Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Windows Live Messenger se loučí, žezlo přebírá Skype

Windows Live Messenger se loučí, žezlo přebírá Skype

Když Microsoft koupil v květnu loňského roku Skype za 8,5 miliard dolarů, očekávali jsme klasický scénář pohlcení služby do existujícího ekosystému a zánik původního brandu. Microsoft si ale zřejmě uvědomil, že dříve sólový projekt Skype je až příliš světoznámý, aby se stal pouhým dárcem orgánů, tedy funkcí a patentů. Pánové v Redmondu se naopak rozhodli vsadit vše na Skype a po roce dokonce obětují vlastní program Windows Live Messenger.

 

Samotný komunikační protokol zůstane zachován, jen se k němu nově budete přihlašovat pouze přes Skype. Program, který doteď většina uživatelů byla zvyklá používat především pro videohovory, nabízí již v současné verzi 6.0 volbu přihlášení k WLM, v budoucnu to bude jediná možnost, jak k protokolu přistupovat. Sjednocení služeb je poměrně logickým krokem, uživatelé navíc ušetří svůj počítač o jeden program navíc, ne všichni ale toto rozhodnutí vítají s otevřenou náručí. Windows Live Messenger se stal jako program poměrně populární mezi těmi, kteří byli otrávení z ICQ, navíc jeho uživatelské rozhraní bylo poměrně přívětivé a zároveň přehledné. Nezanedbatelný odliv uživatelů sice zaznamenal po zavedení chatu do masově rozšířeného Facebooku a nesmíme opomenout ani dalšího konkurenta s názvem Gtalk, přesto si kecálek od Microsoftu dodnes dokázal udržet nemalou popularitu.

 

Podstatným faktem je i to, že Live Mesenger je program od prvního okamžiku určený k textové komunikaci, zatímco Skype byl vyvinut primárně jako nástroj pro audio a video hovory a textový chat je spíše doplňková funkce. Svědčí o tom i zcela odlišné uživatelské rozhraní, což je hlavní důvod, proč si mnoho současných uživatelů nedokáže představit Skype jako výchozí chatovací nástroj. Pokud se tedy Microsoft bude chtít vyhnout dalšímu velkému odlivu ke konkurenci, bude muset od píky přepracovat uživatelské rozhraní tak, aby se dalo komfortně používat jak k volání, tak i k textové komunikaci.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

13 komentářů

 1. niky79 (neregistrovaný)

  Skype je predevsim dost trapný. Nová verze umožňuje přihlášení prostřednictvím facebooku, přičemž automaticky vytvoří nové skype jméno s prefixem „facebook:“. ALE:

  – iOS verze skype nemají přihlášení přes facebook

  – prostřednictvím tohoto nově vytvořeního skype jména se nikde nepřihlásíte (ani na desktopovém klientu)

  – když si takový kontakt zkusíte přidat do kontaktů, dozvíte se, že nebyl nalezen.

  K čemu pak takové skype jméno je?

  • xxx (neregistrovaný)

   Můj tip: Jelikož Facebook využívá Skype pro videohovory, tak je to jejich interní identifikátor.

  • niky79 (neregistrovaný)

   To není interní identifikátor. To je prostě způsob, jak uživatelům přiřadit nějaké další skype jméno. Uživatelů skype je totiž hodně, a prakticky není možné získat nějaké rozumné Skype jméno (kdyby si Skype vzalo příklad z ICQ, kde jméno může být jakékoliv, protože v rámci sítě jsou uživatelé identifikováni číslem, udělalo by lépe), použitím prefixu „facebook:“ získali spousta dalších možností. Ale jak je u MS typické, opět to nedotáhli do konce.

  • fredysz (neregistrovaný)

   No tak pouzijes Live ID (Microsoft account), kde mas prihlasovaci jmeno jakoukoliv emailovou adresu, a uzivatelske jmeno normalne jake vyplnis. Facebook je jen moznost!

 2. Martins (neregistrovaný)

  Skype převážně používám na chat a ve všech směrech mi vyhovuje a sloučení s WLM je určitě správný krok.

 3. uni (neregistrovaný)

  Když tak vidím, co vyvádí WLM, Skype, fb,… zlatý Jabber/Gtalk. Už jen stačí, aby Google zmršil Gtalk někam do G+ a zbude tu jen ten Jabber.

  • mimonaut (neregistrovaný)

   co vyvádějí tak strašného? :-)

  • uni (neregistrovaný)

   Tak porůznu, někde podléhá veškerá komunikace USA jurisdikci (vše co napíšete může být použito proti vám), někde není možné použít v komerční sféře, jinde se snadno kradou identity, různě se to kupuje, přeskupuje, má to hromadu funkcí a při tom to někdy sotva pošle text, atd. atd…

  • uni (neregistrovaný)

   Taky jsem neslyšel, že by se přes Jabber šířil spam nebo škodlivý kód.

 4. ML (neregistrovaný)

  Škoda messengeru,Skypu toho mod chybí a není ani zdaleka tak přehledný. Otrávili mě.

 5. Musketyr (neregistrovaný)

  Aktualizoval jsem Messenger na skype a chtěl se přihlásit pomocí windows live id. A ajhle nejde, nejde ani přes webové rozhraní. Ani po dvou dnech. Ani po restartu. Takže zpět k MSN.

 6. Veselka (neregistrovaný)

  Ze zániku WLM jsem velmi zklamaná a vůbec mi není jasné jak mnohonásobně horší klient jako je skype může mít prim.

  Pochopila bych integraci skypu do WLM.

  Používám oba dva, skype z donucení, a jednoznačně má WLM lepší kvalitu videa i hovorů.

  A spoustu toho co skype vůbec neumí, zejména díky rozšíření o msn plus, jako například:

  Možnost zcela individuálního nastavení přesně podle mých požadavků a jak vzhled tak i funkce.

  Kontakty na ploše.

  Sdílení plochy.

  Výborné ukládání historie.

  No a v neposlední řadě to co neumí žádný IM klient… zamknutí messengeru, aniž by došlo k ukončení hovoru, videa nebo konverzace.

 7. petr (neregistrovaný)

  prosim vas chci poprosit existuje spusob jak se vratit do puvodniho stavu WLM SKYPE JE TOTALNI NESTESTI K PLACI

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel