Domů » Recenze » Vyzkoušeli jsme Připojení bez kabelu od Vodafone: Když nechcete plýtvat FUP

Vyzkoušeli jsme Připojení bez kabelu od Vodafone: Když nechcete plýtvat FUP

Vodafone zařadil do nabídky nový tarif, který využijete především v místech, kde není dostupné ADSL ani optika. Se speciální datovou SIM kartou a modemem lze surfovat kdekoliv, kde má operátor signál.

Během tohoto léta jsem poměrně často cestoval po naší republice a vzhledem k mé práci se bez připojení k internetu neobejdu. Několikagigabajtový tarif u mého telefonního čísla by v takových případech neměl šanci vydržet, na řadu tedy muselo přijít nějaké jiné řešení. Když nám do redakce dorazil k otestování balíček s modemem a SIM kartou pro tarif Připojení bez kabelu od Vodafone, ihned jsem se ujal testování.

 

V rámci služby Připojení bez kabelu tedy získáte nejen speciální SIM kartu, ale také modem – konkrétně jde o model B3000 od společnosti Huawei, který nabízí snad vše, co si náročný uživatel může přát. Kromě podpory datových přenosů přes GSM a 3G (900 a 2100 MHz) potěší integrace rychlého LTE (cat 4, pásma 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz) s maximální rychlostí stahování 150 Mbps, kterou ale zatím stejně nevyužijete, jelikož vy se k modemu můžete připojit buď přes klasický síťový kabel (100Mbps) nebo prostřednictvím Wi-Fi (802.11 b/g/n, 2,4 GHz), kde dosáhnete na maximální rychlost 90 Mbps. Poslední překážkou pro takto rychlé LTE je fakt, že Vodafone teprve infrastrukturu sítí 4. generace buduje, takže se ve většině případů stejně budete muset spokojit s GSM a 3G. 

 

Bez omezení? Pro „nestahovače“ ano

Internetový tarif Připojení bez kabelu vás vyjde na 349 Kč měsíčně. Je ale nutné počítat s tím, že operátor omezuje rychlost stahování na 4 Mbps a rychlost uploadu na 2 Mbps (aktualizováno: Vodafone nově zdvojnásobil limity na 8 Mbps pro download a 4 Mbps pro upload). V čase od půlnoci do šesté hodiny tento limit není nijak omezen a i když máte překročený FUP, v tomto čase vám internet jede „plnou“ rychlostí.

Vodafone sice navenek uvádí, že u tohoto tarifu žádný FUP není, nicméně realita je trochu jiná. V případě některých služeb a stránek operátor žádná data do FUP limitu nezapočítává (webové stránky, VoIP, e-mail, Facebook, Skype…), nicméně třeba stahování souborů, torrenty, Spotify, YouTube, online hry a jiné náročnější služby už svůj limit mají – v součtu je to 30 GB/měsíc. 

Méně náročným uživatelům toto omezení pravděpodobně nebude nijak vadit, ale hardcore stahovači rychle narazí. Po vyčerpání limitu se přenosová rychlost v obou směrech zpomalí na 256 kbps, což už moc příjemné není. Přiznám se, že jsem s FUP limitem nikdy neměl problém, ale připojení od Vodafonu jsem využíval především na chatě a v hotelích při cestování napříč republikou, kde mi to přišlo jako ideální řešení. Připojení bez kabelu najde uplatnění také v místech, kde nelze využívat ADSL či připojení optickým kabelem, a světe div se, takových míst je spousta i ve městech.

S modemem se připojíte kdekoliv, kde má operátor zajištěnou datovou síť (GSM/3G/LTE). Rozhodně bych ale tímto řešením nenahrazoval klasickou domácí přípojku, ke které jste zvyklí připojovat se s několika zařízeními najednou. Už když jsme se do sdílené Wi-Fi sítě připojili ve třech a každý jsme internet využívali k prohlížení internetu a e-mailu, nebyla rychlost úplně ideální. Paradoxně se tak připojení hodí spíše pro jednoho, ve více uživatelích už to není moc pohodlné. Připojení se rozhodně příliš nehodí pro hráče online her, jelikož se často budete setkávat s pomalejší odezvou (pingem).

První nastavení

Po vybalení modemu z krabice do něj z boční strany stačí zasunout SIM kartu klasického formátu. Na té musí být aktivovaný tento speciální tarif. Po zapojení do zásuvky už jen vyčkáte několik vteřin a můžete se připojit do Wi-Fi sítě. Její název a heslo najdete přímo na štítku na modemu, v administraci si pak vše můžete přizpůsobit k obrazu svému. 

 

Určitě vás už během čtení těchto řádků muselo napadnou, že by se SIM karta s tímto tarifem dala využít i v jakémkoliv telefonu, který umí vytvořit mobilní Wi-Fi hotspot. Takové řešení by dokonce bylo mnohem kompaktnější při cestování, protože samotný modem přece jenom do kapsy neschováte. V takovém případě ale narazíte – Vodafone totiž vydává speciální SIM kartu, která je blokovaná pro používání v telefonech (i tabletech) a využít ji skutečně lze pouze v modemu.

  

  

Specifikace modemu

Modem od Huawei disponuje čtveřicí RJ-45 konektorů, dvojicí telefonních přípojek pro VoIP a jedním USB 2.0 konektorem, do kterého lze připojit třeba externí disk či jiné zařízení, které chcete dále sdílet mezi ostatní připojené účastníky. U svého domácího routeru mám dva USB konektory a už se mi několikrát stalo, že jsem je měl obsazené oba; je tedy trochu škoda, že nabídka USB konektorů není v případě řešení od Huawei bohatší.

Administrační rozhraní je přehledné, přihlásíte se do něj skrze adresu vodafonemobile.cpe. Po přihlášení (výchozí jméno a heslo je admin/admin) se dostanete do nabídky s konfigurací internetu, LAN, Wi-Fi, zabezpečení a dalších služeb. V případě, že se neřadíte mezi pokročilé uživatele, vůbec do nastavení nemusíte vstupovat – modem funguje ihned po zasunutí SIM karty a připojení ke zdroji energie. V administrační nabídce najdete rozhraní pro odesílání a příjem SMS zpráv, nicméně dodávaná SIM karta tuto možnost nepodporuje.

V administrační části si rovněž můžete zobrazit seznam připojených zařízení, informace o množství přenesených dat, kvalitě signálu či preferovaném připojení (EDGE/3G & LTE). 

Cena je zbytečně vysoká

Služba Připojení bez kabelu od Vodafone se pravděpodobně nestane masovou záležitostí, ale rozhodně má šanci najít uplatnění tam, kde z nějakého důvodu nelze využívat jiných možností pro připojení k internetu. Za sebe vidím ideální využití třeba na chatě, když potřebujete mít ve spojení s online světem a jste schopni tolerovat pomalejší přenosovou rychlost. 

Cena 349 Kč včetně DPH za měsíc (v případě, že již jste zákazníci Vodafonu, pokud ne a nechcete se vázat dvouletým úvazkem, připravte se na 399 Kč) nepůsobí jako nijak přehnaná, nicméně Vodafone si ještě účtuje 977 Kč za modem. To by se také dalo zkousnout, kdyby tu do třetice nebyla splátka ve výši 100 Kč po dobu 24 měsíců, což rozhodně není málo a celkem vás tedy modem vyjde na 3 377 Kč.

Recenze konkurenčních služeb

Pokud se rozhodnete Připojení bez kabelu zakoupit a nebudete se službou spokojeni, můžete modem i se SIM kartou během 30 dní vrátit bez udání důvodu. Pokud vás zajímá, jaké má Vodafone pokrytí ve vaší lokalitě, mrkněte se na tuto mapu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments