Windows 10: legendární Malování se odstěhuje do obchodu aplikací

Windows 10

Microsoft v minulých týdnech vydal nová testovací sestavení Windows 10 s několika novinkami, kterých se dočkáme pravděpodobně v letošní velké podzimní aktualizaci. Ta by měla přinést velkou změnu vzhledu, přičemž obměna čeká i systémové ikony.

Nové ikony v Průzkumníkovi souborů

V březnovém sestavení s číslem 21343 jsme se dočkali nových ikon systémových složek v Průzkumníkovi souborů, přemalovány byly ikony složek Plocha, Dokumenty, Hudba, Videa, Obrázky a Stažené soubory. Ikony nově vypadají jako barevné kartotékové složky s obrázkem obsahu.

explorer 1

Nové ikony dostaly i diskové jednotky, a dokonce i odpadkový koš

explorer 2

Malování se stěhuje do obchodu aplikací

Novou ikonu dostaly v nejnovějším sestavení 21354 i aplikace Malování a Výstřižky, u nichž se odehrála jedna zásadní změna – obě aplikace se stávají součástí Microsoft Store, odkud se budou moci aktualizovat nezávisle na operačním systému. Jedná se o poměrně překvapivý krok, neboť za obě aplikace má Microsoft už nějakou dobu ve Windows náhradu – 3D Malování a funkci Výstřižek obrazovky.

3D Malování bylo v jednom z minulých sestavení z Windows odstraněno a stalo se volitelnou položkou. Uživatelé tak pravděpodobně nadále používají více původní Malování, které by se mohlo díky umístění v Microsoft Store dočkat nových funkcí.

Personalizace Novinek a zájmů

Součástí Windows se stane nová funkce Novinky a zájmy, kterou najdete vpravo u hodin. Z tohoto místa se dozvíte čerstvé zprávy, předpověď počasí, informace o dopravě, sportovní výsledky apod.

news

Od testovacího sestavení 21354 je možné si přísun novinek personalizovat, a to výběrem oblastí zájmů a témat. Vybrat si rovněž můžete oblíbené weby, jejichž obsah preferujete.

Funkci Novinky a zájmy je také možné nově otvírat pouhým najetím myši na ikonu, v nastavení lze však přepnout na kliknutí.

Funkce Novinky a zájmy bohužel není připraven na českého uživatele (funguje pouze v USA, Velké Británii, Kanadě, Indii a Austrálii), ovšem Microsoft slibuje další rozšiřování na další trhy. Snad se v ostré verzi Windows dočkáme i my.

Novinky v Nastavení

Microsoft také provedl několik změn v nastavení. V části Zařízení se objevila nová položka „Kamery“, která poslouží jako správce fotoaparátů ve Windows, ať už síťových (IP) nebo lokálních.

camera 1

Kamery lze přidávat, odebírat a konfigurovat; měnit lze výchozí jas a kontrast, povolit HDR, spravovat natočení nebo zapnout funkci Oční kontakt.

camera 2

Od sestavení 21354 je také vyčleněna sekce Nástroje pro správu Windows z nabídky Start do zvláštní složky, kde administrátoři najdou všechny důležité nástroje – služby, editor registru, plánovač úloh a spoustu dalších.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku