Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Galaxy S4 LTE-A se Snapdragonem 800: Vyplatí se investice? (videopohled)

Vyzkoušeli jsme Galaxy S4 LTE-A se Snapdragonem 800: Vyplatí se investice? (videopohled)

Vodafone na českém trhu exkluzivně prodává vylepšený Galaxy S4 s čipem Snapdragon 800. Novou generaci jsme porovnali s původní verzí, kterou pohání Snapdragon 600.

V nabídce operátora Vodafone najdeme výkonnější variantu Samsungu Galaxy S4 (recenze), která nese označení LTE-A. Pokud nebudeme počítat rozdíl jednoho gramu v hmotnosti, jedná se po stránce designu o identická zařízení. Shodná je většina hardwarových parametrů, tedy až na použitý čipset. My jsme k testu měli zapůjčenou bílou LTE-A verzi, nicméně Vodafone na svých stránkách zatím prodává pouze tmavou verzi.


Design zůstal stejný, hlavní změny se odehrály pod kapotou

Zatímco klasický Galaxy S4 pohání čtyřjádrový Snapdragon 600 (4 x 1,9 GHz, GPU Adreno 320), vylepšená varianta Galaxy S4 LTE-A disponuje novějším Snapdragonem 800 (4 x 2,3 GHz, Adreno 330). Kromě toho se novinka může pochlubit technologií LTE Advance (kategorie 4, download až 150 Mbps).

  

Vzhledem ke shodné optice je stejná také kvalita fotografií a videa, drobné odchylky najdeme u výdrže, a to zejména při hraní náročných her, kdy jde zkrátka Snapdragon 800 větším žroutem energie a také se o něco více zahřívá. Pro srovnání, při půlhodinovém hraní Real Racing 3 se rozdíl vybití baterie vždy lišil o zhruba 5 – 7 % ve prospěch klasické „es-čtyřky“. Při běžném používání je výdrž shodná – telefon vám vydrží jeden den aktivního používání a pokud mu budete dávat zabrat méně, dostanete se až na jeden a půl dne.

Samsung Galaxy S4 LTE-A (Snapdragon 800) vs. Galaxy S4 (Snapdragon 600)

Shodné jsou i displeje. V obou telefonech najdeme 4,95″ Super AMOLED panely s Full HD rozlišením. Při běžném pohledu rozdíl nepoznáte, ale při detailnějším zkoumání jsme si všimli nepatrně jasnějších barev u LTE-A varianty. Podrobnější ukázku včetně nastavení jednotlivých barevných profilů najdete ve videu.

  
Vlevo Galaxy S4 LTE-A, vpravo původní Galaxy S4

Novější čip Snapdragon 800 slibuje podstatně vyšší výkon než Snapdragon 600, o čemž jsme se přesvědčili i v praxi. Při pohybu v nabídkách systému to až tak nepoznáte, ale při startu zařízení či spouštění her už je rozdíl jasně vidět. LTE-A varianta bootuje o zhruba 6 vteřin rychleji.

  
Snapdragon 800 & Adreno 330 vs. Snapdragon 600 a Adreno 320: Rozdíl je jasně vidět

Rozdíl je vidět také v grafice. Součástí čipsetu u Snapdragonu 800 je grafický akcelerátor Adreno 330, Snapdragon 600 disponuje starším Adrenem 320. Připravili jsme pro vás několik srovnávacích obrázků ze hry Real Racing 3, na kterých jsou vidět drobné rozdíly v grafice. Ta je o něco lépe vyhlazená (mrkněte na kapotu vozu na prvním obrázku), v odlescích jsou vidět lepší detaily (podívejte se na blatník Porsche).

 

Na obou modelech jsme spustili trojici benchmarků: 3D Mark, AnTuTu a SmartBench 2012, výsledky opět jednoznačně hovoří ve prospěch LTE-A varianty Galaxy S4.

 

Galaxy S4 LTE-A
(Snapdragon 800)

Galaxy S4
(Snapdragon 600)

3D Mark Ice Storm

Maxed out!

Maxed out!

3D Mark Ice Storm Extreme

Maxed out!

6 850

3D Mark Ice Storm Unlimited

17 303

10 451

AnTuTu Benchmark

34 218

28 141

SmartBench 2012 – Productivity

9 564

7 442

SmartBench 2012 – Gaming

4 394

3 344

Drobným nešvarem na Galaxy S4 LTE-A je v současné době starší verze Androidu (4.2.2), jelikož klasická verze se už pyšní aktualizací na Android 4.3 a brzy dorazí update na Android 4.4 „KitKat“. V průběhu února by se pro Galaxy S4 LTE-A měla aktualizace na Android 4.3 objevit, nicméně do té doby telefon není možné používat například s chytrými hodinkami Galaxy Gear a chybějí zde i další zajímavá vylepšení od Samsungu, například bezpečnostní řešení Samsung Knox. Vzhledem k nižší penetraci trhu rovněž nepočítejte s tím, že se pro variantu se Snapdragonem 800 bude objevovat tolik customROM.

 

Pokud o Samsungu Galaxy S4 přemýšlíte, doporučíme vám sáhnout po novější verzi se Snapdragonem 800. Pro současné majitele původní „es-čtyřky“ ale není příliš mnoho důvodů pro výměnu. Zanedlouho se také objeví další konkurent z vlastních řad, kterým bude Galaxy S5.

Na závěr doplníme, že vylepšený Galaxy S4 LTE-A se prodává pouze u Vodafone za základní cenu 15 577 Kč, původní verze se v oficiální distribuci prodává za zhruba 14 900 Kč.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

 1. mrk..mrk..já asi spím…ne, jsem vzhůru.

  Cože, takový článek a tady? Původní?

  Hezky pěkně, děkuji za super článek.

  No děkuji, poněkud jste mě nasr… u mé i9505, ale to je můj problém:)

 2. lte (neregistrovaný)

  Proč jeste neporovnali rychlost přenosu LTE u obou mobilů?

  • Trevis (neregistrovaný)

   zrovna rychlost LTE mě netrápí, s pokrytím je to stejně na levačku.

 3. Tony (neregistrovaný)

  Samsung Galaxy S4+? Zaujímavé, že tu to tak nevadí ako pri Sony alebo HTC.

 4. Přesně jak se píše v článku, tak jelikož jsem majitelem Galaxy S4, tak bych do toho už nešel protože se to prostě už nevyplatí. Počkal bych si raději na nový model, kde se dá očekávat ještě novější verze čipsetu než je v LTE-A modelu, a to Snapdragon 805.

  • Tony (neregistrovaný)

   Snapdragon 805 v S5 na 95% nebude, jedine, že by ho chceli začať predávať až v lete.

 5. To jo no, protože Snapdragon 805 se má oficiálně objevit právě až kolem toho léta no.

  • Trevis (neregistrovaný)

   ale tuším Oppo nebo nějaký takový výrobce má na mwc představit něco se Snapdragonem 805, takže bych to že ho SGS5 nebude mít nezavrhoval ani náhodou.

  • Tony (neregistrovaný)

   Jedna vec je predstaviť a druhá vec je priniesť na trh, napr. Tegra 4, Snapdragon 800. Snapdragon 805 má prísť k výrobcom v marci + pripočítaj dobu kým vyladia prostredie, vychádza to na to leto ako píšem.

   Výrobca síce môže niečo predstaviť, ale na trh to príde neskôr.

   Preto M8 a Z2 majú mať S800 a nie 805.

   Samozrejme je možné, že sa môžem mýliť(zdroj na twittri od ktorého to mám), ale vyzerá to, že 805 príde až v lete.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).