Domů » Bleskovky » Windows 10 povyšují na novou verzi, update dostává i Insider preview pro smartphony

Windows 10 povyšují na novou verzi, update dostává i Insider preview pro smartphony

Microsoft po týdnu opět aktualizoval Windows 10 pro počítače i smartphony. Číslo sestavení se u obou verzí mění na 105856.164, v případě počítačů a tabletů se jedná o ostrou verzi systému, zatímco u smartphonů povyšuje Insider preview v kruhu aktualizací slow a production.

Windows 10

Aktualizace počítačové a tabletové verze přichází jako kumulativní update označený jako KB3140768. Od posledního sestavení dochází k několika změnám a opravám. Vylepšena byla podpora Bluetooth a nositelné elektroniky, instalace aplikací a předčítač mají být spolehlivější, zlepšil se i výkon při hibernaci zařízení a při stahování a instalaci aplikací.

windows10

Opravena byly chyby při přihlašování k Xboxu a při pokusech o přehrání poškozeného obsahu; a také byla opravena chyba zabezpečení, která umožňovala vzdálené spuštění kódu při prohlížení PDF v prohlížení Microsoft Edge.

Windows 10 Mobile Insider preview

Preview mobilních Windows také doznalo mnoha změn, rychlejší má být ukládání screenshotů, přehrávání videa má být plynulejší a vylepšeno má být i otevírání PDF souborů v Microsoft Edge. Spolehlivější mají být notifikace aplikací, záloha textových zpráv má být milosrdnější na baterii a na datovou stopu. Opraveny byly návrhy stránek v prohlížeči Edge, detekce účtu Microsoft v aplikacích Outlook mail, kalendář a lidé. Vyřešen má být rovněž problém s dočasným odpojováním zařízení od Wi-Fi sítí.

10586.164-update

Je pravděpodobné, že toto sestavení přijde i jako update starších Lumií běžících na Windows Phone 8.1, který byl původně očekáván tento týden, ale podle posledních zpráv se tak stane nejspíše až někdy později v tomto měsíci. Při aktualizačním procesu v Insider programu se zobrazují nové informace o příchodu Windows 10 Mobile a o tom, co nový systém přináší.

windows-10-mobile-upgrade-prompt

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  „Všechny Lumie dostanou Windows 10.“ :DDD

  • Jirka (neregistrovaný)

   Ano všechny, o co jde?

   • Johny (neregistrovaný)

    o to, že ty telefony mají taky nějakou „trvanlivost“

   • Jirka (neregistrovaný)

    Brácha po mě asi před rokem zdědil 920 a Windows 10 na ní běhá bez problémů :) Určitě je to od MS vstřícnější krok, když železo ještě stačí, než od konkurence která podporu odstřihne a kupte si náš nový model.

   • Simeon (neregistrovaný)

    taky nechápu co Johny myslíš :D Tohle není droidí systém ani Apple, WP běhají pořád stejně svižně jako na o tři verze starším systému – osobně jsem začínal se svojí L735 na 8.0, pak upgrade na 8.1 a včerejší upgrade W10M je pořád o tomtéž… stejně hbitě valí moje stará na mém stařičké, letos čtyřleté Lumii 820. Pravda, neuděláme Microsoftu asi moc kšeftů, ale jen proto že není třeba – až zdochne baterka, koupím a vyměním za dvě kila novou a jedu dál :-)

   • Simeon (neregistrovaný): Ale prosím tě:) Je plnej web toho, jak jsou founy s WP8.x pomalejší než s WP7.x a jak W10M jsou pomalejší než WP8.x a ty napíšeš úplný opak:) Nehledě na to, že MS krásně zařízl WP7.x přístroje „ze na den“, to si Google ani Apple nikdy nedovolili.
    Ano, je od MS pěkné, že na WP8.x dovolí update W10M, protože prostě potřebuje co nejrychleji kompletně odstřihnout W8 generaci (včetně PC, kde se chová naopak až agresivně s prvky šmejdů).
    Takže zase trochu prrr:) To není o tom, jak je MS hodnej, to je o tom, že se MS potřebuje co nejrychleji zbavit průserů a opět říci „sorry kamrádi, W8 odříznuto“:)

   • Simeon: S tím slůvkem „svižně“ a „hbitě“ bych byl opatrný. Lumia 520 rychlá není ani náhodou (to se od ní snad ani nečeká), ale Lumia 830 má do hbitosti také daleko.

   • Simeon (neregistrovaný): Na druhou stranu, jak Apple, tak Google své modely učí novým funkcím a API v nové verzi OS 2-3 generace přístrojů zpětně, kdežto MS odřezává (WM, WP7.x), až nyní se teprve stane 3. generační update (WP8.0-WP8.1-W10M), takže zase tak prémiová podpora od MS to není:) Snad jedině, že ostatní OS toto dělají co rok, u MS se čeká déle a s hromadou zpoždění. To je tak jediné odlišující.

   • Vzhledem k rozdílům v HW od generace s WP7 je tvůj komentář naprosto irelevantní. iPhony 3 a starší už taky nikdo nepoužívá.

  • Johny (neregistrovaný)

   tak u high endu se předpokládá, že nějaký čas vydrží, proto si ho lidi taky mimo jiné kupují. Střední třída ale svojí životnost má, vývoj se dere kupředu a na nikoho nečeká. Tadyty řečičky, jak Windows je vyjímka a výkon se ho netýká, to jsou opravdu jen řeči.

   A co se srovnání s ostatními OS týká, tak je trochu rozdíl, když nedostaneš Windows 10 a když nedostaneš Noční režim u iOS ;-) Pokud by mi chtěl brát někdo za slovo, tak toho, co Windows 8.1 proti Windows 10 neumi jsou kvanta. Jakýkoliv, byť major update u ostatních je v porovnáni s tim furt minor.

   • Tomato (neregistrovaný)

    Uz som sa zlakol, ze nebudes prvý, kto napíše koment pod Win telefón. Nesklamal si….

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  To Jirka (neregistrovaný) 9.3.2016 v 11:00 …. A jak se za tu vstřícnost v USD nebo € firmě MS odděčíte ?

 3. Roman (neregistrovaný)

  Windows 10 pro starší lumie se pořád odkládá, to fakt nechápu co na tom tak dlouho trvá.
  Mám Lumii 640 a zkoušel jsem W10 pro insidery. Do svižnosti oproti 8.1 do mělo sice daleko, ale jinak je to mnohem lepší systém, přehlednější, lépe vypadající a plný nových funkcí. Takže jestli 8.1 nebo 10 tak pro mě rozhodně 10. Nyní jsem přeinstaloval firmware a vratil 8.1 a stále čekám až konečně uvolní ty desítky, ale obávám se aby to stihly aspoň do konce roku. :-(

 4. Bob (neregistrovaný)

  Chtěl jsem napsat něco rozumné, ale to bych jen klel a klel… W10 je děsný, ale jsem rozhodnut si počkat na finální verzi. Jen nevím, zda to do konce mého života zvládnou teplouši v sandálech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *