Vyzkoušeli jsme Dell Venue Pro: Sympaťák s výsuvnou klávesnicí (+ videopohled)

Když se v minulosti objevily první informace o tom, že Dell chystá návrat na trh mobilních telefonů, vzbudilo to mezi čtenáři nebývalý rozruch. Dell nakonec na trh uvedl dva modely, jeden dostal Android, druhý s přídomkem Pro výrobce osedlal systémem Windows Phone 7 a přidal mu hardwarovou QWERTY klávesnici. Zajímá vás, jak se s ním pracuje a co vám může nabídnout?

Obsah balení
Dell Venue Pro se na českém trhu začal prodávat s drobným zpožděním a aktuálně je dostupný za cenu okolo 12 tisíc Kč, v zahraničí je k sehnaní přibližně za 400 USD. V malé černé krabičce pak každý najde již celkem běžné vybavení – malý napájecí zdroj s USB konektorem, USB kabel s jedním koncem klasickým a druhým v provedení microUSB, sluchátka, baterii a samotný přístroj. Paměťovou kartu v balení nehledejte, ta je napevno integrována v těle telefonu (16 GB) a není uživateli přístupná; dostat se k ní dá pouze po odlepení záručního štítku, což samozřejmě v servise poznají. Telefon můžete dobíjet přes USB kabel připojený k počítači nebo přímo z cestovní nabíječky.

-

Dokud leží přístroj v krabičce, vůbec nijak nepřekvapí. Na svého nového majitele „vystrkuje“ celkem běžný čtyřpalcový displej se zaobleným sklem, pod kterým jsou tři tlačítka typická pro všechny telefony s Windows Phone 7. Velikost přístroje je srovnatelná třeba s Nexusem S od Google. Pokud ale Venue Pro vezmete do ruky, zřejmě vás trochu zaskočí nezvyklá tloušťka přístroje a vyšší hmotnost hmotnost. Ovšem tohle macaté tělo skrývá QWERTY klávesnici, která se vysouvá dolů – podobně jako je tomu u Palmu Pre.

- - -

Zpracování, vzhled a výsuvná klávesnice
Celý přístroj je v základu černý se stříbrnými doplňky, tělo je z pevného plastu. Stříbrné jsou symboly na třech dotekových tlačítkách pod displejem, ozdobné lišty po stranách přístroje a rozměrné logo na zadním krytu. Tlačítka jsou lesklá a podsvícená, takže jsou snadno viditelná jak na přímém slunci, tak v noci. Zadní kryt je lesklý s decentní texturou, která je nejen pěkná, ale také zabraňuje klouzání přístroje v ruce. Pravá stříbrná lišta skrývá dvojtlačítko pro změnu hlasitosti (nahoře) a spoušť fotoaparátu (dole). Tlačítka z těla moc nevystupují a spíše než po hmatu je asi budete hledat po paměti. Spoušť foťáčku je dvoupolohová – namáčknutím se zaostřuje, plným stiskem potom fotí. Druhá poloha je u testovaného kusu dost problematická, neboť to jde opravdu hodně ztuha. Chce hodně cviku abych zmáčkl spoušť a přitom nepohnul mobilem (a nevyrobil rozmazanou fotku).

- - -

Na horní straně přístroje je pak konektor pro sluchátka, klasický 3,5mm jack a vypínač. Každý prvek na jedné straně a oba kulaté, takže velmi pěkně doplňují vzhled přístroje. I spodní strana je symetrická – vlevo je umístěna štěrbina mikrofonu a vpravo potom stejná díra, za kterou se skrývá reproduktor. Mezi nimi je výše zmíněný microUSB konektor.

- -

Nakonec vzadu, přesně nad logem DELLu, je obligátní objektiv fotoaparátu a vedle něj přísvětlovací dioda. Zepředu vypadá mobil hranatý, pohled shora nebo zdola však prozradí, že je celý oblý. Mezi kulatými bočními lištami je vypouklý displej a stejně tvarovaný je i zadní kryt. Průřez mobilem tak připomíná elipsu. Kryt baterie zabírá celou zadní stranu mobilu a je nasouvací. Je to sice jen tenký kus plastu, ale na svém místě drží perfektně, ostatně dílenské zpracování bylo u Dellu vždy na velmi vysoké úrovni (nejen u mobilních telefonů).

- - -

Pokud vysunete spodní díl, objeví se to nejkrásnější na celém Venue Pro – čtyřřadá QWERTY klávesnice. Vzhledem k možnostem konstrukce mohla být i pětiřadá, ale i takto je dobrá a alespoň máte na okrajích více místa. Celá klávesnice zabírá prostor obdélníkového tvaru a je dostatečně vzdálená od spodního okraje přístroje i od posuvné části s displejem. Design klávesnice je naprosto klasický. Jednotlivé klávesy mají taktéž obdélníkový tvar s bílými základními znaky a modrými alternativními. Mačkají se lehce ztuha, nicméně nabízí perfektní odezvu – a to jak hmatovou, tak zvukovou. Samotné klávesy lehce cvakají. Není to nijak rušivé ani při chvilce ticha na schůzce, ani při psaní v posteli. Nikoho asi nepřekvapí, že na klávesnici nelze psát české znaky, systém Windows Phone 7 totiž češtinu nepodporuje a změní se to až po uvolnění Mango aktualizace.

- -

Decentní a velmi účelný design těla přístroje a klávesnice jasně naznačuje, že tenhle telefon rád chodí do práce. Kromě účelnosti designu je nutné pochválit i samotnou konstrukci přístroje. Ani při různém mačkání, tahání, kroucení nebo třepání mobil nevydává žádné zvuky. Vysouvání přístroje jde hladce, v druhé půlce pohybu pomůže pružinka. V obou polohách drží přístroj pevně a nemá žádnou vůli. A ani se sám nezavírá ani neotvírá. Abych konstrukci mobilu jen nechválil, našel jsem si nějaké to místo ke kritice, kterým je právě oblá přední část. Pokud mobil položíte displejem dolu, dotýká se stolu sklíčkem (nebo spíš plastovým krytem).

- - -

Na displej bude tedy vhodná buďto ochranná fólie nebo trocha opatrnosti při manipulaci. Druhou spornou věcí je hmotnost přístroje. Je skutečně velká. Osobně to považuji za výhodu, neboť mobil díky tomu působí bytelněji a při používání nemá sklony padat z ruky, ale pokud je někdo zvyklý nosit mobil v kapsičce košile, pak bude mít s Venue Pro trochu problém. A to je tak všechno, kromě toho je konstrukce mobilu příkladná a vyniká v řadě spotřebních mobilů od HTC, Samsungu nebo LG.

Videopohled na Dell Venue Pro

Dell Venue Pro: Videopohled na atraktivní telefon s Windows Phone 7

Slušný hardwarový základ
Pokračování pod plastovým tělem přístroje se nese ve stejném duchu. Nejviditelnější je dotekový AMOLED displej s rozlišením 480x800 px a úhlopříčkou 4.1″. Nabídne dobrý kontrast i čitelnost na slunci. Zde je zaoblení displeje výhodou, neboť oproti rovné ploše nefunguje jako zrcadlo. Bohužel operační systém Windows Phone 7 klade důraz na písmo, mnohdy velmi titěrné, a AMOLED displej s PenTile není pro tyto účely úplně vhodný, písmo je trochu rozmazané či roztřepené. Dále v telefonu najdete procesor Qualcomm Snapdragon QSD8250 s jedním jádrem a taktem 1 GHz. Stejný procesor pohání třeba HTC Desire.

- - -
Hodnoty naměřené v programu WP Bench + fotografie testů displeje

Procesoru dělá spolčnost 512 MB operační paměti RAM a 8/16 GB ROM (podle verze). Slot pro paměťovou kartu Venue Pro nemá, respektive má, ale jak jsem již v úvodu zmínil, není přístupný bez porušení záručního štítku. Foťáček na zadní straně má rozlišení 5 MPx, fotí dost průměrně, ale umí nahrávat HD video (720p). O přísun energie se stará akumulátor s kapacitou 1 400 mAh. Při běžném používání mi telefon vydržel nabitý zhruba jeden a půl dne, v praxi jsem jej ale raději nabíjel každý večer, abych do nového dne startoval s plně nabitým akumulátorem, takže celková výdrž Dell Venue Pro je spíše průměrná.

- - -
Kvalita fotografií je pouze průměrná

- - -

- - -

Pro komunikaci se světem slouží moduly GSM (850, 900, 1800 a 1900 MHz; GPRS, EDGE), UMTS (900, 1900 a 2100 MHz; HSDPA, HSUPA), Wi-Fi (802.11b/g/n) a Bluetooth ve verzi 2.1. Kvalita hovoru je velmi dobrá a zvuk je pěkně čistý. U testovaného přístroje se vyskytovaly celkem vážné problémy s Wi-Fi, které pravděpodobně padají na hlavu výrobce přístrojů, společnost Qisda. Venue Pro se dost často nedokázal připojit k zabezpečené bezdrátové síti a Dell potvrdil, že první série opravdu měly problémy s Wi-Fi. U nově koupených kusů by se tento problém již neměl vyskytovat.

Takhle Dell Venue Pro nahrává video v HD rozlišení (720p)

Dell Venue Pro: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

Operační systém: Zatím plný omezení
Microsoft se při vývoji Windows Phone 7 rozhodl začít od úplného začátku a se staršími Windows Mobile 6.x tak verze 7 nemá nic společného. Při spuštění telefonu, které trvá jen několik málo sekund (12), vás uvítá plocha tvořená živými panely, které je možné rozmístit dle libosti. Panely jsou aktivní a dokáží zobrazovat doplňující informace k různým aplikacím. U panelu s kontakty se například animují miniatury profilových obrázků, u Xbox Live zase vidíte svůj avatar. Nepotřebné panely můžete odstranit a naopak, po instalaci nové aplikace na hlavní plochu přidat nové; ne vždy jsou ale interaktivní. Z hlavní obrazovky se rychlým tahem prstu po displeji můžete přepnout do seznamu všech aplikací.

- - -
Srovnání s Apple iPhone 4 a SE Xperia Play

- - -
Dell Venue Pro a Samsung Galaxy S II, LG Optimus Black a HTC Flyer

Pro uživatele v České republice a na Slovensku je aktuálně největším omezením nemožnost nákupu aplikací v Marketplace. Neoficiální cestou to sice možné je, ale ne každému se chce tento postup aplikovat. Zpřístupnění placeného obsahu na Marketplace se opět dočkáme až po vydání Mango aktualizace, jejíž vydání je naplánováno na podzim (spekuluje se o přelomu září a října). Pro mnohé může být komplikací absence české lokalizace, zatím je systém možné používat v angličtině a změnit region na Českou republiku, což zaručí alespoň správné zobrazování data a času. Jak jsem už nakousl výše, zamrzí rovněž nemožnost psát znaky s diakritikou na softwarové/hardwarové klávesnici, i když i tento problém lze po odemčení zařízení odstranit (více informací).

- - -

Windows Phone 7 je lepší používat s Live účtem, jehož vytvoření vám systém automaticky nabídne při prvním spuštění. Pokud už Live ID máte, můžete se jednoduše přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Bez Live účtu nebudete moci využívat celé řady systémových služeb (Marketplace, Xbox Live). A právě pro funkci Marketplace a Xbox Live je potřeba zadávat při registraci adresu v některé z podporovaných zemí – například Velká Británie. S českou adresou bohužel nefunguje ani jedno z toho (přestože Xbox Live na herní konzoli funguje v plném rozsahu). Operační systém nabízí kromě několika základních aplikací také několik víceúčelových hubů:

Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen „pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. Provázání Facebooku a Windows Phone 7 je velmi dobře zvládnuté, navíc lze „svázat“ pod jednu položku údaje o daném kontaktu z Exchange, Live ID či Facebooku. Pokud v kontaktech nechcete zobrazovat všechny vaše přátele z Facebooku, lze v nastavení tuto možnost vypnout a zobrazovat pouze ty, které máte „svázané“ s položkami v klasickém telefonním seznamu.

Office – tento hub je tvořen balíčkem aplikací Word, Excel, PowerPoint, OneNote a nabízí také napojení na službu SharePoint pro online sdílení dokumentů. Do zařízení můžete dokumenty dostat pouze přes Sharepoint, SkyDrive nebo jako přílohu k e-mailu. Synchronizaci Office souborů přes kabel systém bohužel nepodporuje, což je veliká škoda.

Hry – Windows Phone 7 můžete provázat s vaším Xbox Live účtem. Z konzole se vám tak do telefonu přenese váš avatar, herní statistika, achievementy a další položky. Z Marketplace je možné stáhnout celou řadu zajímavých her, některé podporují také tahový multiplayer.

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. Pokud máte systém provázaný s Facebookem, načítají se zde také nové fotografie přátel z této sociální sítě, což je velmi pohodlné. V obrázkovém hubu si rovněž můžete nastavit vlastní pozadí (snímek z fotoaparátu nebo stažený obrázek), stačí přidržet prst na nadpisu „pictures“ a vybrat položku „change background“.

Hudba a video – v případě tohoto hubu se Microsoft rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio. Stejně jako obrázky, i hudbu a video můžete synchronizovat s počítačem přes Zune Software.

- - -

Marketplace – skrze Marketplace můžete do telefonu stahovat nové hry a aplikace. Kvůli omezením na nemožnost nákupu se však zatím budete muset spokojit pouze s freeware a trial verzemi. Marketplace je jediná oficiální cesta, skrze kterou se do telefonu dají instalovat programy. V USA skrze Marketplace funguje také nákup hudby, v České republice a na Slovensku však tato služba kvůli licenčním podmínkám opět oficiálně není dostupná. V průběhu léta bychom se měli dočkat zpřístupnění nákupu aplikací na Marketplace, tak doufejme, že se to nijak nezkomplikuje a za pár měsíců už si budeme moci programy do telefonu konečně kupovat.

- - -
Fotografie prostředí pocházejí ze Samsungu Omnia 7, nicméně u Dellu je vzhled zcela identický (stejně jako u jiných WP7 telefonů)

Internetový prohlížeč
Internet Explorer ve Windows Phone 7 je výrazně modernější než jeho předchůdce u Windows Mobile 6.5. Je poměrně rychlý, i když ve srovnání se Safari na iPhone či výchozím prohlížečem u Androidu stále zaostává. Prohlížeč využívá jádro z PC verze Internet Exploreru 7 a bohužel si neporadí se standardem HTML5, což by se ale mělo v budoucnu změnit. Chuť si musíme nechat zajít i na podporu Flashe či Silverlightu a chybí mu správce RSS kanálů, což lze naštěstí vyřešit stažením vhodného klienta na Marketplace. Mobilní Internet Explorer podporuje až 6 otevřených záložek, umí ukládat stránky do oblíbených, vyhledávat text a umístit odkaz na oblíbený web na hlavní obrazovku (Live Tile).

- -

Kontakty a telefonování
Do kontaktů se přistupuje skrze Hub Lidé, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen „pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. Provázání Facebooku a Windows Phone 7 je velmi dobře zvládnuté, navíc lze „svázat“ pod jednu položku údaje o daném kontaktu z Exchange, Live ID či Facebooku. Pokud v kontaktech nechcete zobrazovat všechny vaše přátele z Facebooku, lze v nastavení tuto možnost vypnout a zobrazovat pouze ty, které máte „svázané“ s položkami v klasickém telefonním seznamu.

- - -

Propojení s počítačem a synchronizace
Venue Pro můžete s počítačem synchronizovat skrze USB kabel a Wi-Fi. Na PC je v tomto případě nutné mít nainstalovaný program Zune Software. Co se týče nastavení synchronizace přes Wi-Fi, stačí v aplikaci na PC pouze spustit průvodce, který se o konfiguraci postará. Zune Software slouží k synchronizaci multimediálního obsahu (fotografie, videa a hudba) a můžete v něm prohlížet aplikace z Marketplace. Na synchronizaci kontaktů, kalendáře a e-mailů s Outlookem přes kabel si nechte zajít chuť, tuhle funkci Windows Phone 7 nepodporují a podporovat nebudou, řešením je Exchange či synchronizace s Live nebo Google účtem.

V případě Exchange můžete synchronizovat s několika účty najednou (například firemní Exchange + osobní účet na Hotmailu). V případě synchronizace více kalendářů přes Exchange jsou jednotlivé položky odděleny barvou (pro každý účet jiná). Pokud tedy přidáváte novou událost, je třeba vybrat, do jakého kalendáře se má uložit. Systém rovněž umí pracovat s žádostmi o schůzku; když vám nějaká dojde, automaticky se uloží do kalendáře a vy ji můžete později odsouhlasit nebo zamítnout.

- - -

V případě synchronizace pošty můžete přistupovat do základních složek „Vše“, „Nepřečtené “ a „Důležité“, proklikat se ale můžete i do dalších složek, jen je k tomu potřeba několik kliknutí navíc. Stahování e-mailů můžete nastavit tak, že budete na novou zprávu upozorněni ihned po doručení na server, nebo jsou k dispozici časové intervaly.

Pokud používáte Exchange synchronizaci s vlastním certifikátem, zřejmě při prvotním nastavení narazíte na problém, jak takový certifikát do telefonu dostat, systém jej totiž při konfiguraci odmítne. Řešení jsou dvě, buď si certifikát pošlete e-mailem třeba na soukromý „non-exchange“ účet a nainstalujete, nebo si jej nahrajete někam na web a stáhnete přes mobilní Internet Explorer. Po dokončení konfigurace se do telefonu automaticky synchronizují e-maily, položky z primárního kalendáře a kontakty. Je také dobré vědět, že každý e-mailový účet (ať už exchange nebo klasický IMAP/POP3) je v systému dostupný odděleně od ostatních, žádný společný mailbox se tedy nekoná.

Závěrečné hodnocení
Na českém trhu zatím není dostupných příliš mnoho telefonů s Windows Phone 7, které by se mohly pyšnit vlastní hardwarovou klávesnicí. Konkurentem pro Venue Pro může být nedávno testovaný HTC 7 Pro, který však nemá slider konstrukci, ale klávesnice se u něj vysouvá do boku. Dell Venue Pro se zřejmě na českém trhu nedočká příliš výrazného rozšíření a usadí se spíše u uživatelů, kteří chtějí mít trochu odlišné zařízení, což Dell díky netradičnímu designu splňuje.

Klady (+)
perfektní dílenské zpracování
kvalitní a dostatečně rozměrná klávesnice
decentní design
velký WVGA displej
Zápory (-)
omezení systému Windows Phone 7
tuhá spoušť fotoaparátu
některé kusy mají problémy s Wi-Fi

Oproti jiným telefonů s mobilními Windows si stále drží celkem vysokou cenu. Je také nutné počítat s omezeními, která aktuálně Windows Phone 7 mají a v případě použití na českém trhu to platí dvojnásobně. Změní se to sice s příchodem Mango aktualizace, která by měla zaklepat na dveře v průběhu podzimu, otázkou však zůstává, zda se uživatelům bude chtít tak dlouho čekat.

Tip: Pokud máte k operačnímu systému Windows Phone 7 nebo telefonu Dell Venue Pro nějaké dotazy, využijte našeho diskuzního fóra, kde se vám rádi budeme věnovat.

Autor článku
carnero
image/svg+xml
+

Kapitoly článku