Vyzkoušeli jsme Xiaomi Mi Pad: V České republice se začne prodávat v průběhu příštího týdne

Xiaomi minulý týden v Číně spustilo prodej tabletu Mi Pad. Ten na první pohled připomíná iPad mini. Pod kapotou nabízí velmi slušný hardware v čele s výborným displejem.

Internetový obchod XiaomiMobile.cz na dnešní dopoledne naplánoval tiskovou konferenci, na které novinářům představil nový tablet Xiaomi Mi Pad. Prvních 50 000 kusů tohoto zařízení se v Číně minulý týden vyprodalo za necelé čtyři minuty. Obrovský zájem ale není jen na území Číny, značka Xiaomi se stává celosvětově populární a úspěchy slaví také v České republice. Většina z vás určitě bude znát povedený Xiaomi Mi3 (recenze) nebo nedávno testovaný Redmi Note s 5,5″ displejem.

Mi Pad na první pohled vypadá jako iPad mini. Ve srovnání s ním ale nabízí výrazně nižší cenu (tedy alespoň na čínském trhu), pod kapotou přitom nabízí velmi slušnou hardwarovou výbavu. Jedním z hlavních lákadel je 7,9″ IPS displej s rozlišením 2048 x 1536 px od Sharpu (poměr stran 4:3). Displej je skutečně kvalitní a jemný; má výborné pozorovací úhly, dobrou čitelnost na venkovním světle a na náš vkus možná až příliš saturované barvy.


Jako vejce vejci: iPad mini s Retina displejem a Xiaomi Mi Pad

  

Dostatečný výkon zajišťuje čip Tegra K1 od NVidie s taktem 2,2 GHz (4+1). Pro potřeby systému budou připraveny 2 GB RAM a 16GB interní úložiště, které doplní slot na pam. karty s kapacitou až 128 GB. Slot na SIM kartu tablet nenabízí, pro připojení k internetu bude k dispozici pouze Wi-Fi. Ve výčtu specifikací bohužel chybí GPS. Celkové rozměry Mi Padu jsou 202 x 135,4 x 8,5 mm, hmotnost 360 gramů.


Pro novináře byla k dispozici verze s anglickou MIUI ROM (Android 4.4.2), česká lokalizace by měla být hotova v nejbližších dnech. Při běžném používání byly reakce v systému bleskové, ale čas od času se objevilo drobné zpomalení. Prostředí MIUI se od klasického Androidu výrazně liší a uživatelé iOS se v něm budou cítit jako doma. Klasickou nabídku s programy bychom zde hledali marně – aplikace, složky a widgety se společně umísťují pouze na hlavní plochy. Prostředí MIUIv6 mimochodem systém iOS 8 připomíná velmi výrazně nejen vzhledem hlavních ploch, ale také notifikační oblastí, dialogovými okny či nabídkou Nastavení.

 
Zadní strana je kvůli lesklému povrchu náchylná na usazování otisků prstů

Na zádech najdeme 8Mpx fotoaparát s autofocusem, nad displejem pak 5Mpx kamerku. Vestavěný akumulátor má velice slušnou kapacitu 6700 mAh. Tablet běží na modifikaci Androidu MIUI. Hmotnost je příjemných 360 gramů, tloušťka 8,5 mm. Ve srovnání s iPadem mini je nepatrně tlustší a větší, přesto se stále drží velmi pohodlně. Pozor jen na lesklá záda, která si snadno zapamatují otisky prstů.

   
Xiaomi Mi Pad na oficiálních snímcích: K dispozici je několik barevných variant, v první vlně ale můžeme počítat pouze s bílou verzí

16GB Wi-Fi verze se v Číně prodává za 1499 juanů, tedy zhruba 4 800 Kč, 64GB Wi-Fi varianta za 1699 juanů, což je cca 5500 Kč. V České republice začne distributor tablet prodávat v průběhu příštího týdne. Cena bude oznámena v horizontu několika hodin. Jak se nám podařilo zjistit, u 16GB verze by se měla pohybovat v rozmezí 7 000 až 9 000 Kč včetně DPH, což je výrazně více, než za kolik je tablet dostupný v Číně. V tomto případě je k ceně nutné připočítat daň a samozřejmě také marži prodejce. Jakmile se nám dostane do rukou verze s finální českou ROM, připravíme pro vás videopohled a klasickou textovou recenzi.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku