Domů » Články » Vyzkoušeli jsme plnohodnotnou offline navigaci Sygic Mobile Maps 9 pro Android

Vyzkoušeli jsme plnohodnotnou offline navigaci Sygic Mobile Maps 9 pro Android

S příchodem prvních zařízení se systémem Android řada uživatelů kritizovala nedostatek klasickým offline navigačních programů, ale nyní se situace konečně začíná zlepšovat. O programech CoPilot a Ndrive jsem už na fóru psal a nyní přichází na trh další hráč, společnost Sygic se svým programem Mobile Maps 9, která funguje jak na Windows Mobile (i 6.5), Symbianu a iPhonu, tak také na Androidu; a právě tuto verzi si nyní přiblížíme.

Licenci na program zajistila společnost Sunnysoft, s.r.o., která prodej tohoto programu jako první v České republice zahájila už minulý týden. Důležitá informace je ta, že Sygic Mobile Maps je v dnešní době jediná navigační aplikace pro Android, která se v Čechách oficiálně a legálně prodává. Upozorňuji uživatele na nutnost dodržení přesného postupu při reaktivaci, kterou je možné provést pouze jednou. Postup reaktivace je shodný s tím, který je popisován níže, a který se provádí také v případě, když vám zařízení nechce načíst originální kartu.

Je také dobré vědět, že pokud Sygic Mobile Maps zakoupíte u Sunnysoftu, prodavači vám ochotně za malý poplatek licenci reaktivují. Pokud si chcete přidávat vlastní body zájmu (POI), můžete použít převodník souborů do formátu .upi, který je kompatibilní se softwarem Sygic. POI Convertor si můžete stáhnout zde.

- -

Oficiální uživatelská příručka ve slovenštině je ke stažení z tohoto odkazu.Tento článek je koncipován jako návod a zároveň stručná recenze pro zařízení se systémem Android. Navigační program ale stejně funguje i na zmíněných Windows Mobile, iPhonu a Symbianu. Když si zakoupíte Sygic Mobile Maps, dostane se vám do rukou pěkná, černá krabička obsahující vše, co je potřeba k instalaci na vaše zařízení.

- -

Na zadní straně balení je napsáno, jaká zařízení jsou podporována. Nelekejte se, žádný telefon se systémem Android tam napsaný není, ale věřte, že pro Android instalátor na kartě je (ne na přiloženém DVD). Pokud budete Sygic Mobile Maps instalovat pro WM nebo Symbian, použijte přiložené DVD, pokud pro Android, postupujte následovně.
Vložte kartu do zařízení (pokud tedy nemáte aplikovaný patch pro instalaci aplikací na paměťové kartě). Aplikaci sygic nainstalujte z vašeho File Managera ikonkou SetupAndroid.apk. Licence bude již aktivní při použití originální karty.

Pokud Vám vaše zařízení nebude chtít přečíst kartu Sygic Mobile Maps, zkuste, aplikovat oficiální update ROM (osvědčilo se u HTC Hero). V případě, že máte aplikován patch pro přesun aplikací na kartu, instalaci proveďte následovně.

Celý obsah složky, kam jste zkopírovali obsah originální Sygic Mobile Maps, karty si zkopírujte na vaši kartu v telefonu (do rootu karty, celkem je vyžadováno zhruba 1.8 GB volného místa, takže 2 GB karta je minimem). Dále si stáhněte z Android Marketu aplikaci ASTRO File Manager, což je mimo jiné nejlepší správce souborů pro Android. Spusťte instalaci Sygic Mobile Maps souborem SetupAndroid.apk na paměťové kartě, to je jediná spustitelná aplikace s logem Sygic. Před instalaci musíte ještě povolit instalaci z neznámých zdrojů (Nastavení -> Aplikace -> Instalace z neznámých zdrojů).

Když jsem instalaci zkoušel na testovacím kousku komunikátoru HTC Tatoo, nebylo u něj možné z Marketu File Manager vůbec stáhnout. V takovém případě ale přišla vhod synchronizační aplikace HTC Sync, přes kterou se SetupAndroid.apk nainstaloval.

- - -
Obrázky z aktivačního procesu na webu výrobce

Po instalaci na váš telefon je nutné aplikaci aktivovat. Je to velmi jednoduché. Při prvním spuštění v telefonu aplikace vypíše hlášení, že není aktivovaná mapa a vypíše ID zařízení. Následně přejděte na web Sygicu. Po otevření černé krabičky je vedle kulatého držáku na DVD štítek s licenčním číslem, to zadejte právě na web Sygicu a klikněte na tlačítko Submit (Odeslat).

V dalším kroku vypište na web ID zařízení (uvidíte na displeji), vyberte manuální aktivaci a klikněte na znovu na Submit. Na stránce se následně vypíše aktivační klíč, který je potřeba opsat do zařízení a tím aplikaci Sygic Mobile Maps aktivovat; v aplikaci si také zvolte ruční aktivaci. Nyní máme aktivovanou licenci a můžeme se pustit do práce s programem.

Výhody aplikace Sygic Mobile Maps
– kompatibilní s Windows Mobile (i 6.5), Symbian, Android a iPhone (instalace přes iTunes)
– komletní offline navigace, není potřeba datového připojení
– nemusíte platit zvlášť za mapové podklady. Jsou součástí software
– aplikace automaticky detekuje interní i externí GPS přijímač
– automatické nastavení grafiky podle rozlišení displeje
– možnost otočení zobrazení přímo v softwaru nezávisle na natočení displeje zařízení (pro zařízení s pohybovým senzorem, na G1 nedoporučuji otevírat klávesnici, aplikace se poté ukončí)
– Informace o zpoplatněných cestách, dálnicích, trajektech a placených zónách
– 20 jazykových mutací včetně navigačních hlasů. Čeština a Slovenština je přítomna také
pokrytí Evropy od společnosti Tele Atlas
– rychlé mapy s rychlým obnovováním i na Androidu (s použitím GS trochu pomalejší)
– průběžný zoom až do úrovně ulic (naopak do úrovně globusu)
– plné plánování itineráře (průjezdní body)
– informace o zemi při překročení státní hranice
– plně přizpůsobitelné regionální nastavení
– varování před železničními přejezdy
– správa POI
– asistent pro řazení do jízdních pruhů
– realistická ukázka směrových návěstí na dálnicích a hlavních tazích
– telefonování na body zájmu (POI) přímo při vyhledávání – telefonní čísla kin, divadel, restaurací, hotelů atd.
– vkládání vlastních bodů zájmu (POI)
– informace o pozici statických radarů na měření rychlosti, omezení rychlosti
– plné mapové pokrytí pro 41 států Evropy, průjezdní mapy pro 8 zemí východní Evropy

Nevýhody
– při otevření klávesnice na T-Mobile G1 se aplikace ukončí
– při stisknutí tlačítka Zpět se aplikace ukončí, neumí běžet na pozadí (u Android telefonů)
– nepodporované TMC v současné verzi
– čísla domů jen ve větších městech

Obsah balení
– Sygic Mobile Maps 4GB microSD karta
– miniSD adapter
– SD adapter
– DVD Mobile Maps pro instalaci (instalace viz výše, instalace přes SD kartu)
– vícejazyčný Rychlý průvodce instalací (kompletní manuál na DVD)
– tištěný vícejazyční manuál

- - -

Při prvním spuštění vás přivítá Sygic Mobile Maps po odsouhlasení odpovědnosti řidiče poté skočí do naposledy otevřené lokace. Na hlavním okně jsou nahoře tlačítka – a +, pro ZOOMování. Po kliknutí na položku „žádný GPS signál“ nebo „Čekání na signál“ (podle toho, zda máte GPS zapnutou nebo vypnutou), se dostanete do okna „GPS STATUS“, kde můžete vidět jak je silný signál GPS, kolik vidíte satelitů, rozmístění satelitů, aktuální rychlost, výšku, přesnost a SEČ.

- -

Základní menu je tvořeno dvěma okny, kde naleznete možnosti pro navigování, prohlížení mapy, plánování, nastavení, vytvoření bodu zájmu a ukončení aplikace.

V prvním menu jsou tyto možnosti:
1: Navigovat do..
a: Adresa
b: Oblíbené položky
c: Historie
d: Bod zájmu
e: PSČ
d: Domů – při prvním spuštění vás SMM vyzve k nastavení domácí adresy
f: Bod na mapě
g: Zadat GPS pozici
h: Poslední platná pozice

Myslím, že není potřeba tyto funkce nějak extra rozepisovat, jelikož jejich použití je jasné a smysluplné.

2: Prohlížet mapu
Zde je možné si prohlédnout celou mapu s možností přibližování a oddalování pozice. Dají se zde vytvářet nové POI, hledat lokace a případně lze vyloučit nějakou část trasy z té právě naplánované. Pod kontextovým menu „Možnosti“ jsou možnosti, jak bod na mapě najít. Je to možné více způsoby a to:
a: Najít (stejně jako v bodě 1)
b: ukázat současnou pozici
c: ukázat celou trasu (pokud máte nějakou nadefinovanou)
d: ukázat město (ukáže celé město dle výběru státu a města)
e: ukázat/skrýt body zájmu (nastavení, které POI budou a které nebudou zobrazeny v mapě při navigování)

-

Pod trochu zvláštním názvem nabídky „Znak bodu“ se nacházejí tyto volby
a: Navigovat
b: Cestovat přes (pokud máte již nastavenou trasu)
c: Volej (na vybraný bod zájmu)
d: Přidat jako bod zájmu (bod na mapě)
e: Najít nejblíže bodu zájmu (Hledá POI v okolí bodu na mapě dle skupit POI)
d: Vyloučit (definuje výřez z mapy, která bude vyloučena z plánování)
e: Pokračovat

Zde si tedy můžete prohlédnout celou mapu, POI, trasu, nadefinovat překážky na trase a nastavit zobrazení POI.

3: Alternativní trasa
Pokud máte již nadefinovanou trasu, můžete po kliknutí v menu na Alternativní trasu, nastavit překážky v trase, vypočítat alternativní trasu, nebo trasu vrátit do původního stavu.

4: Nastavení
Nastavit se toho dá opravdu hodně. Dá se zde měnit zobrazení mapy 3D/shora, noční režim, zakázat zvuky a nastavit jejich hlasitost, nastavit maximální hlasitost po překročení určité rychlosti vozu a nechybí ani plánování trasy pro pěší či pro cyklistiku. Můžete si vybrat, zda se má plánovat trasa přes zpoplatněné úseky nebo tyto části vynechat, nastavení zobrazení pruhu pod mapou, nastavení klávesnice, místní nastavení, kde je možné si nastavit km/míle, formát času, formát GPS, nastavení jazykové mutace aplikace a výběr navigačního hlasu. Dají se zde také přepínat mapy, nastavit výchozí polohu, je zde rychlá nápověda a informace o používané verzi aplikace a verzi mapy. Současně prodávaná verze aplikace je 7.71, Build 7044 D, verze mapy je 7.80 (říjen 2009).

- - -

5: Plán trasy
Plánování trasy je velmi jednoduché. Buď se můžete nechat navigovat kliknutím v hlavním menu na položku “Navigovat do..“, nebo v položce plán trasy.

- -

Po kliknutí na tlačítko + můžete přidávat body trasy pomocí všech dostupných možností, stejně jako když kliknete na položku Navigovat do.. Po vložení cílových bodů budete vyzváni k určení startovního bodu a trasa je poté vybrána. Trasu můžete nadále upravovat, uložit jí, nebo jí smazat. Pokud budete mít cílových bodů více, navigační hlas vám vždy řekne, že projíždíte cílovým bodem.

6: Trasa
Tato možnost je aktivní pouze v případě, že máte naplánovanou nějakou trasu. Je možné si zde trasu prohlédnout v reálném čase, procházet její body, ukázat jí na mapě, nebo ji smazat.

- - -

Pár poznatků na závěr
Program se celkem rychle (40 – 60 vteřin) připojí k GPS satelitům a začne navigovat. Bohužel se mi stalo, že mě aplikace chtěla vést do silnice, kde je zákaz vjezdu. Pokud ujedete z naplánované cesty, aplikace si během chvíle načte alternativní trasu, takže nemusíte mít strach, že se ztratíte (přepočítání). Co se mi líbilo, že mě v cíli cesty navigační hlas informoval, na které straně silnice se můj cíl nachází. Toto ale bude zřejmě jen ve velkých městech, kde jsou čísla domů. V menších městech nebo na vesnicích čísla domů nejsou; podobný problém má ale většina dalších navigačních programů.

Hledáte-li dobrý navigační software pro systém Android a nejen pro něj, mohu Sygic pouze doporučit. Závěrem bych chtěl dodat, že se v současné době jedná o nejlepší navigační aplikaci pro systém Android, i když konkurence zatím není až tak veliká. Je rychlá, naviguje dobře, prostředí je příjemné a mapové od TeleAtlasu také patří k těm lepším.

Luboš Klicpouch

13 komentářů

 1. Mna by zaujimalo,ako je to s mapami Rumunska v tejto verzii. V starsej je len par hlavnych ciest a hotovo. Vie to niekto overit?

 2. ROU je Rumunsko predpokladam a je k tomu info * Transit roads only
  viac na:
  [odkaz]

 3. to jsem rad ze aspon sygic tak to si uz muzu koupit nejaky telefon s androidem.Doufam ze se bude dat nekde stahnout ten instalacni soubor na netu a nebudu muset kupovat celou navigaci jelikos ji mam na symbian telefonu a mapy by meli byt asi stejne jen bude asi rozdilny soubor ve slozce drive na karte kde jseou spousteci soubory navigace.

 4. ak som to spravne pochopil, kupim si to od nich a dostanem navgaciu na android, windows mobile a symbian? 8-o

 5. oni vzdy mali all in one.. cize v jednom baliku byva aj symbian aj wm. Otazne je ale ci na obidva systemy dostanes kluc lebo ten je pre kazdy HW jedinecny.

 6. Tato navigace se hodně dobře povedla.. Z toho všeho co jsem zkusil, se chová nejrychleji a „nejlogičtěji“.. GPS signál chytne během několika vteřin a vše je plynulé a na výborné úrovni.
  Jen mi „trochu“ vadí pár věcí:
  – mohlo by být na výběr více fontů či velikosti písma (styl mi nevadí, ale veškerý text je příliš malý)
  – navigační hlas je sice abnormálně příjemný, ale mám pocit, že je příliš tichý. Navíc by to chtělo (alespoň v češtině a ve slovenštině) výběr z více jazyků/pohlaví
  – více schémat a barevných provedení, 3D pohled by mohl být detailnější a trochu více „3D“
  – navigace občas zmateně navádí u kruhových objezdů a podobně, je schopná mě otočit na jednom kruháči, přetáhnout přes druhý, vrátit mě zpět a pak už normálně pokračovat v cestě.. (?!!)

 7. Musite taky trochu jet podle sebe a ne spolehat se jen na navigace.Ja vetsinou jedu jak znam cestu a nebo pomoci znacek to je jistota a pak uz jen na urcene misto podle navigace.Taky uz jsem parkrat byl naveden do lesa nebo pres polni cestu a pres vodu jo mit jeep tak to zvladnu Co jsem zatim mel navigace a mel jsem snad vsechny co se tyce mobilu (igo8,sygic,garmin,tomtom,navigon,nokia mapy 3) tak zatim nejspolehlivejsi byl snad tomtom nebo igo8.Sygic navadi dobre pokud neni vice stejnych cest v okoli jinak naviguje zmatene klidne z nadjezdu vas posle kolmo doleva a ne ze mam odbocit v pravo a podjet most

 8. Jinak se sygicem jsem jel chorvatsko – ostrava a jel presne kde mel i v rakousku, akorat ignoroval kdyz jsem zadal ze nechci po dalnici ve slovinsku tak me stale na ni tahal tak tam jsme chvili bloudili.Je treba na delsi vzdalenost lepsi zadat prujezdne body kudy cca pojedete a trasu si prohlednout aspon predejdete problemum a nebude cas tahat po kdejake vedlejsi ulici.To me zkusenosti.Zatim se neda ani na 90% spolehnout na zadnou navigaci.

 9. paradni navigace tenhle sygic …. nebo spis mobile maps 9 ? … ani nevim kazdopadne je opravdu povedeny po vsech strankach.

 10. uprime ale musim jednim dechem dodat ze mu jeste neverim tolik jako staremu dobremu tomtomu. takze ten si u me stale drzi vysadni postaveni.

 11. Taky sem se se Sygicem moc nezpřátelil, ale protože jsem přešel na symbian, je pro mne zatím TT minulostí. Asi největší problém u Sygic je Oblíbené, kdy do složky oblíbené zadáte pouze z adresy, kterou zadáte, nikdy nezadáte místo, na ktyerém právě jste. navíc jsem nenašel, kde se dají položky v oblíbených editovat, či vymazat, nejde to—-

 12. 2 tazzmania a Zdenek2752: Jestli jsem Vás dobře pochopil tak:
  Hlavní Menu->druhá obrazovka->Vytvořit bod zájmu (2)->Vymazat bod zájmu->Oblíbené – pokud tam máte i svoje vlastní, přidané, body zájmu, tak hledejte podle abecedy. Otevřete a najděte si svůj bod, který chcete smazat.

 13. Podla mojho nazoru je to najlepsia navigacia, aj ked som moc ich neskusal, to sa priznam, ale tato je proste najlepsia podla mojho nazoru, ale 9 akosi strajkuje s Androidom 2.1, takze som musel zmenit na 10 a ta uz je bez problemov, ale da sa tam prepojenie so socialnymi sietmi

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).