Domů » Bleskovky » Windows Phone 8.1 nabídne štíhlejší verzi vestavěné klávesnice

Windows Phone 8.1 nabídne štíhlejší verzi vestavěné klávesnice

Klávesnice je jeden z klíčových bodů pro pohodlné používání mobilního telefonu, zatímco v operačním systému Android si můžete zvolit klávesnici podle svého přání, systém Windows Phone tuto možnost nenabízí. Ačkoliv se vestavěná klávesnice řadí k těm povedenějším, má rozhodně své slabiny, jednou z nich je její neměnná podoba napříč mobilními telefony všech úhlopříček.

 

Nejnovější únik z poslední verze SDK Windows Phone 8.1 naznačuje, že Microsoft chystá změnu, kterou ocení zejména majitelé tabletofonů Lumia 1320 a 1520 – štíhlejší verzi vestavěné klávesnice. Rozestupy mezi tlačítky zůstanou stejné, samotná tlačítka se však ve vertikálním směru zmenší na polovinu, čímž se výrazně zvětší plocha pro psaný text.

Přečtěte si také: 10 tipů pro ovládnutí klávesnice ve Windows Phone

Zatím nevíme, zda bude tato změna určena jen tabletofonům nebo všem zařízením s libovolnou úhlopříčkou. Počítáme však, že volba bude na uživateli, podobně jako chystaná podpora pro třetí sloupec středních dlaždic na domovské obrazovce pro všechna zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  U té poslední věty si nejsem jistý, 3 sloupec prý mají dostat zařízení s 4,5 displejem a větším

  • Jakub Karásek

   To prozatím není jasné, na internetu se objevilo video Nokie Lumie 520 se třemi sloupci dlaždic, mohlo se ale samozřejmě jednat o podvrh.

  • Michal (neregistrovaný)

   Ano, prý se jednalo o fake přes nějaký emulátor…každopádně bych byl rád za 3 sloupce na 4,3 displeji :)

  • Martin (neregistrovaný)

   Když koukám na svoji 920, věřím tomu, že třetí sloupec by se tam vlezl, což by opravdu potěšilo – kdyby se to roztáhlo až do stran (což mi přijde jako nevyužitý prostor) a trochu se zmenšily…ale na druhou sranu mám obavu, že malé sloupce, kterých by tak bylo šest, by mi pak přišli už docela prťavý.

  • Me by se osobně líbilo, kdyby dlaždice přetékali do dalsi obrazovky podobně jako u stolních Windows 8. Seznam aplikaci v právo by zmizel úplně.

  • Důležité aplikace si člověk dává na hlavní obrazovku a ty, které hledá jednou za čas nechá v bočním menu.

   Tak jako u W8 by to bylo na telefonu nepohodlné. Stačí si uvědomit, jak člověk drží telefon v ruce a je mu hned jasné, že hýbat palcem nahoru a dolů je daleko lehčí, než do stran. :)

  • Martin (neregistrovaný)

   …nehledě na fakt, že by to bylo strašně nepřehledné kvůli tomu množství, pokud by skutečně každá aplikace měla mít dlaždicovou podobu. Také si proto myslím, že je rozumné ten systém nejuživanějších aplikací do podoby dlaždic a zbytek v seznamu. Ale ten třetí sloupec dlaždic by se hodil…jedině, že by těch nejmenších dlaždic nebylo v řadě šest, ale přidala by se jen jedna, tj. pět v řadě, což by ale zas bylo pro oko nesymetrické.

  • Nepřijde mi, že by mi ovládání palcem do strany přišlo těžší či méně přirozené než nahoru a dolu, spíš možná naopak.

   Naopak W8 to mají řešené dobře, pokud chci zobrazit všechny aplikace zobrazí se mi seznam, stejně jako na WP při otevření bočního menu, které by mohlo být buď gestem, nebo schované. Myslím si, že podobný styl dlaždic by WP prospěl, i díky tomu, že většina nabídek je právě řešena přetékáním do další strany a posouváním do boku, přijde mi to přirozené.

   Ale to je samozřejmě můj pohled na věc, chápu, že by to každému nemuselo vyhovovat, ale zatracovat to mi přijde taktéž hloupé, navíc by to ještě víc sjednotilo start screen mezi různými druhy zařízení (telefon, tablet, notebook, netbook, PC).

  • fo-ol (neregistrovaný)

   jj, system hlavni obrazovky na ktere je to co hlavne pouzivam a vpravo dalsi obrazovka se seznamem vseho co v tom telefonu je mi take prijde idealni. Vlastne to je to prvni co me na WP upoutalo, daleko prehlednejsi reseni (pro me – nechci se nijak hadat) nez mit vsechno jako ikonky na xy obrazovkach…

   ad dalsi sloupec dlazdic: skutecne bych uvital kdyby bylo mozne naskladat vedle sebe 5 malych ikonek, nevim jak by na tech 4“ vypadalo 6, asi uz by byly prilis mrnave…

 2. Jarda (neregistrovaný)

  Skoda, ze nejspis porad nepodporuje swype :-/

 3. Pavel Mareš (neregistrovaný)

  Tak hlavně, jestli ta klávesnice už umí znaménko ‚plus’…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).