Windows Live Messenger se loučí, žezlo přebírá Skype

Když Microsoft koupil v květnu loňského roku Skype za 8,5 miliard dolarů, očekávali jsme klasický scénář pohlcení služby do existujícího ekosystému a zánik původního brandu. Microsoft si ale zřejmě uvědomil, že dříve sólový projekt Skype je až příliš světoznámý, aby se stal pouhým dárcem orgánů, tedy funkcí a patentů. Pánové v Redmondu se naopak rozhodli vsadit vše na Skype a po roce dokonce obětují vlastní program Windows Live Messenger.

 

Samotný komunikační protokol zůstane zachován, jen se k němu nově budete přihlašovat pouze přes Skype. Program, který doteď většina uživatelů byla zvyklá používat především pro videohovory, nabízí již v současné verzi 6.0 volbu přihlášení k WLM, v budoucnu to bude jediná možnost, jak k protokolu přistupovat. Sjednocení služeb je poměrně logickým krokem, uživatelé navíc ušetří svůj počítač o jeden program navíc, ne všichni ale toto rozhodnutí vítají s otevřenou náručí. Windows Live Messenger se stal jako program poměrně populární mezi těmi, kteří byli otrávení z ICQ, navíc jeho uživatelské rozhraní bylo poměrně přívětivé a zároveň přehledné. Nezanedbatelný odliv uživatelů sice zaznamenal po zavedení chatu do masově rozšířeného Facebooku a nesmíme opomenout ani dalšího konkurenta s názvem Gtalk, přesto si kecálek od Microsoftu dodnes dokázal udržet nemalou popularitu.

 

Podstatným faktem je i to, že Live Mesenger je program od prvního okamžiku určený k textové komunikaci, zatímco Skype byl vyvinut primárně jako nástroj pro audio a video hovory a textový chat je spíše doplňková funkce. Svědčí o tom i zcela odlišné uživatelské rozhraní, což je hlavní důvod, proč si mnoho současných uživatelů nedokáže představit Skype jako výchozí chatovací nástroj. Pokud se tedy Microsoft bude chtít vyhnout dalšímu velkému odlivu ke konkurenci, bude muset od píky přepracovat uživatelské rozhraní tak, aby se dalo komfortně používat jak k volání, tak i k textové komunikaci.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku