Domů » Články » Walkman a kazety slaví 40 let. Jak to tehdy bylo s kvalitou zvuku?

Walkman a kazety slaví 40 let. Jak to tehdy bylo s kvalitou zvuku?

V těchto dnech slaví své čtyřicáté narozeniny jedno z nejrevolučnějších zařízení, které nám umožnilo jednoduchý poslech hudby. Nyní je zcela běžné poslouchat hudbu na cestách a mít ji s sebou kdykoliv a kdekoliv. Dnes máme k dispozici různé streamovací služby a přehrávače hudby jsou integrovány přímo našich v mobilních telefonech. Před rokem 1978 však bylo něco něco takového možné pouze ve sci-fi filmech.

Poprvé s hudbou na cestách

Právě v roce 1978 umožnilo Sony se svým přehrávačem Walkman poprvé světu poslouchat hudbu na cestách a za pochodu. Snad každý měl doma Walkman a hromadu kazet, které se stále nejednomu skrývají někde v šuplíku. Walkman zaznamenal obrovský úspěch. Společnost Sony jich prodala kolem 50 milionů kusů.


Značka Walkman se později objevila také u CD přehrávačů, MiniDisk přehrávačů, mobilních telefonů a stále dnes se s ní můžeme setkat u MP3 přehrávačů od Sony.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Neslavné audio kazety

Walkmany využívaly jako médium právě kazety. Ty se skládaly z ochranné schránky a magnetické pásky. Páska pak byla čtena speciální hlavou, která se jej přímo dotýkala. I přes přímý fyzický kontakt měly pásky poměrně vysokou životnost. Jistě si však všichni pamatujeme na nepříjemné momentky s namotanou páskou v přehrávači nebo dokonce zcela přetrhnutou páskou. To by se za správných podmínek stát nemělo. Vada byla většinou na straně špatně konstruovaného přehrávače. 

Audio kazeta
Audio kazeta

Audiokazety mohou znít opravdu skvěle

Zde se dostáváme k hlavnímu problému, proč kazety získaly bohužel pověst spíše špatně znějícího média. U kazet, stejně jako u jiného hudebního nosiče, velmi záleží právě na přehrávači, zesilovači a bednách, na kterém je audiokazeta přehrávána. Většina z nás si je pouštěla spíše na levnějších přístrojích. Pokud však použijeme kvalitnějšího přehrávače, můžeme dosáhnout skvělých výsledků.

Zvuk z kazety může dokonce pro mnohé působit bohatěji, než z digitálního nosiče. Konec konců jde stejně jako u vinylu o analog. Dalším důležitým kritériem je páska samotná. Kazety totiž mají čtyři druhy pásků, které velmi ovlivňují kvalitu zvuku.

Typ 0 – Jedná se o originální typ. Páska používá oxidu železitého a dnes se s ní již prakticky nesetkáme. 

Typ 1 – Toto je nejčastější typ pásky. Opět se zde používá oxidu železitého, ale celkové zpracování je již na kvalitnější úrovni.

Typ 2 – Další typ pásky používá chrome. Páska měla mnohem věrnější podání výšek.

Typ 4 – Čtvrtý typ pásky používá kov. Tato páska je ze všech nejkvalitnější a nabídne nejlepší zvuk.

Kombinace kvalitnějšího pásku a přehrávače může překvapivě vykouzlit zvuk, který se může rovnat kvalitě CD nebo jej dokonce překonává. Podívejte se na video níže, kde je porovnán kvalitní a levnější přehrávač audiokazet a MP3 soubor.

Návrat do minulosti?

Audio kazety, stejně jako vinyly, v současné době zažívají renesanci. K návratu popularity kazet jistě přispěly mnohé filmy, jako například Strážci galaxie. Shodou okolností právě jejich soundtracky vyšly jak na CD, vinylu, tak na audio kazetě s ikonickým designem z filmu. Nově dokonce na audiokazetě vyšla také hudba z Bohemian Rhapsody.

Jisté je, že audiokazety se vracejí spíše z nostalgie, než z důvodu kvalitního podání zvuku. Poslech z audiokazet je v dnešní době méně praktické a v kombinaci s mnohem kompaktnějšími přehrávači a formáty s vysokou kvalitou zvuku postrádají audiokazety smysl.


Jejich užití si jistě najde své místo u lidí, kteří mají rádi nostalgii a hudbu z analogu. Byla by však skutečně škoda zcela opomenout na jejich přínos a celkově specifickou barevnost zvuku, kterou audiokazeta dokáže nabídnout.

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

5 komentářů

 1. Ivo (neregistrovaný)

  Dneska není vůbec problém sehnat kvalitní kazety nebo i nahrávky, ale naopak sehnat kvalitní walkman s dolby. Pro mě zcela nepochopitelné, že Sony při filmu Strážci Galaxie nebyla schopna uvést na trh původní TPS-L2. Mohli jich prodat miliony.

  • Filip (neregistrovaný)

   tak urcite ludia budu radsej pouzivat kazetu s rozmerom 10 cm × 6.3 cm × 1.3 cm a kapacitou max 120min miesto 500x mensej microSD s rozmerom 15 mm × 11 mm x 1 mm a kapacitou 1TB (DVD-Audio ma max 9.6Mb/s, v tejto kvalite na 1 taku kartu da asi 10 dni audia) s tym, ze citanim sa zaznam na kazete poskodzuje
   tak urcite, ked to bolo vo filme, predaju sa toho miliony

 2. tardOMG (neregistrovaný)

  uces si vlasy a dopiluj anglictinu, at muzes priste ten blbe strojove prelozeny clanek opravit

 3. jarda (neregistrovaný)

  Mam jeste tape deck sony a asi 200 kazet, nostalgie jako vysita. Nejlepsi tape decky mel Teac. Se 4 motory a 3 hlavami s Dolby S. Take Aiwa mela pekny zvuk s Dolby S.

 4. Chape tu nekdo, co znamena to „chrome“ u typu 2 a proc u typu 4 je uveden pouze kov? Nejak mi to nedava smysl.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *