TOPlist

Windows Mobile 5

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Je tomu již více než měsíc, kdy byl světu představen nový operační systém Windows Mobile 5.0 od Microsoftu.1 Od té doby o něm bylo sepsáno mnoho informací a každý z vás určitě nějaké to krátké představení četl nebo o základních věcech minimálně slyšel, ale co bychom to byli za server o smartphonech, kdybychom nezopakovali alespoň to nejdůležitější.

 

Systém Windows Mobile 5.0 byl znám před svým uvedením zejména pod kódovým označením Magneto. Původní úvahy o názvu Windows Mobile 2005 byly nakonec vyvráceny oficiálním uvedením v květnu na konferenci Microsoft Mobile & Embedded Developers Conference v Las Vegas. Bill Gates slavnostně představil nový systém a předvedl jej v přístrojích Samsung SGH-i300 a HTC Universal. Co tedy můžeme očekávat?

Hlavní úloha Windows Mobile 5.0 je sblížit chytré telefony a PDA do jedné platformy, mnohem flexibilnější a univerzálnější než dvě oddělené vývojové větve. Cílem je vytvořit snadno ovladatelný a zároveň maximálně využitelný přístroj s dotykovou obrazovkou a klávesnicí. Zejména u PDA je snaha umožnit ovládání jednou rukou bez nutnosti použít stylus. U smartphonů se pro změnu dočkáme displejů s vyšším rozlišením a hlavně možnost spustit všechny programy určené pro PocketPC. Hlavně poslední změna určitě zlepší postavení Microsoftu a jeho chytrých telefonů na trhu, kde dosud vládne neochvějně Nokia se svým Symbianem.

Změny se samozřejmě udály také v samotném jádře systému, nyní založeném na verzi Windows CE 5. Jednou z nejzásadnějších změn je instalace programů do paměťové části ROM, z níž se ani po vybití baterie neztratí data. Informace to je jistě potěšující, nebudete se již muset bát o ztrátu veškerých údajů, ovšem na druhou stranu budou výrobci zvýšit kapacitu drahé ROM, což se jistě negativně projeví na ceně.

Změn je opravdu mnoho, proto zmíním pouze některé. Po softwarové stránce se dočkáme nejen nového vzhledu, ale například také zlepšené synchronizace (vyžadován bude ActiveSync 4.0) či „staronového“ Windows Media Player Mobile verze 10. Zástup novinek je opravdu rozsáhlý, ale bylo dbáno i na některé drobnosti jako možnost přiřazení obrázků kontaktům a jejich synchronizace s PC a mnohé další. Očekávat můžeme rovněž zlepšení bezpečnosti.

2345

Následuje podpora nového hardwaru, zejména Wi-Fi u smartphone přístrojů, dále miniaturních harddisků, nečekaně také GPS a také zlepšení Bluetooth. Snad se dočkáme i podpory pro specializované grafické čipy. S tím souvisí technologie Direct3D Mobile umožňující snadnější programování graficky náročných her. Pozadu nezůstanou ani programy náročné na 2D grafiku, pro ně je nachystáno rozhraní DirectDraw. Zlepšila se rovněž podpora pro vestavěné fotoaparáty.

Příznivce PocketPC jistě potěší změny, které prodělala mobilní verze Office aplikací. Kromě přejmenování na Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Mobile Viewer byla zlepšena práce s tabulkami u Wordu, v Excelu si konečně vytvoříte graf a PowerPoint vám přehraje kýženou prezentaci.

67

Jaký bude nový systém v praxi si ještě musíme bohužel nějakou dobu počkat. Dokud neuvede některý výrobce na trh nový výrobek s tímto systémem, můžeme pouze spekulovat nebo si vyzkoušet emulátor Windows Mobile 5.0 pro PC. Zároveň se nabízí otázka upgradu straších přístrojů na nový systém. Kvůli změně v ukládání souborů bude podmínkou dostatečně velká flash ROM. Pak bude záležet jen na ochotě daného výrobce, zda-li svým zákazníkům nabídne aktualizaci nebo jim nezbude nic jiného než zakoupit nový přístroj.

8V nejbližší době bychom se mohli dočkat Windows Mobile 5.0 v přístrojích Samsung SGH-i300, HTC Universal nebo T-Mobile SDA II. Samsung SGH-i300 je zajímavý zejména svým miniaturním (rozměrově) pevným diskem s kapacitou 3GB, čímž je předurčen k uskladnění velkého množství hudby. Z další výbavy stojí za zmínku už snad jen dvojice reproduktorů.

HTC Universal alias MDA IV je velmi zajímavé zařízení s rozevírací kontrukcí a otočným dotykovým displejem s VGA rozlišením. Potěšující je jistě QWERTY klávesnice, která snad bude také použitelná v běžném životě.

Naopak T-Mobile SDA II poněkud zapadá do stínu předchozích přístrojů, jelikož není ničím vyjímečný. Nebýt displeje s QVGA rozlišením a podpory emailu s Push technologií, nebyl by sebemenší důvod si myslet, že bude novinka běžet na systému Windows Mobile 5.0. Zatím však není nic jisté.

Zdroje: Theunwired.net, Microsoft.com, Phonemag.com a Mobilmania.cz.

Autor článku Aleš Lalík
Aleš Lalík

Kapitoly článku