Vyzkoušeli jsme zcela nový Sunnysoft InterWrite 10: První dojmy a video

Sunnysoft InterWrite 10: Exkluzivní první dojmy z nové verzeV pondělí 12. ledna se na trh dostane zcela nová verze softwarová klávesnice Sunnysoft InterWrite s pořadovým číslem 10. Tato verze s sebou přináší obrovské množství změn a vylepšení, InterWrite vlastně ani nelze označovat za obyčejnou softwarovou klávesnici, ale za komplexní balík řešení, který uspokojí snad všechny uživatele operačního systému Windows Mobile. SmartMania.cz dostala jako první možnost vyzkoušet si finální verzi této aplikace, proto se pojďme společně podívat, co nám může nabídnout.

Při instalaci program automaticky detekuje, jaké zařízení je k počítači připojeno a podle toho správně nainstaluje QVGA, VGA nebo WVGA verzi; podporována jsou samozřejmě i další, méně častá rozlišení displeje. Po dokončení instalace je potřeba provést softwarový restart vašeho Pocket PC, aby se všechny potřebné funkce správně integrovaly do systému. Mé první kroky vedly do samotného nastavení InterWrite, které je rozděleno do několika záložek. Na té první si můžete navolit, která softwarová klávesnice se má v systému používat jako výchozí. Druhá záložka zobrazí nabídku, ve které lze změnit skin a upravit jazykové rozložení klávesnice, k dispozici jsou styly pro několik desítek zemí. Velmi užitečná je i funkce pro podporu hardwarových klávesnic, která vám umožní snadno vkládat české znaky.

- -
Zobrazení klávesnice na WVGA displeji Touche HD

Základní nastavení a funkce
Sunnysoft InterWrite 10 obsahuje celkem 8 různých softwarových klávesnic + nabídku pro rozpoznávání ručně napsaných znaků. Popisovat možnosti všech sedmi základních rozložení by asi nemělo cenu, mnohem lepší představu si uděláte z přiloženého obrázku. Já jsem nejčastěji používal styl Classic keyboard, případně pro psaní během chůze Modern keyboard, která nabízí větší tlačítka a lépe se do nich tedy strefuje. Mezi jednotlivými klávesnicemi se snadno můžete přepínat pomocí tlačítka Abc, a právě jejich pořadí si můžete upravit v třetí nabídce nastavení s názvem Typ klávesnice.

-
Rozložení softwarových klávesnic v InterWrite 10

Čtvrtá záložka skrývá nastavení pro celoobrazovkou klávesnici, na které se velmi dobře píše jen s pomocí prstů. Velice užitečná je i funkce pro napovídání slov, u které si můžete navolit, po kolika napsaných znacích se mají zobrazovat slova ze slovníku, InterWrite samozřejmě do databáze automaticky ukládá nová slova. Při psaní textových zpráv jsem ocenil funkci pro vkládání slov bez diakritiky (která je defaultně zapnutá). V nové verzi rovněž nechybí podpora jednoduchých gest, pomocí kterých můžete například umazávat naposledy napsané znaky nebo vykonávat jiné akce. Seznam možností, které lze pro jednotlivá gesta nastavit, je opravdu obsáhlý.

- - 
Nastavení klávesnice pro vybrané aplikace; Fullscreen klávesnice

Zcela nová je možnost přiřadit si k libovolné aplikaci vybraný styl klávesnice. Pro textové zprávy například můžete používat již zmíněnou Modern keyboard, pro Word Mobile pak třeba klasický styl, a pro Excel speciální numerickou klávesnici. Automatické přepínání mezi jednotlivými klávesnicemi je vidět v přiloženém videu.

Videopohled na InterWrite 10

Zcela nová Rychlá nabídka
Pokud na klávesnici stisknete speciální tlačítko Fn, dostanete se do speciální Rychlé nabídky. V té si můžete ihned změnit jazykové rozložení klávesnice nebo třeba vložit smajlík do aktuálně probíhající konverzace. Rovněž se odsud můžete přepnout do celoobrazovkové klávesnice či uložit aktuální obsah obrazovky do obrázku (Printscreen). V případě potřeby můžete přes další ikonku v této nabídce otočit displej o 90 stupňů nebo přepnout na kontrastní zobrazení stylu klávesnice.

- - -
Několik nabídek Rychlé volby, více nabídek naleznete v přiloženém videu

K dispozici je speciální zástupce, který vyvolá mapu znaků, ve které naleznete snad všechny symboly, na které si jenom vzpomenete. Součástí Rychlé nabídky je také speciální launcher, ze kterého můžete snadno spouštět vaše oblíbené aplikace. Počet zástupců v této nabídce můžete změnit v samotném nastavení InterWrite.

-

Po prvním dnu práce s InterWrite 10 jsem s veškerými funkcemi programu nadmíru spokojen, desátá verze nabízí opravdu mnoho zajímavých funkcí a konkurenční řešení tak opět mají co dohánět. Plná verze aplikace navíc není nikterak předražená, cena za jednu licenci byla stanovena na 299,- Kč včetně DPH, což je částka, která vám rozhodně díru do rozpočtu neudělá, a získáte za ni opravdu kvalitní řešení pro snadné vkládání textu na vašem komunikátoru. Tolik tedy k mým prvním dojmům z programu, blíže si InterWrite 10 představíme v připravované recenzi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

13 komentářů

 1. Wolfenzi (neregistrovaný)

  A na HDčku to bude fungovat normálně v landscapu ? Nebudu potřebovat gyrator jako na ostatní klávesnice ?

 2. Stavros Niarchos (neregistrovaný)

  Vypadá to dle videa dost dobře a promyšleně se spoustou docela dobrých nápadů. Otázkou je, jak to bude fungovat v praktickém provozu (týdny a měsíce, ne den-dva testování), jak moc to bude poruchové a jak moc to zpomalí PDA. Želvička nebo šnaček?

 3. tslany (neregistrovaný)

  takže, pokud to dobře chápu, tak zatím je to pouze klávesnice bez lokalizace?

 4. sieber (neregistrovaný)

  Na sunnysoftu to jeste nemaj,nevite kdy se to bude moct koupit?

 5. tom028 (neregistrovaný)

  Popravde se mi to moc nelibi. Je to prekombinovane. Ikony ve fci FN jsou srasne. Chtelo to neco vice profi, stridmejsiho.
  Navic jak vidim sunnysoft, tak si vspomenu na HD, ktere jsem tam kupoval a vadny pixel, coz me rozladi

 6. Keff (neregistrovaný)

  Teda to koukám… Sunnysofte, když mi skrolování devíti ikon dává na 500+MHz stroji tři snímky za sekundu, tak se snad na to animování vykašlu, a nezdržuju uživatele… a klávesnic je hodně, ale téměř všechny nepoužitelné.

 7. Tom_82 (neregistrovaný)

  Vypadá to zajímavě.. Mám HTC Touch HD CZ, kde je již InterWrite předinstalovaný, je možný nějaký UPGRADE na v10? Dík za odpověď

 8. Nolf (neregistrovaný)

  Kolik to zabere mista ? Lze to instalovat na kartu ?

 9. drfr (neregistrovaný)

  V nabídce Sunnysoftu InterWrite 10 zatím není uveden ?

 10. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  drfr: IW10 by měl být v prodeji dnes, ale je možné, že se datum může ještě posunout.
  Nolf: Je potřeba to instalovat do vnitřní paměti.
  Waiet: Ten link co jsi sem dával ale není na IW10 ale na Contacts 2, který už v prodeji je

 11. mancusco (neregistrovaný)

  není to špatné, nějaké výrazné zpomalení na Cruisovi nevidím.
  Dal jsem to na kartu, chodí to. Ale co nejde, nebo nechápu, jsou slovníky.
  Slovník mám zvolený, ale nabízí se mi jenom slova, které se naučil?

 12. mancusco (neregistrovaný)

  tak aby fungoval slovník, musí to jít skutečně to telefonu

 13. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Někdo se v komentářích ptal, kolik místa IW10 potřebuje ve vnitřní paměti, tak je to zhruba 3,2MB.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *