V těchto dnech slaví své čtyřicáté narozeniny jedno z nejrevolučnějších zařízení, které nám umožnilo jednoduchý poslech hudby. Nyní je zcela běžné poslouchat hudbu na cestách a mít ji s sebou kdykoliv a kdekoliv. Dnes máme k dispozici různé streamovací služby a přehrávače hudby jsou integrovány přímo našich v mobilních telefonech. Před rokem 1978 však bylo něco něco takového možné pouze ve sci-fi filmech.
Poprvé s hudbou na cestách
Právě v roce 1978 umožnilo Sony se svým přehrávačem Walkman poprvé světu poslouchat hudbu na cestách a za pochodu. Snad každý měl doma Walkman a hromadu kazet, které se stále nejednomu skrývají někde v šuplíku. Walkman zaznamenal obrovský úspěch. Společnost Sony jich prodala kolem 50 milionů kusů.
Značka Walkman se později objevila také u CD přehrávačů, MiniDisk přehrávačů, mobilních telefonů a stále dnes se s ní můžeme setkat u MP3 přehrávačů od Sony.
https://youtu.be/YH2T94XWqck
Neslavné audio kazety
Walkmany využívaly jako médium právě kazety. Ty se skládaly z ochranné schránky a magnetické pásky. Páska pak byla čtena speciální hlavou, která se jej přímo dotýkala. I přes přímý fyzický kontakt měly pásky poměrně vysokou životnost. Jistě si však všichni pamatujeme na nepříjemné momentky s namotanou páskou v přehrávači nebo dokonce zcela přetrhnutou páskou. To by se za správných podmínek stát nemělo. Vada byla většinou na straně špatně konstruovaného přehrávače.
Audiokazety mohou znít opravdu skvěle
Zde se dostáváme k hlavnímu problému, proč kazety získaly bohužel pověst spíše špatně znějícího média. U kazet, stejně jako u jiného hudebního nosiče, velmi záleží právě na přehrávači, zesilovači a bednách, na kterém je audiokazeta přehrávána. Většina z nás si je pouštěla spíše na levnějších přístrojích. Pokud však použijeme kvalitnějšího přehrávače, můžeme dosáhnout skvělých výsledků.
Zvuk z kazety může dokonce pro mnohé působit bohatěji, než z digitálního nosiče. Konec konců jde stejně jako u vinylu o analog. Dalším důležitým kritériem je páska samotná. Kazety totiž mají čtyři druhy pásků, které velmi ovlivňují kvalitu zvuku.
Typ 0 – Jedná se o originální typ. Páska používá oxidu železitého a dnes se s ní již prakticky nesetkáme.
Typ 1 – Toto je nejčastější typ pásky. Opět se zde používá oxidu železitého, ale celkové zpracování je již na kvalitnější úrovni.
Typ 2 – Další typ pásky používá chrome. Páska měla mnohem věrnější podání výšek.
Typ 4 – Čtvrtý typ pásky používá kov. Tato páska je ze všech nejkvalitnější a nabídne nejlepší zvuk.
Kombinace kvalitnějšího pásku a přehrávače může překvapivě vykouzlit zvuk, který se může rovnat kvalitě CD nebo jej dokonce překonává. Podívejte se na video níže, kde je porovnán kvalitní a levnější přehrávač audiokazet a MP3 soubor.
Audio kazety, stejně jako vinyly, v současné době zažívají renesanci. K návratu popularity kazet jistě přispěly mnohé filmy, jako například Strážci galaxie. Shodou okolností právě jejich soundtracky vyšly jak na CD, vinylu, tak na audio kazetě s ikonickým designem z filmu. Nově dokonce na audiokazetě vyšla také hudba z Bohemian Rhapsody.
Jisté je, že audiokazety se vracejí spíše z nostalgie, než z důvodu kvalitního podání zvuku. Poslech z audiokazet je v dnešní době méně praktické a v kombinaci s mnohem kompaktnějšími přehrávači a formáty s vysokou kvalitou zvuku postrádají audiokazety smysl.
Jejich užití si jistě najde své místo u lidí, kteří mají rádi nostalgii a hudbu z analogu. Byla by však skutečně škoda zcela opomenout na jejich přínos a celkově specifickou barevnost zvuku, kterou audiokazeta dokáže nabídnout.