nedodělky řeší zcela novými funkcemi a neopravují se tyto nedodělky, tak to nemusí dopadnout dvakrát dobře.

  • Tomáš Slavíček

   Chyba byla v tom, že Microsoft ani za rok a půl, co je na trhu WP8, nedokázal vydat jediný update nástrojů. Takže ani když vývojáři chtěli, lépe ty dlaždice prostě využít nemohli. Ve WP 8.1 už se to má zlepšit, pro dlaždice má být prý celá řada připravených šablon (jako to má teď Windows 8). Také by se už konečně měly dlaždice obnovovat každou minutu, ne jen jednou za půl hodiny.

   Těch důvodů, proč to selhalo, bylo ale víc. Udělat správně živou dlaždici je teď opravdu těžké. Background agent má naprosto šílená omezení na čas a paměť. Prakticky není možné za tu dobu stáhnout a naparsovat větší XML, nebo vygenerovat nějaký lepší obrázek. Ideálně se na to musí použít Windows Azure, nebo vlastní server (a push notifikace). Azure je ale placené, navíc donedávna pro něj nebyly připravené ani slušnější šablony. Složité bylo třeba i ukládání obrázků apod., že muselo být asynchronní. V Handwrite Notes se mi například stávalo, že systém aplikaci při vypínání zabil dřív, než se vůbec stihla dlaždice uložit a nastavit…

   No Microsoft tím získal, že dlaždice nežerou tak baterii, na rozdíl třeba od Androidích widgetů. Na druhou stranu se tím ale znepříjemnila práce vývojářů. Přeci jen, kdo se s tím bude tak štvát, když má stejně Windows Phone „tak malé zastoupení“, že :) Prostě začarovaný kruh…

   Ale uvidíme, vypadá to, že to WP 8.1 zase posune hodně dopředu. Až k tomu SDK konečně dají přístup více lidem, než jen pár vyvoleným, třeba se zase něco začne dít :)

  • Ach jo, to je zase reakce „profesionála“. Přesně pro takové packaly typu „Tomáš Slavíček“ jsou ty omezení zavedena. Spotřeba baterie je pro většinu uživatelů prioritní a pokud si bude většina lidí s praxí jednoho semestru „základů programování v čemkoli“ říká vývojáři, tak jsou tyto pravidla zcela na místě. Pokud chcete takto vyvíjet aplikace, jdete si dělat na android.

   Jen nechápu, proč ze sebe děláte pako a v tom samém odstavci navrhujete lepší řešení řešení. Je to složitější a zabere to víc času, ale stejně jednou zjistíte, že nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě.

  • PANTULIPAN: Netuším, jaké máš znalosti a zkušenosti, ale krom útoků ad hominem a obecného plkání jsi nic nepředvedl, takže si z tvého postu čtenář moc neodnese. (Je to nicméně typické chování, čím méně toho člověk zná, tím jasnější má názor a radikálněji se vyjadřuje).

   Filozofie systému WP je jasná, ale pokud v rámci nastavení mantinelů nemůžou aplikace legitimně fungovat a obtěžuje to uživatele (tlačítka pro vyvolání obnovení live tile v aplikacích jsou pravidlem apod.), nemá smysl to obhajovat. To se na to vývojáři opravdu vykašlou a budou dělat pro jiné platformy a nezíská nikdo.

   A že je to skutečně spíše problém v nastavení systému a ne neschopných vývojářů dokládají i další změny plánované do WP 8.1. Např. velikost systémových audiobufferů se má zvětšovat, protože současné nastavení nestačí, v game enginech dochází k zasekávání zvuku apod. (např. v Unity běží 3D scéna krásně plynule 60 fps, audiostream stíhá na všech mobilních platformách, jen WP ne). A zrovna hry jsou případ, kdy se spotřeba prostředků neřeší a zařízení jede naplno a takovéhle umělé a nesmyslné omezení jen komplikuje život vývojářům.

 4. Já rozumím, proč to všichni chcete, ale pro mě to zlepšení asi nebude. Byl jsem z takového řešení otrávený na MeeGo, nelíbí se mi na Androidu a asi mě nepotěší na WP. Zejména, pokud to bude bordel jako na NokiaX.

  Mě bohatě stačí notifikace na zamčeném displeji, to je geniální funkce. Radši bych viděl v Action centru rychlé odkazy na akce, mimo wifi a BT také zahájení psaní SMS, emailu, rozsvícení lampičky a obdobně, což jsou dnes dlaždice, které mě na ploše obtěžují. Doporučuji aplikaci Control center, autor věděl, co nám chybí.

  Většina novinek ve WP8.1 mě dvakrát netěší, celý systém bude zasratý pitomostmi, které lidé používají jednou za rok a budou dobré pro úzkou skupinu lidí na prémiových modelech. Nastavení se zesložití a bude to jako u iPhone. Právo volby prostě není vždy správná cesta.

  Všichni se mohli zbláznit z nemožnosti nastavení zvuku SMS a kolik lidí ho teď používá?

  Na druhou stranu vím, že geekové určují pověst systému, takže prostě každá nová funkce je zatím ve výsledku k dobrému.

 5. Za me je to posun dopredu. Jsem silenec (rada lidi vi :-) a stridam mobily jak ponozky. Momentalne mam Blackberry Z30 a ted jsem poridil Lumii 1520 (uz podruhe, ze ji dam znovu sanci) a je to docela narocny. BB ma svoje mouchy, ale obecne je to velmi primocare, v HUBU vidim vse co se deje. Lumie ma plochu plnou dlazdic, abych pochytal notifikace a je to neprehledne a chaos. Live Tiles jsou fajn, ale pokud je jich na plose 20 zacina to bejt gulas. Radu z nich tam mam jen kvuli notifikacim a jinak zabiraji misto. WP je pekny, ale tohle je proste uz trochu za zenitem.

 6. Láďa (neregistrovaný)

  hlavně ať nechají FB chat … ten messenger je tragédie… zabudovaný chat je rychlý, jednoduchý, spolehlivý … Pokud by u něj jen přidali „noční režim“ bylo by to fajn … nějaký smajlíky, samolepky a další kraviny ke komunikaci nepotřebné nepotřebuji.

 7. Matthew (neregistrovaný)

  Dobrý Deň,ja mám Nokiu Lumiu 520 a nemôžem tam nájsť tu roletku….mám Windows 8.1 Black a nič také tam neni…Čo mám robiť ?

  • Nic, uvědomit si, že máš Windows Phone 8 GDR3 + Black a update na WP 8.1 přijde nedrříve za měsíc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).