Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » Vyzkoušeli jsme iMenu: iPad jako elektronický jídelní lístek

Vyzkoušeli jsme iMenu: iPad jako elektronický jídelní lístek

iMenu je zajímavý český projekt, který počítá s využíváním iPadu jako elektronického jídelního lístku. My jsme jej vyzkoušeli a teď už víme, jak chutná budoucnost.

V České republice se začínají objevovat první restaurace, ve kterých si návštěvníci mohou objednat jídlo a pití prostřednictvím iPadu. Pro zákazníky je tato forma objednávky velice zajímavá a zároveň lákavá. Kdo ví, možná tablety se speciálně navrženými aplikacemi v budoucnu vytlačí klasické jídelní lístky. My jsme přijali pozvání na představení projektu iMenu, který restauracím dodává komplexní řešení na míru. Nejde tedy jen o nainstalování specifické iOS aplikace do iPadu, ale i o montáž hardware do stolů, napojení na účetní software a další služby spojené s uvedením do provozu.

-

V současné době je možné iMenu otestovat v pražské restauraci Mr. Sushi, ale už brzy se počítá s rozšířením do dalších podniků. Samotná aplikace je velice přehledná a s ovládáním nebudou mít problémy ani méně zkušení uživatelé, kteří s iPadem ještě třeba do kontaktu nepřišli. A pokud by přece jenom tápali, mají k dispozici pěkně zpracovanou nápovědu, která je navede a seznámí se základním ovládáním aplikace.

- -

V restauraci Mr. Sushi se aktuálně osvědčilo používání jednoho iPadu pro celý stůl, čímž se snížily celkové pořizovací nároky, ale vždy záleží na provozovateli, kolik iPadů se rozhodne nakoupit, respektive pronajmout. Tím se náklady ještě více sníží.

-

- - 
iMenu pro iOS nabízí přehledné prostředí, ve kterém se snadno zorientujete

Jídelní lístek na iPadu

Hlavní obrazovku aplikace tvoří virtuální jídelní lístek. Samozřejmostí je uzpůsobení grafické podoby do stylu dané restaurace a příprava dalších jazykových mutací. Produkty jsou rozděleny do několika kategorií, u kterých kromě popisku najdete i fotografii, takže rovnou vidíte, co si objednáváte. Po rozkliknutí kategorie už vidíte detaily jídel, které jsou opět doplněny základním popisem. Kliknutím na tlačítko „Objednat“ danou položku přemístíte do objednávky. Jakmile si objednají všechny osoby u stolu, stačí už jen výběr schválit stisknutím tlačítka „Potvrdit objednávku“.

- - - 
Výběr pokrmu, zobrazení detailu a šup k dokončení objednávky

V této fázi iPad skrze bezdrátovou sít začne komunikovat s kasou a pokladním systémem restaurace, kde číšník ihned vidí zákazníkovu objednávku. V současné době autoři iMenu spolupracují se čtyřmi společnostmi, které se zabývají vývojem kasových systémů a do budoucna se počítá s dalším rozšířením, aby byly pořizovací náklady pro majitele restaurací co nejnižší a nebylo nutné měnit stávající kasový systém, na který je personál restaurace zvyklý. Autoři projektu si jako klíčovou platformu zvolili iOS, a to především kvůli stabilitě. Aktuální verze iMenu umožňuje zákazníkovi kdykoliv aplikaci ukončit a přepnout se zpět do hlavní nabídky systému iOS, nicméně v dalších aktualizacích už tento neduh bude ošetřen a zákazník se z aplikace nedostane nikam, kam nemá.

- 

- -

Rozšíří se do dalších restaurací?

Zatímco ve Spojených státech se iPady jako jídelní lístky používají celkem běžně, v České republice příliš rozšířené nejsou. Z průzkumů vyplývá, že uživatelé si tuto formu objednávky velice pochvalují a do restaurace se díky tomu rádi vrací; menu na iPadu zároveň funguje jako výborná reklama, protože spousta návštěvníků se o tuto zkušenost podělí se svými přáteli, kteří si tento způsob objednávky ve většině případů také budou chtít vyzkoušet. iPad s sebou číšník nemusí pokaždé nosit, na přání provozovatele restaurace je možné tablet integrovat do desky stolu, přepevnit na stěnu pomocí rámečku, nebo je společnost schopna dodat i speciální držáky a stojany.

Tým okolo projektu iMenu tvoří parta mladých a nadšených lidí, kteří se nebojí inovací. Pokud je chcete podpořit nebo s nimi navázat spolupráci, navštivte jejich webové stránky na adrese iMenu.cz. Další vývoj projektu můžete sledovat také na této Facebook stránce. Jsme zvědaví, zda Česká republika v blízké budoucnosti zažije takovou malou gastronomickou revoluci a iPady nebo jiné tablety nahradí klasické jídelní lístky. Budeme rádi, když se v diskuzi podělíte o svůj názor – líbí se vám interaktivní menu na tabletu nebo byste raději dali přednost klasice v podobě tištěného lístku?

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments