Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Xiaomi Mi Pad: V České republice se začne prodávat v průběhu příštího týdne

Vyzkoušeli jsme Xiaomi Mi Pad: V České republice se začne prodávat v průběhu příštího týdne

Xiaomi minulý týden v Číně spustilo prodej tabletu Mi Pad. Ten na první pohled připomíná iPad mini. Pod kapotou nabízí velmi slušný hardware v čele s výborným displejem.

Internetový obchod XiaomiMobile.cz na dnešní dopoledne naplánoval tiskovou konferenci, na které novinářům představil nový tablet Xiaomi Mi Pad. Prvních 50 000 kusů tohoto zařízení se v Číně minulý týden vyprodalo za necelé čtyři minuty. Obrovský zájem ale není jen na území Číny, značka Xiaomi se stává celosvětově populární a úspěchy slaví také v České republice. Většina z vás určitě bude znát povedený Xiaomi Mi3 (recenze) nebo nedávno testovaný Redmi Note s 5,5″ displejem.

Mi Pad na první pohled vypadá jako iPad mini. Ve srovnání s ním ale nabízí výrazně nižší cenu (tedy alespoň na čínském trhu), pod kapotou přitom nabízí velmi slušnou hardwarovou výbavu. Jedním z hlavních lákadel je 7,9″ IPS displej s rozlišením 2048 x 1536 px od Sharpu (poměr stran 4:3). Displej je skutečně kvalitní a jemný; má výborné pozorovací úhly, dobrou čitelnost na venkovním světle a na náš vkus možná až příliš saturované barvy.


Jako vejce vejci: iPad mini s Retina displejem a Xiaomi Mi Pad

  

Dostatečný výkon zajišťuje čip Tegra K1 od NVidie s taktem 2,2 GHz (4+1). Pro potřeby systému budou připraveny 2 GB RAM a 16GB interní úložiště, které doplní slot na pam. karty s kapacitou až 128 GB. Slot na SIM kartu tablet nenabízí, pro připojení k internetu bude k dispozici pouze Wi-Fi. Ve výčtu specifikací bohužel chybí GPS. Celkové rozměry Mi Padu jsou 202 x 135,4 x 8,5 mm, hmotnost 360 gramů.


Pro novináře byla k dispozici verze s anglickou MIUI ROM (Android 4.4.2), česká lokalizace by měla být hotova v nejbližších dnech. Při běžném používání byly reakce v systému bleskové, ale čas od času se objevilo drobné zpomalení. Prostředí MIUI se od klasického Androidu výrazně liší a uživatelé iOS se v něm budou cítit jako doma. Klasickou nabídku s programy bychom zde hledali marně – aplikace, složky a widgety se společně umísťují pouze na hlavní plochy. Prostředí MIUIv6 mimochodem systém iOS 8 připomíná velmi výrazně nejen vzhledem hlavních ploch, ale také notifikační oblastí, dialogovými okny či nabídkou Nastavení.

 
Zadní strana je kvůli lesklému povrchu náchylná na usazování otisků prstů

Na zádech najdeme 8Mpx fotoaparát s autofocusem, nad displejem pak 5Mpx kamerku. Vestavěný akumulátor má velice slušnou kapacitu 6700 mAh. Tablet běží na modifikaci Androidu MIUI. Hmotnost je příjemných 360 gramů, tloušťka 8,5 mm. Ve srovnání s iPadem mini je nepatrně tlustší a větší, přesto se stále drží velmi pohodlně. Pozor jen na lesklá záda, která si snadno zapamatují otisky prstů.

   
Xiaomi Mi Pad na oficiálních snímcích: K dispozici je několik barevných variant, v první vlně ale můžeme počítat pouze s bílou verzí

16GB Wi-Fi verze se v Číně prodává za 1499 juanů, tedy zhruba 4 800 Kč, 64GB Wi-Fi varianta za 1699 juanů, což je cca 5500 Kč. V České republice začne distributor tablet prodávat v průběhu příštího týdne. Cena bude oznámena v horizontu několika hodin. Jak se nám podařilo zjistit, u 16GB verze by se měla pohybovat v rozmezí 7 000 až 9 000 Kč včetně DPH, což je výrazně více, než za kolik je tablet dostupný v Číně. V tomto případě je k ceně nutné připočítat daň a samozřejmě také marži prodejce. Jakmile se nám dostane do rukou verze s finální českou ROM, připravíme pro vás videopohled a klasickou textovou recenzi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

28 komentářů

 1. Předpokládám, že celou dobu je na mysli iPad Mini Retina, což pravda nezaznělo….

  Tedy, iPad Mini Retina 16GB 9790,- a je i ve verzi Cellular, Mi Pad s „…ale nabízí výrazně nižší cenu“ v rozmezí 7-9000, přičemž ani neexistuje Cellular verze (tedy 13k vs nic). Hmm.

  Zařízení s tímto displejem je jistě lákadlem, ale ve srovnání s IGZO IPS u iPadu Mini Retina nebo LTPS IPS u Nexus 7 2013 to zas taková exkluzivita není.

  • Ta výrazně nižší cena platí ve srovnání s Čínou. Pro ČR už to tak výhodné nebude, o tom píšu v posledním odstavci.

  • veď to by mal byť úplne totožný IGZO displej, ktoré si objednáva aj Apple, nie?

  • Jiří Hrma: Vím, však tuto částku také cituji:)

   BTW: iPad Mini Retina stojí na Čínském trhu 2888 juanů, tedy opravdu na místním trhu velký rozdíl (čert ví co DPH…., už tohle byla pro mě pátračka na jejich webu:) ), nicméně pro našince zcela irelevantní hodnota.

   mino: Ano, a právě proto se pozastavuji nad oním jedním z hlavních lákadel (displej), přičemž v dané kategorii (7-9k) je to vlastně std (ppi, matrice, „pozadí“ (fakt nevím jak se to jmenuje česky:) ) (tedy u platformy Android/iOS, W si může nechat zdát). A jak ukazuje právě LTPS, může být i lépe. A to nic nevíme o jasu a kalibraci.

  • Ondřej Gardavský

   Na čínských webech jsou ceny vždy uváděny včetně DPH, není to tu jako v USA, kde se výše sales tax může stát od státu a uvádějí proto ceny bez daně. V ČLR je to jednotná sazba 17%, která platí ve všech provinciích stejně. Jinak jsou i našinci žijící v Číně (a není jich úplně málo) a čtoucí Smartmanii (takových už bude výrazně méně), takže pro ty by to relevantní i bylo (kdyby to neměli už dávno zjištěno z oficiálního webu Xiaomi, ale takových bude ještě mnohem méně :)). O 64 GB verzi jsem přemýšlel (až se začne prodávat, zatím lze koupit pouze 16 GB verzi, do které bych už nešel – u 16 GB verzí Xiaomi telefonů je jen nějakých 3,5 GB pro instalaci aplikací a předpokládal bych, že u tabletů to bude podobně… a víme jak je na tom Android s podporou SD karet), za tu cenu by to s tím displejem nebylo špatné, ale odrazuje mě ta absence cellular modulu – za ten bych si i připlatil, ale bohužel mi ho nikdo nenabídne. Nejen Asus zabíjí své tablety právě tímto… to o taková zařízení opravdu není zájem? I v ČLR vycházejí datové balíčky na čistě datových SIM levněji než u SIM klasických, takže by takovou SIM člověk uživil – u SIM v telefonu by mu pak stačil balíček menší/levnější a nemusel by si snižovat výdrž telefonu tetheringem… jenže tu datovou SIM holt nemá kam strčit (krom toho iPadu a pár světlých androidích výjimek).

 2. Dany (neregistrovaný)

  CLO se na mobily a tablety nevztahuje pokud se nemýlím, ne? No hádám, že za pár měsíců, tedy na podzim, by cenovka mohla klesnnout a do konce roku výrazně, tak jako u Mi3.

  Chtěl bych se zeptat, jaký máte dojem z MIUIv6, na který hodně lidí čeká pro své telefony ne jen Xiaomi. Můžete ho srovnat trochu se současným miuiv5?

  • Dash (neregistrovaný)

   Co to je za blbinu? Proč by se clo nemělo na mobily a tablety vztahovat? To si zase zjistil kde? Jasně že když sem někdo něco doveze, musí za to zaplatit clo.

  • Ivo (neregistrovaný)

   Blbina jsi jedině ty, nevíš o čem je řeč a vyskakuješ si, mluví se o mobileech a tabletech, ne o něčem. DPH se platit musí, clo ne.

   Mobily: 8517 12 00 – Telefony pro celulární sítě nebo jiné bezdrátové síte – bez cla

   Notebooky: 8471 30 00 – Přenosná zařízení pro automatizované zpracování dat, o hmotnosti nejvýše 10 kg, sestávající nejméně z centrální procesorové jednotky, klávesnice a displeje – bez cla

   Tablety: 8471 41 00 – Obsahující pod společným krytem nejméně centrální procesorovou jednotku a vstupní a výstupní jednotku, též kombinovane – bez cla

   LCD Monitory: 8528 59 40 – S obrazovkou používající technologii displeje z tekutých krystalů (LCD) – 14%

   Digitální fotoaparáty – 8525 80 30 – bez cla

   Více zde:

   [odkaz] … fault.aspx

  • Ivo (neregistrovaný)

   Funkční odkaz, projeď si směrnice, kde se jasně píše, že se neplatí na mobilní telefony CLO, chytráku.

   [odkaz]

  • Dash (neregistrovaný)

   Tvůj odkaz nějak nefunguje, ale mrkni tady [odkaz] podle mě se clo platit musí. Osvobozen si od něj tuším jen do nějaké malé částky nebo když se to pošle jako Gift.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   to Dash: celní předpisy neznají nic jako gift, to je dobrá pověra která se traduje z dřevních dob.

  • Ivo (neregistrovaný)

   Když se pošle jako gift neplatí se DPH, ale EU osvobodila clo na tablety a mobily.

  • Ivo (neregistrovaný)

   Tady máš celní sazebník pro rok 2014,

   [odkaz]

   kde na straně 568 dole, najdeš vyjádření k mobilním telefonům ;) jak vidíš, clo se na ně nevztahuje.

  • Ivo (neregistrovaný)

   Ještě k tomu GIFTu, ten je osvobozen od DPH, ale jestli ho budou celníci kontrolovat mohou si vyžádat nějaké doklady k němu, totéž platí o zásilkách do 20 dolarů, budou žádat fakturu.

  • Děkuji za upřesnění, nepřesnost jsem v článku upravil.

   Dany: Jak jsem psal v článku, MIUIv6 mi hodně připomíná iOS 8. Ta podoba jednotlivých nabídek je opravdu hodně shodná (notifikace, nastavení, plochy). Prostředí na mě působí čistým dojmem a vzhledem k tomu, že jsem uživatel iPadu Mini, rychle jsem se v něm zorientoval. Za sebe jej hodnotím jako povedené.

  • sdf (neregistrovaný)

   EU tedy i CR GIFT typ zasilky nema ma jen soukromou a komercni, ktere se jen lehce lisi

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  Ono jen že není a nebude 3G/4G verze . Jenže on nemá ani GPS a snad i „akcelerometr“. Takže navigace nic.

  Docela škoda že to odsuzuje takový tablet jen do kategorie na hry a filmy

  • Nallim (neregistrovaný)

   Je to škoda že GPS chybí. Ale jde to vyřešit extérní GPSkou (třeba z mobilu).

  • No tak to se ti tipuji podaří jen s Androidím founem a ještě kdo ví, jestli bez rootu? Navíc je to jako s datovým připojením (Celular), ano můžeš přes WiFI/BT Tether, ale je to drbání se levou nohou….

 4. Fore (neregistrovaný)

  Prostředí MIUI se od klasického Androidu výrazně liší a uživatelé iOS se v něm budou cítit jako doma.

  – řekl bych že u slova liší něco chybí…vzhledem k návaznosti článku za touto větou :)

 5. Klasická predražená distribúcia Xiaomi v našich končinách. V Číne je to bezkonkurenčne, u nás ani nie…

 6. Jirks (neregistrovaný)

  Dobry den. Zajimalo by me co to znamena “drobné zpomalení?“ Jak moc drobne a pri jake systemove operaci? Dekuji za odpoved

  • Dobrý večer, občas se například mírně zasekne nebo zpomalí animace při zobrazení notifikační nabídky. Stav systému je teď ale ještě předčasné hodnotit – to provedeme, jakmile budeme mít v tabletu českou verzi MIUI, na kterou netrpělivě čekáme :)

 7. Jirks (neregistrovaný)

  Dekuji za odpoved. Pockam si na verzi 64gb a poridim. :)

 8. Juan (neregistrovaný)

  A z ceho je vyrobeny z plastu, hliniku, hovna? Autor clanku at jde soupat brambory.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).